Jak hartowała się stal...

Moderator: kolokwium

Moje partie - Marek w Nocy

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 03:41

Aby stać się odrobinę lepszy trzeba odrobinę trenować. Co trenować? Przede wszystkim: debiuty, grę środkową i końcówki. Jak opanujesz odrobinę te trzy elementy będziesz odrobinę lepiej grał.
rutra

Podziękował : 1632 razy
Otrzymał podziękowań: 2028 razy
Ranking: 1670

Re: Moje partie - Marek w Nocy

Postprzez krzysio » 17 gru 2016, 16:09

Artur, z czystej ciekawości zapytam - zalecasz to co myślisz, czy swoim zwyczajem za chwilkę napiszesz, że pisałeś coś dokładnie odwrotnego do tego cy myślisz, po to by sprowokować znów coś?
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1018 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 16:48

Nudzą mnie już tematy na forum - co zrobić aby grać lepiej, na które i tak nikt konkretnej odpowiedzi nie udzieli.

W wielkim skrócie grę w szachy dzielimy na 3 części - debiut, gra środkowa, końcówka. Te trzy elementy trzeba poprawić (czyli wszystko) aby grać lepiej. Czyżbym nie miał racji?

Marek w Nocy -> jak chcesz pokonywać słabszych zawodników to polecam rozwiązywać zadania taktyczne, najlepiej z książki, a jak nie masz książki to chesstempo.com lub chess.com (tu można tylko 5 zadań dziennie na darmowym koncie).
rutra

Postprzez krzysio » 17 gru 2016, 16:53

rutra napisał(a):Nudzą mnie już tematy na forum - co zrobić aby grać lepiej, na które i tak nikt konkretnej odpowiedzi nie udzieli.

...

Absolutnie Cię nie nudzą, jesli takie pytanie się pojawia to natychmiast udzielasz konkretnej odpowiedzi, podobnie i tym razem było. Więc z ciekawości pytam - to była Twoja rada czy tylko prowokacja do czegoś tam?
krzysio

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 20:10

Jak widać są forumowicze (krzysio), którzy udzielają rad nie mając żadnej kategorii (grając pewnie na poziomie max. IV kategorii) i którzy mają problem z logicznym myśleniem. Oczywiście samo kucie debiutów na pamięć sensu nie ma, z tym że jeśli kiedyś doradzałem naukę debiutów to chodziło mi o rozumienie dlaczego akurat tak gramy.

Dla przykładu w poniżej pozycji:

[FEN "r1bqkbnr/pp1p1ppp/2n5/4p3/3NP3/8/PPP2PPP/RNBQKB1R w - - 0 1"]

forumowicz "krzysio" krytykuje ruch Sb5 gdyż uważa, że wiele ruchów jedną figurą nie ma sensu. Nie bierze pod uwagę faktu, że jeśli ruchu skoczkiem nie wykonamy to tego skoczka najzwyczajniej stracimy.

Także jeśli chcesz słuchać rad "specjalistów", którzy ciągle krytykują, a sami mają bk (grają na poziomie max. IV to spoko).

Rób jak najwięcej zadań - kombinacji, później nagle błyskawicznie zaczniesz zauważać w partii widełki, związania, podwójne uderzenia.
rutra

Postprzez Cytruk » 17 gru 2016, 20:22

Brawo Rutra!!!!!

Akurat wziąłeś przykład taki aby zrobić z krzysia kogoś kto daje złe rady.
Z przyczyn osobistych oświadczam zakończenie mojej przygody z szachami. Postaram się wypełnić normę na I-szą kategorię i na długi czas zaprzestaję gry. Zamierzam jeszcze wystąpić na memoriale Rubinsteina i będzie to mój prawdopodobnie ostatni turniej.
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Ranking: 1741

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 20:26

krzysio napisał(a):1. W debiucie rozwijamy figurki a nie skaczemy jedną po pięć razy.

rutra napisał(a):1. Czy sugerujesz, że manewr Sf3-d4-b5-d6 jest zły? Co zamiast tego grać?

Wygaszony post, więc cytuje z pamięci:

"Nie będę ci teraz szukał wariantu" = Nie wiem co należy zagrać, dlatego uniknę odpowiedzi na niewygodne pytanie.
rutra

Postprzez krzysio » 17 gru 2016, 21:15

@rutra
Młodzieńcze, ta partia prawdopodobnie nadal jest cała na forum, jestem też przekonany, że jest i cała (lub prawie cała) moja jej ocena (jeśli mój post wygasł to cytował to kolokwium), wklej całość a nie pajacuj. Wyrywając coś z kontekstu i doprawiając do tego kawałek swojej interpretacji zwyczajnie manipulujesz. Tak, jestem bk, bk zrobiło ocenę Twojej partii, wypunktowało kilka błędów których jakoś inni nie wykpili, jeśli bk potrafiło znaleźć serię błędów w partii takiego asa jak Ty, to sporo mówi o Twoich szachach. Wklej i też te moje opisy Twoich partii gdzie jak dziecku tłumaczyłem co to znaczy słabe pole, jak ustawiać lekkie, szczególnie skoczki, jak pionki układać, wklej podawane przeze mnie przykładowe partie by pokazać Tobie gdzie rażące błędy robisz i czego nie rozumiesz. I jeśli robi to Tobie bk, to wstydziłbyś się przyznawać do swojej II na tle owego bk.

