Strona 1 z 1

"Le tournoi"

PostNapisane: 25 lut 2015, 13:30
przez matusz21
29.04.2015 do kin wchodzi franuski film "Turniej". Wydaje się dość mocno opierać na szachach. Aż ciekaw jestem jak reżyser poradził sobie z tą tematyką :) Chyba warto się będzie wybrać, żeby to sprawdzić :)

Obrazek

Kto zna francuski może przeczytać sobie recenzję http://www.allocine.fr/film/fichefilm_g ... 282.html#2 (a później najlepiej przetłumaczyć ją wszystkim ;) wrzuciłem na szybko w tłumacza google, ale zdecydowanie nie jest to poziom tłumaczenia nadający się do publikacji :> )

Trailery wyglądają nawet obiecująco:Ten drugi pokazuje że film chyba raczej nie dla młodzieży :devil:

Re: Le tournoi

PostNapisane: 01 mar 2015, 21:27
przez adse
Właśnie dla młodzieży bardziej niż dla szachistów;)

Re: "Le tournoi"

PostNapisane: 31 sty 2016, 21:58
przez Titrant
Mnie ten film zachwycił i uważam, że jest bardzo dobry. Ale jest to opowieść o człowieku, a nie tyle o samych szachach.

Re: "Le tournoi"

PostNapisane: 07 cze 2018, 18:02
przez Titrant
Rozwinę moją powyższą wypowiedź, czyli kilka słów więcej o samym filmie. Post wyżej był moim pierwszym na forum, bo zależało mi aby w pierwszym poście napisać właśnie o tym filmie.

Film oceniam na 10/10. Nie dlatego że był tak dobry, ale dlatego, że tak mnie zachwycił. Bardzo dobrze opowiedziana i dopracowana historia, skupiająca się na wewnętrznych przeżyciach młodego bohatera, utytułowanego szachisty, biorącego udział w międzynarodowym turnieju. Film dobrze pokazuje turniejowe życie, towarzyszące turniejowi emocje i (co bardzo ważne a wcale nie takie częste) nie ma typowej "laicyzacji" szachów. Widać, że producenci albo sami byli szachistami, albo włożyli sporo pracy by dopracować takie detale. Scenariusz świetny - nie ma ani jednego zbędnego zdania, sceny, kadru. Film o ogromnej głębi, aczkolwiek tempo ma powolne (tak jak partia szachów klasycznych ;-)). Polecam każdemu szachiście.

Link do filmu (jakby ktoś szukał).
https://www.cda.pl/video/5493730a