www.chesstempo.com

Moderator: redjok

Re: www.chesstempo.com

Postprzez Yaroo » 27 kwi 2013, 21:49

[FEN "8/8/8/5K2/8/4k3/2Qp4/8 w - - 0 1"]

Koniec z chesstempo!!
Uważam, że zdobywanie rankingu na tym serwerze ma się nijak do rzeczywistych umiejętności gry w końcówkach!!
Dlaczego??
W powyższej pozycji program uznał za błąd moje posunięcie Hd1. Zasada jest prosta - jeżeli hetmanem można stanąć przed pionem, to się nim staje !!!
Ale program uznał, że należy grać Ke5.
A ja powiem tak - mam to gdzieś, że mój ruch matuje o 3, 4 czy 5 posunięć później. Chesstempo pod tym względem jest do dupy. Sztuczność krzemowa, mająca się nijak do rzeczywistości.
Yaroo

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Ranking: 1800
FICS: Yaroo

Postprzez Yaroo » 27 kwi 2013, 22:04

Jeszcze raz powtarzam - nie zgadzam się z koniecznością myślenia zgodnym z chesstempo. Uważam Hd1 za jak najbardziej właściwe posunięcie i poprawne posunięcie i nie zgadzam się z tym, że "niby-trening" na chestempo ma polegać na odgadywaniu sugestii serwera!!! Bełkot!!!
Yaroo

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Ranking: 1800
FICS: Yaroo

Postprzez thinkerteacher » 28 kwi 2013, 01:38

W końcu (po wielu latach) usłyszałem gros ROZSĄDKU! :) ;). Dziękuję! :) Długo czekałem, ale było warto! Wiele razy mówiłem o tym, aby zachować daleko idącą ostrożność w przypadku rozwiązywania zadań przez Internet (szczególnie na tym serwerze)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez zwariowany_mszak » 28 kwi 2013, 01:53

trening końcówek działa w oparciu o tablice Nalimova, stąd takie sztywne reguły. nie zachwalam takiego systemu, niemniej bardzo wiele mechanizmów, gdzie już wchodzą naprawdę jedyne ruchy, można sobie utrwalić. najprostszym przykładem dla mnie jest trening końcówki hetman vs wieża - nigdzie tak skutecznie nie przyswoiłem sobie całego ogromu wiedzy na temat takich pozycji (i bynajmniej zagadnienie nie kończy się na sprowadzeniu do pozycji Philidora [FEN "6k1/6r1/5K2/7Q/8/8/8/8 w - - 0 1"] )
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 339 razy
Otrzymał podziękowań: 683 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez robinbuk » 28 kwi 2013, 18:54

Wydaje mi sie , że rowiązywałeś tą końcówkę (mówię do Yaroo) w opcji końcówki - teoria . Myślę , że gdybyś rozwiązywał w opcji końcówki-praktyka , serwer uznał by ruch Hd1 za poprawny .
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: robinbuk

Postprzez kolokwium » 28 kwi 2013, 18:58

Yaroo rozwiązywał zgodnie z teorią, dlatego opcyja tablicowa powinna nazywać się inaczej.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Daniel » 28 kwi 2013, 21:45

Na chesstempo brakuje tego, co jak pamiętam jest np. w znakomitym programie CT-Art - w przypadku wyboru innej dobrej kontynuacji pojawia się komentarz w stylu "to też dobry ruch, ale my wybraliśmy akurat inny, proszę poszukaj jeszcze jego". Oczywiście nie traci się się punktów rankingowych, nasz wybór nie jest traktowany jako błąd.
Daniel

Podziękował : 175 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy

Postprzez thinkerteacher » 29 kwi 2013, 01:46

Troszkę odbiegnę od tematu (może uda się dzięki temu stworzyć nowy wątek), jednak uważam, że SZACHISTA powinien przede wszystkim koncentrować swoją uwagę na tym czy dany ruch jest:
A) logiczny i sensowny (mający dla niego sens) oraz
B) planowy (zgodny z jego planem) i wzmacniający (a przynajmniej utrzumujący) pozycję.

