Jan-Krzysztof Duda - wicemistrz świata w blitzu 2018

Moderator: kolokwium

Re: Jan-Krzysztof Duda - wicemistrz świata w blitzu 2018

Postprzez fuszer » 01 sty 2019, 03:59

Ja nie jestem zawistny względem rodaków, wręcz przeciwnie - życzę Janowi Krzysztofowi jak najlepiej.
Jednakże zgadzam się ze zdaniem AuroraBorealis, że siła gry w blitza i w klasyku nie muszą iść w parze. Botwinnik był mistrzem świata, a o blitzu miał jak najgorsze zdanie.
Najlepszym przykładem jest Artemiev. Gościu był niedawno w blitzu numerem 2, ale w klasyku daleko mu do dziesiątki. To po prostu odrębne dyscypliny szachów - w jednej liczy się refleks, intuicja, w drugiej "kalkulatorzy" w stylu Topałowa mogą zdobyć mistrzostwo świata.
A co z Caruaną? W klasycznej części meczu zrobił remis, a do szybkiego tie-breaku mógł w ogóle nie podchodzić - jeśli łudził się choć na jeden remis, był w głębokim błędzie, bo Carlsen przewyższa go w tym rodzaju szachów jak arcymistrz pierwszą kategorię...
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 933 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez AuroraBorealis » 01 sty 2019, 10:25

fuszer napisał(a):Ja nie jestem zawistny względem rodaków, wręcz przeciwnie - życzę Janowi Krzysztofowi jak najlepiej.
Jednakże zgadzam się ze zdaniem AuroraBorealis, że siła gry w blitza i w klasyku nie muszą iść w parze. Botwinnik był mistrzem świata, a o blitzu miał jak najgorsze zdanie.
Najlepszym przykładem jest Artemiev. Gościu był niedawno w blitzu numerem 2, ale w klasyku daleko mu do dziesiątki. To po prostu odrębne dyscypliny szachów - w jednej liczy się refleks, intuicja, w drugiej "kalkulatorzy" w stylu Topałowa mogą zdobyć mistrzostwo świata.
A co z Caruaną? W klasycznej części meczu zrobił remis, a do szybkiego tie-breaku mógł w ogóle nie podchodzić - jeśli łudził się choć na jeden remis, był w głębokim błędzie, bo Carlsen przewyższa go w tym rodzaju szachów jak arcymistrz pierwszą kategorię...

Polska przywara nie jest zawisc, tylko pompowanie balonikow. I widac to rok w rok na podstawie reprezentacji w pilce noznej. Jak jada na jakas impreze, to zaraz w mediach i wsrod kibicow, ze wyjda z grupy, ze "w koncu jest mocna ekipa". A pozniej jest zderzenie z rzeczywistoscia i weryfikacja z takim np Senegalem (ogladalem kiedys dokument o pilce nznej w tym krjau - okazuje sie, ze jest tam tyko kilka trawiastych boisk. Wiekosc ludzi gra na piachu).
I tu w przypadku JKD widze to samo. Na podstawie 1 bardzo dobrego wyniku juz sie robi z goscia przyszlego pretendenta. To, ze blitz ma sie nijak do szachow klasycznych jest oczywiste. Przyklady byly juz podawane, ale dodam jeszcze 2: NAKAMURA I SO. Ten drugi niedawno rozbil w meczu blitzowymk JKD, wiec zgodnie z pewnym filozofem z forum ma znacznie wiekszy talent. A jakos d tej pory meczu o MS nie gral i nie wiadomo, czy go kiedykolwiek zagra. Nakamura to kolejny jaskrawy przypadek. Jest znanym specjalista od blitza, ale do meczu w klasykach sie raczej nie dopcha. Niedawno w GCT wygral caly turniej nie wygrywajac ANI JEDNEJ PARTII KLASYCZNEJ (SAME REMISY!), ale powygrywal bez wiekszego problemu szybkie i blitze. Jak sie to ma do klasykow?

No i jeszcze jedna sprawa, bo mi nikt nie odpowiedzial: ile meczy o MS grali tacy zawodnicy jak Le Quang Liem, ktory kilka lat temu nawet WYGRAL te mistrzostwa? I dlaczego pisze sie juz o JKD na podstawie 2 miejsca w blitzu, a jakos nikt w tym temacie nie wymienil obecnego (Dubow) i poprzednich mistrzow swiata w rapidzie? Przeciez rapid jest blizszy klasykom, niz blitz. No ale pompowanie balonika bedzie trwalo. A kolesie obslugujacy pompke beda nazywac realistow zawistnikami.

Szczesliwego nowego wszystkim realnie i logicznie myslacym. Reszcie slowa Nezmedtinowa (ktory sam był wielkim specjalista w blitzu i ogrywal w nim samego Tala, ale w klasykach nie istnial na swiatowym poziomie) :"ten, kto analizuje blitza, jest głupi".
AuroraBorealis

Podziękował : 173 razy
Otrzymał podziękowań: 414 razy
Ranking: 2120

Postprzez yetit78 » 01 sty 2019, 15:07

fuszer napisał(a):Ja nie jestem zawistny względem rodaków, wręcz przeciwnie - życzę Janowi Krzysztofowi jak najlepiej.

