Może sprecyzować rejestrację + dopuścić notację miedzynar.?

Moderator: mrozik

Może sprecyzować rejestrację + dopuścić notację miedzynar.?

Postprzez BSP » 28 sie 2018, 23:41

Jako, że jest to mój pierwszy post tutaj, to witam wszystkich! :jupi:

Miałem pewne problemy z rejestracją, które powtarzałem ileśtam razy, do momentu, iż bałem się, że strona uzna mnie za bot'a i zablokuje możliwość rejestracji o_O :wall:

Otóż, zostałem przy rejestracji zapytany:
Co zagrasz czarnymi po 1.f3 e5 2.g4:

Możliwych odpowiedzi na to pytanie Co zagrasz jest multum. Jest ono pytaniem o moje preferencje i wedle upodobania mogę zagrać "co chcę", zwłaszcza że mając przewagę w danej pozycji wcale nie muszę "iść na łatwiznę" i mogę wygrać w sposób jaki chcę wygrać, prawda?
Zwłaszcza, że jeśli miałbym wybrać najlepsze posunięcie w danej pozyji, to strona pewnie by mnie poprosiła o to, by to zrobić, a nie tak jak tutaj - pozwalała mi wybrać ruch według moich preferencji, prawda?

Jednak strona z jakiegoś powodu chyba nie lubiała moich odpowiedzi i musiałem przesyłać formularz od nowa, tylko po to, by znów został odrzucony...

. . . . .

Aż zacząłem się martwić, czy nie ma jakiegoś limitu i strona mnie nie zablokuje, uznając za bota...
No nic, myślę sobie - nie ma sensu próbować zbyt wiele, by mi nie zablokowano możliwości rejestracji - zdecydowałem się zamatować przeciwnika! Hooray! :jupi:

Gram więc 2.. Qh4# i... źle :'(

Spróbowałem więc zamatować przeciwnika moją królową, podając tylko ruch: Qh4#.

Obrazek

I zgadnijcie co? Też źle ^_^'

W końcu po kilku próbach. formularz rejestracji przyjął moją odpowiedź **** (*ukryte przez admina ;-)), miałem jednak niezłego stracha, że mnie zablokuje czy coś T_T

Moja propozycja:

Może sprecyzować o co chodzi w pytaniu formularza?
Dla przykładu, jeśli miałbym pozycję, gdzie mogę
  • pchnąć piona i dać mata w 3 ruchach
  • poświęcić Królową i dać smothered mata (Mat Beniowskiego) w 4 ruchach
to będąc zapytany "co zagrasz", pójdę oczywiście w kierunku bardziej widowiskowego zakończenia i poświęcę Królówkę, by potem zadusić króla swoim skoczkiem :twisted:

Jeśli jednak byłbym zapytany o najlepsze posunięcie, przez co rozumie się albo najlepszy ruch w danej pozycji, np. wykorzystujący błąd przeciwnika i dający zdecydowaną przewagę lub, w przypadku wymuszonego mata, najlepszą sekwencję ruchów (tj. najkrótszą), to oczywiście popchnę piona i zamatuję w trzech ruchach, a nie w czterech.

Jest więc zasadnicza różnica między pytaniem o najlepsze posunięcie, jak np. przy puzzlach szachowych, a o pytanie co dany delikwent będzie z łaski swojej raczył tutaj zagrać :-P
...Jak to mówi pewne przysłowie, a mój dziadek zna przysłów wiele: każdy lubi co innego; jeden lubi pieniądze, inny truskawki, trzeci dziewczyny/chłopaków, a jeszcze inny lubi jak mu nogi śmierdzą :devil:

Skoro więc żądacie najlepszego posunięcia w danej pozycji, to dlaczego o to nie zapytać? Jeśli konto miałby zakładać 'bot', to bot'om to pewnie różnicy nie zrobi, bo i tak i tak nie odpowiedzą (chyba że ktoś go specjalnie tak zaprogramował i doczepił mu silnik szachowy, ale wtedy pytanie mija się z celem), a ludzi za to niepotrzebnie straszy i im życie utrudnia ;-)

Do tego jeszcze inna sprawa, dlaczego międzynarodowy zapis Qh4# nie jest akceptowany? :( :(
A gdyby tak można dopuścić tego typu zapis, zwłaszcza że większość młodych ludzi grających przez internet pewnie robi to na chess.com, lichess.org czy innych tego typu anglojęzycznych stronach? Nie byłoby to lepszym rozwiązaniem? Myślę, że polepszyłoby to rejestrowanie i zrozumienie formularza :)

Sorry, że tak się rozpisałem w swoim pierwszym poście, ale miałem stracha i mi ulżyło, że strona nie wzięła mnie za bota i pozwoliła się w końcu zarejestrować :lol2:
Z jednej strony więc chciałem się z tym podzielić, a z drugiej zwrócić uwagę na to, iż takowy problem istnieje.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia! ♥
Załączniki
Qh4.png
Qh4.png (5.17 KiB) Przeglądane 536 razy
BSP

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Może sprecyzować rejestrację + dopuścić notację miedzyna

Postprzez kolokwium » 29 sie 2018, 00:12

Jak strona przemawia do mnie w języku polskim, to odpowiadam w tym samym. Jak kiedyś na ruskiej stronie antybot zadał mi pytanie, to bez większego zastanowienia odpowiedziałem po rusku. Rejestracja przeszła bez kłopotu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2062 razy
Otrzymał podziękowań: 2189 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Rafcik » 01 wrz 2018, 07:27

To pytanie zmniejszyło w jakimś stopniu udział spamerów na forum. Przynajmniej tych mniej kumatych. Nie jest idealne, więc warto by je zmienić. Potrzeba takiego pytania i odpowiedzi na które trzeba znać dobrze grę i nie można wyszukać tego ot tak w google.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 390 razy
Ranking: 2268

Postprzez rutra » 01 wrz 2018, 12:19

kolokwium napisał(a):Jak strona przemawia do mnie w języku polskim, to odpowiadam w tym samym. Jak kiedyś na ruskiej stronie antybot zadał mi pytanie, to bez większego zastanowienia odpowiedziałem po rusku. Rejestracja przeszła bez kłopotu.

Nie zmienia to jednak faktu, że pytanie jest niejasno sprecyzowane. Co zagrasz po...? A ja sobie mogę zagrać wszystko, mam 23 warianty i nikt mi nie zabroni grać któregokolwiek z nich. Nigdzie nie jest napisane, żeby wybrać najsilniejszy ruch.

&

Gdyby pytanie było trudniejsze, to wielu początkujących szachistów mogłoby się zniechęcić nie mogąc się zarejestrować.
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 1997 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 01 wrz 2018, 13:01

Rafcik napisał(a):Potrzeba takiego pytania i odpowiedzi na które trzeba znać dobrze grę i nie można wyszukać tego ot tak w google.
rutra napisał(a):Gdyby pytanie było trudniejsze, to wielu początkujących szachistów mogłoby się zniechęcić nie mogąc się zarejestrować.

Rutra dał kluczową odpowiedź - mamy być dla znawców czy i dla potencjalnych adeptów (lub ich opiekunów) gry.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2062 razy
Otrzymał podziękowań: 2189 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez adse » 01 wrz 2018, 19:41

Czytać każdy może, czyli forum jest dla wszystkich.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 414 razy

Postprzez Gasper » 11 wrz 2018, 19:08

Ale każdy może mieć też chcieć sie dowiedzieć czegoś chociażby pytając. A wtedy odpada.
Gasper

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Powrót do Informacje, pomysły i propozycje