Rutra's flowers

Moderatorzy: zwariowany_mszak, myllyniemi

Rutra's flowers

Postprzez rutra » 27 cze 2011, 20:48

Postanowiłem założyć temat z myślą o szachistach, którzy mają problem z podstawkami i którzy później nie analizują partii, ja analizuje i proponuje aby takie osoby uczyły się też na błędach innych.

Zanim zbijesz pionka hetmanem myśląc, że jest darmowy, sprawdź czy hetman będzie miał jak uciec z pod ostrzału.

Obrazek

Nie doliczenie? Czarne zagrały 11. ...Hxb2?? i straciły hetmana wzamian za 2 piony i wieże.

&&&

Zanim zbijesz pionka myśląc, że jest darmowy, sprawdź czy nie odsłaniasz figury.

Obrazek

Czarne zagrały 20. ...Sxd4?? i straciły wieże. Partia trwała jeszcze kilkanaście ruchów i czarne przegrały.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Re: Rutra's flowers

Postprzez chlewicki » 27 cze 2011, 23:58

Skądś te diagramy kojarzę!
Białymi grał tu chyba GM Chlewicki. :)
Z chęcią podrzucę Ci jutro (dziś później) kilka moich kwiatków, takich, w których ja podwalam i takich, gdzie wykorzystuję podstawki przeciwnika. :)
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Postprzez rutra » 28 cze 2011, 09:25

Widzę, że możemy kwiaciarnie otworzyć ;D

Zatem dodaje kolejnego kwiatka. Pochodzi on z 45 TeamLeague rutra(1595)-rockyrook(1584).

Obrazek

21. Sh4?? (4:15!) Gg5 22. Sf5 Gxd2+ Partia trwała jeszcze 28 ruchów, ale białe nie miały w niej nic do powiedzenia.

Przestroga: Uwaga na związania!
rutra

Postprzez demon_szybkosci » 28 cze 2011, 14:12

Na temat pojęć szachowych (co dokładnie oznaczają) można poczytać tutaj: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=6&t=2700
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 28 cze 2011, 20:28

Kolejne 2 kwiatki.

---

Obrazek

Widziałem groźbe mata ale widziałem też drogę ucieczki Kg2. Nie dostrzegłem jednak, że czarne odsłoniły gońca. A wystarczyło zagrać Ge3 (przy okazji groźba związania).

W partii białe zagrały 16. cxd5?? i powstała prosta trzychodówka 16. ... Bh3+ 17. Kg1 Qe1+ 18. Qf1 Qxf1#

&&&

Obrazek

Czy można tego nie wygrać? Można! Ale tylko w jeden sposób (pomijam podstawienie wieży).

34. ... Kg6? 35. h5 Kg5?? 36. Wb7 f5 37. Wxg7 Kf6 38. Wg6+ Kf7 39. Wxh6 i z przewagi 3 pionów zrobiła się przewaga 1 piona. Białe zbiły pionka b i partia zakończyła się remisem.
rutra

Postprzez ast » 28 cze 2011, 22:03

Wygląda na to że nie umiesz liczyć dokładnie wariantów - nawet na jeden ruch do przodu ;) . Chyba powinieneś zapoznać się z jakimiś książkami wyjaśniającymi problematykę liczenia wariantów i skoncentrować się na tym zagadnieniu podczas gry i treningów - wtedy dwójkę zdobędziesz automatycznie. Poza tym jest taka zasada żeby hetmanem nie brać pionków b2 lub b7, bo z reguły są zatrute i hetman lubi się tam często zaplątać w różne komplikacje i nawet jak się z nich wydostanie to będzie to okupione kosztem straty wielu temp.
ast

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez rutra » 29 cze 2011, 09:43

Właśnie chyba w swojej szachowej edukacji pominąłem kilka podstaw poziomu V-IVkat. i teraz to wychodzi. Cóż... problem zliczeniem wariantów towarzyszył mi oddawna, jednak grywałem bardziej zamknięte pozycje, budowałem domki, moje partie opierały się głównie o ocene pozycji. Słabość w liczeniu wariantów wychodziła w końcówkach. Dziś jest już zdecydowanie lepiej, ale muszę dłużej myśleć nad ruchami. Na b2 już tak łatwonie podłoże (właśnie m.in. po to gram te partie, aby takie błędy wychwytywać). Myślałem, że hetman jest bezpieczny, nie zauważyłem 1 wariantu. Co do wieży to no comments. Wkonałem roszade myśląc, że wieża jest bezpieczna, sprawdziłem wszystko, oczywiście przeoczyłem, że odsłaniam wieże. Co do 3 diagramu to było dawno temu, jakieś 2-3m-ce wtecz ale dla mnie to tak jak wieczność. Dziś myśląc ponad 4 minuty nad ruchem nie podstawiłbym tak hetmana. W przedostatniej sytuacji nie doliczyłem, że mogę stracić gońcai muszę królem uciec na f1,tu jakoś tak instynktownie zagrałem. Wcześniej widziałem, że król spokojnie ucieknie na g2, nie dostrzegłem, żeruchem d5 przeciwnik otwiera droge gońcowi. W ostatniej sytuacji sam nie wiem co ja zrobiłem. Wystarczyło jakieś proste f5 i już by było uproszczenie. Jednak przerobiłem końcówki Zerka i było tam kilka porad odnośnie wieżówek. W końcówkach, w których mam tak ogromną przewage i ponad 50 minut muszę dłużej myśleć nad ruchem. Mam nadzieje, że do końcaczerwca więcej kwiatków się tu nie pojawi :D

