www.infoszach.pl

Moderator: redjok

Re: www.infoszach.pl

Postprzez piongu » 18 paź 2019, 10:26

Ponownie jak rok temu w trakcie Olimpiady, planujemy uruchomić serię streamów "Szachowe Wieczory Eksperckie" w trakcie Drużynowych Mistrzostw Europy (24.10-2.11).
Prowadzimy zrzutkę na częściowe pokrycie kosztów produkcji, zachęcam do wsparcia: https://zrzutka.pl/4rtmwx
...i jeśli się uda, to oczywiście zapraszam do oglądania i pomagania w promocji poprzez reakcje i udostępnienia.
piongu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 70 razy
Ranking: 2453

Postprzez Petro » 11 lis 2019, 20:37

Piotr Nguyen odchodzi z infoszacha...https://infoszach.pl/2019/11/10/redakto ... infoszach/
Partia ma trzy fazy: w pierwszej ma się nadzieję, że stoi się lepiej, w drugiej wierzy się, że pozycja jest lepsza, w trzeciej widzi się, że pozycja jest przegrana.-Ksawery Tartakower
Petro

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: Petro22

Postprzez AuroraBorealis » 12 lis 2019, 11:40

Nic dziwnego. Mnóstwo czasu i pracy, a kasy zero. Dorosły człowiek nie może w nieskończoność poświęcać swojego czasu innym za darmo. W anglojęzycznym świecie można na tym zarabiać, u nas tragedia.
AuroraBorealis

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 440 razy
Ranking: 2120

Postprzez piongu » 16 lis 2019, 12:20

Petro napisał(a):Piotr Nguyen odchodzi z infoszacha...https://infoszach.pl/2019/11/10/redakto ... infoszach/

Dementuję :D

Rezygnuję z funkcji redaktora naczelnego, jest to duża zmiana, ale nie oznacza to, że totalnie mnie nie będzie.
"Na ten moment nadal pozostanę jego sponsorem, mentorem zespołu, liderem projektu i szeregowym autorem oraz streamerem. Możecie się spodziewać, że coś kiedyś napiszę, wstawię na kanał YouTube, czy pojawię się na transmisji."

Zapraszam np. dziś o 16:00 na https://www.twitch.tv/infoszach/ - będziemy na żywo omawiać partię Janka Dudy z Grischukiem.

Oczywiście prowadzenie portalu jest nieopłacalne i nigdy nie wierzyłem, że opłacalne będzie. Natomiast uważam, że wszystkim polskim szachistom powinno zależeć na jego istnieniu i jeśli każdy pomógłby trochę, to wszystko jest do zrobienia. Problemem jest jeśli wszystko jest na barkach tylko kilku osób. Mimo iż działam komercyjnie szachowo po angielsku, to ja bardzo chętnie raz na jakiś czas za darmo podzielę się jakimś artykułem lub filmem po polsku, nad którym spędzę kilka godzin. Chętnie też coś zasponsoruję, ale bardzo trudno jest coś prowadzić cały czas i czuć jak na skalę działań zbyt małe wsparcie środowiska... Kiedy np. decyduję się poświęcić ileś godzin na przeprowadzenie transmisji i przez to odwołuję prywatne lekcje, moje treningi, czy też po prostu nie idę na imprezę, bo chcę zrobić coś fajnego, a fani i działacze mają problem żeby udostępnić czy jakkolwiek wesprzeć, to jest to nie tylko demotywujące ale też smutne.
Chętnych do bezpośredniego wsparcia zachęcam do odwiedzenia https://zrzutka.pl/vx49ne lub https://patronite.pl/infoszach
Jeśli ktoś np. jest grafikiem, lubi pisać, czy umie cokolwiek pożytecznego i chciałby pomóc, to zapraszam do kontaktu ;)

Pozdrawiam!
Piotr
piongu

Postprzez AuroraBorealis » 16 lis 2019, 13:22

Dkatego praca pro bono jest bez sensu. Jeśli coś nie działa komercyjnie, to prędzej, czy później umrze. Tam gdzie np nauczanie szachów jest prowadzone komercyjnie, to sobie funkcjonuje i szachy działają. Jak coś jest robione za darmo przez emeryta w domu kultury to poziom jest żałosny. Nie ma niczeog złego w tym, że ktoś zarabia np na szachach. Bez kasy na dłuższą metę nie ma motywacji. Ten sam projekt w anglojęzycznej wersji na 100% by na siebie zarobił i dotarł do masy ludzi, bo materiały są dobrej jakości.
AuroraBorealis

