kwiatki na forum

Moderator: kolokwium

Re: kwiatki na forum

Postprzez Athame » 29 paź 2016, 08:24

AuroraBorealis napisał(a):Jeśli taka sytuacja miała miejsce, to opłata pzszachu jest wbrew prawu, które zabrania do zmuszania za niewykonaną usługę.

AuroraBorealis napisał(a):co również jest niezgodne6 z prawem.
Athame

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Postprzez AuroraBorealis » 29 paź 2016, 09:58

Athame napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):Jeśli taka sytuacja miała miejsce, to opłata pzszachu jest wbrew prawu, które zabrania do zmuszania za niewykonaną usługę.

AuroraBorealis napisał(a):co również jest niezgodne6 z prawem.

No i co tu widzisz takiego smiesznego? Przeczytaj posta jeszcze raz ze zrozumieniem, to zauwazysz, ze pierwszy cytat odnosi sie do jednej sytuacji, a drugi do innej.
AuroraBorealis

Podziękował : 162 razy
Otrzymał podziękowań: 388 razy
Ranking: 2120

Postprzez Athame » 29 paź 2016, 20:43

Szkoda słów, ale... w pierwszym przypadku zdanie jest niegramatyczne. W drugim literówka.
Athame

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Zapraszam na mój nowy Vlog szachowy

Postprzez kolokwium » 01 lis 2016, 14:14

kruczy napisał(a):Zapobiegnie to poprawianiu mnie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2079 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 01 lis 2016, 18:36

zamiast wytykac błędy forumowiczów, zrób coś pozytecznego dla ludzkości, idź do jakiejś podstawówki i zaproponuj jedną godzinę ortografi dla dzieci za darmo - taki pozyteczny wolontariat.
Tutaj zaczynasz być męczący, a być może w szkole ucząc dzieci spełnisz swoje niespełnione marzenie.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 01 lis 2016, 20:27

Sęk w tym, że większość osób, które tutaj zagościły skończyły podstawówkę. Dlatego twoje marzenie abym spełnił się ucząc w podstawówce (niestety) będzie niespełnione.
Ale może jedno z moich kiedyś się spełni - aby nie można było się doczepić do twoich wpisów. To taka moja delikatna uszczypliwość.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 01 lis 2016, 20:33

Patrząc z pozycji czytającego to może być odbierane jako atakowanie innych forumowiczów i szerzenie mowy nienawiści.
rutra

Podziękował : 1622 razy
Otrzymał podziękowań: 2016 razy
Ranking: 1670

Postprzez hajdzik » 01 lis 2016, 20:44

kolokwium upaja się widokiem sponiewieranego forumowicza, któremu przydarzył się błąd lub pomyłka.
Tak, można to odbierać jako atakowanie innej osoby, próbę jego publicznego poniżenia, wywyższenia swojej własnej osoby - to może mieć podłoże psychologiczne z dzieciństwa - kiedy to sam popełniał liczne błędy - i rodzice, lub nauczyciele również publicznie go poniżali - co trwale zapisało się w jego pamięci.
Być może jest również inna przyczyna jego zachowania - ale to już raczej sprawa psychologa.

PS. kolokwium - my z arturem i innymi jesteśmy niereformowalni, nami sobie już głowy nie zaprzątaj, ale jak zajmiesz się grupą dzieciaków w podstawówce - jest szansa, że chociaż kilka dzieciaków będzie piszącymi poprawnie polakami.
hajdzik

Postprzez kolokwium » 02 lis 2016, 01:55

kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 02 lis 2016, 02:57

Tylko ja musiałem się dokładnie wczytać w cytowany fragment (swój tekst 3 razy czytałem i błędu nie wyłapałem), a później sprawdzić na sjp.pl jakie jest znaczenie słowa "piał" i odpowiednio to zinterpretować. Jednak jest różnica pomiędzy powiedzeniem posłance "Niezła z ciebie dupeczka" (celowy, obraźliwy tekst) a "przejęzyczeniem" (zgubieniem jednej litery) i napisaniem "piał" zamiast "pisał".

Moim zdaniem moderator powinien (z angielskiego "should", nie mylić z "must"):
-przenosić tekst niezgodny z tematem we właściwe miejsce
-zwracać uwagę na błędy ortograficzne, językowe i je edytować

Tymczasem mamy wytykanie błędów na każdym kroku co niektórzy to negatywnie odbierają.

