Wasze opinie na temat szachów chińskich i szogów

Moderator: kolokwium

Re: Wasze opinie na temat szachów chińskich i szogów

Postprzez thinkerteacher » 15 lis 2013, 00:04

Już spieszę z komentarzem i zarazem drobną poprawką (i uzupełnieniem):
Faktycznie na dzień dzisiejszy siła z jaką grają komputery wygląda następująco:
1) - szachy – poziom ponadmistrzowski to chyba poważne niedocenienie, ponieważ taki poziom był jakieś 8-10 lat temu (ostatni oficjalny mecz Kramnika z Fritzem pokazał, że czasy dominacji człowieka nad maszyną bezpowrotnie minęły), obecnie można jedynie spierać się czy poziom mistrza świata czy PONAD mistrza świata (ja bym zakładał jednak, że ten najwyższy z możliwych). W zależności od przyjętej perspektywy można uznać, że jednak żaden mistrz świata nie jest w stanie wygrać z najsilniejszym programem na świecie. Być może przy dłuższym okresie przygotowań i odpowiednich warunkach (np. 1 partia dziennie i następnego dnia przerwa) najsilniejsi gracze świata byliby w stanie zremisować z maszyną. Jednak jak na razie nie ma na to wystarczających dowodów, że ktokolwiek na świecie jest w stanie wygrywać z maszyną.

Przy okazji jeśli się nie mylę, to w szachach białe (statystycznie) wygrywają 54-55% partii, zaś czarne jedynie 46-45%. Oczywiście warto dodać, że szachy są grą remisową (zostało to udowodnione, chociaż jeszcze długo nie będzie przeliczone), ale "śmiertelna choroba remisowa" nie grozi szachom jeszcze przez kolejne kilknaście dziesięcioleci ;) :).

Tak przy okazji znakomity artykuł (wpis)! Naprawdę długo nie widziałem tak świetnego podsumowania wszystkich tych trzech gier planszowych. Co niesamowicie istotne: z mojego punktu widzenia śmiem twierdzić, że nie widać zniekształceń (emocjonalno-poznawczych) w kierunku którejkolwiek z opisywanych gier. A to w mojej opinii ZNACZĄCO wpływa na jakość artykułu. Brawo! :D
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7599 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez marlon » 15 lis 2013, 17:05

Przez grę na poziomie ponadmistrzowskim w szachach miałem na myśli, że komputer wygrywa jak chce i kiedy chce z człowiekiem. Najlepsze silniki grają dziś na poziomie ok. 3500 elo, a najlepszy (rankingowo) szachista Magnus Carlsen ma 2800 z kawałkiem - przepaść. Wczoraj udało mi się sporządzić statystykę z Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach rozgrywanych w Polsce. Jest to statystyka ogólna (open+kobiety) z rund 1-5:
Na 699 partii białe wygrały 256 (37%), czarne wygrały 187 (27%), a 256 (37%) to remisy.
marlon

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Ranking: 0

Postprzez toniek » 15 lis 2013, 20:43

Post marlona jest nader ciekawy. Analiza jest wnikliwa, rzeczowa i bardzo zrównoważona. Gratuluję. I widzę, że nie jestem sam w mojej pasji do xiangqi, bo tez jestem szachistą od kiedy miałem 13 lat (dziś mam 41). Są jeszcze szachy koreańskie (JANGGI), bardzo podobne do chińskich, ale które mają inną strategię ze względu na 2-3 swoje charakterystyczne reguły. Jak wiecie, staram się propagować te gry - teraz w Warszawie otwarto na Białobrzeskiej klub, gdzie zbierają się goiści i szogiści i powiedziano mi, że można się spotkać nawet na xiangqi i janggi.
A propos - zbierałem i nadal zbieram dużo materiału o tych grach i wkrótce mam nadzieję, iż będę mógł opublikować na moich blogach, które niestety zamarły trochę z mego lenistwa, trochę z brajku zainteresowania i trochę dlatego, zę nie miałem świeżego i ciekawego materiału....
Mam nadzieję, iż znajdzie się w Polsce 10 osoób, aby rozpocząć ruch xiangqi i janggi....
Toniek
toniek

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez woj7 » 20 lis 2013, 16:52

marlon napisał(a):Przez grę na poziomie ponadmistrzowskim w szachach miałem na myśli, że komputer wygrywa jak chce i kiedy chce z człowiekiem. Najlepsze silniki grają dziś na poziomie ok. 3500 elo, a najlepszy (rankingowo) szachista Magnus Carlsen ma 2800 z kawałkiem - przepaść. Wczoraj udało mi się sporządzić statystykę z Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach rozgrywanych w Polsce. Jest to statystyka ogólna (open+kobiety) z rund 1-5:
Na 699 partii białe wygrały 256 (37%), czarne wygrały 187 (27%), a 256 (37%) to remisy.

Irytuje mnie ciagłe porównywanie rankingu komputerów z ludzkimi. Komputery generalnie nie graja z ludźmi partii oficjalnych, więc nie ma jak porównywać tego rankingu. Te rankingi które przytaczasz, to są pomiędzy komputerami. Tutaj zachodzi ciekawe zjawisko statystyczne - inflacji rankingu. Inflacja u ludzi jest niższa niż u komputerów, nie wiem dokładnie z czego wynika, byc może z prozaicznej przyczyny - wzrostu mocy obliczeniowej (starszym programom na słabszych komputerach odbierają punkty nowe programy na lepszych) . Nie twierdzę że komputery są słabe ale te wartości są abstrakcyjne i moga służyć tylko do porównywania pomiędzy programami, a nie pomiędzi komputerem a człowiekiem.

Co więcej:
1. Ludzie uczą się grać przeciwko innym ludziom, a nie komputerom. Komputery mają całkiem inna charakterystykę i inne słabości.

2. Dobór przeciwników dla takich programów jak Fritz - zaobserwowałem że dobierani są często gracze o stylu kombinacyjnym a nie pozycyjnym. Nie jest w interesie twórców takich programów szukać najmniej wygodnych dla komputerów graczy. Moim zdaniem odwołując się do historycznych graczy, taki gracz jak Petrosjan, wyjątkowo ostrożny ze świetnym zmysłem pozycyjnym spokojnie mógłby powalczyc z najlepszymi programami.
woj7

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy
Ranking: 0

Poprzednia strona

Powrót do Szachy losowe, Szachy chińskie i Szogi