Chinskie szachy

Moderator: kolokwium

Chinskie szachy

Postprzez barbara1570 » 13 gru 2007, 06:55

Zapraszam na Chinskie szachy...
Kurnik ma jaja i Szachy . www.kurnik.pl
Dla odprezenia ,gram w Kierki Am.
Ostatnio edytowany przez barbara1570, 05 sty 2008, 15:36, edytowano w sumie 1 raz
barbara1570

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez BulBulAtor » 06 sty 2008, 17:47

Jak barbara nabija, to ja też nabiję.
Nie zapraszam na chińskie szachy bo nie wiem co to takiego. Zapraszam za to na polskie warcaby, które wymyślił polski oficer będący w służbie Napoleona Bonapartego. Te warcaby niektórzy zwą 100-polowymi.
A jak polskie to polskie! Ciekawe czy będą kiedyś w kurniku polskie szachy. Te wymyślił Polak pan Gliński. Polskie szachy są zwane szachami heksagonalnymi.
BulBulAtor

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Postprzez barbara1570 » 06 sty 2008, 19:55

BulBulAtor napisał(a):Jak barbara nabija, to ja też nabiję.
Nie zapraszam na chińskie szachy bo nie wiem co to takiego. Zapraszam za to na polskie warcaby, które wymyślił polski oficer będący w służbie Napoleona Bonapartego. Te warcaby niektórzy zwą 100-polowymi.
A jak polskie to polskie! Ciekawe czy będą kiedyś w kurniku polskie szachy. Te wymyślił Polak pan Gliński. Polskie szachy są zwane szachami heksagonalnymi.

Wspomnienia;

Do Poraju (1979 rok) na Mistrzostwa Polski w warcabach 100 -polowych,przyjechalo okolo 90 warcabistow w tym Czterej bracia ze Szczecina ( wszyscy oni juz po 40- sce).
Warcaby gralo sie od 7 rano do 22,00 a nawet dluzej. Nikt nie narzekal na przemeczenie , na nagrody na mieszkaniu w domkach letniskowych w marcu.
Atmosfera przyjacielska panowala,wszyscy tam przyjechalim poznac warcaby 100-polowe,poznac arcymistrza Agafonowa z Litwy. Impreza trwala 4 dni. Byly blitze,symultany i nikt nie martwil sie kto ma mu zaplacic za impreze warcabowa....
barbara1570

Blog poświęcony chińskim szachom

Postprzez toniek » 01 lip 2010, 18:37

Witam!

Od listopada prowadzę mały blog o szachach chińskich "CUDOWNY ŚWIAT XIANGQI" (http://szachychinskie.bloog.pl). Staram się przybliżać reguły i podstawy gry polskim amatorom i pasjonatom gier azjatycich.

Zapraszam!

Toniek :)
Toniek
toniek

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Blog poświęcony chińskim szachom

Postprzez barbara1570 » 01 lip 2010, 18:45

toniek napisał(a):Witam!

Od listopada prowadzę mały blog o szachach chińskich "CUDOWNY ŚWIAT XIANGQI" (http://szachychinskie.bloog.pl). Staram się przybliżać reguły i podstawy gry polskim amatorom i pasjonatom gier azjatycich.

Zapraszam!

Toniek :)

http://szachychinskie.bloog.pl >>> czy dobrze podales adres?
barbara1570

Postprzez toniek » 01 lip 2010, 19:09

Myślę, że tak.
Podaję jeszcze raz

http://szachychinskie.bloog.pl/?ticaid=6a724

:D
Toniek
toniek

Postprzez toniek » 12 wrz 2010, 17:51

Witam!
Wczoraj i dziś w Hamburgu zagrano Mistrzostwo Europy w szachy chińskie. Wygrał Francuz Nicolas Dang.
Zapraszam na mój blog

http://szachychinskie.bloog.pl/

:)

Pozdrawiam
Toniek
toniek

Re: Chinskie szachy

Postprzez toniek » 17 lut 2011, 00:46

Witam wszystkich!
Informuję, iż 20 lutego 2011 r. w siedzibie SWPS w Warszawie odbędzie się Festywal Kultur Azji Wschodniej FANtAZJA. Będą różne pokazy i warsztaty (kulturalne i sportowe) - będą także gry Azji Wschodniej.
Zapraszam na prezentację i warsztat XIANGQI, która odbędzie się od 15.00 do 18.00 w sali 117 SWPS, ul. Chodakowska 19/31.

Link imprezy: http://aiesec.pl/project26/

Czekam na Państwa ! Do zobaczenia!
Toniek
toniek

Postprzez mol_ksiazkowy » 19 gru 2011, 15:36

Myślę, że tak.
Podaję jeszcze raz

http://szachychinskie.bloog.pl/?ticaid=6a724

:-P Szachy chińskie sa ciekawe, ale malo raczej popularne; sadzac po aktywnosci grajacych na kurniku
:-P czy ktos z forum (oprocz barbary ) gra w SCH ?
:-P czy istnieja ciekawe strony do nauki tej gry
:-P czy sa pisma szachowe, ktore maja kacik poswiecony SCH (chyba Panorama szachowa miala taki
, ale nie jestem pewien) ?
:-P sam blog jest ciekawy, ale chyba malo na nim informacji dla poczatkujacych...
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy

Postprzez toniek » 19 gru 2011, 17:45

Witam!
Odpowiadam na pytania!
Szachy chińskie są w Polsce mało popularne ale WŚRÓD POLAKÓW. W xiangqi grają Wietnamczycy i Chińczycy (sam miałem okazję z nimi się mierzyć).

