Czy Ziemia jest płaska?

Moderator: kolokwium

Czy Ziemia jest płaska?

Postprzez regis88 » 20 sty 2017, 00:59

Jak w temacie. Bo z moich obserwacji wynika, że jest.
regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 2097

Re: Czy Ziemia jest płaska?

Postprzez hajdzik » 20 sty 2017, 02:11

tak, i leży na 7 krokodylach....
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 248 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez regis88 » 20 sty 2017, 02:21

Jeśli nie jest jak to wyjaśnić?

regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 2097

Postprzez Athame » 20 sty 2017, 20:39

Też uważam że teoria warta zweryfikowania. „Dowody” są ambiwalentne.
Athame

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Postprzez Rafcik » 22 sty 2017, 20:15

"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 389 razy
Ranking: 2268

Postprzez Athame » 29 sty 2017, 15:00

rutra napisał(a):"-Dlaczego uważasz, że Wahadło Foucaulta jest dowodem na kulistość Ziemii?
-A bo na youtube tak mówią"

Wahadło Foucaulta musi być prawidłowo zrobione i umieszczone w ściśle określonym miejscu i w ścisłe określonych warunkach, czyli skracając wywód – dowód zadziała tylko w mocno spreparowanych warunkach. Przy takim podejściu można udowodnić cokolwiek, natomiast trasy lotów są rzeczywiście podejrzane – tu chętnie wysłuchałbym racjonalnego wytłumaczenia.
Athame

Postprzez Athame » 29 sty 2017, 23:25

rutra napisał(a):Natomiast tego czego nadal nie rozumiem, to dlaczego lecąc nie tak dawno samolotem gdy popatrzyłem przez okno widziałem linię horyzontu bardzo daleko. Według niektórych obliczeń powinna ona się zakrzywiać po 5 kilometrach.

Coś sugerujesz?
Athame

Postprzez mariuszek2pi » 30 sty 2017, 01:49

Athame napisał(a):
rutra napisał(a):"-Dlaczego uważasz, że Wahadło Foucaulta jest dowodem na kulistość Ziemii?
-A bo na youtube tak mówią"

Wahadło Foucaulta musi być prawidłowo zrobione i umieszczone w ściśle określonym miejscu i w ścisłe określonych warunkach, czyli skracając wywód – dowód zadziała tylko w mocno spreparowanych warunkach. Przy takim podejściu można udowodnić cokolwiek, natomiast trasy lotów są rzeczywiście podejrzane – tu chętnie wysłuchałbym racjonalnego wytłumaczenia.

Ale głupoty piszesz, az głowa boli
-w żadnym miejscu....w każdym miejscu na kuli ziemskiej
-w żadnych warunkach....musi byc tylko zamocowane na zawieszeniu cardana i koniec! o wahadle Foucaulta
mariuszek2pi

Podziękował : 6 razy
Ranking: 0

Postprzez mariuszek2pi » 30 sty 2017, 02:03

rutra napisał(a):Otóż chodzi mi o to, że według tego co heliocentrycy mówią (chyba, że się mylą) to Ziemia powinna się "obniżać" po 5 kilometrach, a linię horyzontu widać dalej, tak jakby to nie było 5km. Chyba, że to jakieś złudzenie optyczne, miraż cy coś w tym stylu.

Jest jeszcze jedna rzecz, ale to musiałbym sprawdzić, może jak kiedyś będę nad morzem to się temu przyglądnę. Otóż jak się jest nad morzem i widzi się statki, to te statki po pewnym czasie "znikają za horyzontem", ale jeśli przybliżymy aparatem z telefonu to będziemy dalej widzieć statek, po pewnym czasie zacznie on "znikać za horyzontem", wtedy popatrzymy przez lornetkę i dalej będzie widzieć statek. Kiedy patrząc przez lornetkę "zniknie on za horyzontem" wówczas możemy popatrzeć przez teleskop i dalej go będziemy widzieć.

