Rozmowy o SzLM

Moderatorzy: redjok, kolokwium

Jakim systemem ma być rozgrywana VII SzLM i kolejne edycje ?

Ankieta zakończyła się 28 lut 2011, 00:39

Obecny system (faza grupowa + faza pucharowa)
4
31%
System ligowy (awanse i spadki w obrębie kilku grup/lig/dywizji)
9
69%

Razem głosów : 13

Re: Rozmowy o SzLM

Postprzez ŁowcaAndroidów » 14 sty 2014, 14:13

Forum nienawiści. To już lepiej pooglądać jak Radzik z Dudkiem grają. O której ta partia miała się rozpocząć? (kolokwium wie bo jakieś godziny podawał)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez thinkerteacher » 14 sty 2014, 15:56

Uwierz mi Hajdziku, że jeśli sędzia będzie podejmował SŁUSZNE, LOGICZNE, SPRAWIEDLIWE oraz ODWAŻNE decyzje, wówczas nie będzie żadnej potrzeby, aby sprawdzać umiejętności sędziego. I nie chodzi o to, aby sędzia był idealny i w ciągu ułamka sekundy podejmował dowolną (w znaczeniu szybkości reakcji i skali trudności) decyzję, lecz aby nie dopuszczał do JAWNEGO łamania zasad o których wyżej piszę dużymi literami.

To mniej więcej tak jakby cała klasa pisała sprawdzian z matematyki i wszyscy (poza 2 uczniami) mieliby równe prawa i szanse. A dwóch cwaniaczków nagle wyciągnęłoby gotowce (np. pożyczyli sprawdzian od kolegów z klasy, która w tym samym dniu pisała go wcześniej) i z nich przepisywali na swoje kartki. I co? Nauczyciel ma nie reagować? (zakładam, że jest w klasie i nie jest ślepy).

To, że większość zawodników nie chce widzieć lub nie widzi tego (tzn. nie pisze o tym na forum), że zachowania pewnych zawodników przekraczają granice normalności (w znaczeniu wartości oraz wspólnego szacunku, a nie 'prawa większości') wcale nie oznacza, że Killer ich nie dostrzega. Jako jeden z niewielu o tym WPROST pisze, więc pisanie, że "na forum nie może być spokoju"... oznacza napisanie wprost: "nie chcę (nie chcemy), abyśmy wzajemnie się szanowali i przestrzegali zasad normalności". Rozumiem, że w ten sposób na pewno jest prościej i bez żadnego "ruchu", ale dla mnie są pewne granice, które zarówno sędzia jak i nauczyciel (w przytoczonym przykładzie) MUSI zauważać i reagować.

Tak więc Hajdziku teorie spiskowe włóż między bajki. Lepiej napisz (ci, którzy twierdzą tak jak Hajdzik także niechaj napiszą), że chcesz, aby na forum (w rozgrywkach LM) panowały "zasady parodii i kpiny" pod płaszczykiem OFICJALNYCH rozgrywek forumowych.

Na koniec odpowiadając na inteligentnie zadane pytanie: jeśli mam pod swoją kontrolą ucznia (zawodnika), którego nie cierpię (czy nawet chociaż trochę nie lubię), to nie upoważnia mnie do tego, aby traktować go inaczej niż pozostałych (w znaczeniu równości, sprawiedliwości i logiki). NIE WOLNO mi (chociaż MOGĘ - bo mam władzę jako sędzia bądź nauczyciel) karać go za coś innego aniżeli za to jakim zasadom podlega. Czyli oceniam na podstawie tego co robi, jak mają się zasady o których pisałem wyżej dużymi literami oraz staram się jeszcze nie wychodzić poza ramy przepisów (chyba, że muszę, a nie chcę). Innymi słowy - jeśli przykładowo Killer (w ramach rozgrywek, które sędziuje) przegra 2 partie z Brelo, to jeśl nie ma REALNYCH podstaw ku temu, aby wpisać inny wynik niż zwycięstwo Brelo - tak długo taki wynik zostaje. I nawet wówczas jeśli Killer zagrozi, że zrzeka się swojej 4 kategorii, a Brelo stwierdzi, że grał zbyt słabo, więc należy mu się za obie wygrane nie więcej niż 0,5 pkt. Jeśli jednak Hajdzik poda przekonujące DOWODY na to, że Brelo oszukiwał (chociaż sędzia tego nie wychwycił) - wówczas wynik zostanie zmieniony na zwycięstwo Killera - nawet jeśli ten ostatni powie, że nie zgadza się na to.
Ostatnio edytowany przez thinkerteacher, 14 sty 2014, 16:00, edytowano w sumie 1 raz
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8681 razy
Otrzymał podziękowań: 1185 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 14 sty 2014, 15:58