W praktyce szachowej warto pamiętać o tym, że bardzo często "lepsze" (?!) są ruchy, które w pełni rozumiemy i znamy ich konsekwencje jak też wiemy jaki plan "stoi za nimi"... aniżeli czysto teoretyczne (często obiektywnie lepsze). Bywa tak, że w tablicach końcówek są podane najlepsze kontyunacje, które trudno jest opanować do perfekcji. Natomiast jeśli zastosuje się "metodę ludzką", wówczas nawet dość trudne manerwy czy plany - mogą być rozbite na poszczególne etapy... i opanowane tak dobrze, aby być w stanie je bezbłędnie odtworzyć (oczywiście rozumiejąc ich sens!) w nocy o północy!
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez woj7 » 29 kwi 2013, 08:34

Na chesstempo brakuje tego, co jak pamiętam jest np. w znakomitym programie CT-Art - w przypadku wyboru innej dobrej kontynuacji pojawia się komentarz w stylu "to też dobry ruch, ale my wybraliśmy akurat inny, proszę poszukaj jeszcze jego". Oczywiście nie traci się się punktów rankingowych, nasz wybór nie jest traktowany jako błąd.

Nie zgadzam się. Przeciez na chesstempo sa końcówki praktyczne! Gdzie jest podobny mechanizm! Mimo nie znajomości tablic jakoś udaje się mi je rozwiązywać.

W praktyce szachowej warto pamiętać o tym, że bardzo często "lepsze" (?!) są ruchy, które w pełni rozumiemy i znamy ich konsekwencje jak też wiemy jaki plan "stoi za nimi"... aniżeli czysto teoretyczne (często obiektywnie lepsze).

Tutaj się troche nie zgodzę. Właśnie takie myślenie prowadzi czasem do oszukiwania samego siebie do np. takiej argumentacji w myślach "niby nie rozwiązałem zadania, ale przecież to był dobry plan!". A wręcz do rezygnacji w rozwiązywaniu zadań, bo przecież "ja jestem mądrzejszy i w praktyce mój ruch jest lepszy".

A właśnie zadania uczą też DOKŁADNOŚCI. Żadne zadanie znalezione przez komputer nie jest błędne, tzn. Nawet jeśli są inne rozwiązania to wyświetli Ci się komunikat że komputer widział lepszy ruch i "spróbuj jeszcze znaleźć".
woj7

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Postprzez krzysio » 29 kwi 2013, 09:15

Tak jak piszą inni, można końcówki robić na praktyce i wtedy albo jest na zielono, albo na żółto jeśli "nadłożymy" sporo posunięć albo na czerwono. Żółty jest nadal dobry bo prowadzi do celu ale nie wieszałbym psów po wymaganej wysokiej dokładności by uzyskać zielony wynik. Ja to widzę po swoich dzieciakach, zarówno po tym jak robią końcówki i jak je później grają. 6letni Krzyś (do czasu jak je robił i na turniejach grał) robił takie końcówki dokładniej niż 10letni Marek z II-jką. Jak to się miało do gry turniejowej? - ano tak że w niedoczasie potrafił taką końcówkę grać pierwszą linią i po uproszczeniu szachownicy (wybicie figur nawet niekorzystne dla siebie ale prowadzące do pozostawienia na desce wygranej końcówki pionkowej) starczało mu 20-30 sek na kilkanaście posunięć prowadzących do mata. Mówię tu nie o jakimś starym wyjadaczu a o 6letnim dzieciaku. Jeśli ktoś potrafi dokładnie grać to moim zdaniem ogromna oszczędność czasu w realnych partiach.

No może w przypadku diagramu Yaroo taka dokładność średnio jest potrzebna bo stawiając tak jak on proponuje niejako "upraszczamy" deskę sprowadzając do pozycji wygranej bez potrzeby myślenia o tym jak zablokować promocję piona ale jak dla mnie to nie powód by nie uczyć się dokładnej gry.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy

Postprzez zwariowany_mszak » 29 kwi 2013, 09:33

Jakiś czas nawet trochę "chorowałem" na punkcie rankingu w końcówkach praktycznych, bo chciałem przekroczyć +2100.
A jak się udało, to straciłem zainteresowanie tymi punktami, a gram już tylko i wyłącznie dla utrwalenia umiejętności technicznych. Przynajmniej serwis przekonał mnie, że bardzo słabo radzę sobie z końcówkami hetmańskimi, bo w 90% w takich zapalała mi się czerwona lampka... ;)
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 339 razy
Otrzymał podziękowań: 683 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez fuszer » 29 kwi 2013, 10:21

krzysio napisał(a):w niedoczasie potrafił taką końcówkę grać pierwszą linią i po uproszczeniu szachownicy (wybicie figur nawet niekorzystne dla siebie ale prowadzące do pozostawienia na desce wygranej końcówki pionkowej) starczało mu 20-30 sek na kilkanaście posunięć prowadzących do mata. Mówię tu nie o jakimś starym wyjadaczu a o 6letnim dzieciaku. Jeśli ktoś potrafi dokładnie grać to moim zdaniem ogromna oszczędność czasu w realnych partiach.

