Strona 1 z 1

Stanley Kubrick i motywy szachowe

PostNapisane: 05 sty 2013, 00:55
przez AuroraBorealis
Słynny rezyser był też mocnym szachistą. W prawie każdym jego filmie jest scena z szachami w tle. Grywał też na planie z aktorami. Podczas kręcenia jednego z filmów w UK odwołał zdjęcia bo... statysta przyniósł szachownicę. Wszyscy musieli wracać do domu a Kubrick grał z facetem partię po partii.

Tu kilka scenek z jego filmów:


Re: Stanley Kubrick i motywy szachowe

PostNapisane: 05 sty 2013, 03:03
przez schranz
"Niespełna miesiąc temu semideus zasugerował w komentarzu pewien arcyciekawy film, który osobiście wyszperał na YouTube. Tą animację miałem okazję zobaczyć już wcześniej i przyznam, że mogę ją oglądać w kółko absolutnie się nie nudząc. Wystarczy spojrzeć:Trudno uwierzyć, że ten podstępny atak w Partii Hiszpańskiej został rozegrany niemal 100 lat temu. Jednak to prawda. Animacja w elegancki sposób ilustruje to, co zdarzyło się w partii Roesch - Schlage, granej w Hamburgu Anno Domini 1910. Czarne przykładnie ukarały chciwość białego hetmana, ruchem 12...Hd3 zablokowały przeciwnikowi wszelkie szanse na rozwinięcie skrzydła hetmańskiego i efektownie przeprowadziły rozstrzygającą kombinację:
[Event "Hamburg"]
[Site "Hamburg"]
[Date "1910.??.??"]
[EventDate "?"]
[Round "?"]
[Result "0-1"]
[White "Roesch"]
[Black "Willi Schlage"]
[ECO "C77"]
[WhiteElo "?"]
[BlackElo "?"]
[PlyCount "30"]

1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 a6 4.Ba4 Nf6 5.Qe2 b5 6.Bb3 Be7 7.c3
O-O 8.O-O d5 9.exd5 Nxd5 10.Nxe5 Nf4 11.Qe4 Nxe5 12.Qxa8 Qd3
13.Bd1 Bh3 14.Qxa6 Bxg2 15.Re1 Qf3 0-1{The position after ..., were used in Stanley Kubrick's movie "2001: A Space
Odyssey" ...}

No dobrze. Ale co z tym wszystkim ma wspólnego Stanley Kubrick?

Swój pierwszy film Kubrick zrealizował w wieku 22 lat. Wcześniej niemal cały jego czas pochłaniały dwie pasje: fotografia oraz szachy. Przez bite dziesięć lat młody Stanley namiętnie grywał w nowojorskim Central Parku, zwykle zakładając się ze swymi rywalami o nieduże kwoty. Musiał jednak miec spory talent, skoro przez kilka lat swojej dorosłości utrzymywał się z szachów oraz marnej pensji fotografa-stażysty w piśmie Look.Uwaga spoiler!
Poniższe treści zdradzają fabułę z filmu pt. Zabójstwo. [ dop. Killer]

W roku 1953 mający ledwie trzy, raczej słabo kojarzone filmy na swoim koncie, Kubrick podjął odważną decyzję o przeprowadzce do Holywood. Granie w Central Parku skończyło się na zawsze, reżyser pozostał jednak wierny swojej dawnej pasji. W Zabójstwie (1956), klasyku kina noir znalazło się więc miejsce dla przestepcy-recydywisty, który w wolnych chwilach zasiada do szachów z przypadkowo poznanym mężczyzną, by zaproponować mu udział w napadzie i rychły podział, dwumilionowego łupu.

Na tym nie koniec. Dwanaście lat i kilka udanych (min. Lolita i Dr Strangelove) filmów później, Kubrick jest już gotów do stworzenia swojego opus magnum. Odyseja Kosmiczna 2001 (1968), będąca ekranizacją skądinąd świetnej powieści Arthura C. Clarke'a okazuje się sukcesem komerycjnym i artystycznym. Cztery nominacje do Oscarów oraz jedna Nagroda Akademii za efekty wizualne mówią wszystko o klasie filmu.


Uwaga spoiler!
Poniższe treści zdradzają fabułę z filmu pt. 2001: Odyseja kosmiczna.[ dop. Killer]

Niewątpliwie najmocniejszym punktem Odysei jest pojedynek między astronautą Davidem Bowmanem, a superkomputerem HAL 9000. W trakcie lotu z Ziemii na Jowisza Bowman i jego kompan Frank Poole muszą zmierzyć się z maszyną, która jawnie zaczyna sabotować misję badawczą. Ale zanim do tego dochodzi, Poole rozgrywa z HALem towarzyską partię szachów. Jest to dokładna kopia hamburskiej rozgrywki z 1910 roku.

I to jeszcze nie wszystko. W końcowej fazie partii z Poole'm superkomputer wyjawia swój zamiar nieuchronnego zamatowania Franka w notacji opisowej. Robi to jednak niepoprawnie! Co więcej, mimo że jego pozycja jest wygrana, HAL nie zauważa dwóch desperackich możliwości obrony u swego przeciwnika i kategorycznie zapowiada mata w trzech posunięciach. Powszechnie uważa się, że Kubrick zasugerował w ten sposób przyszłą awarię komputera, która w końcu doprowadziła do tragicznych konsekwencji:A po takim czymś, jak wiadomo, nie ma przebacz. Pewnie wszyscy to już widzieli, więc mały spoiler nie powinien zaszkodzić. Mistrzowska atmosfera grozy, stworzona prostymi środkami. Coś podobnego udało się chyba tylko w pierwszej części Obcego, ale to już całkiem inna, nieszachowa historia.."

Źródło: http://szachuje.blox.pl/html z małymi poprawkami wujka SchranZa. :)

Jeszcze trochę o "karierze" szachowej Kubricka w języku angielskim: http://www.geocities.com/siliconvalley/ ... ubrick.htm