Szachy w TV

Moderator: redjok

Re: Szachy w TV

Postprzez rutra » 26 lis 2017, 23:52

Kiedyś jeden z forumowiczów wysyłał mi link do jakiejś bajki, w której był motyw z szachami. Reżyser się nie popisał. Grało dwój zamaskowanych zawodników (ojciec i syn), a komentator przez mikrofon mówił coś w stylu "to najlepsza partia szachów jaką widziałem, pionek w lewo, goniec w prawo, prawa wieża do środka". Pojawiały się też zagrania takie jak "rumuński odwrót" cokolwiek to znaczy.

LABIRYNT napisał(a):Film ,Ojciec Mateusz' zauważyłem, że grał w szachy z ustawieniem figur nie na tym boku szachownici (białe miały wieżę od strony króla na czarnym polu), a innym razem czarne zaczynały. Żałosne, że Żmijewski jest tak tępy, że przez tak wiele odcinków nie nauczył się ustawiać szachy na szachownicy, a jako aktor który mieni się być profesjonalistą powinien o to zadbać. Widocznie te kilkadziesiąt tysięcy za odcinek to za mało, aby się uczyć i nie narazić ma śmieszność i to w filmie gdzie jest to niby motyw świadczący o inteligencji głównego bohatera. Razi brak profesjonalismu jeżeli chodzi o konsultanta. Żenada...

Obejrzałem kilka odcinków i nie zwróciłem uwagi na błędy w ustawieniu bierek. Natomiast pamiętam jak raz Żmijewski wygrał partie z policjantem i na pytanie jak to zrobił odpowiedział "Jakby to powiedzieli francuzi - en passant". Tam chyba miało być bicie w przelocie, ale trochę im nie wyszło, byłoby gdyby policjant ruszył pionem do przodu o dwa pola, a nie o jedno.

W innym odcinku policjanci grali w turnieju szachowym i jeden oszukiwał. Na końcu gdy mu spadła czapka to słychać było podpowiedzi (skoczek f6, wieża d3, czy jakoś tak). Nie miało to już żadnego znaczenia, bo było po partii, więc do czego ta podpowiedź to nie wiem.

Ale to szczegóły. ^_^
rutra

Podziękował : 1630 razy
Otrzymał podziękowań: 2026 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 25 lis 2018, 02:05

Szachy. Gra, która kształtuje mądrzejsze społeczeństwo
https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/ ... DXmcSRB1hI
W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli Jan-Krzysztof Duda mistrz szachów oraz Michał Kanarkiewicz.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2095 razy
Otrzymał podziękowań: 2218 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Daniel » 25 lis 2018, 15:25

Jako pierwszy przedstawiony Kanarkiewicz - "edukator, wybitny wspaniały szachista". W drugiej kolejności "Duda, również trenuje najseksowniejszy mięsień czyli mózg" i dopiero po chwili że dodano jeszcze, że to numer 1 do lat 20. O Carlsenie i Caruanie też Kanarkiewicz mówi pierwszy, generalnie Duda cały czas w cieniu w tej rozmowie. Za to u Kanarkiewicza ceny poszły w górę - sesja treningu strategicznego jest już za 1000 złotych, nauka podstawowych zasad gry za 297 złotych, a nowością jest poradnik jak wydać swoją książkę w cenie 6150 złotych... Już pal licho te ceny z kosmosu, ale facet tak się promuje, że w telewizji, gdzie na szachach się nie znają, jest już przed Dudą...
Daniel

Podziękował : 203 razy
Otrzymał podziękowań: 326 razy

Postprzez thinkerteacher » 25 lis 2018, 16:26

Myślę, że Kanarkiewicz to moim zdaniem zdecydowanie biznesmen, który szachy bardzo dobrze wykorzystał (wykorzystuje) jako trampolinę na której można zarobić niezłe pieniądze.

Natomiast Janek Duda wygląda jakby był chłopcem, który jest statystą na planie komercyjnej telewizji. No i do tego jak dołożymy to żenujące przedstawienie o tym jak geniusz Janka, to znalezienie mata 1 (lub 2 ruchach) i zapamiętanie wszystkich 10 pozycji wraz z matującym wariantem... to już widać, że szachy rosną w siłę. A i prowadzący w tym programie w pytanie o polską szkołę szachową popisał się "świetnym" żartem - że nasz styl to przewracanie stolików po przegranej.

Gdzie ci ludzie uczą się sztuki dziennikarskiej oraz tego co jest w dobrym tonie a czego nie wypada robić?

Natomiast co do twojej wypowiedzi Danielu ("...facet tak się promuje, że w telewizji, gdzie na szachach się nie znają, jest już przed Dudą..."), to zobacz, że niebawem będzie ekspertem, który wie doskonale o tym jak się walczy na najwyższym poziomie, o tym w jaki sposób komputery lepiej grają aniżeli ludzie (jak też inne mistrzowskie tematy). Jeśli jednak dobrze się przyjrzysz, to posłuchaj uważnie Mistrza Kanarkiewicza (03:04 - w wywiadzie). Twierdzi, że od momentu, gdy Kasparow przegrał mecz z IBM Deep Blue - (cyt): "...tak naprawdę uważamy, że to maszyna jest lepsza od szachisty". A jak mu wyraźnie napisałem na jego profilu (na FB), że powiela bzdury i poprosiłem, aby dokształcił się w tym temacie (nie utrwalając błędnego stereotypu), to wyszło na to, że kłócę się o nieistotne rzeczy i w sumie nie mam racji. Dlatego jak się przyjrzymy dokładniej jego działaniom i wypowiedziom, to można znaleźć więcej takich "perełek". Jednego czego nie można Kanarkiewiczowi zarzucić, to fakt, że nie potrafi się marketingowo i wizerunkowo sprzedać. Tutaj widać, że bardzo mocno pracuję nad tym elementem i promuje siebie wszędzie gdzie to tylko możliwe. A jeśli robi to wyjątkowo dobrze, to trzeba dodać, że będą szły za tym naprawdę spore pieniądze (vide astronomiczne ceny, które podałeś wyżej).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8192 razy
Otrzymał podziękowań: 1112 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez adse » 25 lis 2018, 17:24

Poradnik jak wydać swoją książkę - toż to jest cena okazyjna a nie żadna astronomiczna.