Z tą oszczędnością czasu zgodę się tylko w przypadku ZROZUMIENIA tej dokładnej, najkrótszej drogi. Cóż bowiem da zawodnikowi zmniejszenie ilości posunięć, jeśli na każde z nich przeznaczy 1-2 sekundy więcej niż przy dłuższej kontynuacji, której mechanizm doskonale pojmujemy?
Myślę, że własnie niejeden stary wyjadacz nie będzie się "szczypał" o kilka posunięć, tylko wykorzysta szybką rękę i przez 20 sekund zdąży wykonać nawet 60 ruchów, bo ani razu się nie zawaha.

krzysio napisał(a):No może w przypadku diagramu Yaroo taka dokładność średnio jest potrzebna bo stawiając tak jak on proponuje niejako "upraszczamy" deskę sprowadzając do pozycji wygranej bez potrzeby myślenia o tym jak zablokować promocję piona ale jak dla mnie to nie powód by nie uczyć się dokładnej gry.

W przypadku tego diagramu widzę, że są chyba różne szkoły rozgrywania podobnej końcówki. Ja się uczyłem, że jeśli pionek nie może pójść naprzód (blokuje go własny król, pionek jest związany albo król nie broni pola przemiany) to podchodzę swoim królem i zacieśniam siatkę matową.

W tym konkretnym przypadku może w ogóle zadziałać mechanizm 1.Ke5 Ke2 2.Ke4 Ke1 3.Ke3! d1=H 4.Hf2# (w przypadku promocji skoczka 4.Kf3 i zugzwang).
Myślę, że w zadaniu chodziło właśnie o pokazanie tej sztuczki technicznej, która jest bardzo przydatna w praktyce, bo pozwala przy odpowiednim ustaweniu wygrać z teoretycznie remisującym pionkiem bandowym albo "gońcowym".

Dlatego uważam, że każdy powinien zrozumieć wygrywający manewr, bo w niektórych przypadkach jest to jedyny sposób wygrania, a jeśli przyjmiemy remis, to będziemy sobie pluć w brodę, jak Nalimov pokaże, że wygrana była w zasięgu 4 posunięć.

Nawiasem mówiąc, manewr pokazuje znaczenie opozycji, która przecież jest wiodącym tematem w ogromnej ilości końcówek
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 906 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez krzysio » 29 kwi 2013, 11:55

@fuszer
Ale je bynajmniej nie zwalniam dzieciaka ze zrozumienia tego co robi, choćby np z wiedzy co to jest mostek w końcówkach wieżowych, jak matować nie tylko dwoma gońcami ale i skoczkiem z gońcem, co to jest opozycja, jak robić przełomy pionkowe gdy nie ma wolniaka etc. Nie piszę też że robi to lepiej niż stary wyjadacz bo prawda jest taka że większość dzieciaków właśnie pada przy starych wyjadaczach na koncówkach bo ci drudzy doświadczeniem i rutyna ich zjadają. Chodziło mi o to że jeśli ktoś zna zasadę, rozumie co robi to dlaczego nie uczyć się tego robić w sposób maksymalnie doskonały? W pionkówkach jest masa pozycji gdzie jedna niedokładność oznacza stratę pkt, nie zawsze jest to kilka posunięć więcej.

Dla mnie bezsensowne jest natomiast coś innego - mianowicie rozwiązywanie zadań na ranking, z tego już chyba starszy syn nawet wyrasta. Rozczulanie się nad tym czy program coś zaliczył na czerwono czy na zielono bo jakie to ma znaczenie? Jeśli jest na czerwono a droga też prowadzi do celu to zawsze można popatrzeć jak zrobić to dokładniej, choćby z czystej ciekawości, bynajmniej nie odbiera to sensu w robieniu zadania. To są tylko głupie rankingi i głupawa statystyka natomiast sytuacja gdy 6latek potrafi szybko uprościć deskę do prostej pozycji wygranej, gdzie doskonale wie że ona jest wygrana, że nie ma obrony i potrafi to zrealizować a taki sposób że przeciwnik nie ma nic do powiedzenia to jest zupełnie coś innego. Tu zaryzykowałbym twierdzenie że teorię dostał od trenera ale szlifował wiedzę właśnie na chesstempo.