"I choćbyś napisał tekst popularno-naukowy na milion słów to i tak znajdzie się ktoś kto wytknie błąd, bo w jednym wyrazie zgubisz literę, lub popełnisz błąd ortograficzny".

PS. Jak dla mnie nazywanie kogoś "forumową maskotką" czy też "forumową blondynką" (nie życzę sobie takich tekstów, zwracamy się po nicku + od niedawna pozwalam zwracać się do mnie na forum po imieniu) jest szerzeniem mowy nienawiści, co rozumiem jako celowe obrażanie w tym przypadku mnie.

thinkerteacher napisał(a):Jakimi grałeś w poprzedniej partii?

Afroamerykańskimi.
rutra

Postprzez hajdzik » 02 lis 2016, 16:44

ciągłe, uporczywe poprawianie kogoś - nie jest przejawem dobrej woli.
Jeśli się coś nie podoba moderatorowi, szybciej będzie, jak sam wejdzie w post i edytuje go, niż jak napisze kolejnego nic nie wnoszącego posta do działu humor
hajdzik

Postprzez thinkerteacher » 02 lis 2016, 16:50

Poprawianie jako takie nie musi być od razu złe. Niemniej SPOSÓB (podejście) w jaki to robimy może być kluczowe. Przykładowo jeśli ja chcę poprawić danego ucznia (widząc, że coś robi źle), to najpierw mówię mu, że coś jest nie tak jak być powinno, a następnie proponuję zmiany (poprawki). Jednak nie poprawiam za każdym razem, tylko wówczas, gdy jest to absolutnie niezbędne. Staram się to robić z wyczuciem i jednocześnie wspominam o tym co zrobić, aby pewnych błędów nie powtarzać. Niemniej stałe "bezduszne" poprawianie i wykazywanie błędów (bez empatii, wspólnego poszukiwania rozwiązania oraz wyjaśniania istoty błędów) jest moim zdaniem skazane na porażkę.

Jeśli ktoś sądzi, że jestem gołosłowny, to może zapytać kolegę Artura (Rutrę) ile razy ze sobą rozmawiamy na temat szachów oraz błędów, które popełnia grając w tę grę. Warto pamiętać, że nie każdy chce, aby jego błędy były publicznie widoczne i wykazywane przy innych. Jest taka zasada lidera czy nauczyciela: chwal ucznia w obecności innych, ale pokazuj jego słabości i błędy... tylko w sytuacji sam na sam. Być może ta zasada czemuś służy - a przynajmniej ja staram się o niej pamiętać.

PS. Czym innym jest pokazywanie błędów, a czym innym uczenie w jaki sposób im zapobiegać. Tak, podejście do człowieka ma OGROMNE znaczenie.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8119 razy
Otrzymał podziękowań: 1107 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez hajdzik » 02 lis 2016, 16:54

to świadczy o człowieku , jak postępuje w stosunku do innych.
Widocznie dla kolokwium - poprawianie innych osób - jest celem życia, w którym jak widać się spełnia oraz czuje się jak ryba w wodzie.
hajdzik

Postprzez rutra » 02 lis 2016, 17:43

thinkerteacher napisał(a):Przykładowo jeśli ja chcę poprawić danego ucznia (widząc, że coś robi źle), to najpierw mówię mu, że coś jest nie tak jak być powinno, a następnie proponuję zmiany (poprawki).

Na jednej z początkowych lekcji nauki jazdy instruktor nakazał skręcić w jakąś boczną uliczkę. Po objechaniu dookoła nakazał ponownie skręcić w tą samą uliczkę. Kiedy już wyjechałem stamtąd powiedział, że właśnie bym oblał egzamin 4 razy.

Miły instruktor, dobrze się z nim jeździło, ale w tej sytuacji mógł od razu powiedzieć co zrobiłem źle.

PS. Dowiedziałem się później, że jak coś jest źle, to ten instruktor nakazuje wykonać manewr jeszcze raz
rutra

Postprzez rutra » 03 gru 2016, 23:34

kolokwium napisał(a):Tak, wóczas by było bardzo ładne zachowanie - pozwolić aby przeciwnik zrobił jeszcze 1 (jeden) ruch i uświęcić partię (kończącą mecz) matem. W XIX wieku to było normą.

Niestety słowo "wóczas" nie występuje w słowniku, ale i tak wszyscy wiedzą co autor miał na myśli, wszyscy wiedzą, że (jakby to posłanka powiedziała) chciał szerzyć mowę nienawiści.
rutra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hydepark