Załóżmy, że jestem biznesmenem z dochodami trzy miliony złotych rocznie. I nie mam czasu kombinować jak wydać książkę (a załóżmy, że bardzo mi na tym wydaniu zależy z osobistych powodów). Jeśli wynajmę profesjonalne firmy prawnicze i wydawnicze i zlecę załatwienie wydania mi książki, to będzie kosztowało wielokrotnie więcej. Jak będę sam chciał do wszystkich potrzebnych informacji dotrzeć i wszystko sam załatwić - to stracę kupę czasu i może nie zarobię przez to trzech milionów złotych rocznie.

Ogólnie - wszyscy jesteśmy zacofani i przyzwyczajeni do prowincjonalnych zarobków, skoro szokuje nas stawka za naukę podstaw szachów na poziomie niższym niż większość z nas płaci mechanikom za przegląd samochodu.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez thinkerteacher » 25 lis 2018, 17:56

adse napisał(a):Poradnik jak wydać swoją książkę - toż to jest cena okazyjna a nie żadna astronomiczna.

Załóżmy, że jestem biznesmenem z dochodami trzy miliony złotych rocznie. I nie mam czasu kombinować jak wydać książkę (a załóżmy, że bardzo mi na tym wydaniu zależy z osobistych powodów). Jeśli wynajmę profesjonalne firmy prawnicze i wydawnicze i zlecę załatwienie wydania mi książki, to będzie kosztowało wielokrotnie więcej. Jak będę sam chciał do wszystkich potrzebnych informacji dotrzeć i wszystko sam załatwić - to stracę kupę czasu i może nie zarobię przez to trzech milionów złotych rocznie.

Ogólnie - wszyscy jesteśmy zacofani i przyzwyczajeni do prowincjonalnych zarobków, skoro szokuje nas stawka za naukę podstaw szachów na poziomie niższym niż większość z nas płaci mechanikom za przegląd samochodu.

Rozumiem, że wiesz jaka usługa oraz informacje kryją się za tym stwierdzeniem reklamowym ("Poradnik jak wydać swoją książkę"). Bo podejrzewam, że ja również mógłbym napisać taki poradnik za połowę powyższej stawki (lub nawet za 1/3 w ekstremalnym wypadku).

Myślę, że większość z nas nie szokuje sama stawka, tylko jakość tej stawki w stosunku do tego co oferują inni na rynku ;). Wiadomo bowiem, że lekcja z arcymistrzem będzie znacznie droższa niż z amatorem mającym 3 czy 2 kategorię. Chyba, że amator jest w stanie zrobić arcymistrzowską (w znaczeniu jakości) lekcję, to wtedy inna bajka ;).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8192 razy
Otrzymał podziękowań: 1112 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 25 lis 2018, 20:43

Książkę może dzisiaj wydać każdy idiota. Istnieją nawet wydawnictwa tzw Vanity Publishing i wydają wszelkie śmieci. Łącznie z tymi, które zawierają błędy ortograficzne. Jeśli ksiażka jest dobra, to z chęcią wiele wydawnictw ja wyda i nie trzeba kombinować. Penelopa wciąż poszukuje nowych autorów.

A zestawienie wybitnego szachisty z szachowym dorobkiewiczem to już w ogóle jakaś masakra. Zamiast się skoncentrować na Dudzie, to pokazali faceta, który niczego w szachach nie osiągnął. Brawo TV.
AuroraBorealis

Podziękował : 165 razy
Otrzymał podziękowań: 394 razy
Ranking: 2120

Postprzez adse » 26 lis 2018, 22:06

Nie chodzi o to, że każdy może wydać. Kwestia jest: za ile można to zrobić nie tracąc własnego cennego czasu. Odpowiedź: za o wiele więcej niż życzy sobie autor poradnika.

Co do nauki podstaw szachów - nie przyszłoby mi na myśl wynajmować arcymistrza do nauki dzieci. Chyba słoma z butów wystaje komuś, kto do nauki podstaw szachów chciałby mieć arcymistrza.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez kolokwium » 26 lis 2018, 22:30

Daniel napisał(a):O Carlsenie i Caruanie też Kanarkiewicz mówi pierwszy, generalnie Duda cały czas w cieniu w tej rozmowie.
AuroraBorealis napisał(a):Zamiast się skoncentrować na Dudzie, to pokazali faceta, który niczego w szachach nie osiągnął.

Celem nie było wypromowanie wybitnego polskiego szachisty lecz (jak to w programie śniadaniowym) ciekawe wypromowanie szachów, a przy okazji "promotora szachów". Dlatego mówił promotor, a szachista był jeno dodatkiem.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2095 razy
Otrzymał podziękowań: 2218 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez AuroraBorealis » 26 lis 2018, 23:45

Ktoś kto promuje szachy to robi to masowo. 100 zeta na godzine to nie jest żadne promowanie szachów, bo większości społeczeństwa na taka stawkę nie stać. Ani promotor, ani trener, ani nikt, kto robi coś pozytecznego dla ogółu. Zwykły biznesmen.
AuroraBorealis

Podziękował : 165 razy
Otrzymał podziękowań: 394 razy
Ranking: 2120

Poprzednia strona

Powrót do Filmy szachowe