Crazyhouse - dwuosobowa odmiana kloca

Moderator: Rafcik

Crazyhouse - dwuosobowa odmiana kloca

Postprzez redjok » 05 sie 2007, 13:53

Na ten temat kilka słów wstępu przeczytamy tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Crazyhouse

Zaletą jest to że wystarczy znaleźć tylko jedną chętną osobę do gry :D
redjok
Administrator

Podziękował : 383 razy
Otrzymał podziękowań: 462 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Re: Crazyhouse - dwuosobowa odmiana kloca

Postprzez bezimienny » 28 lut 2011, 21:19

ja tak grałem ostatnio z kolegą :D
Przybyłem, zobaczyłem, zmasakrowałem: PMPJ C15; Festiwal im. Mieczysława Najdorfa C; Wice-mistrzostwo Europy do 16 lat w Blitzu
bezimienny

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Ranking: 2000

Postprzez Początkujący » 05 maja 2012, 00:17

Gdzie można pograć w crazyhouse na necie lub jakimś programie. Znalazłem jedną stronę z darmowym programem(ponoć można zagrać) jednak nie ma tam żadnego gracza - program jest coś podejrzany dla mnie (edit: skasowałem adres). W grze battle vs. chess jest też możliwość ale trudno znaleźć chętnego - trzeba mieć jakiegoś znajomego w grze.
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 0

Postprzez Rafcik » 05 maja 2012, 06:41

Początkujący napisał(a):Gdzie można pograć w crazyhouse na necie lub jakimś programie.

FICS (Free Internet Chess Server) ;) Osobiście polecam do obsługi tego servera klienta Thief (najlepszy klient do grania w kloca), ale większość śmiertelników używa BabasChess.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 368 razy
Ranking: 2268

Postprzez Grem » 05 maja 2012, 10:24

Program do czwiczeń Crazyhouse na komputerze to np.darmowy Zhouse Challenger, nie jest tak łatwo z nim wygrać.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 102 razy
Otrzymał podziękowań: 179 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez Początkujący » 05 paź 2014, 13:18

Dzięki Grem i Rafcik - o to mi chodziło. Fajny programik - będę ćwiczył przed grą.
znalazłem samouczek na fics http://mekk.waw.pl/mk/szachy/fics_opis/index )
Dzięki.

edit: dodam tylko że możemy grać z lepszą szachownicą winboarda w Zhouse Challenger.
Ja nie pamietam z której strony ściagałem Zhouse Challengera być moze to była ta (ostatnia wersja to 2.0)
http://www.bughouse.net/downloads.htm
(link http://www.bughouse.net/ftp/zhc_v020.exe )

wikipedia daje linka do tej strony więc chyba jest prawidłowa.

Winborda ja ściągałem chyba z forum Winboarda (wersje 4.7.3) wikipedia ma odnośnik do niego więc chyba też jest prawidłowa:
http://www.open-aurec.com/wbforum/viewt ... 19&t=51528

Tak obskurnie wygladają bierki Zhouse Challengera - nie da się ich zmienić:
Obrazek
Te na dole pochodzą już z Winboarda na silniku Zhouse Challengera (deepbug.exe) dostęp do wariantu w Winboardzie przez silnik pulsar (Winboard ma go w sobie)
Wystarczy że zainsstalujemy Winboarda (oczywiście musimy mieć zainstalowanego także Zhouse Challenger - chyba jasne). Przy wczytywaniu Winborda wybierzemy silniki pulsar (wczytujemy 2 te same pulsary - ekran wczytywania najnowszego winboarda ma 3 ścieżki pulsara ładujemy w 2 pierwszych), potem otwieramy zakładkę file>new variant>wybieramy crazyhouse> następnie w zakładce engine dajemy "load first engine", tam gdzie jest napisane Engine*.exe ... (wyszukujemy ścieżkę deepbug.exe tam gdzie mamy zainstalowanego ZhouseChallengera - wczytujemy ten silnik (także wczytujemy drugi silnik - zakładka engine "load second engine" - to samo wybieramy ścieżkę - deepbug.exe)>w zakładce mode wybieramy którymi pionkami ma grać maszyna i gramy.
Wielkość stołu zmieniamy w zakładce view>colors (mi sie najlepiej gra na huge-w zależności jaką rozdzielczość mamy ustawiona)

