Szachy koreańskie JANGGI

Moderator: kolokwium

Szachy koreańskie JANGGI

Postprzez toniek » 01 lip 2010, 18:42

Witam wszystkich!
Oprócz bloga o szachach chińskich, prowadzę też (lecz bardzo rzadko i leniwie) blog o szachach koreańskich "JANGGI - DUCH KOREI" (http://szachykoreanskie.bloog.pl). Na razie blog jest nieaktualizowany od grudnia 2009, bo uczę się koreańskiego i postaram się zrozumieć więcej z tej gry, studiując teksty koreańskie o tej grze. Ale jedno Wam powiem: to gra naprawdę pasjonująca!
Zapraszam także na grupkę janggi na Facebooku!

Pozdrawiam!!! ^.^
Toniek
toniek

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Szachy koreańskie JANGGI

Postprzez toniek » 17 lut 2011, 00:48

Witam ponownie! 20 lutego 2011 r. w Warszawie odbędzie się Festywal Kultur Azji Wschodniej FANtAZJA. Będą różne pokazy i warsztaty (kulturalne i sportowe) - będą także gry Azji Wschodniej.

Zapraszam na warsztat JANGGI, któy odbędzie się 20 lutego od 15.00 do 18.00 w sali 117 na SWPS, ul. Chodakowska 19/31.

Link imprezy: http://aiesec.pl/project26/

Czekam na Państwa ! Do zobaczenia!
Toniek
toniek

Postprzez litez » 25 maja 2013, 00:15

Wiecie gdzie można zagrać w Janggi online? Znacie jakieś stronki? Albo jakiekolwiek programy komputerowe?
litez

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postprzez toniek » 25 maja 2013, 22:27

litez napisał(a):Wiecie gdzie można zagrać w Janggi online? Znacie jakieś stronki? Albo jakiekolwiek programy komputerowe?

Do niedawna można było grać online na północnokoreańskim portale Uriminzokkiri. Niestety to jest już niemożliwe....
Programy janggi: można ściągać wersję demo "JANGGI DOSA" (MISTRZ JANGGI)
http://www.janggidosa.co.kr/

Albo jest drugi niezły program : BADA JANGGI (Ocean Janggi)
http://dcslab.snu.ac.kr/~nirsys/

Mam nadzieję, iż te informacje były przydatne.

Pozdrawiam

Toniek
Toniek
toniek

Postprzez litez » 26 maja 2013, 00:13

Dzięki Ci wielkie Toniek za linki:) Info jak najbardziej przydatne. Mam pytanie - czy zamierzasz w przyszłości dalej rozwijać Twoje blogi o xiangqi i janggi? Nie ukrywam, że zaraziłeś mnie miłością do tych odmian szachów:) Twoje blogi są naprawdę cennym źródłem informacji, bardzo przypadły mi do gustu:) Szachy chińskie mam już opanowane na poziomie podstawowym (ale wciąż drążę temat) a jeśli chodzi o koreańskie, to właśnie zaczynam "zabawę":)
litez

Postprzez toniek » 26 maja 2013, 07:59

litez napisał(a):Dzięki Ci wielkie Toniek za linki:) Info jak najbardziej przydatne. Mam pytanie - czy zamierzasz w przyszłości dalej rozwijać Twoje blogi o xiangqi i janggi? Nie ukrywam, że zaraziłeś mnie miłością do tych odmian szachów:) Twoje blogi są naprawdę cennym źródłem informacji, bardzo przypadły mi do gustu:) Szachy chińskie mam już opanowane na poziomie podstawowym (ale wciąż drążę temat) a jeśli chodzi o koreańskie, to właśnie zaczynam "zabawę":)

To bardzo mnie cieszy! :)
Co do moich blogów, zamierzam je wznowić, bo mam teraz bardzo dużo materiału. I chcę się nim podzielić z innymi pasjonatami.
Z szachistą wrocławskim zamierzamy robić stronę wielojęzyczną poświęconą janggi. Ale na razie obaj nie mamy za dużo czasu....
W przyszłości zamierzam wydać parę prac poświęconych xiangqi i janggi. Ale to na razie są tylko projekty i muszę znaleźć czas, siły i pieniądze na ich realizację.

Mam pytanie: czy w tej grupce ktoś jest z Warszawy? Z jakich miast jesteście? Bo zamierzam rozpocząć polską ligę janggi, albo xianqi. Albo obu gier...

Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli wszystkim!

Toniek
Toniek
toniek

Postprzez kocur » 26 maja 2013, 08:47

toniek napisał(a):Do niedawna można było grać online na północnokoreańskim portale Uriminzokkiri.

To w Korei Północnej ludzie maja portale szachowe i internet w domu?
kocur

Otrzymał podziękowań: 176 razy
Ranking: 0

Postprzez litez » 27 maja 2013, 00:19

toniek napisał(a):Co do moich blogów, zamierzam je wznowić, bo mam teraz bardzo dużo materiału. I chcę się nim podzielić z innymi pasjonatami
.
To rewelacyjna wiadomość :-P Zatem czekam z niecierpliwością na aktualizacje :-P Rozwiązałem dzisiaj 3 zadania matowe z Twojego bloga o Janggi, ale nie wiem czy dobrze. Czy mógłbyś zamieścić rozwiązania?

toniek napisał(a):Z szachistą wrocławskim zamierzamy robić stronę wielojęzyczną poświęconą janggi. Ale na razie obaj nie mamy za dużo czasu....

