Moderowanie forum

Moderator: mrozik

Moderowanie forum

Postprzez schranz » 18 kwi 2013, 15:11

Na szachowe.pl jest problem z moderowaniem.

Administratorzy: Rafcik, Mrozik oraz Redjok, jak sami mi pisali, nie zajmują się monitorowaniem treści pisanych na forum, ponieważ nie mają na to czasu. W związku z powyższym nie zajmują się moderowaniem z wyjątkiem sporadycznych sytuacji, kiedy któryś z forumowiczów zgłosi rażące łamanie regulaminu. W pełni to rozumiem i nie mam do administratorów pretensji.

Na forum jest dwóch moderatorów: Czaturanga i kolokwium. Czaturanga, jak sam pisał, nie zajmuje się rzetelnie moderowaniem, ponieważ nie ma na to czasu. Pozostaje kolokwium, który nie wyrabia się z moderowaniem wszystkich treści, co widać po zawartości niektórych wątków. Nawet jakby Czaturanga się sprężył, to dwóch moderatorów na największym forum szachowym w Polsce, to zdecydowanie za mało.

W związku z powyższym, proponuję wyznaczyć na forum jeszcze 2-3 moderatorów, żeby wszystkie pisane treści były monitorowane i ewentualnie moderowane.

Zgłaszam swoją kandydaturę. Ze swojej strony zapewniam , że będę sumiennie wykonywał swoją funkcję, moderował ściśle wg wytycznych administratorów oraz regulaminu forum.(Oczywiście pod warunkiem, ze ta funkcja zostanie mi powierzona)

Co myślą o mojej propozycji administratorzy?
Jeśli przychylą się do mojej propozycji, zwiększenia ilości moderatorów, proszę osoby chętne do objęcia tej funkcji o zgłaszanie swoich kandydatur.
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 156 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Re: Moderowanie forum

Postprzez rutra » 19 kwi 2013, 21:30

Uważam, że pomysł dobry, niemniej jednak brakuje odpowiedzialnych osób. Nie mam nic do schranza, ale oskarżając osoby o nielegalne wspomaganie (bez dowodów, dobra raz się udało) psuje atmosfere na forum. Nie nadaje się na moderatora.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1520 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez brelo » 19 kwi 2013, 22:24

Świetny pomysł. Bardzo mi się podoba. Oczywiście popieram również kandydaturę IV. To bardzo pomoże naszemu forum. Będzie miła atmosfera.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 510 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez schranz » 20 kwi 2013, 01:09

rutra napisał(a):Uważam, że pomysł dobry, niemniej jednak brakuje odpowiedzialnych osób. Nie mam nic do schranza, ale oskarżając osoby o nielegalne wspomaganie (bez dowodów, dobra raz się udało) psuje atmosfere na forum. Nie nadaje się na moderatora.
Czaruranga również oskarżał "bez dowodów" a jednak kilka dni po oskarżeniu został moderatorem. Jeśli oskarżanie kogoś miałoby być przeszkodą w zostaniu moderatorem, to idąc Twoim tokiem myślenia, należałoby Czaturangę zdymisjonować. A może administratorzy uznali, że jednak dowody były i m.in. oskarżeniem zasłużył sobie na rangę moderatora. :>

Czaturanga napisał(a):Wg mnie breloczek nie grał partii uczciwie! Oszukiwał cały nasz klan oraz swojego rywala demona! Nie chce się rozpisywać na ten temat bo mam ważniejsze rzeczy do roboty ale prowadziliśmy własne śledztwo w sprawie ww usera. Z dniem 19.02.2012 usuwam breloczka z rozgrywek klanowych...
(...) @Chlewicki skończ się wydurniać bo sprawa jest poważna --- ktoś oszukuje innych. Za małolata oszukujesz przez internet, jak jesteś dorosły kradniesz. Takie zachowanie trzeba tępić w zarodku!!

viewtopic.php?f=3&t=3299&start=15#p46874
schranz

Postprzez rutra » 20 kwi 2013, 06:40

Co i innego "wg mnie breloczek nie grał partii uczciwie" a co innego to ciągłe najeżdżanie na hajdzika.
rutra

Postprzez thinkerteacher » 20 kwi 2013, 13:58

Arturze spróbuj sobie porównać coś takiego: "co innego blitzowanie, a co innego najeżdżanie na Rutrę za blitzowanie w partiach ligowych". Wbrew pozorom można znaleźć bardzo dużą zbieżność. Też byłeś "przez wszystkich" najeżdżany (pouczany i opierniczany). Zauważ jeszcze, że "wszyscy" w temacie talentu "ciągle najeżdżają" na ciebie. Czy to znaczy, że byłbyś ZŁYM moderatorem? Jak dla mnie to wcale nie jest łatwe zadanie, a do tego wymaga DUŻO umiejętności, wolnego czasu i przede wszystkim chęci. Ja nawet za pieniądze bym nie chciał tego robić!
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7451 razy
Otrzymał podziękowań: 1051 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Horacy » 20 kwi 2013, 14:25