Aby od razu po następnym uruchomieniu gry od razu wczytywała się gra crazyhouse i nie trzeba było klikać, ustawcie w zakładce "Engine>Edit Engine list" na pierwszym miejscu silnik "Pulsara" - i koniec pierwszej linijki "/variant=atomic" zmieńcie na /variant=crazyhouse aby to wyglądało tak:
"Pulsar2009-9b 2" -fd "..\Pulsar" /variant=crazyhouse
"Fairy-Max 4.8" -fcp fmax -fd "..\Fairy-Max" /firstXBook
"Fruit 2.1" -fcp fruit_21 -fd "../Fruit" /fUCI
"Fruit 2.1" -fcp "polyglot _PG/fruit.ini"
"ShaMax" -fd "..\Fairy-Max" /variant=shatranj
"MaxQi 22" -fd "..\Fairy-Max" /variant=xiangqi
"HaQiKi D" -fcp haqikid -fd "..\HaQi" /firstXBook /variant=xiangqi
"Elephant Eye" -fcp "eleeye.exe" -fd "..\EleEye" /fUCCI /variant=xiangqi
"Cyclone 2009" -fcp "UCI2WB cyclone.exe ..\Cyclone" /variant=xiangqi
"Shokdoki" -fcp "sdk09s" /fd="..\Shokidoki" /variant=shogi
"Laramie V3" -fcp "UCI2WB -s LaramieV3.exe ..\LaramieV3" /variant=shogi
...itd

w Winbordzie możemy zmieniać bierki ładujac dowolna czcionkę diagramową (zakładka view > fonts tylko trzeba pamietać, ze tylko na niektórych stołach da się załadować swoją np. na stole chess mark zakładka view > board themes > chess mark - nie na wszystkich stołach da się załadować swoją czcionkę.
Zachęcam do gry - można dla dzieci ściągnąć jakąś ładną czcionkę i wczytać do Winboarda

diagramowe czcionki ściągniecie stąd: http://www.chess.com/downloads/fonts?page=1
(polecam fritzowskie - instalujemy je do Windowsa jak wszystkie - jeżeli macie zainstalowanego fritza macie je już w Windowsie)
Jeżeli czcionka jest za mała lub za duża - rozmiar czcionki zmienicie w zakładce View>Boardthemes>UsePiece fontsize (%) - w te pole wpiszcie wartość procentową np. 60 (czcionka mała) lub 80 (duża)

Oczywiście można też ładować czcionki nie diagramowe (zwykłe ttf) jednak wtedy należy w zakładce view > colors - zmienić kolor czarnej czcionki i zaznaczyć haczyk "all whites" - nie zawsze czcionki się prawidłowo wyświetlają - czasem nie są scentrowane - ale nie wiem jak to naprawić

Oto niektóre z nich na silniku Zhousechalengera deepbug.exe:
Rached miladi:
Obrazek
W grze:
Obrazek
zwykłe: (diagramowe czcionki ściągniecie stąd: http://www.chess.com/downloads/fonts?page=1 )
Obrazek
alcohole 26alc
Obrazek
alcohole błąd - brak króla:
Obrazek
dla dzieci czcionka doraemon:
Obrazek
robots:
Obrazek
girl character:
Obrazek
kims toons:
Obrazek
music:
Obrazek
Obrazek
cats:
Obrazek
udeman:
Obrazek
SL Mythological Silhouettes
Obrazek
ikea:
Obrazek
Warzywa (czcionki alphagarden, Chili Pepper Dingbats, 101 In My Yard, wmfood1)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowany przez Początkujący, 11 paź 2014, 03:27, edytowano w sumie 1 raz
Początkujący

Postprzez Początkujący » 11 paź 2014, 00:17

Odkryłem jak od razu po uruchomieniu Winboarda uruchamiał się silnik Zhouse Challengera

(Sinikiem Pulsara nie warto moim zdaniem grać - bo po debiucie długo trzeba czekać na ruch a z deepbug (ZhouseChallenger) odpowiedź jest natychmiastowa)

W zakładce "Engine">"Edit Engine list"
Wpisujemy na pierwszym miejscu (na samej górze) lokalizacje folderu gdzie jest zainstalowany deepbug.exe w taki sposób (2 takie same linijki!) a na trzeciej silnik Pulsar:

"deepbug.exe" -fd "ścieżka do folderu np: C:\Gry\ZhouseChallenger" -variant crazyhouse
"deepbug.exe" -fd "ścieżka do folderu np: C:\Gry\ZhouseChallenger" -variant crazyhouse
"Pulsar2009-9b 2" -fd "..\Pulsar" /variant=crazyhouse

Powinno działać ale jeżeli jeszcze nie działa to w zakładce Engine>"load first Engine" (oraz "load second Engine) zaznaczamy haczyk "force current variant with this engine"

dźwięki: W zakładce Options>Sounds ja sobie wybieram ruch pionka move.wav z zainstalowanego fritza bo ładnie brzmi

W zakładce Options>time control dostosujcie sobie czas zegara np Incremental clock:Initial number of minutes 30
Początkujący

Postprzez brelo » 02 sie 2016, 23:12

W Crazyhouse można obecnie pograć na lichess.org. Są na forum jacyś gracze?
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 510 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Powrót do Kloc (Bughouse)