Mecz o Mistrzostwo Świata Carlsen vs Caruana Londyn 2018

Moderator: kolokwium

Kto wygra mecz ?

Ankieta zakończyła się 06 lis 2018, 14:21

Magnus Carlsen
17
81%
Fabiano Caruana
4
19%

Razem głosów : 21

Re: Mecz o Mistrzostwo Świata Carlsen vs Caruana Londyn 2018

Postprzez Titrant » 09 gru 2018, 17:01

fuszer napisał(a):
Petro napisał(a):Ale cóż, gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze.
A może Magnus wolał wygrać bardziej zdecydowanie. +3 wygląda lepiej niż +1 :>
Przypuszczam, że mogło chodzić o przewagę psychologiczną i oszczędzanie sił na dogrywkę. Magnus nie miał na sobie już żadnej presji, natomiast u Caruany była coraz większa.

fuszer napisał(a):Wielu ogłosiło Caruanę najgroźniejszym pretendentem, a tu się okazało, że Karjakin (który podobno był słaby i przypadkowy) zrobił jednak lepszy wynik, bo po remisie w klasyku (gdzie nawet objął prowadzenie), w dogrywce nie został rozjechany jak kandydat, urwał przynajmniej 2 remisy.
Też odnoszę wrażenie, że Karjakin był mocno niedoceniany. W moim odczuciu był to bardzo niewygdony przeciwnik dla Magnusa - solidny, cierpliwy, nie "podpalał się", żelazna psychika (co pokazał miniony turniej pretendentów). Nic dziwnego, że Magnus czuł respekt i rezygnował z ryzykownych otwarć.

Daniel napisał(a):Tu jest inaczej, jest poczucie wyjątkowości zdarzenia, a przy tym jest zachowany szacunek dla tradycji, mecz dwóch postaci, tak jak już w XIX wieku.
Też jestem zwolennikiem obecnej formuły wyłaniania mistrza świata. Przypomina mi system obecny w boksie/sportach walki. Oprócz wspomnianego prestiżu i wyjątkowości ma jeszcze jedną zaletę - jest medialny. Łatwiej relacjonować i interesować się pojedynkiem i wynikami dwóch gości niż rozgrywkami długiego turnieju (gdzie zawodników i wyników byłoby wiele). W formule meczu w historii zapisuje się również pretendent (ich też nie ma tak wielu) i od razu przechodzi solidny "egzamin na mistrza", gdzie "egzaminatorem" jest obecny mistrz. Wtedy ma okazję się wykazać i udowodnić czy jest gotów nosić tytuł mistrza.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 122 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Ranking: 1000

Postprzez yetit78 » 10 gru 2018, 11:38

Titrant napisał(a):
fuszer napisał(a):Wielu ogłosiło Caruanę najgroźniejszym pretendentem, a tu się okazało, że Karjakin (który podobno był słaby i przypadkowy) zrobił jednak lepszy wynik, bo po remisie w klasyku (gdzie nawet objął prowadzenie), w dogrywce nie został rozjechany jak kandydat, urwał przynajmniej 2 remisy.
Też odnoszę wrażenie, że Karjakin był mocno niedoceniany. W moim odczuciu był to bardzo niewygdony przeciwnik dla Magnusa - solidny, cierpliwy, nie "podpalał się", żelazna psychika (co pokazał miniony turniej pretendentów). Nic dziwnego, że Magnus czuł respekt i rezygnował z ryzykownych otwarć.

Z psychologicznego punktu widzenia na pewno Karjakin był niewygodnym przeciwnikiem ale czysto szachowo... - Carauna tylko raz był w meczu zagrożony porażką (1 partia) , a Karjakinowi zdarzyło się to 2 czy 3 razy, po czym gdy Magnus musiał wygrać, wygrał w 10 partii. W każdym razie obaj pretendenci bardzo dobrze się bronią ... o ile mają sporo czasu.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1828 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy
Ranking: 0

Postprzez Titrant » 10 gru 2018, 14:56

yetit78 napisał(a):Z psychologicznego punktu widzenia na pewno Karjakin był niewygodnym przeciwnikiem ale czysto szachowo... - Carauna tylko raz był w meczu zagrożony porażką (1 partia) , a Karjakinowi zdarzyło się to 2 czy 3 razy, po czym gdy Magnus musiał wygrać, wygrał w 10 partii. W każdym razie obaj pretendenci bardzo dobrze się bronią ... o ile mają sporo czasu.

To też świadczy o sile Karjakina - miał gorszą ale grając z Carlsenem dał radę się wybronić. Mogło to wynikać z jego stylu - lubi grać defensywnie. Można też powiedzieć, że Karjakin zdołał objąć prowadzenie w meczu a Caruana nie... Jak dla mnie konkluzją powinno być to, że nie tak łatwo pokonać Magnusa przy desce (gdy nie dysponuje się wskazaniami Stochfisha ;-) ) jak to się siedząc w wygodnie w fotelu wydaje.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 122 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy

Postprzez piongu » 05 maja 2019, 21:24

Minęło już troszkę czasu, ale postanowiłem, że "lepiej późno niż wcale" i zmontowałem taki oto filmik z ciekawostkami:

Napracowałem się przy tym strasznie, dajcie znać czy Waszym zdaniem w ogóle warto? :D

Do tego trzasnąłem także krótkie podsumowanie: http://infoszach.pl/2019/05/05/mecz-o-ms-carlsen-caruana-w-15-diagramach/
piongu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Ranking: 2453

Postprzez thinkerteacher » 06 maja 2019, 11:53

Moim zdaniem filmik bardzo fajny. Jedyne co jest w sumie oczywiste, a warto jednak podkreślić, to wypuszczenie filmiku kilka miesięcy wcześniej. Niemniej dobór ciekawostek i ich opracowanie jest bardzo dobre. Całość filmu robi dobre wrażenie i myślę, że to ciekawa produkcja :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8507 razy
Otrzymał podziękowań: 1155 razy
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Kaczmar » 07 maja 2019, 15:58

Kawał dobrej roboty.
Kaczmar

Podziękował : 214 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Ranking: 0