PS. Przedostatnio na turnieju P'15 grając z II elo ok. 1550 przeciwnik ustawił pionka na g3 (ja wcześniej zagrałem 0-0), wiedziałem, że jedyna możliwa obrona to przesunięcie wieży i ustawienie gońca na f1, pomyślałem, że tym się zajmę później no i powstała dwuchodówka. W innej parti (na internecie) przeciwnik ustawił hetmana i gońca na przekątnej h2-b8, byłem spokojny, bo miałem skoczka na f3, jednak nie dostrzegłem, że należało wzmocnić obrone, przeciwnik zbiłgońcem skoczka i było po grze.

PS. 2. Nie wiemile jeszcze takich partii potrzebuje, nie mniej jednak muszę dokładniej obliczać warianty. Do poziomu IIkat. jeszcze trochę mi brakuje (myśle, że to kwestia eliminacji podstawek - łatwo się mówi), natomiast 7/9 grając z IIIkat. jest w zasięgu, ale skupiam sie tylko na grze, reszta przyjdzie sama.
rutra

Postprzez demon_szybkosci » 29 cze 2011, 11:24

:idea: Trudno powiedzieć czy (problem stanowi wyłącznie) liczenie wariantów czy dekoncentracja. Bardziej stawiam na to drugie, chociaż nie wyklucza to problemu z pierwszym :(. Z tym zdobywaniem automatycznie II kategorii, to byłbym ostrożny, bo obecnie jakby za darmo ich nie przydzielali (chyba, że ktoś ma talon z czasów PRL-u; taki jakie były na papier albo cukierki, itd.).

:idea: Myślę, że warto jeszcze wziąć pod uwagę coś co bardzo często bywa pomijane - tak często, że zastanawiam się czy to nie jest warte co najmniej 50 do 200 oczek w sile/zrozumieniu gry ;). Mianowicie reguła Blumenfelda:
Sprawdź oczami KOMPLETNEGO amatora czy po zaplanowanym (ale jeszcze nie wykonanym!!!) przez ciebie ruchu nie podstawisz mata, nie stracisz hetmana, wieży, gońca czy skoczka... oraz na końcu (!) czy także nie podstawisz za darmo pionka

:idea: Natomiast zauważyłem - w literaturze i badaniach często to się potwierdza - że osiągnięcie "czystego" poziomu gry (tzw. faza bezpodstawkowa) wiąże się z odpowiednią ilością rozegranych POWAŻNYCH partii, w których gramy na maksa (a nastęnie poddajemy analizie takie partie i eliminujemy kolejne błędy/słabości). W uproszczeniu mówiąc (do poziomu 1900-2000) - im większa stabilność gry tym silniejszy zawodnik. Trudno powiedzieć ile godzin każdy musi "odpracować", ale szacuje, że jest to co najmniej 500-1000 godzin spędzonych podczas poważnych partii. Jeśli więc poważna partia to taka w której jest co najmniej 60min na zawodnika (najczęściej jest to 90), to wówczas (licząc pełną partię jako 2g) wychodzi 250 do 500 partii. Osobiście w realu (na zapis w turniejach, ligach, itd.) rozgerałem ledwie 200 partii, więc "wysiedziałem" tylko około 400-500 godzin. Natomiast od lipca 2010 (2010-07-04) rozgrywam na FICS (w ramach różnych rozgrywek, w tym Ligii TL, Powolniaka, STC, RW) w miarę regularnie poważne partie. Przez ten okres czasu (w tym momencie mija dokładnie rok) rozegrałem 140 partii (minimum. 30+15, ale także bardzo dużo partii 45+45 i kilkanaście 60+10), co daje mniej więcej "wysiedziane" około 200 godzin. Podsumowując z reala i z FICS mam na koniec "wysiedziane" około 600-700 godzin i powoli zauważam, że pojawia się stabilność poprzez coraz rzadsze podstawki. Szacuję, że jeszcze ok. 200-300 godzin poświęconych na grę (mowa o poważnych partiach), a będę w stanie zagrywać "czysto".