Byłem dziś na innym forum, dotyczącym komputerów. Oto jego statystyki:
Forum przegląda 800 użytkowników :: 32 zidentyfikowanych, 4 ukryci i 764 gości (dane z ostatnich 5 minut)
Najwięcej użytkowników online (3400) było 21.04.2009 (Wt) 23:25
Tam to dopiero masakra ;)
Tego i ja za pieniądze nie chciał bym robić ;)
A co do wyborów tu uważam że lepiej jak jest dowolność czyli pisanie gdzie popadnie np. niż żeby ludzie byli ścigani za to że popełnili jakiś błąd czy głupotę ;)
Oczywiście do nikogo nic nie mam :)
Horacy

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Postprzez adse » 20 kwi 2013, 14:28

Ja tam się nie znam na moderowaniu, ale wiem, że moderowanie, jeśli je widać na forum, robi więcej złego niż dobrego, bo zabija motywację do odzywania się. Pozostaje kiszenie się we własnym sosie kilku lub kilkunastu "swoich".
adse

Podziękował : 55 razy
Otrzymał podziękowań: 347 razy

Postprzez schranz » 20 kwi 2013, 15:09

thinkerteacher napisał(a):Zauważ jeszcze, że "wszyscy" w temacie talentu "ciągle najeżdżają" na ciebie. Czy to znaczy, że byłbyś ZŁYM moderatorem?
Zapytałbym w ten sposób: Czy to znaczy, że wszyscy, którzy na ciebie "najeżdżali" w temacie talentu byliby złymi moderatorami?
Horacy napisał(a):A co do wyborów tu uważam że lepiej jak jest dowolność czyli pisanie gdzie popadnie np. niż żeby ludzie byli ścigani za to że popełnili jakiś błąd czy głupotę ;)
Oczywiście do nikogo nic nie mam :)
Moja wizja na moderowanie jest taka, żeby przenosić treści nie związane z danym tematem do odpowiednich wątków a wpisy łamiące regulamin kasować. W chwili obecnej nie jest to w pełni realizowane na szachowe.pl a powinno być.
adse napisał(a):Ja tam się nie znam na moderowaniu, ale wiem, że moderowanie, jeśli je widać na forum, robi więcej złego niż dobrego, bo zabija motywację do odzywania się.
Moim zdaniem porządkowanie treści i usuwanie wpisów łamiących regulamin robi więcej dobrego , niż złego. Regulamin jest po to, żeby go przestrzegać, jeśli jest w nim określone, np. że
mrozik napisał(a):II.5.Niedozwolone jest publikowanie treści, które naruszają rażąco zasady współżycia społecznego - a sankcje określają różne ustawy, w tym kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks pracy (oraz inne działania mające na celu obrażanie użytkowników, choć prawodawstwo RP nie przewiduje za nie sankcji karnych)
To należy takie treści usuwać, jeśli się pojawią.

Nie rozumiem, dlaczego moderowanie miałoby zabić motywację do odzywania się? Nie mam zamiaru karać użytkowników, za to, że napisali coś "nie na temat", po drugie jeśli zostałbym moderatorem, to moderowałbym wg wytycznych administracji.
schranz

Postprzez adse » 20 kwi 2013, 15:15

Przenoszenie "do odpowiednich wątków" jest wbrew woli użytkownika, bo jeżeli ktoś się w danym wątku wypowiada, to nie znaczy, że chciał się wypowiedzieć w innym - "odpowiednim" zdaniem moderatora. Nikt nie lubi, jak ktoś decyduje za niego, choćby był to najmądrzejszy moderator. Logicznym działaniem w przypadku nieregulaminowych wpisów jest usuwanie lub przenoszenie do kosza. Ewentualnie ukrycie wpisu z adnotacją "nie na temat" i pod przyciskiem umożliwiającym odsłonięcie wpisu na życzenie czytającego.
adse

Postprzez schranz » 20 kwi 2013, 15:39

adse napisał(a):Przenoszenie "do odpowiednich wątków" jest wbrew woli użytkownika, bo jeżeli ktoś się w danym wątku wypowiada, to nie znaczy, że chciał się wypowiedzieć w innym - "odpowiednim" zdaniem moderatora. Nikt nie lubi, jak ktoś decyduje za niego, choćby był to najmądrzejszy moderator. Logicznym działaniem w przypadku nieregulaminowych wpisów jest usuwanie lub przenoszenie do kosza. Ewentualnie ukrycie wpisu z adnotacją "nie na temat" i pod przyciskiem umożliwiającym odsłonięcie wpisu na życzenie czytającego.

