Wariacje szachów

Moderator: kolokwium

Wariacje szachów

Postprzez mol_ksiazkowy » 26 wrz 2008, 21:56

Jak idzie o rózne odmiany szachów, to zaczac mozna od sf960 , szachy losowe, mozna rzec sa extra!. Inna wersja gry to szachy dla trojki-wyznleziona nie tak dawno, jej istota jest wspomaganie słabszego gracza, któremu grozi mat, przez trzeciego gracza. Czyni to gre ciekawsza w pewnym sensie, w odroznieniu od klasycznyuch. Dalej mamy szachy Makarenki, gdzie zamiast figur sa piony -zetony - potrzebne sa az 94 piony (po 47 dla kazdego gracza), ktore mozna ustawiac na stosie. Jest to jedna z innowacji ciekawych, Dalej sa szachy Watsona (gramy na planszy 5X6 ) tj miniaturyzacja szachów klasycznych, tj , Potem leca Szachy Carrery, ktore projektował tez Capablanka, i Bird- nie zapominamy tez o ..szachach szesciokatnych, Smess, kloc, etc. Opisy dokladne mozna znalezc na stronie pionek. net - ponizej przykladowy link, do gry o której zapytywał kolega albatros,. Wymienic tez warto gre kręgle szachowe i.... Warcaboszachy -gra dosc swieza. Ne pewno to nie wszystko, Na koniec gra gonitwa skoczków, jakby koncowka skoczkowa w zwyklych szachach, choc nie do konca. W co by tu zagrac??!!? hm

http://www.pionek.net/index.php?option= ... &Itemid=27

:luzz: :arrow: :roll:
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy

Postprzez redjok » 27 wrz 2008, 08:42

mol_ksiazkowy napisał(a):Inna wersja gry to szachy dla trojki

jak wspomniałeś o szachach dla trzech to idąc za ciosem muszę dodać, że istnieje też odmiana szachy dla czterech
Załączniki
Szachy 4.jpg
redjok
Administrator

Podziękował : 384 razy
Otrzymał podziękowań: 463 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez mol_ksiazkowy » 27 wrz 2008, 12:24

mol_ksiazkowy napisał/a:
Inna wersja gry to szachy dla trojki

jak wspomniałeś o szachach dla trzech to idąc za ciosem muszę dodać, że istnieje też odmiana szachy dla czterech

oh ciekawe, A czy mogłby cos wiecej o tym napisac, tj m. in jak w to grać?! :luzz:
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Postprzez redjok » 27 wrz 2008, 13:54

Nie wiem jak w to grać.

Przychodzą mi do głowy dwa pomysły:

- wersja "armagedon" białe zaczynają, lecimy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, walczymy każdy na każdego

- wersja "koalicja" białe zaczynają, lecimy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, walczymy dwóch na dwóch

ale jakie są zasady opracowane przez twórcę to nie mam pojęcia.
redjok
Administrator

Podziękował : 384 razy
Otrzymał podziękowań: 463 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez kolokwium » 28 wrz 2008, 20:29

Szachy dla trzech widziałem. To polski pomysł. Najciekawsze (i wychowawcze) jest to, że wygrywa tylko jeden. Dlatego jak ma kłopoty, a drugi przeciwnik jest za silny to należy pomóc pierwszemu (koalicja?) aby przypadkiem ten drugi nie wygrał. A jak już jest po równo, to dobić obu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1897 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez mol_ksiazkowy » 02 paź 2008, 21:52

Szachy dla trzech widziałem. To polski pomysł. Najciekawsze (i wychowawcze) jest to, że wygrywa tylko jeden.

Ciekawa sprawa, no dobrze ale czy istnieje...coś takiego jak "szachy trójwymiarowe", czy jest to mozliwe, szukajac cos w necie znalazlem artykul pt "Diago - trójwymiarowe Go" Ciekawe?! :luzz: :arrow:
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Postprzez albatros » 10 maja 2009, 16:28

kolokwium napisał(a):Szachy dla trzech widziałem. To polski pomysł. Najciekawsze (i wychowawcze) jest to, że wygrywa tylko jeden. Dlatego jak ma kłopoty, a drugi przeciwnik jest za silny to należy pomóc pierwszemu (koalicja?) aby przypadkiem ten drugi nie wygrał. A jak już jest po równo, to dobić obu.

A co się dzieje obecnie z szachami dla trzech ?
albatros

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Postprzez mol_ksiazkowy » 28 cze 2009, 16:03

Szesciokatne szachy polskie --> fajny link z pionek.net
(takze opisy innych odmian szachow )
http://www.pionek.net/content/view/760/27/
:luzz:
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Postprzez barbara1570 » 05 maja 2010, 11:13

Cos podobnego tylko wieksze..