Ciekawe strony do nauki tej gry istnieją. Raczej istnieje jedna (po angielsku), gdzie można znaleźć tłumaczenia klasyki chińskiej po raz pierwszy przetłumaczoną na angielski. Strona nazywa się XIANGQI IN ENGLISH www.xqinenglish.com

Pism szachowych z xiangqi w Polsce nie ma. Kącik w Panoramie był, ale tylko przez trzy numery i były tylko reguły xiangqi.

Blog nie ma materuałów dla początkujących? Żartuje Pan? Jakich materiałów życzyłby sobie Pan? Prosze pisać na mój mail toniek@o2.pl z dopisem "Xiangqi".

Pozdrawiam
Toniek
toniek

Postprzez david2333 » 18 mar 2013, 22:54

hej moze ktos tu opisać w skrócie zasady i jak sie porusza fiugurami bo jestem leniem i niechce mi sie tego szukać w sieci..
david2333

Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez toniek » 18 mar 2013, 23:24

XIANGQI – SZACHY CHIŃSKIE

JAK RUSZAJĄ FIGURY

Generał (Król)
Rusza się o 1 krok po liniach pionowych i poziomych strefy zwanej „ZAMEK” . Nie opuszcza zamku

Strażnik
Rusza się o 1 krok po przekątnych zamku. Nie opuszcza tej strefy.

Słoń
Rusza się po przekątnej o 2 kroki i nie przekracza centralnej granicy planszy zwanej RZEKA. Aby ruszać Słonia, na jego trasie nie może być żadnych bierek (własnych lub przeciwnika)

Koń
Rusza się wykonując ruch o 1 krok do przodu i o 1 po przekątnej. Musi mieć drogę wolną, bo – w odróżnieniu od Skoczka szachów – nie może przeskoczyć figur przeciwnika

Rydwan (Wieża)
Rusza się po liniach poziomych i pionowych tak jak Wieża szachów.

Działo
Po tablicy rusza się jak Rydwan. Kiedy bije, Działo musi mieć inną figurę pomiędzy sobą a bierką przeciwną.

Pion
Przed przekroczeniem rzeki ruszą o 1 krok naprzód. Po przekroczeniu rzeki rusza o 1 krok naprzód i o 1 krok bocznie lewo lub w prawo. Po dojściu do ostatniej linii rusza się tylko bocznie.

Są trzy ważne reguły do zapamiętywania: 1. Generałowie nie mogą stać "twarzą w twarz" - między nimi musi zawsze być jakaś bierka 2. Wieczny szach jest niedozwolony 3. Pat jest uznawany za porażkę a nie za remis, jak to ma miejsce w szachach klasycznych.

Więcej o tej grze na blogu: http://szachychinskie.bloog.pl
Toniek
toniek

Postprzez david2333 » 19 mar 2013, 21:29

dzieki TONIEK za wyjaśnienie ruchów .. zagrałem partie na kurniku ale dokońca jeszcze nie kapuje o co w tym wszystkim chodzi ..moim zdaniem gra jest ciekawa..
david2333

Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez toniek » 20 mar 2013, 12:01

david2333 napisał(a):dzieki TONIEK za wyjaśnienie ruchów .. zagrałem partie na kurniku ale dokońca jeszcze nie kapuje o co w tym wszystkim chodzi ..moim zdaniem gra jest ciekawa..

Cieszę się bardzo, iż gra Cię ciekawi. W szachach chińskich chodzi o matowanie lub patowanie Generała przeciwnika. Oczywiście, jeśli na szachownicy zostają tylko Słonie i Strażnicy (które nie opuszczają swego obozu a więc nie mogą przekroczyć "Rzeki", to gra jest remisowa.

Możesz zaglądac do mojego bloga szachychinskie.bloog.pl lub na bardzo rozbudowaną stronę angielskojęzyczną mego kolegi z Taiwanu "Xiang Qi in english" (www.xqinenglish.com), gdzie jest wszystko o grze dla każdego poziomu plus ogromna baza zadań matowych różnej trudności.

Pozdrawiam
Toniek
toniek

Postprzez litez » 24 maja 2013, 00:41

toniek napisał(a): 2. Wieczny szach jest niedozwolony

Dziwne, ba na stronce xqinenglish.com nie ma o tym ani słowa. Ponadto właśnie zremisowałem przez wiecznego szacha z komputerem. Przeciwnik w kołko dawał szachy wieżą. Program to HiddenLynx v1.0. To jak to w końcu jest??
litez

Otrzymał podziękowań: 4 razy

Następna strona

Powrót do Szachy losowe, Szachy chińskie i Szogi