Dziecinne igraszki i bezczelne zachowanie użytkowników.

Moderator: mrozik

Re: Dziecinne igraszki i bezczelne zachowanie użytkowników.

Postprzez thinkerteacher » 30 gru 2013, 18:44

Widzę, że zupełnie nie rozumiesz IDEI. Jeśli dalej nie czaisz bazy, to pomyśl dlaczego niektórzy sędziowie są skłonni wpisywać natychmiastową porażkę dla zawodnika, który na chwilę podszedł do stoiska z literaturą szachową (a uwierz mi, że akurat nie przegląda "swojej partii", która jest pokazana w danym czasopiśmie czy książce).

Tak jak wyżej napisałem - zapis partii możesz nawet lizać (po ekranie monitora) jeśli masz taką potrzebę, ale podglądanie innych pozycji szachowych - także z własnej partii - jest moim zdaniem NIEETYCZNE (chociaż legalne). Jeśli natomiast pamiętasz całą partię, to nawet nie ma mowy o tym, aby sobie ją "ładować obrazami (diagramami)", wiec tym bardziej temat znika ;) :).

PS. Jak chcesz to zrób eksperyment - po wykonaniu w swojej partii (w realu na turnieju) jednego z dowolnych ruchów, podejdź do dowolnej szachownicy na której nikt nie rozgrywa partii i przeglądaj swoją partię (tę na stoliku obok, którą rozgrywasz) "do tyłu" - i od czasu do czasu staraj się nawiązać kontakt wzrokowy z sędzią. Liczę, że kompletnie nie zdziwisz się, gdy sędzia przerwie ci twoja "oryginalną" partię i pozwoli sobie analizować tak długo ile potrzebujesz (z zerem wpisanym w danej rundzie). Czy dalej nie rozumiesz IDEI czy po prostu sprawdzasz moją cierpliwość :lol2: :* :wall: ?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7447 razy
Otrzymał podziękowań: 1048 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez yetit78 » 30 gru 2013, 19:14

Chyba dalej nie rozumiem. Co innego przeglądanie swojej partii a co innego wykonywanie posunięć których podczas tej partii nie było( ale mogły być).
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1617 razy
Otrzymał podziękowań: 229 razy
Ranking: 0

Postprzez thinkerteacher » 30 gru 2013, 19:22

Czyli (tak jak się obawiałem) teraz wszystko jasne - kwestia etyki i dojrzałości moralnej (pewne wartości oraz ich znaczenie, zrozumienie oraz pewnego rodzaju intuicja, która podpowiada co jest dobre a co złe, nawet jeśli coś nie da się jednoznacznie wyjaśnić czy ująć w ramy przepisów). Niestety w takim układzie jestem w stanie ci tego wyjaśnić, chociaż rozumiem, że nie jesteś w stanie tego pojąć.

Szkoda tylko, że coraz więcej młodszych ludzi nie dojrzewa pod względem moralnym na odpowiedni poziom. Niemniej to jedyny rodzaj rozwojowy, który może być kompletnie różny (i bardzo odległy) od wieku danej osoby. Jakiś czas temu była dość zażarta dyskusja na temat idei FAIR PLAY - być może warto, abyś tam zajrzał ;) :). Pozdrawiam i ubolewam jednocześnie.

Ks. Marek Dziewiecki - Wrażliwość moralna
Wrażliwość moralna to szczególnie cenna inteligencja, dzięki której odróżniamy to, co nas rozwija, od tego, co nas krzywdzi.

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/ID ... ralna.html

Do tego można poczytać niżej także tę krótką wypowiedź:
http://ipf.domenomania.pl/porada.php?id=68

I na koniec ;) :)
Etyka należy do nauk humanistycznych, filozoficznych. Jest to filozofia moralności lub nauka o moralności.

Moralność to zbiór dyrektyw w formie zdań rozkazujących w rodzaju: "Nie zabijaj", których słuszności nie da się dowieść ani zaprzeczyć, gdyż zdania rozkazujące niczego nie oznajmiają.

Dojrzałość moralna jest to odpowiedzialność za własne czyny, zdolność oceny molarnej postępowania i świadomego wyboru spośród tego co uznajemy za dobre i złe.
Ostatnio edytowany przez thinkerteacher 30 gru 2013, 19:34, edytowano w sumie 2 razy
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez kolokwium » 30 gru 2013, 19:25

Podczas turnieju/meczu nie można analizować jeszcze granej partii. "Cofanie się" można nazwać analizą, a sędzia nie musi znać aktualnych pozycji na wszystkich szachownicach (a może być ich dziesiątki).
Na FICS poprzez Babasa jednak przegląda się swoją partię na tej samej szachownicy co się gra (na kuraku też jest taka możliwość).

