Rokosz przeciw Władkowym diagramom

Moderatorzy: zwariowany_mszak, myllyniemi

Re: Rokosz przeciw Władkowym diagramom

Postprzez kolokwium » 15 sty 2012, 23:43

barbara1570 napisał(a):O kompozycji szachowej niech sie wypowiadaja ci co maja jakies pojecie... a nie amatorzy z piaskownicy szachowej.

Sęk w tym, że szachy to nie tylko kompozycja. Istnieje jeszcze najbardziej popularna wersja jaką jest gra bezpośrednia (tak "na żywca" jak i w internecie, czy korespondencyjnie).

Najlepsi w rozwiązywaniu zadań nie są na szczytach gry bezpośredniej:
  • wielokrotny Mistrz Świata w rozwiązywaniu zadań GS Piotr Murdzia jest mistrzem międzynarodowym (IM)
  • obecny Mistrz Świata w rozwiązywaniu zadań GS Kacper Piorun jest mistrzem międzynarodowym (IM)
  • GS John Nunn jest też arcymistrzem (GM)
  • GS Jonathan Mestel jest też arcymistrzem (GM)
  • GS Ram Soffer jest też arcymistrzem (GM)
  • GS Michel Caillaud nie ma tytułu FIDE
  • GS Noam David Elkies nie jest notowany w bazie FIDE
  • GS Marjan Kovačević nie ma tytułu FIDE
  • GS Milan Velimirović nie jest notowany w bazie FIDE
  • GS Bojan Vučković jest też arcymistrzem (GM)
Ilu szachistów zna (wie coś o nich, chociaż nazwiska) arcymistrzów rozwiązywania zadań szachowych (GS)?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2015 razy
Otrzymał podziękowań: 2169 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Zenek » 16 sty 2012, 12:33

Nasuwa się więc pytanie czemu ci najlepsi szachiści się za to nie biorą? Czyżby nie mieli czasu na głupoty?
Beznadziejny w debiutach, słaby w grze środkowej i kiepski w końcówkach.
Zenek

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: zenekbk
FICS: Zenekkk

Postprzez barbara1570 » 16 sty 2012, 12:42

-----
Aby grac w szachy to trzeba znac podstawowe zasady matowania.
Dlatego pozwolilem sobie zaprezentowac jak matujemy w szachach.
Siatki matowe trzeba pokazywac na diagramach szachowych.
Zapraszam do nauki Szachow , a nie tylko zabawe szachami.
---------------

Kompozycja szachowa ---- uczy matowania!

30 - P1123962
Autor : Vilhelm Nielsen
Magasinet 1942

Obrazek_2Obrazek

Mat w 2 posunieciach --- #2 ----------- 1. a7! - Kc7 - 2. a8=Skoczek - mat

Rozwiązanie: 1. a7! -- tempo
1. ... Ka6 --- 2. Sc5 -- mat
1. ... Kb5 -- 2. Sd4 --- mat
1. ... Kc7 -- 2. a8=S! - mat ---- Diagram -- 2

------------------- diagram -- 3 ------------------- diagram --- 4
Obrazek_4Obrazek
1. a7 !-- Kb5 -- 2. Sd4 --- mat -------- --------- 1. a7! -- Ka6 --- 2. Sc5 -- mat

Rozwiązanie: 1. a7! -- tempo
1. ... Ka6 --- 2. Sc5 -- mat ---------- Diagram -- 4

1. ... Kb5 --- 2. Sd4 -- mat ---------- Diagram -- 3

Te diagramy sa przeznaczone dla szkolek szachowych , by szachistow nauczyc ustawiac siatki matowe.
Ps.
Nauka szachow , to rowniez nauka poznawania pol szachownicy.
Forum szachowe ma za celu reklame szachow i edukacje szachowa. Tak rozumie propagator szachow
Wladek z Polanca.
------------
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez Baro » 16 sty 2012, 13:35

I to jest właśnie zaśmiecanie forum. Niby kompozycja i szczytny cel - ale nie w temacie, chaotycznie, nieciekawie, zniechęcająco. Co ma do omawianego tematu matowanie w dwóch? Post wyżej jest do przeniesienia. Jak zresztą z całej masy innych tematów. Moim zdaniem recepta jest jedna - przenieść wszystkie takie posty do tematu "kompozycja szachowa okiem barbary1570". Kogo to interesuje - może wejść i przeczytać. Komu przeszkadza - nie ma problemu, nie musi sprawdzać działu kompozycja. No i forum jest porządek i nie ma offtopu.

