Rutra's flowers

Moderatorzy: zwariowany_mszak, myllyniemi

Re: Rutra's flowers

Postprzez rutra » 21 sie 2013, 18:33

O którym wariancie mówisz? Jeśli tym ze screena to nie wiem, może patrzyłem się na piona a przeoczyłem gońca. Trudno wyjaśnić podstawki.
rutra

Podziękował : 1591 razy
Otrzymał podziękowań: 1973 razy
Ranking: 1670

Postprzez brelo » 21 sie 2013, 19:47

rutra napisał(a):O którym wariancie mówisz? Jeśli tym ze screena to nie wiem, może patrzyłem się na piona a przeoczyłem gońca. Trudno wyjaśnić podstawki.

Nie no, oczywiście, że widziałeś gońca. Ja pytam tylko o tą gigantyczną inicjatywę za 2 piony.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 531 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez thinkerteacher » 21 sie 2013, 22:19

Przyjmuję wyzwanie Arturze. Liczę na to, że po kilku strzałach przestaniesz ze mną dyskutować... albo się nawrócisz ;). Szansę jednak na to, aby zobaczyć (tzn. móc dojrzeć) to czego nie chcesz widzieć... dostaniesz! I to nie jedną, a kilka! A niech stracę :lol2: :-P :lol2:

Próba nr 1:
Perceptual automaticity in expert chess players: Parallel encoding of chess relations

DISCUSSION
Consistent with previous studies (Church & Church,1983; de Groot & Gobet, 1996; Ellis, 1973; Jongman, 1968; Milojkovic,1982; Reingold et al., 2001; Saariluoma,1984, 1985, 1990; Simon & Barenfeld, 1969; Tikhomirov & Poznyanskaya, 1966; Winikoff, 1967), the present investigation demonstrated superior perceptual encoding of chess-related material by experts. The methodology introduced here provided compelling evidence that at least in the case of check detection, a task that is well defined and for which positional uncertainty is minimized, experts, but not less skilled players, extract chess relations, using automatic and parallel procedures. Such procedures may help explain the greater reliance on parafoveal processing and the larger visual spans demonstrated by experts while examining chess configurations (see Reingold et al., 2001). Perhaps the most unique aspect of the present study is the demonstration of a Stroop-like interference effect in expert players, but not in intermediate players. Whereas most studies of expertise focus on documenting facilitation effects (but see Frensch & Sternberg, 1989), the present demonstration of facilitation and interference effects highlights the fact that expert–novice differences are qualitative, rather than just quantitative, in nature. In particular, we demonstrated parallel extraction of chess relations in experts, and serial self-terminating extraction in novices.

Finally, similar to other visual context effects with such stimuli as words (see Baron, 1978, Johnston, 1981, and Krueger, 1975, for reviews), letters (Reingold & Jolicœur, 1993; Schendel & Shaw, 1976), faces (e.g., Gyoba, Arimura, & Maruyama, 1980; Homa, Haver, & Schwartz, 1976; Purcell & Stewart, 1986, 1988; van Santen & Jonides, 1978), and real-world scenes (Biederman, 1972, 1981; Biederman, Glass, & Stacey, 1973; Palmer, 1975), the present findings provide a powerful demonstration of the effects of familiarity on perception. Specifically, a coherent and familiar context (i.e., a chess configuration) enhanced the perception of constituent elements (i.e., chess relations).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7977 razy
Otrzymał podziękowań: 1096 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 21 sie 2013, 23:03

Jakie wyzwanie? Ja nikogo nie wyzywam, jak ktoś uważa, że jest takie coś jak talent to niech sobie uważa, jego sprawa.
rutra

Postprzez chlewicki » 21 sie 2013, 23:32

Co to za idiotyzmy Demon wstawia? Są tu na forum moderatorzy?
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Postprzez rutra » 21 sie 2013, 23:42

Właśnie demon może być przetłumaczył, bo to polskie forum, a są starsi użytkownicy, którzy pewnie nie znają angielskiego, gdyż uczyli się rosyjskiego.
rutra

Postprzez szachista070 » 22 sie 2013, 21:46

No kto jak kto rutra, ale Ty chyba stary nie jesteś i uczysz się angielskiego, co ? ^_^'
szachista070

Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy
Ranking: 0

Postprzez chlewicki » 22 sie 2013, 21:55

Jako ekspert w dziedzinie rozpiszę się na trzy punkty:
1. Dla przeciętnego młodego człowieka po liceum tekst może być niezrozumiały.
2. Tekst w formie takiej, jakiej jest - zasługuje na miano bredni.
3. Pomijając brednie, bo może ktoś faktycznie chce z tego coś wynieść, przetłumaczę najważniejszą część podkreślonej najważniejszej części:
"Różnice między amatorem a ekspertem nie mają aspektu ilościowego, a jakościowy" - tłumaczenie frywolnie wolne, a ja to rozumiem tak, że mistrz nie widzi więcej, tylko inaczej.

