Mecz o Mistrzostwo Świata Anand vs Carlsen Chennai 2013

Moderator: kolokwium

Kto zostanie mistrzem świata po listopadowym meczu ?

Ankieta zakończyła się 06 lis 2013, 19:44

Viswanathan Anand
11
29%
Magnus Carlsen
27
71%

Razem głosów : 38

Re: Mecz o Mistrzostwo Świata Anand vs Carlsen Chennai 2013

Postprzez woj7 » 28 lis 2013, 12:58

Griszczuk był mistrzem świata w grze błyskawicznej w 2012, a w tym roku był drugi za rewelacyjnym chińczykiem. Wiecie może czemu Griszczuk nie był na ostatnich mistrzostwach w Rosji?

Dodam jeszcze że na ACP Cup wygrał ze Swidlerem
woj7

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy
Ranking: 0

Postprzez fuszer » 28 lis 2013, 23:41

woj7 napisał(a):Wiecie może czemu Griszczuk nie był na ostatnich mistrzostwach w Rosji?

Został zastąpiony przez Witiugowa, ponieważ nie potwierdził udziału. Jednakże jak można przeczytać tutaj http://chess-news.ru/en/node/12633 - nie dostał oficjalnego zaproszenia, więc nie mógł nic potwierdzić.
Dziwna sytuacja...
fuszer

Podziękował : 236 razy
Otrzymał podziękowań: 918 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez Daimonion » 29 lis 2013, 22:33

Daimonion

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Postprzez artme » 29 lis 2013, 22:40

Nie wiem co w nich fajnego ale moze czegos nie widze??? :?
www.mariuszewczuk.pl
artme

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez Emigrant » 01 gru 2013, 01:07

ooooo napisał(a):Zasadniczo cykl rozgrywek jest dwuletni. Ten właśnie zakończony mecz miał odbyć się wcześniej, ale wystąpiło kilka czynników opóźniających.
A nawet coroczne mecze nie byłyby nowością. W roku 1910 odbyły się dwa :-P (Oba wygrał Lasker)

Ja sie z tym zgodzic nie moge. Wczesniej grano 2008, 2010, 2012, a teraz "nagle" co roku? Jakas logike to pewnie ma, ale mnie to nie przekonuje.
robinbuk napisał(a):Zrobiłem małą sondę u siebie w pracy . Zapytałem znajomych co wiedzą o zakończnym meczu . Na pięciu spytanych jako taką wiedzę miała zaledwie jedna osoba . Pozostałe ze zdziwieniem reagowały (jaki mecz o MŚ w szachach ...) Pamiętam jak Kasparow grał z Karpowem - praktycznie nie dało się o tym nie wiedzieć - taki był temat dla mediów . Obawiam się , że z taką polityką (zbyt częste cykle gry o tytuł) FIDE strzela sobie samej w kolano .

Zgadzam sie w pelni. Wczesniej krytykowalem 2 letni cykl, gdyz w owe 2 lata trzeba wcisnac wiele rzeczy w szachowy kalendarz: krajowe mistrzostwa, olimpiada, druzynowe ME, turnieje, turniej kandydatow, a ludzie musza miec czas na odpoczynek, treningi i nabranie swiezosci przed kolejnymi zawodami. A teraz w ciagu roku to wszystko (bez olimpiad i ME)? W 2014 jest olimpiada i z pewnoscia dla wielu jest to bardzo wazny wystep.
woj7 napisał(a):Musicie jednak przyznać że serwis http://chennai2013.fide.com był naprawdę dobrze zrobiony. Streaming z komentarzem, tak samo transmisja konferencji prasowych... Spodobało się mi to że komentatorzy występowali w parach damsko-męskich. Mimo że czasem rozmawiali o głupotach - jak na przykład raz pokazali najkrótszego mata ;-) - to transmisja nie nudziła się. Moim zdaniem organizacyjnie było na 5+.

Mnie komentarze Polgar bardzo irytowaly. Juz nawet ni chodzi o to co mowila, tylko to ze nie dala dojsc do glosu temu hindusowi co razem z nia komentowal.
fuszer napisał(a):Za zdobycie 7. już tytułu mistrza Rosji całkowicie na to zasłużył.
Topałow dzikiej karty nie potrzebuje, wywalczył sobie miejsce w turnieju wygrywając Grand Prix (sam o tym wcześniej wspominasz).