barbara1570 napisał(a):-----

Heh, a gra praktyczna to "zabawa" :crazy: ? Po raz kolejny zdanie - szachów można się nauczyć tylko przez kompozycje? ? Może podzieli się kolega jakimś swoim "padawanem", który tym sposobem osiągnął wysoki poziom.
Baro

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy
Ranking: 1786
kurnik.pl: barsz
FICS: BaroChessMaster

Postprzez barbara1570 » 16 sty 2012, 14:14

Baro napisał(a):I to jest właśnie zaśmiecanie forum. Niby kompozycja i szczytny cel - ale nie w temacie, chaotycznie, nieciekawie, zniechęcająco. Co ma do omawianego tematu matowanie w dwóch? Post wyżej jest do przeniesienia. Jak zresztą z całej masy innych tematów. Moim zdaniem recepta jest jedna - przenieść wszystkie takie posty do tematu "kompozycja szachowa okiem barbary1570". Kogo to interesuje - może wejść i przeczytać. Komu przeszkadza - nie ma problemu, nie musi sprawdzać działu kompozycja. No i forum jest porządek i nie ma offtopu.

barbara1570 napisał(a):-----

Heh, a gra praktyczna to "zabawa" :crazy: ? Po raz kolejny zdanie - szachów można się nauczyć tylko przez kompozycje? ? Może podzieli się kolega jakimś swoim "padawanem", który tym sposobem osiągnął wysoki poziom.

Juz kilka razy pisalem ze szachisci z piaskownicy nie rozumieja szachow.
Ta wypowiedz tylko to potwierdza.
Ja sie nie dziwie ze Polskie szachy tak marnie sie prezentuja jak nie mamy trenerow szachowych i instruktorow szachowych na przyzwoitym poziomie.
--
barbara1570

Postprzez kocur » 16 sty 2012, 14:41

Baro napisał(a): Może podzieli się kolega jakimś swoim "padawanem", który tym sposobem osiągnął wysoki poziom.

Baro nie prowokuj. Nauczyłeś się już chyba, że na dowolne pytanie Władek ma jedną odpowiedź - solidną porcję diagramów.
kocur

Otrzymał podziękowań: 176 razy
Ranking: 0

Postprzez Baro » 16 sty 2012, 14:43

Ja, podobnie jak kolega rutra chciałbym wiedzieć co mnie kwalifikuje do szachowego przedszkola. Ranking? Jeżeli tak, to Kolega Władysław ze swoim 2000 z hakiem łapie się maksymalnie do podstawówki ( ;) ). Nie zamierzam jednak wchodzić z kolegą w osobiste spory co do poziomu "wtajemniczenia szachowego". Chcę tylko zwrócić uwagę, że mimo podanych wyżej przez kocura, rutrę i moją skromną osobę argumentów dalej wrzuca kolega zadanie w niezmienionej formie, wciąż chaotycznie i nieczytelnie, w nieprzeznaczonym do tego temacie.
Baro

Postprzez barbara1570 » 16 sty 2012, 14:53

----
Dzial kompozycja szachowa zajmuje sie szeroko pojeta edukacja szachowa.
Nie ma obowiazku szachista z piaskownicy uczyc sie szachow... niech dalej sie bawi tam gdzie jego miejsce , czyli w piakownicy.
Odnosnie diagramow szachowych dostaje gratulacje od GM. jak kogos to interesuje.
Opinie szachistow z III kategoria szachowa mnie nie dziwia.
barbara1570

Postprzez jasne » 16 sty 2012, 16:06

barbara1570 napisał(a):Nie ma obowiazku szachista z piaskownicy uczyc sie szachow... niech dalej sie bawi tam gdzie jego miejsce , czyli w piakownicy.
Odnosnie diagramow szachowych dostaje gratulacje od GM. jak kogos to interesuje.

to ja się grzecznie pytam -dla kogo mają być te diagramy ?? dla kogo taka " nauka szachów" bo chyba nie dla GM a wydawało by się ze powinna być właśnie dla takich chłopaków których kolega "propagator" zniechęca i dodatkowo usiłuje obrazić.

barbara1570 napisał(a):Opinie szachistow z III kategoria szachowa mnie nie dziwia

no jeśli propagatora nie interesują opinie odbiorców - to chyba pozostaje sztuka dla sztuki i pochwały od GM dla dobrego samopoczucia i dumy wypełniania misji dziejowej

barbara1570 napisał(a):Juz kilka razy pisalem ze szachisci z piaskownicy nie rozumieja szachow.
Ta wypowiedz tylko to potwierdza.
Ja sie nie dziwie ze Polskie szachy tak marnie sie prezentuja jak nie mamy trenerow szachowych i instruktorow szachowych na przyzwoitym poziomie.