Postprzez korob » 16 lis 2019, 14:01

AuroraBorealis napisał(a):Dkatego praca pro bono jest bez sensu. Jeśli coś nie działa komercyjnie, to prędzej, czy później umrze. Tam gdzie np nauczanie szachów jest prowadzone komercyjnie, to sobie funkcjonuje i szachy działają. Jak coś jest robione za darmo przez emeryta w domu kultury to poziom jest żałosny. Nie ma niczeog złego w tym, że ktoś zarabia np na szachach. Bez kasy na dłuższą metę nie ma motywacji. Ten sam projekt w anglojęzycznej wersji na 100% by na siebie zarobił i dotarł do masy ludzi, bo materiały są dobrej jakości.
Zabolało mnie to co napisałeś! Jestem emerytem i wciąż na pół etatu uczę szachów w Młodzieżowym Domu Kultury jako nauczyciel zaledwie mianowany. Bardziej zabolało mnie, że ten świetny portal nie przynosi dochodów, bo sam prowadzę stronę internetową, na której też nie zarabiam, a pracy wkładam w nią mnóstwo. Uważam, że skoro w Polsce nie ma rynku na to, by godziwie zarabiać w Internecie na polskojęzycznych opracowaniach szachowych, to działania w tym zakresie, znacznie wybijające się ponad przeciętność powinny być instytucjonalnie wspierane. Oczywiście powinien w tym pomóc Polski Związek Szachowy, który - dawno temu - słusznie wsparł działalność ChessArbitra. Obecnie na takie wsparcie zasługuje poza infoszachem strona Przemysława Jahra "Szachy w Polsce", jak i ChessManager - konkurent ChessArbitra (niestety ta świetna strona prowadzona jest przestarzałą, nierozwojową technologią). Uważam, że w tym zestawie powinna też znaleźć się moja strona. Przez brak perspektyw zarabiania na tworzonej przez wiele lat polskiej wersji, zmuszony zostałem do robienia wersji angielskiej, bo tu szansa na zarabianie docelowo istnieje, ale najpierw na rynku anglojęzycznym (niestety nie znam tego języka) trzeba się wypromować i przystąpiłem do uczestnictwa w portalu facebook (a tyle lat przed tym się broniłem) i tracę teraz mnóstwo czasu na te działania promocyjne zamiast spokojnie pracować nad doskonaleniem promowanej strony...
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 252 razy
Otrzymał podziękowań: 315 razy
Ranking: 2119

Postprzez piongu » 16 lis 2019, 14:25

AuroraBorealis napisał(a):Nie ma niczeog złego w tym, że ktoś zarabia np na szachach.

Nikt nie mówi, że to jest złe i oprócz pracy niezwiązanej z szachami robię różne rzeczy szachowe po angielsku. Nie domagam się także jakichkolwiek dotacji (chociaż nie obraziłbym się jakby infoszach takie dostał). Nie planowałem komercjalizować infoszacha, bo nawet jakby jakoś zarabiał, to trudno to wyjaśnić, ale także byłbym stratny (bo w tym czasie mógłbym zarobić o wiele więcej).

Chciałem natomiast po prostu stworzyć społeczność, która opierałaby się na crowdfundingu oraz na tym, że przeróżni organizatorzy/trenerzy mogą się za darmo reklamować, a tym samym dostarczać ciekawe materiały. W wielu dziedzinach takie modele funkcjonują, ale społeczność szachowa w Polsce widocznie nie jest na to gotowa.

W każdym razie i tak się cieszę, że wraz z zespołem zrobiłem hobbystycznie coś większego niż jakikolwiek komercyjny czy też dotowany polski portal szachowy.
piongu

Postprzez AuroraBorealis » 16 lis 2019, 16:57

korob - sam napisałeś, że jesteś emerytem. Facet w wieku 20pare, 30pare lat ma inne priorytety niż robienie za darmo czegoś dla innych ludzi. Młode pokolenie nie ma mieszkań od państwa, musi je kupić. Trzeba znaleźć czas na małe dzieci, żonę, pracę zawodową. Ja za darmo nie ruszę dzisiaj 4 liter, bo jeśli mogę swój czas sprzedać, to czemu mam go oddawać za darmo? Mam swoje zobowiązania życiowe i finansowe i nie będę przedkładał nad nie interesu innych ludzi. Na dłuższą metę, jeśli się nie jest emerytem, który nie musi pracować, to każda działalnośc musi przynosić satysfakcjonujące właściciela pieniądze. Doba ni ejest z gumy i można czas przeznaczyć lepiej i z większym profitem dla siebie i swojej rodziny.
AuroraBorealis

Postprzez korob » 16 lis 2019, 17:57

Nie planowałem komercjalizować infoszacha, bo nawet jakby jakoś zarabiał, to trudno to wyjaśnić, ale także byłbym stratny (bo w tym czasie mógłbym zarobić o wiele więcej).
Rozumiem Twoje podejście do tej sprawy, bo sam w młodości podjąłem - jak na tamte czasy - szaloną decyzję. Po skończeniu Politechniki zrezygnowałem z pracy jako inżynier, chociaż miałem wyjątkowo kasującą wtedy specjalność. Pracowałem jako szachowy trener przez większość życia na 2 i pół etatu, a łącznie nigdy nie osiągałem średniej krajowej, a do tego za darmo robiłem jeszcze więcej niż za pieniądze i dlatego do czterdziestki nie byłem w stanie założyć rodziny (głównie z braku czasu) i dopiero to zrobiłem, gdy kupiłem mieszkanie za własne zarobione, odkładane i kredytowane pieniądze.
Ostatnio edytowany przez korob, 17 lis 2019, 01:09, edytowano w sumie 1 raz
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 252 razy
Otrzymał podziękowań: 315 razy
Ranking: 2119

Postprzez AuroraBorealis » 16 lis 2019, 18:12

@korob : taką decyzję podejmie 1 osoba na 1000.