Nakamura? Nawet gdyby jakimś cudem wygrał turniej pretendentów, to w meczu o mistrzostwo świata spłynąłby szybciej niż Anand i nie pomogłyby okulary, czapka świętego Mikołaja, gumowa kaczuszka czy nawet strój Lorda Vadera. On po prostu jest "klientem" Magnusa i cennym źródłem rankingu ;D

Nowym pretendentem powinien zostać któryś z taktyków (Topałow, Svidler, Aronian). Tylko komplikacjami można pokonać Magnusa, bo inaczej uprości pozycję i zacznie cisnąć.

Mnie chodzi po prostu o to, ze Swidler juz swoja szanse dostal i moze warto by dac ja komus innemu? Z tymi taktykami, to niekoniecznie sie zgodze. Wszyscy mysleli, ze Alehin bedzie probowal pokonac Capablance w meczu komplikacjami, a okazalo sie ze Alehin gral w stylu kubanczyka. Tylko, ze teraz jakos nie mamy na horyzoncie Alehina...
ŁowcaAndroidów napisał(a):Po prostu żeby ktoś wygrał to drugi musi przegrać :) Pisząc, że to "Anand przegrał" trochę minimalizujesz sukces Magnusa. Może zaraz dojdziesz do wniosku, że nie należy mu się tytuł skoro "to nie on wygrał" :)

Niekoniecznie. Pare razy juz w ksiazkach szachowych widzialem taka wlasnie figure stylistyczne: "Nie tyle A wygral partie co B ja przegral". Jest to podkreslenie dominacji A nad B i wyraz uznania dla A. A teraz podstawmy sobie Carlsena w miejsce A oraz Ananda w miejsce B.
Ostatnio edytowany przez Emigrant 02 gru 2013, 01:29, edytowano w sumie 3 razy
"Lepiej miec zly plan, niz nie miec zadnego" José Raúl Capablanca.
Emigrant

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy
Ranking: 1651

Postprzez yetit78 » 01 gru 2013, 12:42

Emigrant napisał(a):
ŁowcaAndroidów napisał(a):Po prostu żeby ktoś wygrał to drugi musi przegrać :) Pisząc, że to "Anand przegrał" trochę minimalizujesz sukces Magnusa. Może zaraz dojdziesz do wniosku, że nie należy mu się tytuł skoro "to nie on wygrał" :)

Niekoniecznie. Pare razy juz w ksiazkach szachowych widzialem taka wlasnie figure stylistyczne: "Nie tyle A wygral partie co B ja przegral". Jest to podkreslenie dominacji A nad B i wyraz uznania dla A. A teraz podstawmy sobie Carlsena w miejsce A oraz Ananda w miejsce B.

Dominacja? Okej Carlsen zdominował Anand.Tyle że mi chodziło tylko o jedno: Anand ułatwi Magnusowi zadanie.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1773 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy

Postprzez kolokwium » 01 gru 2013, 15:23

Emigrant napisał(a):Wszyscy mysleli, ze Alehin bedzie probowal pokonac Capablance w meczu komplikacjami, a okazalo sie ze Alehin gral w stlu kubanczyka.
Podobnie zrobił Kasparow w meczu z Karpowem przy stanie niekorzystnym dla siebie. Wówczas role się odwróciły.

Odnośnie A i B, to Anand w pewnym momencie stracił wiarę w zwycięstwo (tak przynajmniej to odczułem). Wówczas Anand już nie grał lecz przesuwał (ale na wysokim poziomie).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2079 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez yetit78 » 01 gru 2013, 17:43

kolokwium napisał(a):Odnośnie A i B, to Anand w pewnym momencie stracił wiarę w zwycięstwo (tak przynajmniej to odczułem). Wówczas Anand już nie grał lecz przesuwał (ale na wysokim poziomie).