Pozdrawiam.
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Postprzez rutra » 22 sie 2013, 22:40

szachista070 napisał(a):No kto jak kto rutra, ale Ty chyba stary nie jesteś i uczysz się angielskiego, co ? ^_^'

Ale ja napisałem z myślą o starszych użytkownikach, którym kazano się rosyjskiego uczyć.
rutra

Postprzez kolokwium » 22 sie 2013, 23:08

Demon posługuje się metodą autorytetów (ekspertów) i wrzuca cytaty. Niedługo zapewne będzie podawał i źródła wraz z linkami.
Czy nie lepiej aby rozmówcy (nawet jak będzie to nie dialog demona z rutrą lecz monolog demoniasty) mówili/pisali swoimi słowami?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2047 razy
Otrzymał podziękowań: 2182 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 23 sie 2013, 03:21

Dawanie linków do źródła w tym wypadku NIC nie zmieni. Liczy się postawa, a nie jedynie zapewnienia o tym, że ma się monopol na rację.

Natomiast podawanie wszystkiego na srebrnej (a nawet złotej) tacy... nie jest pedagogiczne. Uczeń ma za zadanie myśleć, poszukiwać, analizować oraz wszystko przetrawiać. Dawanie gotowców to zabijanie samodzielności ucznia. Czym innym natomiast jest umiejętne naprowadzanie i/lub dawanie pewnych wskazówek.

Jeśli dla kogoś przeszkodą jest międzynarodowy język, którym posługuje się cały świat naukowy, to nawet podanie wszystkich linków do badań i opracowań, które mają związek z szachami... niewiele (albo nic jak kto woli) zmieni. Zwłaszcza, że do tego, aby zrozumieć niektóre z nich - konieczna jest wiedza (tajemna?!) z zakresu statystyki, logiki czy chociażby zakres żargonu, którym posługuje się dane środowisko (naukowe).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez kolokwium » 23 sie 2013, 10:14

Z twojej wypowiedzi zrozumiałem, że zrozumiałeś przesłanie rutry abyś mówił po ludzku.

PS
Kiedyś rozmawiałem z dziewczyną po polonistyce (pochwaliła się, że skończyła na samych piątkach) o języku polskim. Jeżeli nie potrafiła obalić jakiegoś mego zdania, od razu dawała swój koronny argument - przeczytaj sobie Bralczyka. A przecież mnie nie interesowało co na ten temat napisał Bralczyk, lecz co ONA o tym (moim zdaniu) sądzi. Może oczywiście cytować i oprzeć swoją wypowiedź o autorytet, jednak sedno powinna wyrazić po swojemu.
A tak to było "mielenie naukowego bełkotu".
Tłumacząc na język szachowy, to na pytanie dlaczego pojechałeś gońcem na to pole, otrzymamy odpowiedź, że tak grał GM XX X i jest polecane przez YYY i możemy sobie o tym poczytać w "ZZZ". Ale nadal nie wiemy jakie jest zadanie gońca i dlaczego poprzednie pole powinien opuścić (lub/i obecne zająć).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez thinkerteacher » 23 sie 2013, 12:29

Wszystko się zgadza poza drobnym wyjątkiem. Jeśli uczeń nie chce podjąć wysiłku umysłowego polegającego na poszukiwaniach i dyskusji, to nie mam z nim o czym rozmawiać. Nie ma bowiem wtedy znaczenia czy gońcem na b5 zagrał GM Anand czy też kolega z klasy, który dopiero poznał ruchy. Motywacja do poszukiwania, odkrywania oraz "chceniu" jest znacznie ważniejsza od (nie)wiedzy, bo ta zawsze może zostać poszerzona.

Po ludzku mówiąc (mam nadzieję, że zrozumiesz) - jeśli ktoś chce wierzyć w coś, to będzie to robił tak długo, aż samego siebie nie przekona, że jest (lub może być) inaczej. A bez własnego wysiłku zaakceptowanie "innej prawdy" będzie bardzo liche i chwilowe. Ja nie uczę pod kątem posiadania wiedzy (tę można z książek nabywać w tonach), lecz pod kątem umiejętności myślenia, poszukiwania, potwierdzania i obalania czy też krytycznego myślenia. I owszem - nie jest to ani łatwe ani szybkie. Jednak skutki poważnego podejścia do nauki (czy dyskusji) są również konkretne. Taki mam styl pracy.
thinkerteacher

Postprzez kolokwium » 23 sie 2013, 13:35

Ja jak Puchatek, mam mały móżdżek i mało kumam. Jednak zauważyłem, że nie chcesz rozmawiać z rutrą na równym poziomie lecz z pozycji mentorskiej. Czyż możliwa jest wówczas rozmowa? Czy to jeszcze jest rozmowa, czy już wykład angażujący słuchacza.
kolokwium
Moderator

Postprzez brelo » 23 sie 2013, 13:38

kolokwium napisał(a):Ja jak Puchatek, mam mały móżdżek i mało kumam. Jednak zauważyłem, że nie chcesz rozmawiać z rutrą na równym poziomie lecz z pozycji mentorskiej. Czyż możliwa jest wówczas rozmowa? Czy to jeszcze jest rozmowa, czy już wykład angażujący słuchacza.

Nie po to kurs kończył żeby teraz było inaczej ;)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 531 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kompozycja