Tylko wydrukowac...
Załączniki
#1_echex_3board__Fajne szachy.gif
Szachy dla 3 osob.
#1_echex_3board__Fajne szachy.gif (14.36 KiB) Przeglądane 27807 razy
#1_)glinski_chess_setup.png
kiedys bywaly takie szachy w kioskach ruchu...
#1_)glinski_chess_setup.png (31.72 KiB) Przeglądane 27807 razy
barbara1570

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez klucznik » 01 lip 2010, 11:08

jak mam grać w te szachy bez namawiania się na innych ?? i tak zawsze przegrywam
:(
klucznik

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Wariacje szachów

Postprzez KonradRK » 08 lis 2014, 18:19

Co do wersji szachów to ja jeszcze polecam: Szachy Bizantyjskie i ich współczesną odmianę szachy cyrkularne:
http://www.ecola.com.pl/33,szachy-bizantyjskie,272.
KonradRK

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez adse » 09 lis 2014, 19:33

Książka Szachy śląskie
http://allegro.pl/szachy-slaskie-leciejewski-nowa-opis-i4740644966.html

Nie mam pojęcia o co chodzi, cytuję opis z powyższego linka:

Cóż odróżnia szachy śląskie od szachów FIDE i symultan ?
Bez wchodzenia w szczegóły (o tym będzie mowa w poszczególnych rozdziałach) można stwierdzić, że różnice tkwią w tym, że :

1. szachy śląskie umożliwiają rozgrywanie szerokiej palety gier przez dwóch, trzech lub czterech szachistów jednocześnie, przy czym każdy z nich gra na co najmniej dwóch szachownicach

2. w szachach FIDE na każdej szachownicy podczas rozgrywania partii obowiązuje przemienność posunięć (białe, czarne, białe...)'- W szachach śląskich występują przemienności nowe, dotychczas nie stosowane, dające nowe struktury wynikające z tego, że szachista znajdujący się „na ruchu" może wykonać ruch pojedynczy lub ruch powielany;

3. rozpoczynającego grę ustala się drogą losowania co sprawia, że nie zawsze
zaczyna grę ten, który ma bierki białe. Postaramy się nieco przybliżyć czytelnikowi kilka pojęć - charakterystycznych tylko dla szachów śląskich.

Już tylko samo wprowadzenie do gry powyższych reguł wprowadza - o czym przekona się Czytelnik - rewolucję w otwarciach, grach środkowych, końcówkach i matach ! Jednak to nie wszystko ! Kolejne tajemnice szachów śląskich będziemy odsłaniać krok po kroku w kolejnych rozdziałach.
A dlaczego „śląskie"? Otóż mieszkając w Rybniku od wielu lat związani jesteśmy ze Śląskiem. Tutaj urodziła się koncepcja szachów śląskich, tutaj toczyły się rodzinne i środowiskowe dyskusje na ich temat.
adse

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Postprzez thinkerteacher » 09 lis 2014, 22:30

Ja osobiście uznaję tylko 3 wersje szachów:
1. klasyczne - najbardziej powszechne i akceptowane
2. losowe (zwane SF960 lub szachami Fischera) - z uwagi na ogromne możliwości rozwoju i twórczości
3. kloc - z uwagi na popularność wśród tych, którzy lubią grać parami
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7603 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Hipek » 11 gru 2014, 12:19

Dodam tu coś od siebie - nie jest to jakiś wielce znaczący wariant, ale - przynajmniej nam - dawał trochę radochy.
Wersję nazwaliśmy: "Szlachta kontra plebs".

Przeciwko sobie gra dwóch graczy, ale niezbędny jest też gracz trzeci, który spełnia rolę "plebsu", ruszając się raz za jednego, raz za drugiego gracza. Kolejność ruchów wygląda tak: biały, czarny, biały plebs, czarny, biały, czarny plebs, biały, czarny...

Gracze grający białymi i czarnymi wykonują swoje ruchy w partii zgodnie z przyjętymi zasadami.
Osoba grająca "plebsem" musi pilnować się tych ograniczeń:
- celem jest wprowadzenie chaosu i destrukcji, więc ruch musi maksymalnie szkodzić graczowi, którego bierkami jest wykonywany, ewentualnie komplikować sytuację na szachownicy,
- gracz może (poza opisanymi poniżej wyjątkami) ruszać tylko pionkami ("plebs"),
- gdy król jest szachowany i nie można zasłonić go pionem, musi wykonać ruch królem,
- jeśli nie istnieje możliwość wykonania prawidłowego ruchu pionem, musi wykonać ruch królem (nie wolno mu jednak wykonać roszady).

Gracze grający białymi i czarnymi muszą radzić sobie z postępującym chaosem, ale mają również do dyspozycji mocne zagrania - jeśli następnym ruchem przeciwnika będzie ruch "plebsu", można postawić bierkę pod biciem, albo nawet niebronioną bierką zaatakować figurę przeciwnika.

Nie wiem, czy ten opis komuś się przyda, ale szkoda by mi było, gdybym się tym nie podzielił.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez Początkujący » 11 sty 2016, 01:22

Ze strony twórcy chessV możecie pobrać ChessV i spróbować zagrać w różne warianty szachowe
tu jego strona
http://samiam.org/chessv/

Gier które mogłyby być nazwane wariantami szachowymi jest masa - problemem jednak jest klasyfikacja - warianty, które mogłyby być nazwane szachowymi wcale nie nazywają się szachami, choć mają dużo wspólnego.
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Powrót do Szachy losowe, Szachy chińskie i Szogi