bez obrazy, jednak :samozadowolenie z poczucia misji, działanie dla działania nie dla odbiorcy , poziom niezrozumienia otoczenia, dużo wiatru bez skuteczności itp.kojarzy się jednoznacznie DON KICHOT.

najgorsze że nadmiar przytłacza i może zniechęcać potencjalnych odbiorców jak i prawdziwie utalentowanych ludzi których nie trzeba ukierunkowywać, poprawiać, pomagać (co sugerował wyżej Demon) bo robią to świetnie jak Mylleniemi.

ps. Padło pytanie dlaczego w partii komentowanej Karpowa jest ponad 100 diagramów - proste są ilustracją i uzupełnieniem komentarza w wersji drukowanej gdzie nie ma przeglądarki partii z automatycznym odtwarzaniem na klikniecie wariantów głównych i pobocznych z komentarzem do każdego ruchu. A jak ktoś woli same diagramy - cóż jego prawo ale ileż traci :)
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez barbara1570 » 16 sty 2012, 16:45

----------
http://www.tatasteelchess.com/news/view ... _2012_N__3
----------
Obrazek
Mat w 2 posunieciach --- #2

Rozwiązanie: 1. Wa2! --- tempo
1. ... c4 ------- 2. Wa5 - #
1. ... Wf2+ ---- 2. Kxf2 - #
1. ... We2 ----- 2. Kxe2 -#
1. ... Wd2 ----- 2. Wxg5, Wxd2 -#
1. ... Wc2/b2/xa2/h2 2. Wxg5 -#
1. ... Wg3+----- 2. Kxg3 - #
1. ... Wg4 ------- 2. Kxg4 -#
1. ... Wg1 ------- 2. Wd2 -#

---------
Chlopaki z piaskownicy napiszcie czemu takie smieci umieszczaja na stronie w Holandii. Pewno nie maja wstydu.
Najgorsze jest to , ze teraz nie beda odwiedzac szachisci z powodu kiepskiej dwuchodowki.
Wlasciwie kiedy III kategoria rozumiala Szachy .... czy ktos o tym slyszal?
----
barbara1570

Postprzez jasne » 16 sty 2012, 16:50

barbara1570 napisał(a):---------
Chlopaki z piaskownicy napiszcie czemu takie smieci umieszczaja na stronie w Holandii.
----

zapewnie szukają uznania i pochwał od GM - ów ! i diagramy nie wyłażą tam z każdego konta jak zombie liczone w tysiącach :)
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Postprzez thinkerteacher » 16 sty 2012, 18:12

Baro napisał(a):Ja, podobnie jak kolega rutra chciałbym wiedzieć co mnie kwalifikuje do szachowego przedszkola. Ranking? Jeżeli tak, to Kolega Władysław ze swoim 2000 z hakiem łapie się maksymalnie do podstawówki ( ;) )...

:idea: Szachowe przedszkole masz Baro nie dlatego, że masz 3 kategorię, lecz z uwagi na to, że nie czujesz głębi idei szachowych (nie mówię o praktycznej grze). Mając ranking 2500 też możesz być przedszkolakiem. Dopiero rozwiązywanie (nie mówię o komponowaniu) studiów i etiudów szachowych daję wyjście z przedszkola. Znajdowanie pięknych idei, niestandardowych rozwiązań oraz doznawanie wrażeń estetycznych może sprawić, że będziemy czuli różnicę między przedszkolem a szkołą średnią.

:idea: LUDZIE! Zrozumcie w końcu, że na tym forum oprócz Władka są wszyscy* w przedszkolu, więc nie rozumiem czemu to wywołuje poruszenie, zdziwienie czy też wzburzenie.

To mniej więcej tak jakbyśmy chcieli oceniać piękno obrazów, muzyki, sztuki... nie mając minimalnych predyspozycji oraz cech, które nas do tego "uprawniają". Tak samo nie sposób "czuć bluesa" jeśli nie poznaliśmy setek czy tysięcy pięknych zadań z działu kompozycji. Do tego trzeba dojrzeć. Szachiści praktycy w 90-95% nie dojrzewają. Niemniej nic w tym złego, bo każdy może wybrać swoją działkę. Jeden może być kompozytorem, drugi graczem, kolejny sędzia, a jeszcze inny pisać książki czy trenować zainteresowanych.