hajdzik napisał(a):chcąc uniknąć dalszych kłótni i wojarzy na szachowe.pl.
Poszlaki (szczególnie druga partia) potwierdziło przyznanie się Nikodema. Czyli można rzec, że to on wpłynął na moją decyzję. A czy wyczekałem przyznanie, czy nie, to już nie ma nic do rzeczy (jak i wpisy schranza).

Podobnie można oceniać partię w TATA RW-JKD. Przed partią z wielu stron słychać było o remisie i taki wynik był po partii. Czy grali uczciwie? Niech osądzają osoby takie jak schranz czy rutra.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2251 razy
Otrzymał podziękowań: 2376 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 14 sty 2014, 16:08

Warto Tomaszu oddzielić JAWNE łamanie zasad i/lub przepisów od domysłów związanych z tym, że mogły zostać wcześniej ustalone. Założę się, że jeżeli w/w zawodnicy przechodziliby koło sędziego i ten by usłyszał, że umawiają się na remis, wówczas mógłby (po obserwacji zawodników w czasie partii) w dowolnym momencie ją przerwać i wpisać obustronną porażkę (za ustawiony remis). Jeśli jednak nie ma na to przekonujących danych (dowodów) i zachowanie zawodników wraz z przebiegiem partii nie wskazuje na to, wówczas nie można ich karać za domysły. I dotyczy to zarówno rozgrywek TATA jak i SZLM.

Myślę, że można byłoby jeszcze zastanowić się czy "uczciwie" jest jednoznaczne z wyrażeniem "w zgodzie z przepisami". Tak czy inaczej dobrze się stało, że (w końcu) nie dopuściłeś do tego, aby zasady normalności zostały złamane.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez jasne » 14 sty 2014, 18:13

hajdzik napisał(a):Sędzia moim zdaniem zmienił decyzję - chcąc uniknąć dalszych kłótni i wojarzy na szachowe.pl.
Długo był spokój, ale jak widać od jakiegoś czasu szachowe.pl nie dane jest mieć spokoju...

Pozostaje więc jedno pytanie - czy są ludzie na szachowe.pl, którzy mają jakiś interes by ciągle wprowadzać nerwową atmosferę?
Czy już tacy są, czy po prostu bawi ich taki stan rzeczy? .....

- Całkowity spokój i harmonia panują na nieaktywnych forach "tylko do odczytu" - czy to ma być ideał ?
- Forum o ile nie jest sztuczne i żyję właśnie to może być - zaangażowane a nawet kłótliwe - i nie widzę tu nic "nerwowego " wystarczy pilnować przestrzegania zasad kultury.

ps. Niesamowicie zaintrygował mnie cytowany wpis, czytam, myślę, kombinuję i dalej nic.... - odkryj proszę tajemnicę Hajdziku kim są wspomnieni " wojarzy " na szachowe.pl
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez kolokwium » 14 sty 2014, 18:33

jasne napisał(a):odkryj proszę tajemnicę Hajdziku kim są wspomnieni " wojarzy " na szachowe.pl
Raczej czym są wojaże.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2251 razy
Otrzymał podziękowań: 2376 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez jasne » 14 sty 2014, 18:55

kolokwium napisał(a):
jasne napisał(a):odkryj proszę tajemnicę Hajdziku kim są wspomnieni " wojarzy " na szachowe.pl
Raczej czym są wojaże.

Nieee pudło, w potocznym znaczeniu "wojaże" nie pasuje do kontekstu wypowiedzi no i wyszedłby taki żenujący ortograf :)

"wojaż (fr. voyage) daw., żart. podróż, szczególnie daleka lub zagraniczna.

Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001."

to musi mieć jakieś ukryte znaczenie dlatego nadal intryguje mnie kim są "wojarze ".
Proszę o następne pomysły - wspólnie, zjednoczeni celem, w pełnej jedności, harmonii i zgodzie na pewno damy radę. Wyplenimy mąciwody i kłótliwych "wojarzy" z forum.
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez PhiloSophist » 14 sty 2014, 19:05

Czy Peter Leko był kiedyś oskarżony o ustawianie remisow? :)
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez hajdzik » 14 sty 2014, 19:13

Dla sprawnego przeprowadzania rozgrywek, w wielu grach wprowadzono zasadę
"brak dyskusji z sędzią"
Nie może byc tak, że każdy będzie sobie z sędzią dyskutował na temat jego decyzji (bądź jej braku).

Gdyby każdy miał swoje wizje i swoje racje - to panował by ogólny chaos.
Zawodnicy, którzy chcą wpłynąć na decyzję sędziego, zostają upomnieni, a nawet wyrzuceni z placu gry.

Przecież my mamy grać, a sędziowie sędziować.

Natomiast zawodnik zawsze może odwołać się od decyzji sędziego do odpowiednich władz.

Jestem przekonany, że przy kolejnej podobnej sytuacji, ani kolokwium ani nikt inny, nie zechce sędziować rozgrywek, bo przecież zawodnicy i tak mają rację, a sędzia hmmm..... jaki by nie był my i tak będziemy najmądrzejsi
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 434 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez Killer » 20 sty 2014, 19:57

brelo napisał(a):Niemal wymusiliście na arbitrze taką a nie inną decyzję, kompletnie nie respektując punktu, że decyzje arbitra są ostateczne i trzeba teraz zadać sobie pytanie gdzie jest granica.
Nie są ostateczne, skoro skorygowaliśmy złą decyzję sędziego. Pisałem wprost, że kolokwium źle orzeka, nie chciał mnie słuchać kiedy tłumaczyłem po dobroci, więc Nikus287, podał przykład, który zmusił kolokwium do podjęcia słusznej decyzji. To już wstyd i hańba by były, żeby tylu forumowiczów łapało się za głowę, krytykowało kolokwium a ten upierałby się przy swoim.
brelo napisał(a):
Czy jak Killer i masa jego innych ludzi stwierdzi po meczu ze mną, że przegrałem (mimo 2-0 na desce) to czy uda im się to przeforsować?
Oczywiście! Jeśli np. stwierdzimy, że znowu czitujesz, to myślałeś, że co nastąpi? :D
kolokwium napisał(a):Poszlaki (szczególnie druga partia) potwierdziło przyznanie się Nikodema. Czyli można rzec, że to on wpłynął na moją decyzję. A czy wyczekałem przyznanie, czy nie, to już nie ma nic do rzeczy (jak i wpisy schranza).
Najważniejsze, żeby kolokwium wyciągnął wnioski z zaistniałej sytuacji i w przyszłości, samodzielnie podejmował słuszne decyzje, bez interwencji użytkowników forum. Liczę na naszego Fide Arbitra! :D

PS.Proszę nie łamać regulaminu i nie wprowadzać zamieszania (zwłaszcza wśród nowych forumowiczów), i nie nazywać użytkownika: "Killer", jego starą ksywą: "schranz".
Killer

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postprzez yetit78 » 20 sty 2014, 20:07

Killer napisał(a):
brelo napisał(a):Czy jak Killer i masa jego innych ludzi stwierdzi po meczu ze mną, że przegrałem (mimo 2-0 na desce) to czy uda im się to przeforsować?
]Oczywiście! Jeśli np. stwierdzimy, że znowu czitujesz, to myślałeś, że co nastąpi? :D [/quote

Po to jest władza i prawa żeby nie było samosądów( między innymi) więc może raczcie zaczekać z decyzją na arbitra.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1855 razy
Otrzymał podziękowań: 282 razy

Postprzez thinkerteacher » 20 sty 2014, 23:12

Jak zauważysz, że kroś ukradnie ("pożyczy") z szachownicy figurę, to będziesz czekał na przyjazd policji (załóżmy, że arbiter nie widział i/lub nie chciał widzieć/zobaczyć - tego "zapożyczenia"). Oczywiście arbiter jest po to, aby pilnować przestrzegania przepisów i pilnowania sprawnego przeprowadzenia turnieju. Niemniej z moich obserwacji wynika, że zdecydowana większość arbitrów (zwłaszcza tych do poziomu sędziego klasy 1 włącznie) nie ma ani pojęcia (wiedzy), ani doświadczenia ani tym bardziej odwagi ku podejmowaniu tego typu niewygodnych decyzji. Jak chcesz oczekiwać od sędziego, że wykryje oszukiwanie przez zawodnika (zawodników) za pomocą programu (silnika) jeśli nie ma pojęcia o tym jak odróżnić samodzielnie (legalnie) wykonywane ruchy od ruchów, które zostały przekazane zawodnikowi bez jego własnej inwencji? To samo dotyczy się innych RAŻĄCYCH zachowań zawodników. Nie mam na myśli drobiazgów, które nie mają wpływu na przebieg rozgrywek, a powinny także być w zakresie kompetencji (obowiązków) sędziego.