Inna inszość, to demon napisał o etyce a nie o prawie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1842 razy
Otrzymał podziękowań: 2059 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez yetit78 » 30 gru 2013, 19:55

Po prostu nie rozumiem jaką można wynieść korzyść(wpływ na wynik partii) z odtwarzania tego co było wcześniej a jak nie ma korzyści nie ma oszustwa.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez kolokwium » 30 gru 2013, 20:16

Jeżeli ktoś cię spyta jak dość do przystanku autobusowego gdzie autobusy jadą do TAM, ty (świadomie) wskażesz przystanek, gdzie autobusy jeżdżą do SIAM, to oszukałeś go jeżeli nie masz żadnej z tego korzyści?
A odnośnie przeglądania swojej partii "do tyłu", to dla mnie nie jest to naganne etycznie. Ale jam kiep i basta!
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 31 gru 2013, 07:14

Jak dla mnie oglądanie parti wstecz nie jest ani oszustwem, ani nie etyczne.
Po pierwsze dlatego, że nie pomaga to w grze, która trwa nadal, po drugie są szachisci, którzy pamiętają całą partię.
jesli przeglądanie parti jest nieetyczne, to osoby które mają zdolności pamiętania całej parti, nawet po 50 ruchów - to one z automatu są nie etyczne?
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez fuszer » 31 gru 2013, 17:36

Jeśli ktoś ma dobrą pamięć, to po prostu predyspozycja, która pozwala mu osiągać przewagę nad przeciwnikami jej nie posiadającymi. Będzie to szczególnie widoczne w debiucie oraz pewnych typowych, omawianych w książkach, końcówkach.

W przypadku słabszej pamięci gracz nie ma jednak prawa wspomagać się literaturą i po prostu nie ma możliwości zniwelowania przewagi, jaką oponentowi daje pamiętanie tysięcy pozycji i wariantów - wszystko będzie musiał samodzielnie wymyślać przy desce.

W partii gracz z dobrą pamięcią nie tylko ma w głowie wcześniejsze posunięcia, ale także plany gry i warianty, które wcześniej rozpatrywał. Zawodnik o słabszej pamięci może być jednak wzrokowcem i widząc pozycję sprzed kilku posunięć przypomni sobie, jak chciał dalej kontynuować, albo jakie taktyczne zagrożenia ze strony przeciwnika dostrzegł. Po kilku ruchach, w zmienionej pozycji, może pewnych szczegółów już nie pamiętać, zwłaszcza gdy odszedł w międzyczasie od stolika.

Skoro więc nie możemy zajrzeć do literatury, aby przypomnieć sobie kluczowe posunięcie w ostrym wariancie debiutowym, to nie powinniśmy także wspomagać luk w pamięci poprzez "cofanie" partii i ułatwienie sobie wizualizacji wcześniejszych pozycji - powinniśmy raczej trenować wyobraźnię, aby te pozycje pojawiły nam się w głowie po przejrzeniu zapisu partii, ale bez przestawiania bierek na drugiej szachownicy. Pozwoli nam to nie tylko grać etycznie (gdyż zgadzam się z thinkerem, że wspomaganie drugą deską dla celów retrospekcji nie jest etyczne), ale także podniesie siłę gry - wszak wizualizacja to podstawa liczenia wariantów.

Reasumując - przewijanie partii w Babasie może pomóc w dalszej grze i nie powinniśmy tego robić podczas partii (z logicznego punktu widzenia - gdyby nie korzyści z "przeklikania" partii wstecz - pytanie nie pojawiłoby się na forum, bo po co robić coś, co nic nie wnosi, a zajmuje czas?)
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 906 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez yetit78 » 31 gru 2013, 18:33

Dzięki za wyjaśnienie o co chodzi. Skoro przeglądanie partii wstecz jednak może wpłynąć na wynik to cofanie ruchów nie jest etyczne.

Więc po co istnieje ta opcja?

yetit78

Postprzez hajdzik » 31 gru 2013, 18:56

Osobiście jak grywam w realu, strasznie mnie wkurza jak osoby co ruch wstają od stolika chocby na 2 sek by potem znów usiąść.
Jakby cierpieli na "owsiki"
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez rutra » 31 gru 2013, 19:12

Kiedyś jak jeszcze grałem w szachy przez internet te klasyczne na FICS ustawiałem sobie szachownicę obok laptopa i na niej przesuwałem bierki, a następnie w partii na FICS. Raz miałem taką sytuacją, że wykonałem ruch na szachownicy i nagle zauważyłem, że coś podstawiłem. Gdybym analizował na szachownicy a w pierwszej kolejności wykonał ruch na komputerze, wówczas podstawiłbym. Dlatego uważam, że jeśli ktoś ustawia sobie szachownice obok komputera i na niej analizuje (nie przestawiając bierek) powinien wykonać najpierw posunięcie na komputerze. Jak wiadomo nikt nikomu niczego nie udowodni, kwestia zaufania.

