Szachy w TV

Moderator: redjok

Re: Szachy w TV

Postprzez demon_szybkosci » 17 sie 2011, 16:53

Kpiiiiiiiiiiiiina jest nie na miejscu, jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że szachy dla mediów to tak jak fizyka z astronomią dla dyslektyków. Pamiętam kilka dooooooobrych lat temu 7sekundowy "reportaż" w TVP związany z ustanowieniem nowego MISTRZA ŚWIATA (wówczas chyba Kramnik albo Anand). Porównaj więc 76sekund oraz 7 sekund.
demon_szybkosci

Postprzez Rafcik » 17 sie 2011, 17:23

Nie zapomnijmy, że to tylko telewizja lokalna zbierająca informacje z regionu, przez co łatwiej tam usłyszeć o takich imprezach. Spotkałem się na wielu turniejach z telewizjami lokalnymi i reportażami z nich, to nawet nie takie rzadkie. Chociaż muszę powiedzieć, że w Sporcie na TVP1 chociaż wspomnieli o Świerczu.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 93 razy
Otrzymał podziękowań: 369 razy
Ranking: 2268

Postprzez oktawnal » 21 sie 2011, 17:20

Demon tylko raz widziałem reportaż o szachach- w "Uwadze" na TVN . I dlatego wg mnie ten reportaż jest krótki.
Myślałem,że będzie dłuższy...
Dobra partia nie jest zła
oktawnal

Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1512
kurnik.pl: okti1800

Postprzez rutra » 21 sie 2011, 19:40

Mnie ciekawi jedno. Dlaczego czasami (a nawet trochę częściej niż czasami) w wiadomościach sportowych typu "Sportowy wieczór", "Sportowa Niedziela" (nie wiem jak teraz, bo od roku bardzo rzadko oglądam) mówią o wyścigach konnych a rzadko wspominają o szachach. Kogo interesują jakieś wyścigi konne, ilu mamy w Polsce (nie wiem jak to nazwać) "ścigaczy konnych". Myślę, że jakby się jakiś milioner, zapaleniec szachowy znalazł i wyłożył odpowiednią sume by pokazać w otwartej telewizji ogólnopolskiej np. 0,5h program o szachach 1x dziennie najlepiej w czasie gdy najwięcej osób ogląda telewizor i gdy na innych kanałach nie ma nic ciekawego, wówczas zainteresowanie szachami mogłoby wzrosnąć.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez kolokwium » 21 sie 2011, 20:19

oktawnal napisał(a):To baaaaardzoooo dłuuuugooo trwała ta transmisja...
To nie była transmisja lecz relacja. Transmisja z meczu piłki nożnej trwa ponad 90 minut, a relacja może nawet z minutkę pokazując tylko bramki (lub jedynego gola). :*
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez demon_szybkosci » 21 sie 2011, 21:33

Reportaż w ogólnopolskiej stacji (jaką jest TVN) nie może być długi. Co innego transmisja (ale to byłby cud), a ta musi przynosić KONKRETNE zyski. Inaczej wchodzi piłka nożna, bilard, hokej w piwnicy oraz szydełkowanie na przystankach.

Do pokazywania szachów (w różnych aspektach) w lokalnych TV wystarczą dobre układy (i chęci tych co decydują o tym). Jednak jak dla mnie bez świadomości korzyści z uprawiania szachów nie będzie możliwe przekonywanie tych, którzy o tym decydują, aby szachy były często pokazywane w TV. Bez wyższej świadomości społecznej szachy pozostaną tym samym co gra w lotki (darty). Dawniej była pewna namiastka - Grajmy w szachy (na TVP1 i TVP2) które były odcinkami (ok. 30-40) trwającymi po 15-20minut. Prowadził je chyba jakiś pasjonat szachowy (nazwiska nie za bardzo pamiętam, ale robił to wyjątkowo ciekawie). Było to ok. 9-10 lat temu. Bywało, że czekałem do 1:30 albo 1:50 aby obejrzeć kolejny odcinek ;). Tak, tak droga młodzieży - w nocy, a nie w południe ;). Największą wadą było to, że te odcinki były w porach w których nikt (poza emerytami i staruszkami) ich nie oglądał (10:30 rano to większość pracuje i/lub się uczy).

