Czy polecacie grę w kloca swoim adeptom?

Moderator: Rafcik

Postprzez albatros » 25 wrz 2008, 14:13

Wiem, że na forum jest kilku instruktorów młodych adeptów i mam pytanie:

Ostatnio edytowany przez albatros, 18 maja 2010, 18:17, edytowano w sumie 1 raz
albatros

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Postprzez mrozik » 25 wrz 2008, 14:39

Nie polecam ale stosuje, ale jest to pewna forma aktywności szachowej.
Lepsze to niż zanudzanie dzieci końcówkami na każdych zajęciach.
sa opinie że kloc jest szkodliwy, ale dzieci mają lubic szachy a nie ciężko pracować nad nimi. Kloc jest fajną zabawą ma również swoje pozytywne aspekty szkoleniowe.
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 254 razy
Ranking: 2040

Postprzez Pic » 25 wrz 2008, 23:34

Kloc to ciekawa forma oderwania się od klasycznych szachów - daje dużo frajdy. Po dłuższym graniu można zauważyć jednak, że gorzej gramy w zwykłe szachy. U mnie w klubie np. młodzi więcej czasu poświęcają na kloca, bo daje im więcej rozrywki niż normalna gra.
Pic
Zasłużony

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Rafcik » 26 wrz 2008, 14:07

Hehe, od kiedy regluarnie gram w kloca na internecie moja szachowa siła wzrosła o ponad 200 oczek. :) Tak że z tym graniem gorzej po klocu to przesadzona sprawa, bo przecież nawet Aronian gra w kloca (miałem przyjemność oglądania go na internecie grającego przeciwko polskiemu teamowi). Jednak nie polecam grania przed uzyskaniem pewnego poziomu w szachach. Powiedzmy 1900-2000 to można już grać spokojnie, bo słabsi zawodnicy po prostu nie są w stanie sprostać tej grze i dlatego w szachach też zaczynają słabiej grać. Nie będę jednak robił wykładu co dał mi kloc w szachach. ;) Miłej gry.
Rafcik
Administrator

Podziękował : 93 razy
Otrzymał podziękowań: 368 razy
Ranking: 2268

Postprzez albatros » 26 wrz 2008, 18:00

a kto z silnych szachistów gra w kloca...?
albatros

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Postprzez Pic » 26 wrz 2008, 23:21

Rafcik napisał(a):nawet Aronian gra w kloca

A jeśli chodzi o polskich szachistów to np. http://www.rewal.caissa.com.pl/2008/openh.php
Pic
Zasłużony

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez gm2701 » 03 lis 2010, 11:06

Witam forumowiczów,
a więc moim zdaniem kloc rozwija szachowo a nie jak większość twierdzi, że zabija. :)
Kloc rozwija przede wszystkim twórcze myślenie.
To tyle na ten temat :)
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 272 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez demon_szybkosci » 03 lis 2010, 17:49

gm2701 napisał(a):kloc rozwija szachowo a nie jak większość twierdzi, że zabija.
:o Chyba nalezaloby to STANOWCZO rozwinac, bo "rozwija szachowo" takze gra w blitza. Nie wszyscy jednak uwazaja to za prawidlowy rozwoj. Moim zdaniem w okreslonych warunkach kloc moze byc ZNAKOMITA forma do rozwijania tworczosci. Niemniej moze takze szkodzic. Dlatego pytam o wieksza precyzje ujecia "rozwija szachowo" :roll:
demon_szybkosci

Postprzez acidity » 03 lis 2010, 22:28

albatros napisał(a):Wiem, że na forum jest kilku instruktorów młodych adeptów i mam pytanie:

Polecam, aby dać Rafcikowi klika "pomógł", bo udzielił bardzo dokładnej odpowiedzi pod którą można się śmiało podpisać obiema rękami i nogami.