Jeśli ktoś potrafi odtwarzać partie z pamięci wówczas ma tą przewagę, że może sobie zobaczyć co było wcześniej. Ja osobiście kiedyś na korespondencyjnych cofałem by zobaczyć co zagrałem kilka ruchów wcześniej. Było to spowodowane tym, że po kilku dniach grając kilkanaście partii po prostu nie pamiętałem co zagrałem wcześniej, co planowałem, a tak jak sobie sprawdziłem to mogłem sobie przypomnieć. Ale korespondencyjne to inna bajka. Nie widzę problemu w tym, żeby ktoś sobie cofał ruchy na 15 minut by zobaczyć co wcześniej zagrał, ale na turnieju takie coś jest niedozwolone i dobrze.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1518 razy
Otrzymał podziękowań: 1786 razy
Ranking: 1660

Postprzez adse » 31 gru 2013, 19:16

Hajdzik też tego wstawania spróbuj, bywa przydatne - siadasz po chwili i patrzysz "na nowo" na sytuację na desce, przypominając sobie wcześniej przewidywane warianty - ale raz na jakiś czas przychodzi do głowy inny wariant, którego wcześniej nie widziałeś.
adse

Podziękował : 55 razy
Otrzymał podziękowań: 344 razy

Postprzez thinkerteacher » 31 gru 2013, 19:20

Po to, aby po partii można było przeglądać partię, analizować oraz zapisywać. Musisz programistę zapytać dlaczego nie zablokował możliwości blokowania cofania ruchów podczas jej rozgrywania. Sprawdziłem, że jest opcja zablokowana związana z użyciem silnika (pojawia się komunikat "nie możesz analizować podczas gry").

Wiem, że jest mała szansa, że zrozumiesz o czym mówię, ale powiem to: jeśli coś jest dozwolone, to automatycznie wcale nie znaczy, że koniecznie trzeba to robić.

Odnośnie wstawania, to nie wyobrażam sobie "przesiedzieć" całą partię trwająca więcej niż godzinę. Oczywiście jak mam ciężką pozycję i muszę siedzieć i wnikać, wówczas ograniczam wstawanie. Niemniej jak podkreślił kolega adse: od czasu do czasu wstanie od deski, odprężenie się i nabranie świeżego powietrza... może pomóc w nowym spojrzeniu na to co stoi na desce. Zwłaszcza jeśli zobaczy się pozycję z perspektywy naszego przeciwnika :).

PS. Dziękuje Fuszerze za poparcie i wyjaśnienie (wraz z użyciem pedagogicznego narzędzia) tego czego ja nie potrafię ;) :).
thinkerteacher

Postprzez rutra » 31 gru 2013, 19:41

Dla mnie siedzenie przed szachownicą bez wstawania przez 2 czy 3 godziny nie jest niczym niewyobrażalnym. Dziś podczas partii pierwszy raz od stolika wstałem dopiero po ok. 90 minutach, że rozprostować kości. Mi osobiście nie przeszkadza jak przeciwnik wstaje, odchodzi od stolika. Mógłby to robić po każdym posunięciu.

Natomiast trochę denerwujące jest gdy przeciwnik spóźnia się na partie. Ja oczywiście jestem przeciwny wprowadzaniu przepisu zero tolerancji dla spóźnień. Kiedyś "złapaliśmy kapcia" i musiałem zabrać całą drużynę na rundę do Rudnika. To była sytuacja losowa i była taka możliwość, że się spóźnimy. Do rundy zostało pół godziny. Mogliśmy zostać skoro i tak groził walkower, na szczęście udało się przekonać sędziego, aby było możliwe krótkie spóźnienie. Dojechaliśmy na czas, ale gdyby był jakiś korek to nie byłoby szans przyjechać punktualnie, więc uważam, że te 15 minut powinno być na takie sytuacje losowe. Natomiast nie rozumiem zawodników, którzy notorycznie się spóźniają. Raz to może być przypadek, ale kilka razy... małe prawdopodobieństwo, że to przypadek. Jednak może zrobić pierwszy ruch i sobie pójść gdzieś na godzinę. Na jedno wyjdzie.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1518 razy
Otrzymał podziękowań: 1786 razy
Ranking: 1660

Postprzez kolokwium » 31 gru 2013, 19:49

hajdzik napisał(a):Osobiście jak grywam w realu, strasznie mnie wkurza jak osoby co ruch wstają od stolika chocby na 2 sek by potem znów usiąść.
Jakby cierpieli na "owsiki"

Tak samo można powiedzieć, że część szachistów podczas partii cierpi na zatwardzenie.

Są różne ludziska, i mają różne zwyczaje i potrzeby. Jednym wstawanie pomaga, innym przeszkadza (nie że przeciwnik wstaje, lecz że "wychodzą z partii i nie potrafią "wejść do niej" po powrocie do szachownicy). Jednym pomaga tworzenie maski z rąk, innym czapka z daszkiem wystarczy do odizolowania się od świata.
Pozwólmy ludziom żyć aby oni pozwalali nam. Prawo do wolności jest wyższym stopniem tolerancji.
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Informacje, pomysły i propozycje