Może i wbrew woli użytkownika, ale może zgodnie z wolą administracji? Użytkownicy często są niezorganizowani i bez pomyślunku piszą treści nie związane z tematem, mimo, ze merytoryczne uważam, że powinny być w odpowiednich wątkach, żeby inni mogli je łatwiej znaleźć i żeby treści nie związane z danym tematem, nie przeszkadzały w czytaniu ów konkretnego tematu. Udzielam się na wielu forach, nie tylko szachowych i tak właśnie to wygląda. Wszystko jest czytelne i przejrzyste, dlatego mam taką wizję na moderowanie. Ale podkreślam, jeśli zostałbym moderatorem, to moderowałbym wg wytycznych administracji tego forum a chyba po to, te wytyczne są, żeby ich przestrzegać?
schranz

Postprzez adse » 20 kwi 2013, 15:57

Forum powinno być dla użytkowników, choć bywają fora dla administracji.
adse

Postprzez schranz » 20 kwi 2013, 16:13

adse napisał(a):Forum powinno być dla użytkowników, choć bywają fora dla administracji.

Miałem na myśli wielokrotnie większe fora od szachowe.pl na których jest wielu moderatorów i wszystko jest ładnie uporządkowane. Odnoszę wrażenie, że właśnie porządek i łatwy dostęp do merytorycznych informacji, posegregowanych tematycznie, zachęca użytkowników do czytania i aktywnego udzielania się na forum.
schranz

Postprzez krzysio » 20 kwi 2013, 16:45

Jest takie powiedzenie że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu i to do schranza moim zdaniem pasuje dość dobrze. Moim zdaniem za duże ryzyko że wcześniej czy później zacznie robić jatki z wycieczkami osobistymi. Nieco inna sprawa to dopiero co ostro sam zaśmiecał forum w wielu miejscach "hajdzikiem", jeśli ktoś nie ma ani dystansu do tego co robi ani szacunku dla innych i robi prywatną krucjatę na forum publicznym to raczej powinien być ... banowany a nie zostawać moderatorem.

A osobna kwestia to moderowanie i forma forum, mnie akurat odpowiada nieco luźniejsza, taka jaka jest obecnie, jeśli już gdzieś pójdzie ostry i dłuższy OT to moderatorzy robią swoje (za co im chwała), ja nie widzę potrzeby by mocniej moderować szachowe.pl
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy

Postprzez rutra » 20 kwi 2013, 17:08

thinkerteacher napisał(a):Arturze spróbuj sobie porównać coś takiego: "co innego blitzowanie, a co innego najeżdżanie na Rutrę za blitzowanie w partiach ligowych". Wbrew pozorom można znaleźć bardzo dużą zbieżność. Też byłeś "przez wszystkich" najeżdżany (pouczany i opierniczany). Zauważ jeszcze, że "wszyscy" w temacie talentu "ciągle najeżdżają" na ciebie. Czy to znaczy, że byłbyś ZŁYM moderatorem? Jak dla mnie to wcale nie jest łatwe zadanie, a do tego wymaga DUŻO umiejętności, wolnego czasu i przede wszystkim chęci. Ja nawet za pieniądze bym nie chciał tego robić!

Przykład nietrafiony. Uważam, że schranz psuje(psuł) atmosferę na forum, co mogło doprowadzić do rozpadu klanu chudych dzików. Nie, żebym uważał, że oszukiwanie jest dobre, bo nie jest, ale to już się nudne zaczęło robić takie oskarżanie wszystkich. Oczywiście specjalistą od stwierdzania kto oszukuje a kto nie jest zawodnik z IV kategorią, myślę, że do tego potrzebny jest wyższy poziom. Później pada stwierdzenie, że jak ja zacznę wygrywać z lepszymi zawodnikami to znaczy, że mogę oszukiwać i będzie mnie obserwować. Pewnie, wszyscy wszystkich oskarżajmy, dzięki temu forum osiągnie sukces. Dlatego uważam, że schranz by się na moderatora nie nadawał. A co ma do tego moje blitzowanie to nie wiem. Idź Tomku ranking w SF960 podnieść, bo do stycznia 2013 niedaleko. A nie, to już było.
rutra

Następna strona

Powrót do Informacje, pomysły i propozycje