Mistrzostwa Europy Amatorów 2016

Moderator: kolokwium

Mistrzostwa Europy Amatorów 2016

Postprzez krzysio » 12 cze 2016, 20:09

strona organizatora
http://www.sachrbk.sk/
i wyniki
http://chess-results.com/tnr219319.aspx ... =30&wi=984

Prestiż i siła gry niech będzie jaki chce, jest to oficjalna impreza ECU, nawet nie wiem czy podium nie przysługuje tytuł CM po opłaceniu, turniej taki całkiem badziewny nie był, masa graczy na podobnym poziomie, a tytuł brzmi ładnie.

Po 7 rundach wyglądało że Marek tytuł ma w kieszeni, pojedynczy błąd w ósmej i nieco nietypowa klasyfikacja (bezpośredni pojedynek ma pierwszeństwo przed Bucholtz) sprawiły że trzeba było oddać pierwsze miejsce, 9 runda grana na pewny remis z możliwością gry na wygraną gdyby to coś dawało. Wcześniejsze 7 partii (do ściągnięcie) moim zdaniem mocne lub bardzo mocne.

Ktoś mi tu kiedyś sugerował zmianę trenera, ktoś inny zabawiał się przy ocenach partii na MP gdy nie szło, były też analizy partii Marka pod kątem uczciwości gry, była też dość ciekawa ocena literatury którą ostatnio przerabiał. Co mogę tym Panom napisać - ja Markowi nie daję zbyt wiele czasu na zrobienie FM, myślę że wiem jak to zapewnić a Wam zostawiam Wasze podwórko, z Waszymi planami czy aspiracjami.
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1006 razy
Ranking: 0

Re: Mistrzostwa Europy Amatorów 2016

Postprzez ŁowcaAndroidów » 12 cze 2016, 20:20

Myślę, że partie Warto pokazać. Gratulacje.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 305 razy
Otrzymał podziękowań: 542 razy
Ranking: 2286

Postprzez AK » 13 cze 2016, 08:05

Śledziłem od piątej rundy. Po siódmej wyglądało to jak rzeź niewiniątek. Ogólnie - niesamowity wynik; wrażenie robi zarówno rezultat pierwszych siedmiu partii, jak i doskonałe drugie miejsce. Wielkie gratulacje.
AK

Podziękował : 38 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Postprzez Daniel » 13 cze 2016, 22:14

Gratulacje! :)

Swoją drogą, nie ma w ME takich ograniczeń jak u nas w MP amatorów? O ile pamiętam w naszych MP tego typu jest zasada (przynajmniej w którejś ich odmianie tak było - obecnie są chyba i klasyki, i szybkie, rok temu jakieś Grand Prix wprowadzono), że dzieci nie ma, grają tylko pełnoletni, którzy w określonym czasie nie przekraczali ELO 2000. Pełnoletni dlatego, bo skoro ktoś w dorosłym wieku nie przekracza 2000 to faktycznie jest amatorem, a nie progresującym juniorem, który tylko na razie nie przebił się jeszcze przez tę granicę, ale zaraz to uczyni i poszybuje daleko w górę. Nie chodzi mi tu w żadnym razie o jakiekolwiek "czepianie" się; jestem po prostu ciekaw jakie były zasady w tych ME.
Daniel

Podziękował : 197 razy
Otrzymał podziękowań: 316 razy

Postprzez krzysio » 13 cze 2016, 23:14

Tu juniorów nie dyskryminują i pozwalają im grać ;) Pozostałe zasady są takie jak piszesz, nie może być ponad 2000 elo w ostatnich dwóch latach i nie może być tytułu szachowego.

Ale jest w tym sporo logiki, znaczy w zablokowaniu juniorom dostępu do takich imprez. Tu często siła gry bywa sporo wyższa niż ranking, będąca pochodną sporego progresu. Zyski pkt juniorów na tym turnieju świetnie to pokazują, zrobili sobie używanie na faktycznych amatorach (Marek był bez trenera, inni mieli i trenerów). Do tego bardzo "nieamatorskie" przygotowania debiutowe - starsi ludzie zazwyczaj mają raz wąski repertuar debiutowy a dwa sporadycznie siedzą w bazach debiutowych. Tu junior podchodzący nieco bardziej profesjonalnie na dzień dobry zyskuje ogromną przewagę. Przy Marku fajnie to np wyszło dwa razy w skandynawce, on wiedział że przeciwnicy to lubią, chętnie pozwolił to zagrać, tylko że przeciwnicy z debiutu cało nie wyszli. I to już nie jest "amatorka".
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1006 razy
Ranking: 0

Powrót do Turnieje [mecze] zagraniczne