Marek (10 lat) teraz gryzie encyklopedię końcówek Kalinicienki, jest tam trochę błędnych diagramów ale i siadanie do takich nie jest całkowicie idiotyczne (choć lepiej by błędów nie było), ot one też zmuszają do myślenia i trzeba potrafić wytłumaczyć dlaczego zadanie jest błędne, na chesstempo takich totalnie idiotycznych/błędnych zadań chyba nie ma.

Tak jeszcze dodam - ja bynajmniej nie jestem fanatykiem schematów czy super-dokładności w posunięciach, dzieci prowadzi Kachur i cholernie u niego podoba mi sie właśnie to że uczy zrozumienia pozycji, on bez problemów przyjmie słabszą ale poprawną linię, ma natomiast wręcz "alergię" na rażące błędy pozycyjne. Nie wymaga ostro gry pierwszą linią nawet w debiucie, ma być poprawny i tyle, dzieciak nie musi pamiętać posunięć ale ma rozumieć dlaczego tak a nie inaczej one lecą i do czego prowadzą.
krzysio

Postprzez woj7 » 29 kwi 2013, 12:50

Rozczulanie się nad tym czy program coś zaliczył na czerwono czy na zielono bo jakie to ma znaczenie? Jeśli jest na czerwono a droga też prowadzi do celu to zawsze można popatrzeć jak zrobić to dokładniej, choćby z czystej ciekawości, bynajmniej nie odbiera to sensu w robieniu zadania.

Jeżeli jest na czerwono to znaczy że droga nie prowadzi do wygranej tylko że traci się 0.5 lub 1 pkt. Po prostu jest jakaś dziurka w myśleniu/ przeliczeniu wariantów lub plan w ogóle jest bardzo abstrakcyjny w stosunku do sytuacji na szachownicy. Ja zawsze staram się ją znaleźć. Czasem jest w komentarzach do zadania.

Jeśli nie zrozumiesz dlaczego nie udało się Ci rozwiązać zadania tracisz około 1/4 wartości dydaktycznej. Bo w przypadku części nie rozwiązanych zadań błąd polegać może na nieznajomości schematu, idei.

To są tylko głupie rankingi i głupawa statystyka

Dla wielu osób ten ranking jest jakims celem. Jeżeli ktoś zaczyna uprawiać jakiś sport to od razu nie będzie wygrywał, więc musi mieć inne cele. Na przykład biegacz patrzy na czas w jakim przebiegł dany dystans. Szachista cieszy się natomiast z kategorii, rankingów itp. Poza tym taki rank może dać cenną informacje co jest jego słabym punktem.
woj7

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Postprzez krzysio » 29 kwi 2013, 14:41

woj7 napisał(a):
...

1. Jeśli jest na czerwono na teorii znaczy to tylko i wyłącznie tyle że ruchy nie były optymalne, wystarczy 1 ruch więcej do mata i jest czerwone. Na praktyce przy małej ilości dodatkowych ruchów jest żółte, przy źle zrobionym lub dużej ilości dodatkowych ruchów mimo że droga prowadzi do mata - czerwono

2. Dla mnie chesstempo jest tylko i wyłącznie narzędziem do doskonalenia wąskiego fragmentu umiejętności gry w szachy i niczym więcej. Ktoś lubi inaczej to jego sprawa, mnie do tego nic, niemniej swoje podejście mam prawo mieć. I tu cholernie się cieszę że mojemu dzieciakowi starczyło trenerskie tłumaczenie dlaczego dane elementy trzeba trenować tak a nie inaczej, że to ma przekładać się na siłę realnej gry i robi to bez przesadnego patrzenia na cyferki. A rankingami uzyskiwanymi na playchess, FICS czy w realnych turniejach niech się cieszy bo te jakoś tam pokazują przyrost umiejętności na tle innych.
krzysio

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strony szachowe