Botwinnik był tytanem pracy, może Artemiev ma talent ale się nie przykłada ? A w klasyku nie liczy się intuicja skoro nie da się wszystkiego przeliczyć :P ?
Carauna chyba jest perfekcjonistą i dlatego gra w rapidzie za wolno. Tego się nie da ot, tak rozstrzygnąć, chyba że są jakieś statystyki na ten temat.

Chyba że wszyscy przyjmiemy filozofię ,,każdy kto się ze mną nie zgadza to idiota, a kto krzyczy najgłośniej ma rację" to dyskusja skończy się szybko :lol2: (dalej będzie już tylko rzucanie błotem)

Ps. W sumie sporo polityków stosuje taką strategię i u nich się sprawdza...
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1818 razy
Otrzymał podziękowań: 274 razy
Ranking: 0

Postprzez grubyilysy » 01 sty 2019, 18:07

AuroraBorealis napisał(a):....Na podstawie 1 bardzo dobrego wyniku....

Masz szczęście, że i tak ciężko ci "skompromitować się jeszcze bardziej".

AuroraBorealis napisał(a):To, że blitz ma sie nijak do szachów klasycznych jest oczywiste.

To że powtarzanie przez durnia kretynizmu N razy nie tworzy mądrości jest oczywiste.

AuroraBorealis napisał(a):Ten drugi niedawno rozbił w meczu blitzowymk JKD, wiec zgodnie z pewnym filozofem z forum ma znacznie wiekszy talent. A jakos d tej pory meczu o MS nie gral i nie wiadomo, czy go kiedykolwiek zagra. Nakamura to kolejny jaskrawy przypadek. Jest znanym specjalista od blitza, ale do meczu w klasykach sie raczej nie dopcha.
Niedawno w GCT wygral caly turniej nie wygrywajac ANI JEDNEJ PARTII KLASYCZNEJ (SAME REMISY!), ale powygrywal bez wiekszego problemu szybkie i blitze. Jak sie to ma do klasykow?

I Nakamura i So to bez wątpienia wielkie talenty szachowe i jeden, i drugi mają swoje szanse i nadzieje na mecz.
I Duda też zawitał do tego grona i to jest oczywiste, przynajmniej dla mnie, szachmistrza i paru (znaczy znaczne więcej niż paru) innych ludzi.
Problem w tym, że pretendent w szachach jest jeden na dwa lata, a chętnych wielu, konkurencja na cholernie profesjonalnym poziomie.
Dla mnie i Caruana, i Karjakin to pretendenci może i nie "przypadkowi", ani też absolutnie nie "spodziewani". Po prostu najpierw przebili się do samego turnieju - co w obecnych przepisach jest jeszcze trudniejsze niż kiedyś, a potem jeszcze zdołali go wygrać, co jest cholernie trudne i oprócz talentu wymaga pracy - tylko w dzisiejszych realiach nie jednego człowieka, a teamu, który pracuje na tego jednego człowieka, który po prostu ma talent na potrzebnym poziomie. A stworzenie takiego teamu wymaga pieniędzy i to nie małych.

I właśnie dlatego to "pompowanie baloników" wokół Dudy, czy jak zwał, bo ja tego tak nie nazywam ani nie odbieram, bardziej jest to dla mnie "wzmocnienie pozytywne" wokół największego polskiego talentu szachowego od stu lat, jest jak najbardziej potrzebne i wszyscy fani POLSKICH szachów którzy niby to JKD dobrze życzą, ale sprytnie będą mu rzucać kłody po nogi, to zwykli oszuści, którzy tak naprawdę JKD próbują z jakichś powodów zaszkodzić.
Albo tacy wierząc w swoją zdawkową szachową wiedzę, coś zasłyszeli od innych "życzliwych" i próbują się wymądrzać, nie zdając sobie sprawy że stali się zwykłymi "pożytecznymi idiotami".
Nie oszukujmy się, w polskich szachach były są i będą "konflikty interesów" małych ludzi, więc zawsze znajdą się oburzeni na talent innych szachistów, bo np. są rodzicami ich konkurentów, prezesami klubów gdzie grają ich "konkurencyjni pupile", którzy przecież też mają ten am talent. Takie bzdury i bzdurki.... Ile ja się tego w życiu naoglądałem. Polskie piekiełko.

AuroraBorealis napisał(a):Szczesliwego nowego wszystkim realnie i logicznie myslacym.

Klasyczny tekst zwykłego chama. Ty jesteś jednym z tych co na kurniku pod pseudonimem wyzywają swoich konkurentów na ch i k, bo ich ograli?
grubyilysy

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez krzysio » 01 sty 2019, 22:45

I właśnie dlatego to "pompowanie baloników" wokół Dudy, czy jak zwał, bo ja tego tak nie nazywam ani nie odbieram, bardziej jest to dla mnie "wzmocnienie pozytywne"...

