Nagrania na YT prośba o pomoc!

Moderator: redjok

Nagrania na YT prośba o pomoc!

Postprzez dczerw » 02 paź 2018, 08:35

Cześć!
Aktualnie postanowiłem poza streamowaniem zacząć intensywnie nagrywać na YT:
https://www.youtube.com/DawidCzerwTV

Plan nagrań:
poniedziałki - krótka analiza (ciekawostka)
wtorki - najlepsza partia bulleta (z turnieju streamerów)
środy - analiza partii widza
czwartki - debiut dla zielonych
piątki - "w mojej głowie" - granie na 15+10 z komentowaniem dokładnym
soboty - najlepsza partia piątkowego turnieju streamerów
niedziele - końcówka dla zielonych

I teraz prośba do Was - doradźcie tematy poniedziałkowych, czwartkowych i niedzielnych nagrań. Oczywiście mam własne pomysły, ale chętnie dowiem się "na co jest zapotrzebowanie".

Dodatkowo jeżeli ktoś jest chętny to mogę przeanalizować jego partię (podsyłajcie je na dawidosik11@gmail.com).

Jakieś porady/ krytyka? Wszystkiego chętnie wysłucham :)
dczerw

Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 111 razy
Ranking: 2149

Re: Nagrania na YT prośba o pomoc!

Postprzez wojownik266 » 02 paź 2018, 14:22

Jestem szczęśliwym posiadaczem kilku książek o tematyce szachowej.... W tych książkach są zapisane ruchy poszczególnych bierek ... Ustawiam na szachownicy daną pozycję i co dalej? Może by tak nagrać dwa trzy odcinki na temat:" Jak się uczyć z książek itp." Hę!?
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany!
wojownik266

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Postprzez dczerw » 03 paź 2018, 07:54

Generalnie to nie jest jakaś wielka filozofia. Zależnie od książki, ale zawsze najlepiej zacząć od przemyślenia danej pozycji (co Ty byś zagrał), a potem porównanie swoich przemyśleń z komentarzem autora.
dczerw

Postprzez kolokwium » 03 paź 2018, 14:49

dczerw napisał(a):zawsze najlepiej zacząć od przemyślenia danej pozycji (co Ty byś zagrał)
Zapewne chodziło o to "jak przemyśleć":
  • co brać pod uwagę
  • jak długo się zastanawiać
  • czy robić notatki
  • czy przestawiać bierki na szachownicy
  • ...
Ogólnie to jak podumać aby być pewnym dobrego posunięcia. Tak podczas treningu, jak i gry turniejowej.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2098 razy
Otrzymał podziękowań: 2219 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez dczerw » 03 paź 2018, 15:00

Jak przemyśleć to pytanie, na które ciężko w jednej wiadomości odpowiedzieć, a pewnie jedna książka to byłoby za mało ;)
dczerw

Postprzez rutra » 03 paź 2018, 15:31

Jak byłem na trochę niższym poziomie to zawsze mnie denerwowały stwierdzenia "Gg4 z przewagą białych". Albo (...) z niewielką przewagą czarnych. Podobnie było na studiach "dowód jest oczywisty", albo na forum matematycznym "Bez utraty ogólności mogę przyjąć x<y".

Za każdym razem pojawiają się pytania "dlaczego oczywisty?", "dlaczego można przyjąć?", "dlaczego białe mają przewagę?", "dlaczego jest niewielka przewaga czarnych?"

Mnie na przykład ktoś na forum parę lat temu zapytał po jednej partii dlaczego odszedłem hetmanem na a5, a nie na b6 (po Hb6 pozycja była równa, po Ha5 gorsza). Dla mnie nie stanowiło to wtedy żadnej różnicy, materiał równy (bez widocznych dużych słabości) = pozycja równa (w dużym uproszczeniu). Natomiast nie tak dawno dowiedziałem się, że przy różnopolowych gońcach strona atakują ma przewagę, albo że w ktońcówkach gońcowych jeśli przeciwnik ma np. białopolowego gońca to lepiej abyśmy ustawili piony na czarnych polach (oczywiście nie ma reguły). Ale w zrozumieniu tego (w zależności od poziomu gry) to chyba nie obejdzie się bez książki/książek dotyczących oceny pozycji i gry pozycyjnej.
rutra

Podziękował : 1632 razy
Otrzymał podziękowań: 2028 razy
Ranking: 1670

Postprzez chlebik » 03 paź 2018, 16:49

JA bym poruszył tematów studiów/kompozycji szachowej w treningu. Wspominałeś o tym na blogu, wspominał o ich użyciu Andrzej Krzywda na tym szachowym podcaście co thinker wrzucił. Z chęcią bym się dowiedział więcej - jak, ile i skąd.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez dczerw » 03 paź 2018, 18:25

rutra napisał(a):Jak byłem na trochę niższym poziomie to zawsze mnie denerwowały stwierdzenia "Gg4 z przewagą białych". Albo (...) z niewielką przewagą czarnych. Podobnie było na studiach "dowód jest oczywisty", albo na forum matematycznym "Bez utraty ogólności mogę przyjąć x<y".

Za każdym razem pojawiają się pytania "dlaczego oczywisty?", "dlaczego można przyjąć?", "dlaczego białe mają przewagę?", "dlaczego jest niewielka przewaga czarnych?"

Mnie na przykład ktoś na forum parę lat temu zapytał po jednej partii dlaczego odszedłem hetmanem na a5, a nie na b6 (po Hb6 pozycja była równa, po Ha5 gorsza). Dla mnie nie stanowiło to wtedy żadnej różnicy, materiał równy (bez widocznych dużych słabości) = pozycja równa (w dużym uproszczeniu). Natomiast nie tak dawno dowiedziałem się, że przy różnopolowych gońcach strona atakują ma przewagę, albo że w ktońcówkach gońcowych jeśli przeciwnik ma np. białopolowego gońca to lepiej abyśmy ustawili piony na czarnych polach (oczywiście nie ma reguły). Ale w zrozumieniu tego (w zależności od poziomu gry) to chyba nie obejdzie się bez książki/książek dotyczących oceny pozycji i gry pozycyjnej.

Na studiach mnie też to wkurzało niemiłosiernie. Myślę, że tutaj trzeba małymi kroczkami. Jeżeli ktoś będzie oglądał wszystkie moje nagrania to na jednym się czegoś dowie, na kolejnym coś nowego itd. W ten sposób dojdzie do poziomu, gdzie sam będzie wiedział czemu przewaga, lub jej brak :)

chlebik napisał(a):JA bym poruszył tematów studiów/kompozycji szachowej w treningu. Wspominałeś o tym na blogu, wspominał o ich użyciu Andrzej Krzywda na tym szachowym podcaście co thinker wrzucił. Z chęcią bym się dowiedział więcej - jak, ile i skąd.

Studia są niezwykle przydatne na wyższym poziomie, bo są fenomenalnym ćwiczeniem na liczenie wariantów, postaram się kilka przedstawić i powiedzieć co i jak. Temat zapisany i liczę na więcej podpowiedzi.

Przy okazji - co wtorek gram symultanę o 21:30 na moim kanale (https://www.twitch.tv/dawidczerw). We wtorki publikuję analizy jednej partii z tejże symultany. Zapraszam do oglądania i oceniania ;)

https://www.youtube.com/watch?v=q-lBFR97VFc
dczerw

Powrót do Filmy szachowe