Znakomity pomysł :) To byłoby naprawdę COŚ :-P Ciężko znaleźć cokolwiek o Janggi, poza opisem reguł gry w Internecie :(
.
toniek napisał(a):W przyszłości zamierzam wydać parę prac poświęconych xiangqi i janggi. Ale to na razie są tylko projekty i muszę znaleźć czas, siły i pieniądze na ich realizację
.
Życzę Ci powodzenia! To byłyby z pewnością jedne z pierwszych prac w Europie ;) (mam na myśli Janggi)
Ostatnio edytowany przez litez, 12 gru 2013, 16:12, edytowano w sumie 1 raz
litez

Postprzez toniek » 27 maja 2013, 08:20

kocur napisał(a):
toniek napisał(a):Do niedawna można było grać online na północnokoreańskim portale Uriminzokkiri.

To w Korei Północnej ludzie maja portale szachowe i internet w domu?

W domu nie, ale na uniwersytecie albo w innych instytucjach - tak. I jeszcze jedno - na tym portalu grają też Koreańczycy z Mandżurii. Lepiej - grali, bo teraz ta strona nie otwiera się, prawdopodobnie z powodu napięć na Półwyspie....

Z drugiej strony na południowokoreańskich stronach obcokrajowiec może zarejestrować się tylko jeśli ma zameldowanie w Korei Południowej (bo do rejestracji trzeba coś w rodzaju PESELU, który można dostać tylko mając tam zameldowanie).
Oczywiście można jeszcze grać online, jeśli się ma Stamrtfona lub tablet. Z Google Games można ściągać World Janggi Chess IV lub World Janggi Championship. I to bez potrzeby PESELU z Korei.
Toniek
toniek

Postprzez litez » 27 maja 2013, 14:59

Toniek, na Twoim blogu o Janggi zamieściłeś krótkie zadanko do rozwiązania (post z 10 lipca 2011, Spotkanie w warszawskiej kawiarni "Południk Zero" ). Nie bardzo rozumiem dlaczego tam jest mat, przecież generał nie jest nawet szachowany. Dlaczego niebieskie nie mogą po prostu spasować? W pozycji końcowej to właśnie niebieskie wygrywają na punkty. I czy nie prościej zagrać w pierwszym ruchu P84-94+ i po prostu wygrać na punkty?
litez

Postprzez toniek » 27 maja 2013, 21:10

litez napisał(a):Toniek, na Twoim blogu o Janggi zamieściłeś krótkie zadanko do rozwiązania (post z 10 lipca 2011, Spotkanie w warszawskiej kawiarni "Południk Zero" ). Nie bardzo rozumiem dlaczego tam jest mat, przecież generał nie jest nawet szachowany. Dlaczego niebieskie nie mogą po prostu spasować? W pozycji końcowej to właśnie niebieskie wygrywają na punkty. I czy nie prościej zagrać w pierwszym ruchu P84-94+ i po prostu wygrać na punkty?

Masz absolutną rację. Ale proponowane rozwiązanie jest bardziej spektakularne... :)
Pozdrawiam

Toniek
Toniek
toniek

Postprzez toniek » 27 maja 2013, 21:19

I jeszcze jedno: mam do dyspozycji kilka kompletów turniejowych do szachów janggi (z Korei Południowej - szachownica z tkaniny plastykowej samoprzylepnej i bierki plastykowe w pudełku, również plastykowym) i kilka kopii podręcznika zadań (w języku koreańskim). Zainteresowanych ludzi poproszę o kontakt na mój mail

toniek@o2.pl
Toniek
toniek

Postprzez litez » 27 maja 2013, 22:44

litez napisał(a): Nie bardzo rozumiem dlaczego tam jest mat, przecież generał nie jest nawet szachowany.

Pomyliłem się, generał JEST szachowany, zapomniałem, że armata w pałacu porusza się również po przekątnych :-P Zatem jest MAT :twisted:
toniek napisał(a):Masz absolutną rację. Ale proponowane rozwiązanie jest bardziej spektakularne... :)

Oczywiście, że jest bardziej spektakularne, przepiękna pozycja i genialny motyw z zablokowaniem konia :-P
litez

Postprzez litez » 16 gru 2013, 23:44

Niedawno Toniek wznowił działalność swojego bloga o Janggi: http://szachykoreanskie.bloog.pl/ Zachęcam wszystkich do zgłębiania tajników tej wspaniałej i jakże frapującej gry! :) Już po przerobieniu dotychczasowych postów bloga można poczuć i zrozumieć piękno i istotę tej gry ;) I w cale nie trzeba posiadać kompletu do gry w szachy koreańskie, wystarczy pobrać silnik do gry w Janggi z tej strony: http://sandbox.yoyogames.com/games/1987 ... deluxe-ver UWAGA! Nie jest to silnik do gry z komputerem, jest to jedynie taki mały programik umożliwiający tylko przestawianie pionków. W sam raz do gry human vs human albo do rozwiązywania zadań (czy też analizowania parti). Szczerze polecam!
litez

Powrót do Szachy losowe, Szachy chińskie i Szogi