PS.
mrozik napisał(a):Lepsze to niż zanudzanie dzieci końcówkami na każdych zajęciach.
Wcale nie muszą być nudne, trzeba je tylko odpowiednio podać. Ja daję dzieciom do rozegrania 2-4 pozycje tempem P15 z tym, że obowiązkowo muszą grać tę samą pozę białymi i raz czarnymi z tym samym przeciwnikiem, a rywala zmienia się dopiero w kolejnej pozycji. Oczywiście nie wiedzą jakim wynikiem powinna się zakończyć partia, jak i nie podaję tematu. Uzyskane w tych rozgrywkach punkty dopisuję do klasyfikacji łącznej zajęć. To, czy ktoś podczas rozgrywek wpadł na prawidłowe rozwiązanie, ma tu drugorzędne znaczenie. Za to chwalę, ale dodatkowo nie nagradzam. Po ich rozegraniu, na tablicy demonstracyjnej omawiamy te zadania i po takich praktykach wspólnymi siłami, przy dużej aktywności ze strony każdego zawodnika omawiamy, jakie idee próbowali (właśnie dzięki temu, że mówimy o ich pomysłach pracują wszyscy) i dochodzimy do właściwego rozwiązania. Efekty są takie, że sami upominają się o te rozgrywki.
acidity

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez Rafcik » 04 lis 2010, 09:04

Kloc to wspaniała zabawa dla maluchów - sam za młodu namiętnie w niego pykałem. :>
Tylko trzeba nauczyć je w to grać!

Podstawowym problemem gry w kloca dla początkujących jest brak wyczucia materiału. Najczęściej w euforii ataku poświęcają co się da.
Typowy debiut 1.Sf3 2.Sg5 3.Sxf7 - jest po prostu stratą trzech ruchów i figury, mimo, że większości wydaje się że to jest bardzo dobre, bo pozwala na atak. Nic bardziej mylnego.
Niestety już na pewnym poziomie tej gry podstawienie nawet jednej figury może skończyć się przegraną.

W klocu granym typowo amatorsko o sile zawodnika zależy... jego siła gry w szachy. Myślę, że na odwrót jest podobnie. Dlaczego tak jest? Bo im silniejszy zawodnik tym mniej podstawia. A to jest właśnie problemem dla większości w tej grze.

Jeśli więc dzieciaki zaczniemy kontrolować i trenować aby nie podstawiały, oraz jeśli oduczy się ich szaleńczych ataków to jestem przekonany, że kloc dla wszystkich nie sprawi problemów rozwojowych, a dla znacznej części nawet pomoże.
Kloc może bardzo dobrze służyć, aby przezwyciężyć w adepcie strach przed otwartą i agresywną grą. Zauważyłem, że sporo dzieciaków tak ma, że woli grać bezpiecznie zamiast najsilniej.
Rafcik
Administrator

Podziękował : 93 razy
Otrzymał podziękowań: 368 razy
Ranking: 2268

Postprzez gm2701 » 04 lis 2010, 12:15

Rafcik zgadzam się z tobą w 100% :)
ja na swoim przykładzie zauważyłem że kloc podniósł mój poziom szachowy.
"Rozwija szachowo" czyli że uczy kombinacji/myślenia. Nie umiem tego wytłumaczyć dobrze..

ps: z komendy niedawno wróciłem i nie wiem co jest los. Musze się wykąpać i ogarnąć trochę, bo na policji zrobili ze mnie kogoś kim nie jestem...
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 272 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez hektor » 04 lis 2010, 16:19

Terminologia "kloca" zaczerpnięta z encyklopedii:

"Kloc – odmiana szachów rozgrywana na dwóch szachownicach przez dwie dwuosobowe drużyny. W drużynie gracze grają różnymi kolorami.

W klocu obowiązują normalne zasady szachów międzynarodowych. Wyróżnikiem gry jest zasada, że bierki zdobyte przez jednego z graczy przechodzą "do ręki" partnera z drużyny, który może postawić je na swojej szachownicy. Umieszczenie bierki zastępuje wykonanie ruchu. Reguła ta powoduje, że gracze muszą ze sobą ściśle współpracować – przegrana szachisty oznacza porażkę całej drużyny.

W kloca gra się na czas, z reguły krótki. Podobnie jak blitz, gra ta ma bardziej charakter rozrywkowy i towarzyski, niż sportowy.

Zasady gry nie są ściśle skodyfikowane i zależą od kraju. Np. nie wszędzie dopuszcza się promocję piona, czy też dostawianie bierek dających mata przeciwnikowi. Zwykle, choć nie zawsze, dopuszcza się też werbalną komunikację w zespole ("potrzebuję hetmana", "skoczek matuje!"), w której ujawnia się często silne nacechowanie emocjonalne. W ten sposób rozgrywki kloca są o wiele bardziej żywiołowe i efektowne (także dla kibiców) niż tradycyjne szachy turniejowe.

