Rokosz przeciw Władkowym diagramom

Moderatorzy: zwariowany_mszak, myllyniemi

Rokosz przeciw Władkowym diagramom

Postprzez chlewicki » 11 sty 2012, 01:26

rutra napisał(a):
barbara1570 napisał(a):
rutra napisał(a):Moim zdaniem jest to nieetyczne.

Artur!tak mi sie wydaje ze tY jestes jeszcze w przedszkolu szachowym... Kazdy w nim kiedys pewno musial przebywac....

Władysławie po czym wnioskujesz, że jestem w szachowym przedszkolu? Czyżby po tym, iż uważam, że nieetyczną rzeczą jest kopiować posunięcia lepszego, który gra przeciwnym kolorem przy szachownicy obok. To ty raczej jesteś w szachowym przedszkolu, gdyż nie wiesz, że samymi dwuchodówkami i samomatami nie da się wytrenować porządnego szachisty, a masz pretensje, że polscy trenerzy nie potrafią uczyć, bo ich uczniowie nie rozwiązują samomatów i głupich dwuchodówek, gdzie jest tysiące sposobów na zamatowanie (niektóre twoje dwóchodówki nie są głupie, ale same dwuchodówki nie wystarczą).

Władek ukazuje piękno szachów. Same najlepsze ruchy i partie szachowe nie wystarczą, taka gra się nudzi i to szybko. Kompozycja to poezja szachowa, której nie wolno nazywać głupią. Przy okazji liczymy warianty - szukamy często zupełnie abstrakcyjnego pierwszego ruchu. Korzyść dla oczu i szachowych umiejętności.
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Re: Kopiowanie ruchów zawodnika z tego samego turnieju

Postprzez rutra » 11 sty 2012, 12:52

Poniekąd się zgodzę. Bardzo ładnie wygląda żelazna klatka Tamerlana, wiele kombinacji, a nawet dwuchodówki z nienaturalnymi rozwiązaniami. Ale nie rozumiem co władek miał na myśli pisząc "jesteś w szachowym przedszkolu". W szachowym przedszkolu byłem pare lat temu gdy uważałem, że końcówka K vs K+p (pion w kolumnie g) jest =, bo twierdziłem iż mój król pierwszy dotrze na pole g1, nie zważając na to, że czarne miały opozycje.
rutra

Podziękował : 1634 razy
Otrzymał podziękowań: 2029 razy
Ranking: 1670

Postprzez kocur » 11 sty 2012, 14:20

chlewicki napisał(a):Władek ukazuje piękno szachów. Same najlepsze ruchy i partie szachowe nie wystarczą, taka gra się nudzi i to szybko. Kompozycja to poezja szachowa, której nie wolno nazywać głupią. Przy okazji liczymy warianty - szukamy często zupełnie abstrakcyjnego pierwszego ruchu. Korzyść dla oczu i szachowych umiejętności.

Władek jako kucharz karmiłby sztangistę kawiorem i truskawkami z szampanem. Na takiej diecie sztangista długo nie pociągnie, bo czasem miałby ochotę na zwykłego schaboszczaka, żeby zaspokoić głód i nabrać sił. Do Władka nie dociera, że nie można żyć samym kawiorem.
kocur

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 177 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 11 sty 2012, 16:06

kocur napisał(a):Władek jako kucharz karmiłby sztangistę kawiorem i truskawkami z szampanem. Na takiej diecie sztangista długo nie pociągnie, bo czasem miałby ochotę na zwykłego schaboszczaka, żeby zaspokoić głód i nabrać sił. Do Władka nie dociera, że nie można żyć samym kawiorem.

