Szachy w TV

Moderator: redjok

Re: Szachy w TV

Postprzez rutra » 26 lis 2017, 22:52

Kiedyś jeden z forumowiczów wysyłał mi link do jakiejś bajki, w której był motyw z szachami. Reżyser się nie popisał. Grało dwój zamaskowanych zawodników (ojciec i syn), a komentator przez mikrofon mówił coś w stylu "to najlepsza partia szachów jaką widziałem, pionek w lewo, goniec w prawo, prawa wieża do środka". Pojawiały się też zagrania takie jak "rumuński odwrót" cokolwiek to znaczy.

LABIRYNT napisał(a):Film ,Ojciec Mateusz' zauważyłem, że grał w szachy z ustawieniem figur nie na tym boku szachownici (białe miały wieżę od strony króla na czarnym polu), a innym razem czarne zaczynały. Żałosne, że Żmijewski jest tak tępy, że przez tak wiele odcinków nie nauczył się ustawiać szachy na szachownicy, a jako aktor który mieni się być profesjonalistą powinien o to zadbać. Widocznie te kilkadziesiąt tysięcy za odcinek to za mało, aby się uczyć i nie narazić ma śmieszność i to w filmie gdzie jest to niby motyw świadczący o inteligencji głównego bohatera. Razi brak profesjonalismu jeżeli chodzi o konsultanta. Żenada...

Obejrzałem kilka odcinków i nie zwróciłem uwagi na błędy w ustawieniu bierek. Natomiast pamiętam jak raz Żmijewski wygrał partie z policjantem i na pytanie jak to zrobił odpowiedział "Jakby to powiedzieli francuzi - en passant". Tam chyba miało być bicie w przelocie, ale trochę im nie wyszło, byłoby gdyby policjant ruszył pionem do przodu o dwa pola, a nie o jedno.

W innym odcinku policjanci grali w turnieju szachowym i jeden oszukiwał. Na końcu gdy mu spadła czapka to słychać było podpowiedzi (skoczek f6, wieża d3, czy jakoś tak). Nie miało to już żadnego znaczenia, bo było po partii, więc do czego ta podpowiedź to nie wiem.

Ale to szczegóły. ^_^
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Poprzednia strona

Powrót do Filmy szachowe