Jak nauczyć dziecko gry w szachy

Moderator: kolokwium

Jak nauczyć dziecko gry w szachy

Postprzez Maya90 » 07 sie 2017, 12:29

Czy jest tutaj jakiś rodzic, który uczy swojego dziecka gry w szachy?
Zastanawiam się czy nie powinienem po prostu zatrudnić jakiegoś korepetytora, który podszedł by do mojego syna profesjonalnie? Nie mam jeszcze pewności, że będzie to chciał robić ale jest bardzo bystry i lubi gry logiczne. Mieszkamy w Ostrołęce, jeżeli Państwo znacie nauczyciela z pasją albo jakies kółko szachowe dla dzieci w wieku 8 lat to jestem bardzo zainteresowany lub wogóle jakieś inne doświadczenia związane z nauczaniem szachów swojego dziecka. W szkole syn niestety nie ma kółka szachowego.
Nigdy, nigdy nie żałuj, że zrobiłaś cokolwiek, jeśli robiąc to, byłaś szczęśliwa
Maya90

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Jak nauczyć dziecko gry w szachy

Postprzez Zofia » 28 sie 2017, 23:14

Zacząć od matowania jedną wieżą, czyli od trzech bierek na desce.
Zofia

Podziękował : 257 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy

Postprzez majsza » 29 sie 2017, 12:43

Dobrym przewodnikiem w jakiej kolejności dziecko uczyć jest układ książki Patricka Wollfa "Szachy dla żółtodziobów":

Obrazek
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 126 razy
FICS: majsza

Postprzez catherine_best » 22 gru 2017, 02:59

Cóż od kiedy zadała Pani to pytanie minęło trochę czasu, ale być może moja wypowiedź okaże się jeszcze jakoś pomocna. Ja nie jestem rodzicem, ale kiedyś myślałam czy nie spróbować by wykorzystać swojego skromnego doświadczenia szachowego i nie spróbować po prostu pouczyć dzieci w przedszkolu lub szkole - młodszych klasach oczywiście. Życie oczywiście zweryfikowało marzenia i nic z tego nie wyszło, ale to nic :)
Nie będę tu wypisywała jakiegoś planu treningowego, ponieważ myślę, że to nie o to chodzi. Ja chodziłam do szkoły w miejscu, gdzie też nie było kółka szachowego, chociaż chciałam grać w szachy, więc dobrze to znam ^_^
Na szczęście dzisiaj mamy więcej możliwości niż kiedyś. Pierwsza to taka, że obecnie na rynku pojawiło się sporo książeczek, adresowanych do dzieci w różnym wieku. Po przeglądnięciu stron kilku wydawnictw, bądź księgarni, które prowadzą książki szachowe myślę, że bez problemu znajdzie się coś dla chłopczyka w wieku 8 lat. Jeśli go to zainteresuje, to sam może sobie przerabiać taką książeczkę z podstawami, albo są też książki dla opiekunów / rodziców jeśli chcą się w to zaangażować. Jest też wiele serwisów internetowych, gdzie może sobie potem po prostu spróbować pograć.
Jeśli chodzi o korepetytorów szachowych, to dzisiaj też można takowych znaleźć przez internet. Lekcje można prowadzić nawet na skype'ie, nie ma problemu, chociaż nie wiem jak to by było na dłuższą metę.
Myślę, że najważniejsze jest jednak to, aby dziecko miało z tego przyjemność. Tak jak pisałam powyżej, jeśli go to zainteresuje, to pewnie sam będzie mógł sobie iść dalej w tym kierunku, bo wiek jest jeszcze jak najbardziej odpowiedni. Tak jak pisałam nie jestem niestety rodzicem, ale myślę, że najważniejsze jest, jeszcze raz zresztą to piszę, aby nauka gry w szachy była przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem, bo wtedy tylko może dać korzyści i rozwinąć umysł młodej osoby w sposób twórczy.
"Ty też nie możesz być obojętny" -> https://www.szlachetnapaczka.pl/
catherine_best

Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postprzez korob » 02 sty 2018, 21:09

a co myślicie o wprowadzeniu do szkol szach, jakic czas temu nasz nowy rząd miał taki pomysl?
ja zaluje, to jeden z nielicznych ich pomyslow który był wart wprowadzenia

To akurat, podobnie jak wiele innych pomysłów obecnego rządu, przypomnienie działań władz komunistycznych. Ówczesne Ministerstwo Oświaty i Wychowania opublikowało w 1977 roku dokument zalecający wprowadzanie do szkół przedmiotu szachy i ogromna ilość szkół - szczególne w miastach dużych i bardzo dużych - z tego wtedy skorzystała.
Dyskusja na ten temat jest na naszym forum w innych miejscu - w dziale: Edukacja przez Szachy w Szkole -http://szachowe.pl/viewforum.php?f=71.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - http://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Ranking: 2119

Postprzez stefano » 15 mar 2018, 10:12

Chyba nie ma jakiejś jednej, sprawdzonej metody . Wszystko też zależy od chęci i motywacji dziecka, jedne szybko załapią, inne dłuzej albo wcale :)
stefano

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Zofia » 17 mar 2018, 14:54

majsza napisał(a):Dobrym przewodnikiem w jakiej kolejności dziecko uczyć jest układ książki Patricka Wollfa "Szachy dla żółtodziobów":

Obrazek

Kolejność zdobywania wiedzy podana w tej książce nadaje się dla dorosłych. Dziecko skapituluje zanim zdąży się zainteresować.
Zofia

Podziękował : 257 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy

Powrót do Hydepark