:idea: Założe się, że za problem dekoncentracji i liczenia wariantów dodatkowo odpowiedzialne są: odnajdywanie zagrożeń (kontra) i planów strony przeciwnej. Spróbuj(cie) zastosować taką technikę (nazwijmy ją odwróconą techniką demona), która dla mnie jest niemal nie do obalenia. Mianowicie, gdy uzyskacie kluczową pozycję (dla strony silniejszej - wygraną, dla strony słabszej - przegraną), wówczas "zamieńcie się stronami". Czyli jeśli mam pozycje wygraną (np. W+2p na W), to wtedy "zmieniam się kolorami" i szukam planu remisu dla strony słabszej. Jeśli nie znajdę, to szukam najbardziej "upierdliwego" sposobu, aby MAKSYMALNIE utrudnić realizację przewagi. Z kolei jeśli mam pozycję przegraną, to szukam w jaki sposób strona silniejsza może zrealizować swój plan i robie wszystko, aby go uniemożliwić, a jeśli to nie jest realne, to maksymalnie utrudnić. Spróbujcie zastosować tę technikę, bo ja dzięki niej remisuje 20-30% pozycji, które dawniej lekko przegrywałem. Najśmiejszniejsze, że mając lepsze pozycje gram znacznie gorzej aniżeli posiadając gorszą pozycję :D.
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 29 cze 2011, 15:38

Pierwszy raz słysze o regule Blumenfelda i myślę, że muszę do tego się zastosować, oraz popatrzeć "oczami przeciwnika".

Do 2008 o ile się niemyle grałem tylko partie P'15, które kończyłem po 5-10 minutach, zastanawiałem się jak na turnieju P'15 można wpaść w niedoczas. Do tego dochodziło spłycanie analizy, granie "od ręki" gdy miałem przewage. Później podczas poważnych partii (TL, Powolniak) to wychodziło. Jednak po tych partiach poważnych już wiem jak można wpaść w niedoczas naturnieju P'15 :D ale dzięki temu uczę się myśleć. 500-1000h hmm... myślę, że jak do tego doszedłby odpowiedni trening to nawet do km można dojść, ja myślę, że aby wyeliminować podstawki (te 1-2 pos.) 100 partii poważnych powinno wystarczyć + analiza. Chyba, że ktoś jeszcze gra blitza, który na niego źle oddziaływuje (słyca analize).

Co do liczenia wariantów. Tu myślę, że nie jest u mnie najgorzej, tylko te proste podstawki, które teraz przez te 2-3 dni postaram się wyeliminować, lub maksymalnie zminimalizować.
rutra

Postprzez demon_szybkosci » 29 cze 2011, 18:30

Niestety wg mnie 100 partii (poważnych) to nieco za mało, aby pozbyć się podstawek - chyba, że partie te mają średnio po 90-100 ruchów, to wtedy może to być możliwe (zwłaszcza jak się dodatkowo robi ich analizę, analizuje przyczyny podstawek i robi zadania taktyczne).

PS. O odwróconej technice demona też słyszysz po raz pierwszy? ;) :D
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 29 cze 2011, 18:52

demon_szybkosci napisał(a):PS. O odwróconej technice demona też słyszysz po raz pierwszy? ;) :D

Tak, podczas koncówek gdy mam przewagę myślę jak grać, jak uprościć jeśli jest potrzeba, natomiast nigdy nie zastanawiałem się co ja bym zrobić, w jaki sposób próbowałbym się bronić tym czym dysponuje przeciwnik.
rutra

Postprzez rutra » 30 sie 2011, 19:48

Kolejny kwiatek, a właściwie kwiat pochodzi z dzisiejszej partii TL.

Obrazek

Od początku partii dosłownie rzuciłem się na rywala. Tu zaślepiony atakiem nie zauważyłem możliwości kontry. Mogłem zagrać ot chociażby b5. Tymczasem zagrałem Wad8.

20. Wad8 Hb3 21. a6?? Kolejny błąd, mogłem już stracić 2 piony (miałem przewage 1 piona), tu jednak traciłem wieże kosztem skoczka.

Obrazek

1. Se5+ Kh8
2. Sf7+ Kg8
3. Sh6+ Kh8
4. Hg8+ Wxg8
5. Sf7#

Obrazek

lub

1. Se5+ Kh8
2. Sf7+ Wxf7
3. Hxf7

Obrazek
rutra

Postprzez rutra » 04 wrz 2011, 18:46

Na kolejnego flowera nie trzeba było długo czekać. Dziś w TL zagrałem coś nowego - partia hiszpańska i dosyć dobrze mi szło. Niestety 1 błąd zniweczył wszystko.

Obrazek

Wcześniej planowałem zbić pionka d6, jednak zauważyłem, że pion f4 jest słabo broniony. Widziałem groźbe Hg5+! ale nie doliczyłem 2 posunięć w wyniku, których białe zostają zamatowane.

W partii zagrano:

20. Hd2 Gxf3

Obrazek

21. gxf3? Hg5+!
22. Kh1 Wg8
23. exd6 Hg2# 0-1

Należało zagrać 21. Hxf4 białe miałyby przewage pozycyjną. W pierwszym przypadku lepsze byłoby upraszczanie 20. exd6.

Obrazek
Ostatnio edytowany przez rutra, 04 wrz 2011, 22:04, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Postprzez brelo » 04 wrz 2011, 20:04

Wg diagramów Hetman na g5 nie szachuje króla na h1, sorry :D
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 516 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez rutra » 04 wrz 2011, 22:05

Dzięki za uwagę, diagram poprawiłem. Linkdo partii -> http://mekk.waw.pl/mk/watchbot/game/3221697
rutra

Następna strona

Powrót do Kompozycja