Mecz o Mistrzostwo Świata Anand vs Topałow Sofia 2010

Moderator: kolokwium

Postprzez ast » 11 maja 2010, 18:05

Tak mi się wydaje,że Anand zdeklasował Topałowa w tej partii.
ast

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez kspttw » 11 maja 2010, 18:31

Ja co prawda na szachach słabo się znam, ale mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego anand przez długi czas nie bił na b2?
kspttw

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez demon_szybkosci » 11 maja 2010, 18:33

I..... to wlasnie ANAND w tej chwili zostaje MISTRZEM SWIATA!!! Wielkie brawa dla Visvanathana Ananda! :ok: :D. BRAWO! (wspanialy pojedynek) :brawo:

PS. Ostatni pojedynek trwal prawie 60 ruchow (wg mnie ostatnie kilka mozna bylo sobie raczej darowac, ale Topalow chcial jeszcze sprawdzic czy "Sofia rules" obowiazuja :evil: :luzz:). Poza tym slyszalem, ze ponoc fotel byl dosc wygodny, a woda w butelce nie zostala do konca dopita przez Veselina (wiec wypadalo "zaczekac" az sie wszystko wypije, zeby Danailow go nie zwolnil :luzz: :P).
demon_szybkosci

Postprzez Kuku » 11 maja 2010, 18:34

Anand obronił mistrzostwo - pierwsze i ostatnie zwycięstwo czarnymi w tym meczu.
Chętnie zagram partię korespondencyjną na www.gameknot.com
Mogę też zagrać jakieś partie na 20-60 minut (z dodawanym czasem) na kurniku albo www.chesscube.com
Kuku

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1646
kurnik.pl: kukux
FICS: Qku

Postprzez demon_szybkosci » 11 maja 2010, 18:36

kspttw napisał(a):Ja co prawda na szachach słabo się znam, ale mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego anand przez długi czas nie bił na b2?
Z przyjemnoscia :). Nie wiem czy grales kiedys na wysokich obrotach (nie chodzi o poziom gry, tylko emocje) i czy uczono cie, aby grac na trybie "safety first". Jesli nie wiesz to dodam, ze w takim wypadku daje sie przeciwnikowi "komfort" tego, zeby sobie poprzesuwal, a samemu mozna sie delektowac swoja silna pozycja. Nie zawsze najsilniejsze ruchy (w sensie komputera czy nawet obiektywne) sa najlepsze dla danego gracza. Wcale sie nie dziwie Visihiemu i przyznam, ze bardzo ELEGANCKO zagral ostatnie 15 ruchow! :D :ok:
demon_szybkosci

Postprzez barbara1570 » 11 maja 2010, 18:54

V.Anand obronil tytul mistrza swiata wygrywajac z W. Topalowem 6.5 do 5.5

Gratulacje od www.szachowe.pl
Załączniki
#1_anand.jpg
W.Anand ..szachowy mistrz swiata
#1_anand.jpg (43.5 KiB) Przeglądane 7778 razy
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez kspttw » 11 maja 2010, 19:01

demon_szybkosci napisał(a):Z przyjemnoscia :) . Nie wiem czy grales kiedys na wysokich obrotach (nie chodzi o poziom gry, tylko emocje) i czy uczono cie, aby grac na trybie "safety first"

hmm, tyle że przy takim materiale łatwo sprawdzić czy coś grozi. Także nie zgodzę się, że tak jest bezpieczniej. Najbezpieczniej jest zawsze przeciwnika dobić, a nie "delektować się pozycją". I tak zresztą pisze większość porządnych autorów porządnych książek, które miałem przyjemność czytać :)
kspttw

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez demon_szybkosci » 11 maja 2010, 22:55

:idea: Oczywiscie nie mowie o tzw. "bawieniu sie", bo to zupelnie cos innego. Dobijanie przeciwnika moze miec jednak kilka roznych oblicz :). Jedni robia to z wyrahowaniem silnikow szachowych a inni spokojnie "technicznie". Dlatego nie musisz sie zgadzac, a autorzy dobrych ksiazek szachowych maja podobne zdanie :). Przynajmniej ci bardziej wspolczesni. Mianowicie zawiera sie ono w zdaniu: "zagraj tak, abys jak najmniej ryzykowal i nie wprowadzaj ZADNEGO ryzyka jesli nie jest to niezbedne do zrealizowania celu". :roll:

kspttw napisał(a):Najbezpieczniej jest zawsze przeciwnika dobić, a nie "delektować się pozycją".
... tak wiec jak juz wyjasnilem - NIE ZAWSZE. Oczywiscie podkreslam, ze "delektowanie sie" pozycja nie ma nic wspolnego z "bawieniem sie" (czekaniem na to, aby to nas przeciwnik dobil). Takie jest moje zdanie :roll:
demon_szybkosci

Podsumowanie meczu

Postprzez redjok » 12 maja 2010, 09:17

1. Topalov - Anand 1 - 0
Obrazek
2. Anand - Topalov 1 - 0
Obrazek
3. Topalov - Anand ½ - ½
Obrazek
4. Anand - Topalov 1 - 0
Obrazek
5. Topalov - Anand ½ - ½
Obrazek
6. Anand - Topalov ½ - ½
Obrazek
7. Anand - Topalov ½ - ½
Obrazek
8. Topalov - Anand 1 - 0
Obrazek
9. Anand - Topalov ½ - ½
Obrazek
10. Topalov - Anand ½ - ½
Obrazek
11. Anand - Topalov ½ - ½
Obrazek
12. Topalov - Anand 0 - 1
Obrazek

Anand - Topalov
6,5 - 5,5

:arrow: Partie meczu w zapisie PGN
Ostatnio edytowany przez redjok 13 maja 2010, 10:49, edytowano w sumie 3 razy
redjok
Administrator

Podziękował : 420 razy
Otrzymał podziękowań: 495 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez Rafcik » 13 maja 2010, 09:02

Według mnie mecz był wyrównany. Topalov mocno ryzykował przez cały mecz i w ostatniej partii nie wytrzymał psychicznie - bo jak wyjaśnić tak niesamowicie tragiczne ruchy?

Brawo dla Ananda za wytrwałość!

Kolejny przeciwnikiem Ananda na być Pudzian!

Obrazek
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 389 razy
Ranking: 2268

Postprzez epilogue » 14 maja 2010, 07:02

Na stronie http://chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=6328 fajny jest ostatni filmik. Widac tam miedzy innymi Wojtaszka który był w sztabie Ananda. Jest także Topalov na konferencji prasowej po ostatniej partii, jego mina i zachowanie wyraźnie mówią ze wie kogo moze obwiniac za porażke w meczu.
epilogue

Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez redjok » 18 maja 2010, 15:33

Na stronie Polskiego Związku Szachowego ukazał się wywiad z sekundantem V. Ananda czołowym Polskim zawodnikiem - Radosławem Wojtaszkiem.
redjok
Administrator

Podziękował : 420 razy
Otrzymał podziękowań: 495 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Poprzednia strona

Powrót do Turnieje [mecze] zagraniczne