* - kolega myllyniemi może być traktowany jako wyjątek: nawet jeśli Władek uważa inaczej (w co wątpię).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7899 razy
Otrzymał podziękowań: 1087 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Baro » 16 sty 2012, 18:23

thinkerteacher napisał(a):
Baro napisał(a):Ja, podobnie jak kolega rutra chciałbym wiedzieć co mnie kwalifikuje do szachowego przedszkola. Ranking? Jeżeli tak, to Kolega Władysław ze swoim 2000 z hakiem łapie się maksymalnie do podstawówki ( ;) )...

:idea: Szachowe przedszkole masz Baro nie dlatego, że masz 3 kategorię, lecz z uwagi na to, że nie czujesz głębi idei szachowych (nie mówię o praktycznej grze). Mając ranking 2500 też możesz być przedszkolakiem. Dopiero rozwiązywanie (nie mówię o komponowaniu) studiów i etiudów szachowych daję wyjście z przedszkola. Znajdowanie pięknych idei, niestandardowych rozwiązań oraz doznawanie wrażeń estetycznych może sprawić, że będziemy czuli różnicę między przedszkolem a szkołą średnią.

Chodzi mi właśnie o różnice w stwierdzeniu: "jesteś w przedszkolu szachowym", a : "masz pojęcie o kompozycji jak przedszkolak"
Jeżeli chodzi o grę praktyczną (która jest dla mnie prawdziwymi szachami, najlepiej dającymi pojęcie o stopniu zrozumienia szachów) to uważam że kwalifikuję się na zerówkowicza ;)

No i - kurcze, ja nie mam III kategorii :)
Baro

Postprzez jasne » 16 sty 2012, 18:32

:idea: LUDZIE! Zrozumcie w końcu, że na tym forum oprócz Władka są wszyscy* w przedszkolu, więc nie rozumiem czemu to wywołuje poruszenie, zdziwienie czy też wzburzenie.

To mniej więcej tak jakbyśmy chcieli oceniać piękno obrazów, muzyki, sztuki... nie mając minimalnych predyspozycji oraz cech, które nas do tego "uprawniają".

Demonie nie w tym rzecz, koledzy nie mówią o Władkowym blogu ani jego stronie internetowej lecz forum- jakby nie patrzec tez mogą mieć jakieś oczekiwania czy preferencje, nawet prawo wpływu na forum nie można tego deptać w imię "sztuki"

Dyskusja jak o prawie do wykonania graffiti na budynku którego właściciele i użytkownicy nie życzą sobie tego rodzaju sztuki nie negując ze komuś może sie graffiti podobać.
Ostatnio edytowany przez jasne, 16 sty 2012, 18:52, edytowano w sumie 1 raz
demotywatory.pl
jasne

Postprzez thinkerteacher » 16 sty 2012, 18:51

jasne napisał(a):

To mniej więcej tak jakbyśmy chcieli oceniać piękno obrazów, muzyki, sztuki... nie mając minimalnych predyspozycji oraz cech, które nas do tego "uprawniają".

Demonie nie w tym rzecz, koledzy nie mówią o Władkowym blogu ani jego stronie internetowej lecz forum- jakby nie patrzec tez mogą mieć jakieś oczekiwania czy preferencje, nawet prawo wpływu na forum nie można tego deptać w imie "sztuki"

To trochę przypomina walkę o prawa do malowania dzieł graffiti na obiektach których właściciele i użytkownicy nie życzą sobie takiego ozdabiania, nie negując ze dla innych jest to sztuka i może się podobać.

AD JASNE -->

Na to czekałem ;) :). Oczywiście użytkownicy forum to ŚWIĘTA świętość: są najważniejsi, bo bez nich forum nie będzie istniało. Wszyscy mają swoje oczekiwania i upodobania - i tutaj tego nawet nie zamierzam podważać.

