Rozmowy o SzLM

Moderatorzy: redjok, kolokwium

Jakim systemem ma być rozgrywana VII SzLM i kolejne edycje ?

Ankieta zakończyła się 27 lut 2011, 23:39

Obecny system (faza grupowa + faza pucharowa)
4
31%
System ligowy (awanse i spadki w obrębie kilku grup/lig/dywizji)
9
69%

Razem głosów : 13

Rozmowy o SzLM

Postprzez dlusio » 31 sty 2011, 19:32

Witam wszystkich w ten piękny spokojny wieczór ;d wpadlem na mały pomysł ;d jak widac duzo osob gra w naszej szachowej lidze mistrzów ;d i tak moze zmienimy system rozgrywekk?? co wy na to ;d ja proponuje zrobic taką lige tzn ligi ;d np najwyzszą ligą by była ekstraliga a najgorszą tak jak w realu 5 ;P w kazdej z lig by znajdowała się jakas liczba zawodników i 2 by awansowało dalej a 2 by spadało zwycięzcą ligi by był zawodnik który wygrywa ekstralige, mysle ze lepsza by jeszcze zabawa była awanse spadki itp ;d \a na ligi bysmy zostali podzieleni przez jakis turniej albo z tych rozgrywek ligi mistrzow policzyc punkty zdobyte przez zawodników i przydzielic do lig sugerując sie zdobytymi punktami w LM. nie wiem czy chcecie taką zabawe al ja polecam ;d np ci którzy chca dołaczyc do ligi czekają na zakonczenie sie trwającej i zapisują się od najnizszej ;d a na partie by było tak samo miesiąc na ich rozegranie. kto jest za tym ???:P
Daniel Lusio
dlusio

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1774
kurnik.pl: dlusio
Playchess: dlusio

Re: Sprawy dotyczące VI SzLM

Postprzez hajdzik » 31 sty 2011, 20:28

Moim zdaniem pomysl niezly - ale to juz organizatorzy musieliby wiecej pracy w to wlozyc
Bo po kazdej rundzie - musieliby tabele uaktualniac - a wiemy ze troszke rpacy z tym jest
Na 5 lig zawodnikow nie ma - poki co
Ale spokojnie 3 ligi mozna zrobic - max 4 ligi po 8 zawodnikow
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez demon_szybkosci » 31 sty 2011, 21:32

Moim zdaniem 2 lub max 3 ligii to wszystko co można realnie oczekiwać. Pytanie ilu byłoby chętnych, bo w każdej w lig (grup) powinno być wg mnie co najmniej 6-8 zawodników
demon_szybkosci

Postprzez dlusio » 31 sty 2011, 21:33

no tak powinnoo tyle byc i bedzie moge się załozyc ale zabawa fajna i z tabelkami to moge nawet ja wziąsc np 1-2
Daniel Lusio
dlusio

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1774
kurnik.pl: dlusio
Playchess: dlusio

Postprzez kolokwium » 31 sty 2011, 23:12

System ligowy próbowałem zaszczepić w powolniaku na http://www.szachista.com http://www.szachista.com/ftopic-3212-da ... asc-0.html
tpp napisał(a):Podobno stabilność to stagnacja, dlatego proponuję (dla zwiększenia zainteresowania) zmianę formuły w głównym turnieju forum. Powolniak w formie ligi indywidualnej.
  1. grupy po 6 osób (oprócz najniższej)
    1. 2 osoby awansują (oprócz w najwyższej)
    2. 2 osoby się utrzymują
    3. 2 osoby spadają (oprócz w najniższej)
  2. w grupie:
      po 1 partii (5 w grupie standardowej)
      albo
      po 2 partii (10 w grupie standardowej)
  3. zalety
    1. można rozgrywać raz lub dwa razy do roku
    2. zaleta elastyczności - przekładania rund
    3. mało zawodników w grupie łatwiejsze rozmowy przy umawianiu się na grę
    4. małe grupy to i szybsze zakończenie rozgrywek
    5. rotacje między grupami powodują, że cały czas "coś się dzieje"
    6. można rozgrywać 2x w roku
    7. nie ma gry z zawodnikami o dużej różnicy w sile gry
  4. wady
    1. kłopoty z niesumiennymi zawodnikami (jak w każdej kołówce)
    2. słabsi nie mogą się sprawdzić z najlepszymi (na to trzeba sobie zasłużyć - najpierw awansować)
I projekt regulaminu: http://www.szachista.com/ftopicp-49985.html#49985
(czytanie wymaga rejestracji na forum)
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez ŁowcaAndroidów » 01 lut 2011, 07:41

Dobry pomysł
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 529 razy
Ranking: 2286

Postprzez kolokwium » 01 lut 2011, 10:17

Oczywiście czytając "partie" należy rozumieć przez "mecze" bo powolniak grany jest kilka godzin (60+10), a SzLM 10+10.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez redjok » 01 lut 2011, 10:38

Propozycja bardzo ciekawa.
Będzie konieczna ankieta dotycząca kształtu VII SzLM ale to w momencie gdy wykrystalizuje się wspomniana alternatywa.