Tam zaraz "pompowanie baloników". Sam niedawno zwróciłem na to uwagę, że do niedawna o szachach w mediach nie było prawie nic, teraz jest nieco przegięcie w drugą stronę, ale tu ktoś w środowisku szachowym pewnie robi kawał fajnej roboty i pisze "wierszówki" dla dziennikarzy, też do TV pewnie podsyłany materiał lub gotowe tematy. Ja bym tego nie ograniczał do Dudy, był sukces drużynowy Pań, później Panów, juniorzy tez zawsze coś przywiozą. I pewnie takie medialne sprzedanie sukcesów szachowych pomoże i Dudzie i innym w zdobywaniu środków na rozwój, też w popularyzowaniu samej dyscypliny.

Nie oszukujmy się, w polskich szachach były są i będą "konflikty interesów" małych ludzi, więc zawsze znajdą się oburzeni na talent innych szachistów, bo np. są rodzicami ich konkurentów, prezesami klubów gdzie grają ich "konkurencyjni pupile", którzy przecież też mają ten am talent. Takie bzdury i bzdurki.... Ile ja się tego w życiu naoglądałem. Polskie piekiełko.

Znam określenie "komitet oszalałych rodziców", pewnie swoje podłoże ono ma, myślę, że bardziej widoczne to w najmłodszych grupach. Później albo ja miałem sporo szczęścia do "innych rodziców", albo jest nieco inaczej. Większość rodziców ze sobą zwyczajnie współpracuje, np organizując wspólne wyjazdy turniejowe, nawet jeśli dzieciaki bezpośrednio rywalizują ze sobą. Same dzieciaki też zazwyczaj się przyjaźnią, jak na rocznikową grupę finalistów trafi się 1-2 "sprytnych" to chyba wszystko. Natomiast bywa bardzo ostro jeśli idzie o kluby i niekiedy zawodnik-trener innego zawodnika. Widać za wynikiem dzieciaka idą jakieś pieniądze do klubu, czy pośrednio do trenera (lepsze wyniki, większy prestiż, wyższe stawki godzinowe), obawiam się, ze nie każdy wytrzymuje to "nerwowo". Ale tu przyznam, że takowych spięć nie widziałem nigdy (może mało w życiu widziałem? ;) ) wśród czołowych trenerów w Polsce. Nie każdy z każdym się lubi, ale tu złośliwości nie widziałem nigdy.

A co do samego Dudy - wypada tylko trzymać kciuki za niego. Progresuje dość solidnie, jest zdecydowanie najmłodszy w top20, min kilka lat różnicy w stosunku do reszty czołówki. Nie udało się Darkowi wejść do top, może Jankowi się uda.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1024 razy

Postprzez Kaczmar » 02 sty 2019, 01:04

A ja życzę wszystkim aby w nowym roku powodów do pompowania tego konkretnego balonika było jak najwięcej.
Kaczmar

Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez brelo » 02 sty 2019, 17:56

Szachy błyskawiczne i szachy klasyczne to faktycznie może trochę inna dyscyplina sportu jednak mniej szachistów ma 2700 w szachy błyskawiczne niż w szachy klasyczne. Ale wśród tych 36 posiadaczy magicznego rankingu 2700 tak na prawdę nie kojarzę tylko tego ostatnigo - Stanislav Bogdanovich (Alexander Zubov też jest całkiem anonimem jednak grałem z nim partię szachów więc z grona anonimowych mi zawodników siłą rzeczy musiał wypaść). Czyli te szachy niby ze sobą związku nie mają jednak wśród dobrych w szachy błyskawiczne próżno szukać słabych szachistów w szachy klasyczne. Można oczywiście powiedzieć, że ten 5 Artemiev to totalny amator jednak 2700 w szachy klasyczne przy 20 latach daje całkiem niezły wynik.

Wiadomo, że na podstawie 2 miejsca w szachach błyskawicznych nie można wysnuć wniosku, że Duda jest jakimkolwiek kandydatem chociażby nawet do... turnieju kandydatów. Z drugiej strony biorąc pod uwagę jego wiek, miejsce na świecie i to, że co prawda przez Internet ale był w stanie ograć w meczach Grischuka i Karjakina czyli takich trochę nie frajerów w te szachy to można już zmienić zdanie.

Ale w kontekście samego turnieju kandydatów to de facto nie ma znaczenia to ile kto wygrał i jakich turniejów. Przykładowo spotkałem się z może i kontrowersyjną opinią, że gdyby w turnieju kandydatów zagrali Wojtaszek i Duda, to Duda miałby większe szanse na zwycięstwo od Wojtaszka, ale mniejsze szanse na 50%...

A co do samego wyniku Dudy... zagrał bardzo dobry turniej i bardzo przykro było patrzeć na to co zrobił Korobov w ostatniej rundzie... (oczywiście nic tu do Korobova nie mam, ale podstawił jak II kategoria :D)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 543 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez pyetrek » 30 sty 2019, 10:27

W ostatniej "Agorze" ciekawy wywiad z JKD na całe dwie strony.
pyetrek

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Poprzednia strona

Powrót do Turnieje [mecze] zagraniczne