I świetne odniesienie z graffitii: być może właściciele i użytkownicy nie mają pojęcia, że wystarczy podjąć pewne działania (np. tak jak mówiłem - przenoszenie do odpowiednich wątków), które UCHRONIĄ domy i jednocześnie zachowają SZTUKĘ! Tak, tę która może się innym podobać. Oczywiście wymaga to wysiłku, bo stale pouczanie "graficiarza", że "tu malować nie wolno"... przypomina walkę Don Kichote'a z wiatrkami. Ja nie neguję tego, że forum jest zaśmiecane (w pełni się z tym zgadzam - w sensie nieuporządkowania, a nie wartości postów!), niemniej nie zgadzam się z tym, aby "zgnoić graficiarza", tylko dlatego, że nie chce nam się d* (albo głowy) ruszyć, aby po nim posprzątać i zachować dzieła, które nam przekazuje. Gdyby to były zwykłe śmiecie (nie nie wnoszące jałowe dyskusje o d* Maryny), to bez 2 zdań bym napisał, że bana dać i się nie zastanawiać 2x. Jednak Władka działania (tutaj i na innych forach) to jest TWÓRCZOŚĆ - czy tego Panowie chcecie czy też nie. Żałuję OGROMNIE, że nie mam automatycznego skryptu, który by wyłapywał posty Władka, bo bym z tego zrobił bardzo ciekawą książkę (broszurę) o kompozycji, twórczości, świetnych i zaskakujących pomysłach (na szachownicy).
Dla mnie jest ABSOLUTNIE jasne, że te posty mają DUŻĄ wartość, więc należy je zachować - nawet jeśli autor wrzuca je gdzie popadnie. Jest różnica między tym, że nie lubimy czyjegoś zachowania, a tym, że czyjaś twórczość może być naprawdę cenna i ważna - tego zapominać wg mnie nie wolno!

Ta sytuacja nasuwa mi pewien dysonans poznawczy: czy nauczyciel, który NIE CIERPI ucznia, pytając go i będąc przekonanym, że zasłużył na 5, ma (prawo moralne) wpisać mu 2+ lub 3-? Mam nadzieję, że większość z was NIE CIERPI Władka, bo ja wręcz dostaje wściku macicy, gdy widzę jak śmieci (tzn. wrzuca wszystko gdzie popadnie). Jednak, gdy widzę (i staram się zrozumieć!) to jaką wartość mają pozostawione po Władku "ślady", to jestem przekonany, że trzeba je zachować dla tych, którzy będą potrafili zrozumieć, docenić oraz zachwycać się Władkową twórczością.

AD BRELO -->

To teraz zobacz, że dla Władka PRAWDZIWE szachy to kompozycja, studia, etiudy oraz inne cuda szachowe. A jeśli wymagasz od Władka, żeby pisał ci w stylu "masz pojęcie o kompozycji jak przedszkolak", to chyba KOMPLETNIE nie znasz tego artysty. Ja miałem zaszczyt poznać osobiście i myślę, że mam pojęcie o tym co, jak i dlaczego chce osiągnąć Władek i jakimi sposobami to robi. ON wyprzedza pewne czasy, burzy stereotypy, pisze tak jak myśli, mówi wprost bez *** się, krytkuje ostro (chwali także, gdy widzi że jest coś robione w prawidłowy sposób), dlatego będzie niezrozumiany i przeganiany. Prawdziwy artysta (wojownik) nie przejmuje się tym i robi SWOJE. Nawet jeśli inni chcą mu zamknąć usta (jak na tymże forum). Władek jest specyficznym osobnikiem (kojarzy mi się z Piotrem Najsztubem - kto słuchał wywiadu radiowego - RadioZet, ten wie o czym myślę). Osoby, które nie potrafią zrozumieć jego GŁĘBI pomysłów oraz pewnego podejścia... będą na niego pluły, wściekały się oraz krytykowały. Natomiast osoby, które czują bluesa... docenią i zatrzymają się w podziwie oraz zadumie. Rozumiem jednak, że tylko nieliczni będą w stanie zrozumieć (idee) Władka oraz docenić to co robi.

PS. W imię docenienia twórczości (i pracowitości) Władka postaram się w najbliższym czasie publikować po 1-2 zadania (studia, kompozycje) w formacie PDF (do ściągnięcia będą podawane linki na blogu), aby pokazać (udowodnić to za duże słowo, a przekonać to zbyt nierealne) Wam, że wystarczy zmienić formę, a wszystko będzie zupełnie fajne. Wierzę, że Władek (jako jedyny) będzie w stanie to docenić (nie dla mnie, lecz dla sztuki i dla pokazywania innym) i w duchu będzie dumny z tego, że są na świecie osoby, które rozumieją jego misje i podejście. Wstyd mi za to, że akurat ja muszę pokazywać innym (wam), to że tutaj liczy się twórczość, a nie osoba, która jest non-konformistą. Żal mi, że Władek musi się wstydzić za Was i wasze podejście (tzn. za przedszkolaków w piaskownicy) :( :? :wall: Być może jednak trzeba mieć odpowiednią postawę, wrażliwość oraz głębokie zrozumienie, aby wiedzieć o co chodzi Władkowi i jemu podobnym ARTYSTOM! :o :?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7899 razy
Otrzymał podziękowań: 1087 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kompozycja