Gdyby VII SzLM miała zostać rozgrywana wg pomysłu dlusio to czy dobrym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie wyników VI SzLM do utworzenia lig/grup/dywizji rozgrywek w nowym systemie?
redjok
Administrator

Podziękował : 384 razy
Otrzymał podziękowań: 463 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez demon_szybkosci » 01 lut 2011, 12:15

A może jeszcze poszerzyć system rozgrywek? Zrobić kolejną edycję SZLM oraz (pierwszą) POWOLNIAKA? Powolniak oczywiście trwałby dużo dłużej, ale za to dłuższe tempo i mniej partii w krótkim okresie. Dla mnie tego typu turniej to NAJLEPSZA alternatywa do tego, aby podnosić swój poziom gry. Zresztą z tego co widzę to byłaby odpowiednia ilość graczy: mam na myśli 12-16. Z pewnością nie wszyscy będą zainteresowani taką formą rozgrywek, ale wierzę, że ten pomysł na pewno by wypalił. Wystarczy zobaczyć jaką popularnością cieszą się (moje) mecze forumowe. "Dziwnym" trafem gdy partia jest ustawiona na 30 lub więcej minut... to magicznie po chwili na stole jest ok. 8-12 obserwatorów. A pamiętajmy, że oprócz mnie nie ma obecnie wiele osób, które rozgrywa takie mecze. Jesli natomiast byłoby 12-16 osób, które przez okres 4-6 miesięcy REGULARNIE rozgrywa takie partie... to wierzę, że przyczyniłoby się to do większego zadowolenia z rozgrywek, lepszych jakościowo partii, analiz na forum oraz podwyższania poziomu gry.
Myślę, że Tomasz (kolokwium) może to w pełni potwierdził, bo na POWOLNIAKU (na forum szachista) "zjadł zęby" i od kilku dooobrych lat współprowadził oraz uczestniczył w nim (jako zawodnik). Dla mnie to NIEOCENIONY pomysł!
demon_szybkosci

System rozgrywek VII SzLM i kolejnych edycji

Postprzez redjok » 01 lut 2011, 23:39

Otwieram ankietę dotyczącą propozycji przeorganizowania rozgrywek Szachowej Ligi Mistrzów.

Padła propozycja aby rozgrywki toczyły sie w obrębie kilku grup/lig/dywizji (najprawdopodobniej optymalną ilością graczy w grupie byłoby 6). Mam jednak obawy czy zdołamy utrzymać równą frekwencję z edycji na edycję gdyż w przeciwnym wypadku dojdzie do bardzo dużych przetasowań.
redjok
Administrator

Re: System rozgrywek VII SzLM i kolejnych edycji

Postprzez redjok » 21 lut 2011, 12:22

Uwaga:

Ankieta aktywna do 27 lut 2011, 2011 23:39

Jest jeszcze czas na dyskusję i głosowanie nad formą rozgrywek.
redjok
Administrator

Postprzez demon_szybkosci » 21 lut 2011, 16:31

Dla mnie krótko: pomyśleć o tym, aby CHĘTNI, którzy chcą grywać w SZLM naprawdę wykazali się sumiennością i solidnością. Inaczej wieczne upominanie się o to, aby przeciwnik zechciał zagrać z nami partię... przypomina walenie głową o ścianę. Być może także był nieco długi termin na początkową rundę. Teraz jest wg mnie bardzo dobrze: 7-8dni do rozegrania meczu między 2 zawodnikami. Niemniej 1,5 miesiąca na początkową rundę było (jest) według mnie stanowczo zbyt długo. Tyle ode mnie.
demon_szybkosci

Postprzez kolokwium » 22 lut 2011, 12:46

Uważam, że jeżeli nadal będzie prowadzić w ankiecie system ligowy, turniej będzie przebiegał wartko jak górski potok. Kaskady będą jedynie w okresie między sezonami i wówczas zawodnicy będą zbierali siły na następną edycję.
Niesumienni będą z założenia eliminowani, a aby wrócić do systemu będą zaczynali od samego dołu (a to się nie opłaca).
kolokwium
Moderator

Regulamin VII SzLM rozm

Postprzez kolokwium » 06 mar 2011, 12:11

Lekki komentarz:
  1. 5 dni średnio na mecz to przyspieszy rozgrywki poprzednio 7 dni), ale przy dowolnych terminach w grupie nie będzie kłopotu - 5 dni * 5 rund = 25 dni na rozgrywki
  2. rozgrywki są planowane raz na miesiąc, tak aby kończyły się ostatniego dnia miesiąca (ze względu na notowania rankingowe)
  3. awanse i spadki
    pewnie najwięcej będzie kontrowersji
    1. pewność awansu ma jedynie 2 pierwszych (sprawa dyskusyjna czy nie dać 1 osoby)
    2. pewność spadku ma jedynie 2 ostatnich (sprawa dyskusyjna czy nie dać 1 osoby)
    3. środek może awansować i spadać w zależności od:
        - ile osób się zgłosi (nie wszyscy to więcej awansuje)
        - ile osób co nie grało (odpuściło sobie sezon) wraca do gry (oni mają miejsca w systemie) i może część nie utrzymać się na 4 miejscu w grupie.
      osoby, które odpuszczają sezon automatycznie spadają o 6 miejsc w 1 sezonie i o następne 1 miejsce za każdy sezon. Czyli 2 sezony to 6+1 czyli 7 miejsc. W skrajnym przypadku mogą nawet awansować, jak ci co majągrać wyżej nie przystąpią do gry - odpuszczą sobie sezon.
    4. Jednowalkowerowcy zaś spadają karnie do niższej grupy ale z uwzględnieniem osób powracających do gry.
kolokwium
Moderator

Re: Regulamin VII SzLM -------------- wersja robocza

Postprzez pav » 06 mar 2011, 12:49

A czy nie da sie zmienic tego 10+10 na cos dluzszego (grania wyjdzie ¬40min gdy w 5dni)? Wydaje mi sie ze spotkanie raz na 5 dni zeby zagrac 2 gry ala blitz to troche przesada, moze 20/30?
ObrazekObrazek
ŚLIMAK... szachy powoli ;-)
Można mnie znaleźć głównie wieczorami na FICS, czasami na wipsowo. Grywam głównie długie partie >30.
Moje wyniki
pav

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 2800
kurnik.pl: pa8lo
FICS: voslak

Następna strona

Powrót do Szachowa Liga Mistrzów