Możliwość dostawiania bierek powoduje, że strategia ataku czy obrony w klocu różni się znacznie od stosowanej w szachach klasycznych. Np. roszada nie zapewnia dużego bezpieczeństwa królowi, ze względu na możliwość zaatakowania go dodatkowymi skoczkami otrzymanymi od partnera. Typowe motywy ataku we wczesnej grze obejmują poświęcenia figury na punkcie f7 (f2) w celu wyprowadzenia króla przeciwnika na otwarty teren."

Niektóre posty czytam i nie wierzę w to co widzę. Przecieram oczy - szok! Nie uważam, że gra w kloca w jakikolwiek sposób pomaga w podniesieniu naszego poziomu gry, wręcz przeciwnie.
Wychodząc z założenia, iż "... gra ta ma bardziej charakter rozrywkowy i towarzyski, niż sportowy" powoduje, że szachista wdraża podczas pojedynku inne zasady gry, które przedstawiłem w/w zasadach gry kloca.

We wcześniejszych postach czytamy, iż gra w kloca pomaga w podniesieniu naszego poziomu gry w szachy. Ale takie stwierdzenia nie są oparte doświadczeniach empirycznych.
Proszę więc uściślić cele, jak i funkcje kloca, które mogą powodować znaczny wzrost poziomu gry w szachy.
Np.:
1. Cele.
2. Funkcje.
3. Zadania.
4. Jakie posiada zalety profilaktyczne.
5. Na jakiej zasadzie gra w kloca uczy szachistów gry:
A) Debiut - jaki wpływ gry "kloc" ma wpływ na naukę debiutów.
B) Kombinacja - jaki wpływ gra "kloc" ma wpływ na rozwinięcie zmysłu kombinacyjnego.
C) Gra końcówek - w jaki sposób pomaga nam w nauce teorii rozgrywania końcówek szachowych.
D) Ocena pozycji - jaki wpływ ma gra "kloc" na naukę w poprawnej ocenie słabych i mocnych pól własnych i naszego przeciwnika.
E) Momenty przełomowe w grze w kloca i w grze klasycznych szachów.
F) W jaki sposób rozgrywania partii "kloca" ma wpływ rozwój strategii i taktyki w szachach klasycznych:
F.1. Jakie podobieństwa posiada gra w "kloca" i szachach klasycznych ma gra kombinacyjna.
F.2. Czy gra pozycyjna w grze "kloc" uczy poprawnej obrony i kontr obrony w szachach klasycznych.
hektor

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 103 razy
Ranking: 1980
kurnik.pl: hektor1983
FICS: gutierez

Postprzez kolokwium » 04 lis 2010, 17:17

Kloc ma wpływ na postęp w grze szachowej zawodnika w podobny sposób jak strzelectwo, tenis stołowy, filozofia czy psychologia.
Co, śmieszne? Może Cię to i rozśmieszy ale te (i inne) dyscypliny sportu i nauki wpływają na rozwój szachowy człowieka. Może nie bezpośrednio, ale na pewno pośrednio.
Kloc nie uczy debiutów klasycznych czy końcówek. Kloc za to rozszerza spojrzenie szachowe (jak filozofia otwiera umysł), pomaga określić siłę i słabości pól, zobaczyć tę samą pozycję z innymi bierkami.
Nie trzeba uczyć się szachów tylko przez szachy, można i poprzez inne gry. Turnieje kloca są dobrą odskocznią od "zwykłych szachów". Tak samo jak szachy 960.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez XghoustX » 04 lis 2010, 17:27

kolokwium napisał(a):Kloc ma wpływ na postęp w grze szachowej zawodnika w podobny sposób jak strzelectwo, tenis stołowy,

Możesz mi uzasadnić w jaki sposób ma strzelectwo i tenis stołowy wpływ ??
Obrazek
Pozdrawiam ALL
XghoustX

Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: zlotyduszek
FICS: duszek

Postprzez kolokwium » 04 lis 2010, 17:56

Strzelectwo spokój i opanowanie, a tenis stołowy refleks. Jeden z naszych arcymistrzów gra w lidze tenisa stołowego.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Następna strona

Powrót do Kloc (Bughouse)