Sensowne maty.

Moderatorzy: zwariowany_mszak, myllyniemi

Sensowne maty.

Postprzez ast » 09 cze 2010, 21:44

Sensowne maty, to według mnie, takie zadania w których występuje niewiele figur,a pozycje są podobne do tych ,jakie uzyskuje się w końcówkach podczas praktycznej gry.Co ważne,żadna ze stron (białe lub czarne)nie ma przygniatającej przewagi materialnej.Sensowne zadania , być może,mogą się nadawać do treningu gry końcowej,w przeciwieństwie do zadań abstrakcyjnych w których są pozycje typu science-fiction(10 hetmanów przeciw 8 wieżom). Każdy może takie zadanie rozwiązać samodzielnie,bez wspomagania się komputerem.Rozwiązywanie takich matów,jest podobne do rozwiązywania krzyżówki,choć trzeba trochę korę mózgową pomarszczyć,by je rozwiązać.Wiem o tym,bo kiedyś jak miałem zapał do szachów to rozwiązywałem takie proste maty i to nie zawsze z pozytywnym skutkiem.

[center]Mat w 3
Obrazek

Mat w 3
Obrazek

Mat w 3
Obrazek

Mat w 3
Obrazek

Mat w 6
Obrazek

Mat w 4
Obrazek

Mat w 4
Obrazek

Mat w 4
Obrazek

Mat w 4 (to jest perełka!)
Obrazek[/center]

PS
Nie mam zamiaru, łamać monopolu na wstawianie diagramów, przez jednego z użytkowników forum.Więcej matów wklejać już nie będę,bo to strasznie katorżnicza robota.
ast

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Sensowne maty.

Postprzez kolokwium » 10 cze 2010, 15:50

Biorąc w negatywie diagram jaki przedstawił ast, to też mamy mat w 3.

[center]Obrazek << >> Obrazek[/center]
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez ast » 10 cze 2010, 16:57

Chyba nie,bo białe zaczynają i jadą pionkami "do góry".Jeśli białe są na ruchu to nie mogą wykonąć żadnego posunięcia.Wygląda,że powstał pat i jest remis.
ast

Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez kolokwium » 10 cze 2010, 18:33

Kropka wskazuje kto jest na posunięciu. W obu przypadkach diagramy "od strony mającego posunięcie".
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez demon_szybkosci » 10 cze 2010, 20:25

:idea: Tradycja (konwencja) szachowa zaklada, ze na DOLE diagramu jest wojsko biale, a u gory czarne (bardzo rzadko zostaje lamana ta zasada).

:arrow: Oba zadania sa poprawne i bardzo ladnie skonstruowane ("negatyw" jak to okreslil Tomasz). Milo jest popatrzec na takie zadanka :). Dla ulatwienia dodam, ze w obu rozwiazaniem jest pierwszy ruch na to samo pole :ok:
demon_szybkosci

Postprzez Silence » 13 cze 2010, 11:51

>> Moje ulubione
Obrazek
1. Sc2 Ka2
2. Sd4 Ka1
3. Kc2 Ka2
4. Se2 Ka1
5. Sc1 a2
6. Sb3#

:mrgreen:
Silence

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez demon_szybkosci » 13 cze 2010, 13:21

Jedno z ladniejszych, chociaz PIEKIELNIE trudnych matow - zwlaszcza dla poczatkujacych. Pamietam czasy w ktorych siedzialem nad tym zadaniem po 30-50min i dalej nie bylem w stanie dojsc do rozwiazania :oops:
demon_szybkosci

Postprzez Silence » 13 cze 2010, 14:10

Nie dziwię się czemu ast nazwał to zadanie perełką, piękne :)

Obrazek
1. h3 gh4
2. Kf4 g5
3. Kf5 g4
4. hg4#

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne zadanie - rozwiązanie go zajęło mi minutę.
Nienawidzę matów gońcami, bo tam trzeba być >> DOKŁADNYM.
Silence

Postprzez demon_szybkosci » 13 cze 2010, 14:40

Silence napisał(a):Nienawidzę matów gońcami, bo tam trzeba być >> DOKŁADNYM
W porownaniu do mata G+S to chyba nie jest az tak trudne? Rozumiem, ze trzeba uwazac na pata, ale jednak troche latwiej jest "zajezdzac" kogos i uwazac na pata niz "probowac wygrywac" nie wiedzac jak zepchnac na bande, a z bandy do wlasciwego rogu, nie? :oops: :P
demon_szybkosci

Postprzez Silence » 13 cze 2010, 15:10

demon_szybkosci napisał(a):
Silence napisał(a):Nienawidzę matów gońcami, bo tam trzeba być >> DOKŁADNYM
W porownaniu do mata G+S to chyba nie jest az tak trudne? Rozumiem, ze trzeba uwazac na pata, ale jednak troche latwiej jest "zajezdzac" kogos i uwazac na pata niz "probowac wygrywac" nie wiedzac jak zepchnac na bande, a z bandy do wlasciwego rogu, nie? :oops: :P