Moim zdaniem największe szanse przebicia się szachów to lokalne media: (TV, prasa, radio), a dopiero przy większych hitach (typu ostatnio zdobyty przez GM Świercza tytuł Mistrza Świata) w tych ogólnopolskich. Niemniej przy wygospodarowaniu pewnych pieniędzy i zgodzie "góry" (stacji TV) można byłoby puszczać 5-10 minutowe spoty reklamowe i przy okazji mini-zadania. Wystarczyłoby 2x w tygodniu przez rok, a świadomość społeczna by uległa polepszeniu.

Przykładowy spot musiałby zawierać nośne i chwytliwe hasło, a po tym ciekawe zadanie (wraz z rozwiązaniem pod koniec). Teoria?! Nie, praktyka! :)

Dobry szachista szybko ocenia, przewiduje, sprawdza, planuje, oblicza. I na tym można byłoby zrobić kilka fajnych spotów reklamowych. Jakieś 2-3 lata temu (gdy matura miała być obowiązkowa), aby poprawić myślenie (i zachęcić do nielubianej matematyki) zostały wyprodukowane spoty reklamowe: "Matematyka - jakie to proste". Szkoda tylko, że 90% całej roboty )a także pokaźnych pieniędzy) poszło na marne. A wystarczyłoby to skonsultować ze środowiskiem nauczycieli matematyków (zarówno szkolnych jak i akademickich).
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 22 sie 2011, 14:38

Problem by polegał na tym jak pokazać, czym zainteresować widzów, skoro większości szachy kojarzą się z dwoma starszymi osobami, którym się nudzi, a ci którzy mają neutralne poglądy wyobrażają sobie szachy jako piekielnie trudną gre, gdzie trzeba grać bardzo długo by osiągnąć minimalny zadawalający poziom.

Załóżmy takie coś (taka czołówka):

Klasa ma 5 lekcji, które trwają 45 minut, wszystkie przerwy prócz jednej 15-minutowej trwają 10 minut, o której godzinie klasa skończy lekcje, jeśli zacznie o 8. Zadanie z testu kompetencji na koniec 6 klasy. Dzieci mają problem aby policzyć ile jest przerw. Coraz częściej młodzi ludzie wkuwają regułki na pamięć bez zrozumienia. Co z tym zrobić? Nauczyć ich grać w szachy! Aby myślały logicznie, analizowały, planowały etc. etc. Tylko wątpie czy takie coś mogłoby przyciągnąć, potrzebneby były jakieś konkretne przykłady.

Kiedyś oglądałem jakiś film gdzie był motyw szachów. Jakiś pan grał z młodym człowiekiem w szachy. Później kiedy pana odwiedzał kolega spojrzał na pozycje powiedział: "jakim kolorem pan gra", powiedział, żeby uważać, bo przeciwnik zagra teraz Laskera, pozycja, którą znają tylko najlepsi arcymistrzowie.

Szczerze mówiąc szukałem czegoś takiego w internecie jak pozycja Laskera ale nigdzie nie mogłem znaleźć. Swoją drogą jakby wykorzystany był np. motyw pozycji Luceny a nieznałbym jej mogłoby mnie to zaciekawić. Natomiast dla początkujących szachistów jakieś podstawy. Tylko nie wiem co w XXI wieku odciągnęłoby uczniów w wolnym czasie od komputera do telewizora na program poświęcony nauce gry w szachy.
rutra

Postprzez demon_szybkosci » 22 sie 2011, 21:50

Bez świadomości, aktywności i zgody rodziców... dziecko nie dotrze na zajęcia szachowe. Jeśli rodzic będzie zachęcał dziecko do tego, aby spróbowało szachów i samo oceniło czy mu się je podobają... wówczas nie trzeba dziecka przekonywać.
Z kolei jeśli dziecko godzinami gra na komputerze i spędza większość czasu w ten sposób, to jedynie pieniądze (albo mocniejsze rzeczy typu używki) są w stanie przekonać dzieciaka, aby "oderwał się od kompa".
Jeśli nie będą pokazywane i wyjaśniane korzyści z grywania i nauki szachów... to wszelkie argumenty o tym jakie to szachy są dla dziecka dobre... można wrzucić od razu do szuflady. Wystarczy odpowiednio zaprezentować wyniki badań, które dowodzą, że szachy pomagają w rozwoju pewnych cech czy też funkcji, a wówczas nie trzeba wiele powtarzać rodzicom: ci, którzy chcą, aby dziecko poszło tą drogą, to na pewno będą szukali klubu czy instruktora szachowego. Są też tacy, którzy o szachach nie wiedzą nic (lub niewiele) oraz bardzo duża grupa ludzi, którzy nie posiadają RZETELNEJ wiedzy na temat szachów (zwłaszcza w aspekcie korzyści).