To pokazuje że w szachach psychologia też się liczy i nie tylko tak jak w wykonaniu Tala(,, Są dwa rodzaje poświęceń - poprawne i... moje.")
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1773 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy

Postprzez kolokwium » 01 gru 2013, 18:56

Im wyższy poziom i mniejsza różnica w sile gry zawodników, tym większa rola psychologii. Najczęściej są to sprawy nieświadome. Może błędem Ananda było to, iż zagrał "u siebie" i dlatego był pod większą presją, a to nie jest dobrym pomocnikiem w grze.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez PhiloSophist » 01 gru 2013, 19:43

Możliwe, chociaż Fischer wolał "wieżyć" w dobre ruchy, niż w psychologie, pewnie programy szachowe nie analizują profilu psychologicznego przeciwnika, ani nawet jego partii, całkowicie im wystarczy, że znają najsilniejsze ruchy, chociaż kto wie czy w (nie)dalekiej przyszłości "progi" nie będą robić oprócz analizy partii, "psycho-analize" :lol2:
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez biniek » 01 gru 2013, 20:53

biniek

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy
kurnik.pl: biniek
FICS: biniek

Postprzez fuszer » 01 gru 2013, 21:16

Emigrant napisał(a):Wszyscy mysleli, ze Alehin bedzie probowal pokonac Capablance w meczu komplikacjami, a okazalo sie ze Alehin gral w stlu kubanczyka.

Tutaj ja się nie zgodzę. Zagrał ten mecz w stylu Alechina - "ulepszonego" Alechina.
Zdobycie mistrzostwa świata było jego obsesją i celem życiowym. Jeszcze za panowania Laskera założył, że kolejnym mistrzem świata będzie Capablanca i przygotowywał się już wtedy na mecz z Kubańczykiem.
Wykonał kolosalną, tytaniczną pracę, aby wygrać ten mecz. Przede wszystkim, skupił się na swoich słabościach i je poprawił. We wcześniejszym etapie kariery, grał na komplikacje, aby wykończyć przeciwnika atakiem. Wiedział jednak, że z Capablancą to nie zadziała i trzeba będzie potrudzić się w końcówce.
Dlatego też musiał poprawić swoją grę pozycyjną, co mu się wspaniale udało.

Analizował również słabości przeciwnika i starał się go oddemonizować. Większość grających z Capablancą w turniejach mistrzów przegrywało przez brak wiary w możliwość pokonania genialnego Kubańczyka, co podświadomie prowokowało błędy i ułatwiało mu kolejne zwycięstwa. Alechin odkrył jednak, że Capa nie czuje się dobrze w obliczu nacisku przeciwnika, gdy nie może uprościć gry i przejść do lepszej końcówki.
Założył strategię debiutową polegającą na utrzymywaniu napięcia i unikaniu wymian. Pomysł zadziałał - przy osłabionej pewności siebie Capablanca popełniał błędy taktyczne, które Alechin wykorzystywał.

Nie były to już 30-posunięciowe matowe huragany - w tym meczu Rosjanin korzystał z taktyki, aby zdobyć przewagę materialną lub pozycyjną i przechodzić do lepszych końcówek. Nie robił tego jednak w stylu Kubańczyka (czyli upraszczanie od pierwszych posunięć), ale dozował napięcie, a w końcowym rozrachunku zostawał przykładowo z pionkiem więcej. Praca nad końcówkami przyniosła efekty, ponieważ udawało się tego pionka zrealizować.

W przypadku Magnusa samo napięcie nie wystarczy - tutaj potrzeba właśnie tego dawnego Alechina (albo Tala), wywołującego na szachownicy burzę z piorunami. Jeśli raz po raz mistrz świata będzie musiał włączać "hamulec bezpieczeństwa", może w końcu popełnić błąd. Anand próbował zbyt nieśmiało, pozwalał Norwegowi narzucać jego styl gry i w końcu sam pękł (nie jest to dziwne, bo styl gry Magnusa każdego przeciwnika może w końcu doprowadzić do szachowej frustracji). Jeśli ktoś chce wygrać z "krokodylem", to najlepiej zrobić to w grze środkowej.
fuszer

Postprzez fuszer » 01 gru 2013, 21:17

PhiloSophist napisał(a):Możliwe, chociaż Fischer wolał "wieżyć" w dobre ruchy

A może hetmanić albo skoczyć :>
fuszer

Postprzez PhiloSophist » 01 gru 2013, 21:27

@ Fuszer - Dzięki za "rozpracowanie" Carlsena, z Tobą i Demonem jako sekundantami to powinienem wygrać nawet z Magnusem :rotfl:
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez kolokwium » 01 gru 2013, 21:46

Hubert Wagner taktykę, zwycięską taktykę na ZSRR miał opracowaną w 20 minut. Potrzebował jeno odpowiednich zawodników aby ją zrealizować.
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje [mecze] zagraniczne