Strona 1 z 1

Chetni zawodnicy do gry w S960 (szachy fiszerowskie/losowe)

PostNapisane: 08 paź 2010, 03:35
przez demon_szybkosci
:arrow: Prosze o wpisywacnie sie osob chetnych, ktore maja ochote pograc czasami w szachy 960. Mysle, ze jest to bardzo ciekawa forma szachow w ktorej trzeba wykazac sie czyms wiecej niz tylko dobrym zapamietaniem schematow debiutowych i wariantow, zgodzicie sie? :roll:

:idea: Jesli ktos ma ochote zapoznac sie z bardzo ladna sciagawka dotyczaca zasad rozgrywania S960 to ponizej prezentuje link do strony Marcina Kasperskiego (na FICS jako Mekk)
http://mekk.waw.pl/mk/szachy/szachy_960

:arrow: Tak wiec ponizej wpisujcie sie (podajac nik z forum a potem w nawiasie z serwera FICS). W razie czego gdyby ktos nie wiedzial co to serwer FICS (najlepszy na swiecie darmowy do grania w szachy - miedzynarodowy! i elegancka atmosfera i klimat)
http://www.freechess.org/
http://mekk.waw.pl/mk/szachy/fics_opis


1. Demon_szybkosci (NokiaTwenty)

Przy okazji podkreslam, ze zasady rozgrywania S960 sa niemal IDENTYCZNE (w 99% to samo) co w klasycznych tradycyjnych szachach. Natomiast korzysc z gry w ten rodzaj szachow jest OGROMNA - zwlaszcza jesli ktos chce sprawdzic sie niekoniecznie znajac bdb debiuty. :roll:
Roznica dotyczy jedynie pozycji wyjsciowej (ta jest losowa AUTOMATYCZNIE przez serwer lub program - jesli gramy na komputerze).

Krotko jeszcze pokaze o co chodzi z roszada, aby wszyscy mogli dobrze to zrozumiec :)


Roszada

Zasady robienia roszady muszą uwzględniać różnorodne pozycje początkowe króla i wież (wyobraźmy sobie choćby roszadę przy ustawieniu początkowym króla na c1 a wież na b1 i f1). Obowiązują w sumie te same zasady, co w normalnych szachach, tylko szerzej interpretowane:

* po roszadzie król i wieża stoją jak w normalnych szachach - niezależnie od tego, gdzie stały przed roszadą, po krótkiej roszadzie król stoi na g1 (czarny na g8) a wieża na f1 (f8) a po długiej roszadzie król stoi na c1 (c8) a wieża na d1 (d8),
* ani król, ani roszująca z nim wieża, nie mogły wykonywać wcześniej żadnego ruchu,
* król nie może być pod szachem,
* pomiędzy królem a wieżą nie może stać żadna bierka (własna ani przeciwnika), wolne muszą być też pola końcowe (z wyjątkiem sytuacji, gdy na polu końcowym stoi druga z roszujących bierek),
* w wyniku roszady król nie może wejść pod szacha, nie może być też pod szachem żadne z pól, przez które przechodzi roszując.