@ thinker: stawki w domach kultury są żałosne i jeśli chcesz coś zarobić, to musisz działać jako firma.

Co do pieniędzy w szachach w Polsce to powiem tak. Opłacalność szachowej działalności jest minimalna. Szachiści w większości są dobrze wykształceni i praca za śmieszne stawki rzadko ich interesuje. Wśród moich znajomych z klubu, którzy jako juniorzy grali ze mną w drużynie mamy : 2 programistów (w tym ja), 2 lekarzy, dziewczynę po 2 filologiach i architekta. Stawki w tych branżach są takie, że nauczać innych średnio się opłaca.
Do tego mamy niesamowicie roszczeniowe i skąpe społeczeństwo i niskie czytelnictwo. Polacy ksiązek nie czytają i nie kupują. Dlatego np Krasenkow i wielu innych swoje ksiązki wydaje w innych krajach. Tam można zarobić, u nas to są drobne pieniądze.
W USA, Niemczech, UK wielu ludzi robi szachy w necie i dobrze z tego żyje. U nas czołowy streamer mieszka w wynajmowanym mieszkaniu ze studentami. Gdyby z tego była konkretna kasa, to by sobie wynajął, albo kupił mieszkanie. Jak się rzuci okiem na to kto robi streamy, to najczęściej są to młodzi ludzie, bez rodzin i większych zobowiązań (+jeden zdziwaczały emeryt, który walczy z całym światem). Mało kto z nich prowadzi np własną firmę - i chodzi mi o poważną działalność a nie zarabianie groszy na szachach w przedszkolach . Mają więcej czasu. Ale ten czas się skończy w momencie awansu zawodowego, rozkręcenia własnego biznesu, albo założenia rodziny. Chciałbym dożyć czasów, gdy ludzie zaczną z książek/filmów instruktażowych żyć godnie w tym kraju, ale ze względu na mentalność i warunki gospodarcze może mi się to nie udać.
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 17 lis 2019, 01:34

Niestety do "szachowego życia i podejścia polaków do niego" trzeba się przyzwyczaić"
My jesteśmy szachistami, którzy inaczej patrzą na tą "działkę" - niż pozostali.

Wszyscy na tym chcą zarobić, niestety - z turniejów nie ma dużych pieniędzy - więc Domy Kultury czy MOSiRy - po prostu olewają "szachy".
Podobna sytuacja ma się z książkami szachowymi czy stronami internetowymi - brak sponsorów czy dotacji - powoduje, że szachy jak były na dnie - tak na nim zostaną - czy nam się to podoba czy nie

My jako "Pionek Radzionków" organizujemy turnieje szachowe - w naszym mały miasteczku, nasi dużo więksi sąsiedzi - Tarnowskie Góry, Bytom i Piekary Śląskie - w roku robią mniej turniejów OPEN niż my - a robimy to za darmo.
Jak my przestaniemy to robić - to ten region będzie jak pustynia szachowa
Co więcej nawet takie miasta jak Katowice czy Gliwice -mamy kilka turniejów w roku
Jedynie Zabrze czy Rybnik - działają dobrze w tej materii.

Wszystko zależy od ludzi - znikną pasjonaci, którzy to lubią i robią za darmo lub pół darmo- między innymi emeryci - to przybędzie dużo więcej szachowych pustyni w Polsce.
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez piongu » 24 sty 2020, 02:49

Od jakiegoś czasu na Infoszach jest trochę transmisji na żywo z ważnych imprez, m.in. z MŚ w blitzu.

A już za paręnaście godzin Jan Krzysztof Duda zmierzy się z Magnusem Carlsenem na turnieju Tata Steel.
Zapraszam na http://twitch.tv/infoszach od godz. 14:00 do oglądania.
piongu

Postprzez piongu » 21 maja 2020, 16:39

O wczorajszym zwycięstwie Jana Krzysztofa Dudy nad Magnusem Carlsenem już pewnie wszyscy słyszeli.

Na portalu infoszach zrobiłem obszerną analizę tego historycznego pojedynku ;)
https://infoszach.pl/2020/05/20/jan-krzysztof-duda-pokonuje-mistrza-swiata-magnusa-carlsena/

Jest też wersja wideo analizy:
piongu

Poprzednia strona

Powrót do Strony szachowe