Trafne porównanie :jupi:

Właśnie o coś takiego mi chodziło, bo ok 2-chodówki fajna rzecz, ale co z tego, że szachista będzie same dwuchodówki rozwiązywał jak polegnie w debiucie, albo w prostej końcówce. Władek chyba sobie wyobraża, że cała światowa czołówka tylko siedzi i dwuchodówki rozwiązuje (i samomaty).
rutra

Postprzez Zenek » 11 sty 2012, 17:08

Co do diagramów Władka to muszą być w rozsądnych ilościach i tematycznie posegregowane, bo inaczej zaśmiecają forum i zamiast zainteresować - odstraszają. Oto przykład do czego może to prowadzić: http://www.problemista.fora.pl/ o_O
Czy takie forum kogoś zainteresuje i co pomyśli o szachistach ktoś z zewnątrz, kto na nie trafi?
Beznadziejny w debiutach, słaby w grze środkowej i kiepski w końcówkach.
Zenek

Otrzymał podziękowań: 24 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: zenekbk
FICS: Zenekkk

Postprzez barbara1570 » 11 sty 2012, 17:49

--
http://www.problemista.fora.pl/
Czy takie forum kogoś zainteresuje i co pomyśli o szachistach ktoś z zewnątrz, kto na nie trafi?

To jest teatr jednego aktora... dla fachowcow w dziedzinie Szachow.
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez Baro » 11 sty 2012, 18:22

barbara1570 napisał(a):--

To jest teatr jednego aktora... dla fachowcow w dziedzinie Szachow.

Chyba nie taki jest cel zakładania forum, żeby pisał tam jeden użytkownik. Zgodnie z tym, co mówi mi moja skromna wiedza informatyczno społecznościowa od tego są blogi... a więc kolega Zenek ma racje. Gdyby ktoś szachowo "zielony" trafił na to forum w poszukiwaniu informacji to w przyszłości omijałby szachy i wszystko co z nimi związane szerokim łukiem. A podobno celem kolegi barbara1570 jest popularyzacja szachów.
Baro

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy
Ranking: 1786
kurnik.pl: barsz
FICS: BaroChessMaster

Postprzez thinkerteacher » 12 sty 2012, 01:57

chlewicki napisał(a):Władek ukazuje piękno szachów. Same najlepsze ruchy i partie szachowe nie wystarczą, taka gra się nudzi i to szybko. Kompozycja to poezja szachowa, której nie wolno nazywać głupią. Przy okazji liczymy warianty - szukamy często zupełnie abstrakcyjnego pierwszego ruchu. Korzyść dla oczu i szachowych umiejętności.

:idea: Dlatego nie warto oskarżać malarza o to, że nie tworzy naukowego dzieła, tylko wartość artystyczną, którą każdy odbiera na swój sposób. Niby piękno jest zdefiniowane, ale każdy z nas może mieć (ma) inna wrażliwość na dany jej rodzaj. Jedni w utworach Bacha słyszą coś niesamowitego, inni w dziełach Einsteina doszukują się piękna, a jeszcze innych fascynuje komponowanie i/lub rozwiązywanie zadań w stylu kompozycji, studiów czy etiud. Dlatego nie wrzucajmy Władka i jego diagramów do praktycznej gry szachowej: to taki sam błąd jakby pieniądza w postaci elektronicznej chcieć liczyć na wadze w kilogramach i marudzić, że pomimo większej wartości "pieniądza nie przybywa" (w sensie wagi, masy, ciężaru) ani tym bardziej "nie widać".

Kiedyś Kramnikowi zarzucono, że nie gra tak jak "powinien", na co odparł, że jest artystą i maluje (szachami na desce w postaci ruchów, idei, motywów, itp.), więc nie odpowiada za odbiór dzieła, lecz po prostu... TWORZY! :D
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8211 razy
Otrzymał podziękowań: 1114 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 12 sty 2012, 02:18