Źle mnie zrozumiałeś Demonie :)
Chodzi mi ogólnie o końcówki, ale nie że same gońce, tylko jeszcze np piony przeciwnika. Chyba ogólnie wiadomo że łatwiej zamatować dwoma gońcami niż gońcem i skoczkiem :P Przyznam się szczerze że tej drugiej końcówki bym nie wygrał :luzz:
Silence

Postprzez demon_szybkosci » 13 cze 2010, 15:31

Silence napisał(a):Przyznam się szczerze że tej drugiej końcówki bym nie wygrał :luzz:
Ja tez sie przyznaje, ze wiele razy juz te koncowke powtarzalem, ale nie udalo mi sie wytworzyl TRWALEJ metody (wzorca, schematu) postepowania, aby zamatowac z dowolnej pozycji. Czasem udaje mi sie jednak przegonic z jednego rogu do drugiego. Reszty nie umiem :oops: :cry:
demon_szybkosci

Postprzez Silence » 13 cze 2010, 15:44

Jeśli komuś się chce :) (po angielsku)
Taka instrukcja:
http://www.szachownica.pl/index.php/com ... gocem.html
Silence

Re: Sensowne maty.

Postprzez barbara1570 » 13 cze 2010, 17:15

ast napisał(a):Sensowne maty, to według mnie, takie zadania w których występuje niewiele figur,a pozycje są podobne do tych ,jakie uzyskuje się w końcówkach podczas praktycznej gry.Co ważne,żadna ze stron (białe lub czarne)nie ma przygniatającej przewagi materialnej.Sensowne zadania , być może,mogą się nadawać do treningu gry końcowej,w przeciwieństwie do zadań abstrakcyjnych w których są pozycje typu science-fiction(10 hetmanów przeciw 8 wieżom). Każdy może takie zadanie rozwiązać samodzielnie,bez wspomagania się komputerem.Rozwiązywanie takich matów,jest podobne do rozwiązywania krzyżówki,choć trzeba trochę korę mózgową pomarszczyć,by je rozwiązać.Wiem o tym,bo kiedyś jak miałem zapał do szachów to rozwiązywałem takie proste maty i to nie zawsze z pozytywnym skutkiem.

PS
Nie mam zamiaru, łamać monopolu na wstawianie diagramów, przez jednego z użytkowników forum.Więcej matów wklejać już nie będę,bo to strasznie katorżnicza robota.

Obrazek>2Obrazek>3Obrazek

Mat w 3 posunieciach > diagram nr.1 > Diagram nr.2 oraz nr.3 Siatki matowe

Zadanie ma dwa rozwiazania 1.Kc5 oraz 1.Ka5

Rozwi¹zanie: 1. Kc5! tempo
1. ... Sc2 2. Sc3+
2. ... Ka1/c1 3. Sxb3#
1. ... Ka2 2. Sc3+
2. ... Ka3 3. Sdb5#

Rozwi¹zanie: 1. Ka5! tempo
1. ... Sc2 2. Sc3+
2. ... Ka1/c1 3. Sxb3#
1. ... Ka2 2. Sc3+
2. ... Ka3 3. Sdb5#

Pokazujac siatki matowe zachecamy szachistow do zainteresowania zadaniami szachowymi.
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez barbara1570 » 13 cze 2010, 19:19

Czterochodowka z rozwiazaniem

Obrazek>>2Obrazek

Mat w 4 posunieciach > Rozwiazanie 1.e7 b1=H 2.e8=H+ Kh7 3.Hd7+! Kh6 4.Hh3 mat

Tylko szach na _d7 Hetmanem prowadzi do mata ,by kontrolowac pole _h3
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez myllyniemi » 13 cze 2010, 20:55

We współczesnej kompozycji ciężko znaleźć zadania, które można by nazwać, według Twojego kryterium, "sensownym", a to z prostego względu. Prawdziwym majstersztykiem jest uzyskać dobry i przede wszystkim TEMATOWY problem małym nakładem materiału i nawet koryfeusze tej "dziedziny szachów" mieliby nie mały orzech do zgryzienia, mierząc się z tą kwestią. Nie chodzi tu o nawet o Twój przykład, bo to jest już zupełna abstrakcja, ale sytuacje typu 5 białych bierek na 14 czarnych jak najbardziej są powszechne.

"Zadań sensownych" trzeba zatem szukać w miniaturkach albo zadaniach typu Meredith:

Theodore Louis Herlin, Schachzeitung 1852
Obrazek
Mat w 5 posunięciach, dwa rozwiązania

Johannes Kohtz & Carl Kockelkorn, Leipziger Illustrirte Zeitung 1866
Obrazek
Mat w 5 posunięciach

William Anthony Shinkman, Schachminiaturen 1903
Obrazek
Mat w 5 posunięciach

To tyle zadań, jakie mam na podorędziu. Jak znajdę więcej, to postaram się je wstawić.
Pozdrawiam
myllyniemi
Przyjaciel

Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 246 razy

Następna strona

Powrót do Kompozycja