"Magnus"

Moderator: redjok

"Magnus"

Postprzez vilano » 14 sty 2017, 02:49

Obrazek

As a young boy, Magnus Carlsen was very different from his peers. Bullied by the other children, he usually sat by himself, lost in thought. But when a strong interest in numbers led him to the game of chess at the age of 5, he quickly started to climb the ranks of the chess world. At 13, he decided that he would become the World Chess Champion.
Magnus is now known as the "Mozart of Chess" - combing the skill and intellect of chess with unrivaled originality and instinct. Through an extensive amount of archival footage and home movies, filmmaker Benjamin Ree follows Magnus's meteoric rise to the top in this unique coming-of-age story. The film invites audiences to not only experience the fascinating world of competitive chess, but also peek into the mind of a modern genius
vilano

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 0

Re: "Magnus"

Postprzez celon » 27 lut 2017, 11:24

Film jak dla mnie 6,5/10. Ciekawiła mnie Historia Magnusa przed tym jak zaczął grac w szachy. Została opowiedziana w całkiem fajny sposób.
Ver­ba vo­lant, scrip­ta ma­nent. (łac.) - księgowa Rzeszów
celon

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Postprzez paulonio » 15 mar 2017, 23:25

Wiadomo coś o dostępności filmu w Polsce? Był gdzieś w kinach? :)
paulonio

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy
Ranking: 1575
kurnik.pl: paulonioSL
FICS: paulonioSL

Postprzez piongu » 13 cze 2017, 19:35

Z pewnością raz był polskim kinie, w Warszawie kiedy właśnie trwał ostatni mecz o MŚ i miałem przyjemność wtedy obejrzeć :)
Napisałem recenzję na stronie http://infoszach.pl/2016/12/25/film-magnus/
piongu

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 2453

Powrót do Filmy szachowe