Zasady gry w bughouse

Moderator: Rafcik

Zasady gry w bughouse

Postprzez Rafcik » 07 kwi 2011, 17:20

Jakiś (długi) czas temu tłumaczyłem na język polski kompletne zasady gry w kloca (a właściwie w bughouse!), jednak nie udało mi się tego dokończyć. Pomyślałem, że trzeba w końcu się za to zabrać i skończyć, dlatego też stworzyłem ten temat, żeby się mobilizować w tym. ;) Na razie umieszczam to co zostało przetłumaczone.

Plik PDF (w tłumaczeniu):
polbughouserules.pdf
(276.31 KiB) Pobrane 362 razy
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 93 razy
Otrzymał podziękowań: 368 razy
Ranking: 2268

Re: Zasady gry w bughouse

Postprzez Początkujący » 23 kwi 2012, 17:57

Czy istnieje zasada w klocu, że nie można wstawić figury matującej (lub pionka matującego), czy szachującej, a jedynie takiego co może w następnym ruchu dać mata. Bo w bardzo podobnej grze do kloca (na jednej szachownicy) jest chyba taka zasada, choć nie jestem pewien do końca.

P.S. Dzięki za tłumaczenie. Kloc wydaje mi się naprawdę świetną grą. Zasady są naprawdę super. Trzeba stosować zupełnie inną taktykę niż w szachach. To jest najlepsze. Doświadczyłem tego ostatnio w grze battle vs. chess. Jest tam bardzo podobny tryb gry "z posiłkami" na jednej szachownicy, gdzie możemy wstawić figurę zbitą przeciwnika zamiast ruchu w zależności od rezerw (nie przekraczając 16 pionków na szachownicy). Totalnie zmienia to zasady i planowanie. Kloc jest równie świetny a może nawet lepszy, jednak tyrzeba mieć ludzi do gry.
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 23 kwi 2012, 18:01

Kloc dobry dla rozrywki, ale może źle wpływać na szachiste tak jak granie dużej ilości blitzów. Nie można "wstawić mata". W kloca zasada jest prosta, zbij pionka f2/7 :lol2:

Pocżątkujący napisał(a):szachującej

Proszę nie używać wulgaryzmów.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1831 razy
Ranking: 1683

Postprzez Rafcik » 23 kwi 2012, 19:16

Pocżątkujący napisał(a):Czy istnieje zasada w klocu, że nie można wstawić figury matującej (lub pionka matującego), czy szachującej, a jedynie takiego co może w następnym ruchu dać mata.

Nie ma takiej zasady. ;) Można wstawić figurę na każde niezajęte pole na szachownicy niezależnie od tego czy szachuje, czy matuje. Pionki tak samo z wyłączeniem ostatnich linii.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Postprzez Początkujący » 23 kwi 2012, 20:24

Przed chwilą "gdzieś w którymś wątku" chyba czytałem, że zasady są różne w zależności od kraju czy regionu, "np. że nie można wstawić bierki matującej". Pewnie te zasady nie obowiązują w naszym kraju. Jak znajdę to przytoczę gdzie to wyczytałem.
edit: Znalazłem:
Zasady gry nie są ściśle skodyfikowane i zależą od kraju. Np. nie wszędzie dopuszcza się promocję piona, czy też dostawianie bierek dających mata przeciwnikowi.

- o tym pisał hektor w wątku "czy polecacie grę w kloca swoim adeptom" (cytat ponoć z encyklopedii)
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Ranking: 0

Postprzez Rafcik » 24 kwi 2012, 06:28

W każdej grze można przyjąć swoje zasady. Na podwórku grając w piłkę raczej nie gra się na spalone. :-)

Faktem jest, że turniejowe (międzynarodowe) zasady kloca (ang. bughouse) nie dają takich ograniczeń.
Rafcik
Administrator

Powrót do Kloc (Bughouse)