Ktoś kto się nie zna na muzyce może stwierdzić, że Bach nic wielkiego nie stworzył, tylko jakaś tam klasyczna muzyka. No ale miło posłuchać. W przypadku początkujących szachistów, też miło popatrzeć jak np. poświęca się figure żeby zyskać coś więcej. Jednakże gdyby wszystkie stacje radiowe, wszystkie programy muzyczne zawierały muzyke klasyczną to osoba nie znająca się na muzyce, raczej by się tym nie zainteresowała (ja przynajmniej bym się nie zainteresował :D). Podobnie z szachami, wchodzi początkujący i widzi jakieś diagramy, ciekawa reklama szachów, czy go to wciągnie? Raczej nie, bo same diagramy to nie wszystko. Trzeba by było wszystkie diagramy władka "zebrać do jednego worka" i posegregować. Inaczej jest straszny chaos.
rutra

Postprzez chlewicki » 12 sty 2012, 02:23

za Rutrą
"że Bach nic wielkiego nie stworzył, tylko jakaś tam klasyczna muzyka"
GRRR
Gdzie Bach a gdzie klasyczna muzyka.. Toż to barok..

Faktem jest, że to, w jakiej FORMIE podawane są te diagramy lekko odpycha niewtajemniczonych, ale sama IDEOLOGIA nauki przez diagramy, dwu/wielochodówki i inne zadania jest dobra. Należy jeno zmienić DOKTRYNĘ i PROGRAM PARTYJNY.
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 12 sty 2012, 16:40

chlewicki napisał(a):Gdzie Bach a gdzie klasyczna muzyka.. Toż to barok..
Muzyka klasyczna, to niekoniecznie muzyka epoki klasycyzmu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2106 razy
Otrzymał podziękowań: 2220 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 12 sty 2012, 21:33

nie wszyscy musza sie znac na muzyce itp
ale chlewus nie rzucaj takich hasel :)
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 252 razy
Otrzymał podziękowań: 426 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez rutra » 13 sty 2012, 18:46

Co racja to racja, ja tam się na muzyce za bardzo nie znam, ale w gimnazjum cośtam się uczyliśmy i np. Bach był twórcą muzyki klasycznej (no bo przecież nie tworzył ani pop ani rock ani hiphopu). Rzeczywiście nazwa nie ma nic wspólnego z epoką klasycyzmu.

Chodzi mi o to, że jakby w tv ciągle puszczali utwory Bacha mówiąc jakie to piękne, twórcze i wspaniałe, na pewno ten przesyt jednolitej muzyki szybko by mi się znudził (wątpie czy to by mnie w ogóle zainteresowało). Podobnie jest z diagramami władka. Ktoś wejdzie (jakiś początkujący, albo ten co chce poznać szachy), zobaczy "cudowne" dwuchodówki, ale jak będzie wciąż dwuchodówki oglądał to może mu się to znudzić.
rutra

Postprzez kolokwium » 13 sty 2012, 20:51

Władek nie jest monotonny. Stawia diagramy z chodówkami od 1 do 3, wielochodówkami, samomaty, a nawet maty pomocnicze.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2106 razy
Otrzymał podziękowań: 2220 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 13 sty 2012, 21:04

(do)Rzucę kamyczek w mrowisko...

:idea: Pomyślcie jak może odbierać was kompozytor, który pokazuje, propaguje, reklamuje i przybliża piękno szachów... których większa połowa nie widzi, nie chce widzieć albo krytykuje ;). Ja tam wolę te diagramy aniżeli analizy silnikowe pozycji, których jest pełno (a niewiele dają - przynajmniej mi). Władek niejedno ma imię - być może jednak w końcu dacie się namówić na szachy z innej strony. Jeśli nie to wyjmę książke Pierwiakowa i Dworeckiego i co tydzień będę wstawiał diagram z zadaniem! Ostrzega, że nie będę miał litości - a zadania (a raczej idee i rozwiązania) mogą was wciągnąć w piękny i niesamowity świat studiów szachowych! :D :lol2: :ble:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8211 razy
Otrzymał podziękowań: 1114 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Następna strona

Powrót do Kompozycja