Usunięcie niepotrzebnego oprogramowania

Moderator: kolokwium

Usunięcie niepotrzebnego oprogramowania

Postprzez Titrant » 21 cze 2020, 17:22

Pytanie kierowane głównie do osób znających się na IT.
Otóż w Windows 10 mamy zainstalowane w pakiecie sporo niepotrzebnego softu. Część z tych aplikacji można normalnie odinstalować, części z nich (przynajmniej z poziomu panelu aplikacji) się nie da. I tutaj moje pytanie: czy rzeczywiście się nie da? Czy jedynie wystarczy wiedzieć jak to zrobić?
Zależy mi na usunięciu (lub przynajmniej wiedzy czy da się to zrobić) takich niepotrzebnych aplikacji jak:
- Cortana (nawet nie obsługuje języka polskiego);
- Microsoft Edge;
- Microsoft Store.

Edge'a ponoć odinstalować się nie da, ale rozmaite fora powiadają, że blokada jego deinstalacji jest sztuczna, bo nie ma on de facto żadnego wpływu na działanie systemu. Dotarłem również do różnych apek odinstalowujących taki soft, ale nie mam do nich przekonania.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 145 razy
Otrzymał podziękowań: 241 razy
Ranking: 1000

Re: Usunięcie niepotrzebnego oprogramowania

Postprzez Grem » 21 cze 2020, 20:23

Ostrzegam zawczasu że nie jestem znawcą z IT :> ale można odinstalować wiele tych programów z poziomu Power Shell (jako administrator) i pewnie tak jest, tylko to zazwyczaj jest nieoficjalne i nie autoryzowane, czy to będzie miało jakieś negatywne konsekwencje nikt nie daje gwarancji, więc robimy to ewentualnie na własne ryzyko.

Cortana oczywiście u nas nie działa, ja ją po prostu wyłączyłem, odpiąłem z paska zadań a w menadżerze zadań (skrót Ctrl+Shift+Esc), uruchamianie ustawiłem stan na wyłączona, więc się nie uruchamia.

Microsoft Edge mam nową wersje opartą na chromium więc jest nie jako zbliżona do chrome, w zasadzie nie jest najgorsza, w porównaniu do poprzedniej wersji, ale i tak mam ustawioną domyślnie inną przeglądarkę ale czasem z niej korzystam, tę nową wersje póki co można normalnie usunąć przez odinstalowanie.

Store też można odinstalować z powera, ale póki co go nie wywalam może się przyda :] .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 280 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez Titrant » 05 lip 2020, 16:38

Wiadomo, kopia zapasowa danych przy takich zabiegach to podstawa ;-).
Dzięki za podpowiedź odnośnie Cortany - potraktuję ją tak jak opisałeś.
Co do Edge'a, to nie da się go odinstalować z poziomu Power Shell, bo, przynajmniej u mnie, znajdziemy taki wiersz.
NonRemovable : True

Więc Edge obecnie jest nie do ruszenia, chyba że za pomocą innych aplikacji do deinstalacji, ale - jak to już wspominałem - nie mam do nich przekonania.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 145 razy
Otrzymał podziękowań: 241 razy
Ranking: 1000

Postprzez Grem » 05 lip 2020, 21:31

Titrant napisał(a):W
Dzięki za podpowiedź odnośnie Cortany - potraktuję ją tak jak opisałeś.
Co do Edge'a, to nie da się go odinstalować z poziomu Power Shell, bo, przynajmniej u mnie, znajdziemy taki wiersz.
NonRemovable : True

Prawdopodobnie jedno z ustawień komend/poleceń Power shell Set-NonRemovableAppsPolicy przybiera wartość -NonRemovable 0 lub -NonRemovable 1, tu opis na stronie Microsoft, ale jak pisałem się za bardzo nie znam ale taki opis jest w dokumentacji w powyższym linku, ew. pomoc z poziomu Power Shell komendą : Get-Help Set-NonRemovableAppsPolicy.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 280 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Powrót do Hydepark