To samo bk robiło ocenę Twoich planów na I już 2-3 lata temu, pisałem kilka lat temu dlaczego będziesz miał z tym ogromne problemy. Możesz i to wkleić, a na podstawie własnych wyników pokazać jak bardzo się myliłem.
krzysio

Moje partie - Marek w Nocy

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 22:18

@krzysio

Głupoty piszesz. Sam zapewne nigdy w turnieju nie zagrałeś a mówisz innym jak mają grać. Siądź do szachownicy i pokaż co potrafisz, ile jest warta twoja wiedza odnośnie gry pozycyjnej.

Podałem tylko 1 punkt, ponieważ nie odpowiedziałeś na zadane pytanie. Zagrałem główny wariant w Swiesznikowie, a ty mi mówisz, że nie wykonujemy wielu ruchów tą samą figurą. Skoro tak to zapytałem co innego należało zagrać (po 1. e4 c5 2. Sf3 Sc6 3. d4 cxd4). Odpowiedzi na pytanie nie uzyskałem.

Mówisz, że ja stoję w miejscu, mam II 1600 (+/- 50) i moje rady są złe, bo się u mnie nie sprawdziły. A czy twoje rady się sprawdziły skoro cały czas masz bk? (jakbyś zagrał w turnieju to pewnie prezentowałbyś poziom max. IV kategorii). Tak wiem, nie chce ci się trenować, mi też się nie chce i dlatego nie ma progresu.

Poleciłem rozwiązywanie zadań taktycznych (obecnie nie rozwiązuje, bo mi się nie chce, ale jak rozwiązywałem to odniosłem duży progres). Ty z kolei czepiłeś się mojego prowokacyjnego wpisu sprzed pół roku i powtarzasz jakbyś nie rozumiał sensu mojej wypowiedzi. Czy to co poleciłem w tym temacie - rozwiązywanie zadań na chesstempo/chess.com (oczywiście jeśli się nie posiada książki) jest złe.
rutra

Postprzez krzysio » 17 gru 2016, 22:25

@Artur
Ktoś dopiero co rozmowę z Tobą przyrównał do rozmowy z automatyczną sekretarką. Podzielam ten pogląd, zadzwoniłem właśnie na taką "automatyczną sekretarkę".
krzysio

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 22:27

@krzysio

Również uważam, że rozmowa z tobą jest jak z automatyczną sekretarką, żadnych argumentów, tylko "odbijanie piłeczki". Coś na zasadzie - brakuje mi argumentu zakrzyczę go, może się odczepi.
rutra

Postprzez kolokwium » 17 gru 2016, 22:29

rutra napisał(a):jakbyś zagrał w turnieju to pewnie prezentowałbyś poziom max. IV kategorii
To tylko gdybanie, jednak na podstawie prezentowanych ocen pozycji, można wnioskować, że zrozumienie gry krzysio ma na wyższym poziomie niż III kategoria.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2098 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 22:31

Samą oceną pozycji wiele nie zdziała, a jak już kiedyś pisał, że przegrałem końcówkę, która powinna ustać IV kategoria to gdyby trochę pojeździł po turniejach, pomęczył się grając partie po 2-3 godziny to zobaczyłby jakie proste błędy by wykonywał.
rutra

Re: Jak hartowała się stal...

Postprzez Cytruk » 17 gru 2016, 23:15

@krzysio @rutra

Polecam zażeganie tego konfliktu za pomocą partii. :)
Z przyczyn osobistych oświadczam zakończenie mojej przygody z szachami. Postaram się wypełnić normę na I-szą kategorię i na długi czas zaprzestaję gry. Zamierzam jeszcze wystąpić na memoriale Rubinsteina i będzie to mój prawdopodobnie ostatni turniej.
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Ranking: 1741

Re: Jak hartowała się stal...

Postprzez rutra » 17 gru 2016, 23:58

Cytruk napisał(a):@krzysio @rutra

Polecam zażeganie tego konfliktu za pomocą partii. :)

Ja mogę zagrać. Najlepiej "na żywo", może być przy okazji jakiegoś najbliższego turnieju, jak nie w Polsce to na Słowacji.
rutra

Następna strona

Powrót do Hydepark