Zapytajcie 100 osób, które nie mają konktaktu z szachami - z czym kojarzy im się słowo szachista: w bardzo dużej ilości wypowiedzi będzie się pojawiało "refleks szachisty", "siedzi i się gapi na kawałek drewna", "zamiast coś robić pożytecznego to traci czas bez sensu", "starszy człowiek na emeryturze, który nie ma jak sensownie zagospodarować swojego czasu, więc gra w te szachy", a niekiedy (niestety rzadko i także opinia stereotypowa "jedynie bardzo mądrzy i inteligentni mogą w to grać".
A teraz ułożcie nazwę gry (aktywności), która będzie miała zalety w postaci w/w cytatów i spróbujcie zachęcić rodziców, aby swoje dzieci zapisali na te zajęcia. Na 100 pewnie będzie chętnych 99, zakład?
demon_szybkosci

Postprzez schranz » 23 sie 2011, 04:13

Rafcik napisał(a):Relacji z 1 Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, którą 14 sierpnia o godzinie 19:00 wyemitowała TVP Warszawa.

http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne ... 11/5089360

Transmisja trwa 1 minutę i 6 sekund (zaczyna się od 00:00:24 i kończy na 00:01:40).

Pod koniec relacji wspomniano o jedynej reprezentantce Mazowsza: Marii Leks. Nie do konca moge sie z tym zgodzic, wprawdzie gra w Warszawie, ale ona jest z "mojego miasta" czyli Mikolowa :-)
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 156 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Postprzez rutra » 23 sie 2011, 08:31

demon>>>

Ja mam inny pomysł. Zrobić ankiete wśród szachistów, tych co regularnie grają, zapytać co ich skłoniło do gry, jak zostali zachęceni. Owszem znajdą się tacy, którzy zaczęli grać w szachy z nudów, albo dlatego, że po prostu chcieli spróbować czegoś nowego, ale będą też inne przypadki.

Jeśli o mnie chodzi to mnie do szachów zachęcił mój tata kiedy miałem 5 lat. Grałem wtedy ze znajomymi, potem rok chodziłem na kółko szachowe, po 3 latach przerwy znowu zostałem do szachów zachęcony. Co prawda piękno szachów zacząłem odkrywać dopiero w 2 gimnazjum (po 1,5 rocznej przerwie), gdy sam chciałem wrócić do gry. Udało mi się zachęcić brata do szachów (co prawda nie do treningu, ale do samej gry). Ale już np. siostry nie zachęciłem (raz na jakiś czas uda sie namówić na partyjke, ewentualnie jakąś końcówke). W wieku przedszkolnym, kiedy dziecko jest ciekawe świata wtedy najłatwiej zachęcić do szachów. Największym autorytetem są rodzice i dziadkowie. No i tu jest cały problem, bo jak któryś z rodziców/dziadków nie gra(-ł) nigdy w szachy to raczej nie będzie nawet zachęcał.

No ale taki program telewizyjny to by się przydał. Wielu jest młodych ludzi, którzy grają w piłke głównie dlatego, bo oglądają mecze piłkarskie i podziwiają gre najlepszych. Ja sam kiedyś chciałem zostać piłkarzem, jednak nic z tego nie wyszło. Dziś chcę być szachistą, jestem szachistą ale nie chce rezygnować z szachów po liceum czy w przyszłości z powodu braku czasu.
rutra

Postprzez paulonio » 10 wrz 2011, 15:37

http://dziendobry.tvn.pl/video/szach--- ... 12894.html

Oby było jak najwięcej takich sukcesów i rozgłaśniania ich w TV, bo to bardzo służy popularyzacji szachów w Polsce :)
paulonio

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy
Ranking: 1575
kurnik.pl: paulonioSL
FICS: paulonioSL

Postprzez paulonio » 29 wrz 2011, 20:17

paulonio

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy
Ranking: 1575
kurnik.pl: paulonioSL
FICS: paulonioSL

Postprzez redjok » 30 wrz 2011, 18:10

Stare ale jare ;)

redjok
Administrator

Podziękował : 384 razy
Otrzymał podziękowań: 463 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez oktawnal » 30 wrz 2011, 18:30

Podobał mi się ten materiał :D
Dobra partia nie jest zła
oktawnal

Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1512
kurnik.pl: okti1800

Postprzez Rafcik » 30 wrz 2011, 21:32

Arcymistrz Mateusz Soćko? :D
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 93 razy
Otrzymał podziękowań: 369 razy
Ranking: 2268

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filmy szachowe