Jak chcesz kolegi Yeti, to sprawdź lub zapytaj (najlepiej na stronie PZSZach) ile było wykładów, konferencji oraz szkoleń (jak też publikacji ogólnodostępnych typu biuletyny, artykuły, polemiki) dla sędziów z zakresu tematycznego pod tytułem- "nielegalnego wspomagania się" (i ich wykrywania, zapobiegania, karania, itp.) w ciągu ostatnich 10 lat. Pamiętaj, że głównie na tym bazują nasi sędziowie (pomijam pasjonatów, którzy samodzielnie się dokształcają w tym kierunku).
thinkerteacher

Postprzez brelo » 21 sty 2014, 00:10

Killer napisał(a):
brelo"[quote="brelo napisał(a):
Czy jak Killer i masa jego innych ludzi stwierdzi po meczu ze mną, że przegrałem (mimo 2-0 na desce) to czy uda im się to przeforsować?
Oczywiście! Jeśli np. stwierdzimy, że znowu czitujesz, to myślałeś, że co nastąpi? :D

Z Twoją siłą gry i ograniem turniejowym niemożliwe będzie stwierdzenie tego faktu...
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 555 razy
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Killer » 21 sty 2014, 02:28

yetit78 napisał(a):Po to jest władza i prawa żeby nie było samosądów( między innymi) więc może raczcie zaczekać z decyzją na arbitra.
Nie mów mi co mam robić. Jestem, jak sędzia Dredd; łapię na przestępstwie, wydaję wyrok i natychmiast go wykonuję.
brelo napisał(a):Z Twoją siłą gry i ograniem turniejowym niemożliwe będzie stwierdzenie tego faktu...
Fakty są takie, że to ja wykryłem i oskarżyłem o oszukiwanie na tym forum 4 osoby, m.in. ciebie i przy każdym "akcie oskarżenia", co najmniej kilku zawodników z II, I kategoriami a nawet jednym przypadku z tytułem kandydata, popierało moje zdanie. ;)
Killer

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postprzez thinkerteacher » 21 sty 2014, 02:40

Najdziwniejsze, że mojego algorytmu do dziś dnia nie rozgryzłeś Sherlocku Holmsie ;) :). Niemniej nie dziwię się, bo analizując moje partie dowolnymi silnikami nie sposób dojść do sensownych (rozsądnych) wniosków w jaki sposób następuje u mnie wybór ruchów, które nie są do pojęcia dla zawodnika na poziomie 1900. Na pewno moim sukcesem jest to, że coraz częściej przy rozgrywanych partiach oceny pozycji nie wahają się o więcej niż około 0,9-1,0 punkta.

Jednak bardzo często ani nie widzę ani nie rozumiem (dopóki nie wniknę w specyficzne warianty) tego jak współczesne silniki potrafią znaleźć kosmicznie dziwne taktyczne siekiery - zwłaszcza w pozycjach, gdzie widzę u mnie "ciut lepiej", a silnik wskazuje "masakra piłą motorową w 2-4 ruchach".

Tak czy inaczej Szymonie jak dotąd nie udało ci się znaleźć tego w jaki sposób znajduję moje śmieszne zagrania - podejrzewam, że raczej żaden silnik nie jest w stanie grać takich niespójnych głupot jakie ja grywam - chyba, że na poziomie Fritza, gdzie wybierasz styl "pijanego mistrza" :D

PS. Być może przyznasz w końcu publicznie, że jednak gram czysto (tzn. bez wykorzystywania silników w czasie gry)? Czy jeszcze analizujesz moją uczciwość w analizie gier rozgrywanych przeze mnie na FICS? :lol2: ;) :*
thinkerteacher

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szachowa Liga Mistrzów