No i co wynika z tego wywodu?
Zmieniasz tylko przyrząd, urządzenie, gdzie zmienia sie kąt widzenia i masz wrażenie, ze statek nigdy nie zginie za horyzontem, gdybysmy mieli nieskoncznie przyblizajacy przyrząd, to statek nigdy by nie zniknął za horyzontem,...A teraz zmieńmy układ odniesienia i znajdujemy sie na statku...oddalajac sie od brzegu i majac nieskonczenie przyblizajacy przyrząd tez nigdy obserwator nie zniknie nam na brzegu, z plaży?....
Idac tym przykładem, dlaczego nigdy nie mozna dojsc do tęczy? tęcza ucieka przed nami, az wkącu zniknie? dlaczego?
mariuszek2pi

Podziękował : 6 razy
Ranking: 0

Postprzez thinkerteacher » 30 sty 2017, 06:29

rutra napisał(a):...Co wyszło? Otóż nabrałem pewnych wątpliwości czy aby na pewno Ziemia jest okrągła.

Jestem na takim kierunku studiów, że wiem iż jeśli coś się udowodni to znaczy, że tak jest i koniec kropka. Nie może być tak, że mamy dowód na to, że Ziemia jest okrągłą kulą (podaje przybliżony kształt, bo w rzeczywistości jest rzekomo elipsą) i jednocześnie dowód na to, że jest płaska. Coś tu jest nie tak, musi być błąd w którymś z dowodów.

Nie twierdzę, że Ziemia jest płaska i nie mam zamiaru tego sprawdzać, bo do niczego mi to nie jest potrzebne (niech sobie będzie nawet kwadratem, albo słonecznikiem)...

Ja byłem na takich studiach na których mnie uczono, że jeśli coś jest PEWNE to znaczy, że do chwili obecnej nie zostało (jeszcze) obalone. Dlatego samo udowodnienie czegoś nie oznacza jeszcze, że jest to już definitywny "koniec i kropka". To tak jak w szachach - jeśli udowodnisz jakąś pozycję (albo wyciągniesz z niej pewien wniosek), to jest to prawdziwe (zakładając oczywiście brak błędów logicznych i formalnych)... ale tylko tak długo dopóki nikt inny tego nie obali ;) <:D

Jakiś przykład? Otóż do czasu stworzenia mocnych i efektywnych silników (programów) szachowych - było dziesiątki przykładów studiów (kompozycji) szachowych, które uznawano za w pełni poprawne. A jak się w końcu silniki dobrały do nich, to "nagle" okazało się, że są dziurawe.

Dlatego warto być ostrożnym z tym, że "na bank dziś mamy w tym rację". Raczej dobrze jest mieć otwarty i ostry jak brzytwa (Ockhama) umysł! Wówczas jest większa szansa na to, że nasze rozumowanie przyniesie ciekawe i wartościowe owoce ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7977 razy
Otrzymał podziękowań: 1096 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Nataniel998 » 18 lip 2018, 12:26

Po pierwsze ziemia ma góry więc nie jest płaska, płaski to jest stół.
Po drugie ziemia nie ma kształtu kuli! Ma kształt Geoidy!
Po trzecie bezsensu jest poruszanie takiego tematu na forum szachowym.
Po czwarte nawet jeśli ziemia jest "płaska"(dobrze wiemy że nie może być płaska bo ma góry, jak wyjrzę przez okno to od razu widać że nie jest płaska) to jakie to ma znaczenie dla przeciętnego człowieka żyjącego na tej planecie ?
Po piąte :rotfl: :wall: :lol2: :lol2: :lol2: hahahahahahaa :wall: :rotfl: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :wall: :rotfl: :lol2:
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 124 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy
Ranking: 1908

Postprzez korob » 18 lip 2018, 20:17

Czy Matka Polka jest płaska? Nie! A Ziemia to nasza matka, więc w Polsce na pewno nie jest płaska.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 174 razy
Otrzymał podziękowań: 185 razy
Ranking: 2119

Powrót do Hydepark