Gra korespondencyjna - zalety i wady

Moderator: redjok

Jaka jest twoja wiedza o grze korespondencyjnej

Ankieta zakończyła się 26 sie 2012, 07:38

1) wiem bardzo dużo, bo czytałem, grałem i mam z tym kontakt
4
31%
2) trochę wiem, ale są jeszcze dla mnie tematy o których nie mam pojęcia
6
46%
3) nie mam zdania
1
8%
4) wiem dość mało, tylko tyle, że jest to inna odmiana szachów, ale nie wiem z czym sie to je
2
15%
5) nie wiem praktycznie nic - tylko tyle, że są to ponoć "jakieś" szachy
0
Brak głosów

Razem głosów : 13

Gra korespondencyjna - zalety i wady

Postprzez thinkerteacher » 27 lip 2012, 07:38

Gra korespondencyjna - zalety i wady.

Potrzebuję jak najwięcej konkretów dotyczących zalet i wad związanych z graniem korespondencyjnym - zwłaszcza chciałbym usłyszeć zdanie osób, które spróbowały tej formy (lub już dłuższy czas się z nią oswajają). Od razu dodam, że mam na myśli grę korespondencyjną dla osób, które są amatorami, pasjonatami (nie chodzi o zawodowców i mistrzostwa, itp.). Chodzi mi o odmianę w formie elektronicznej - coś jak oferuje serwer chess.com i inne tego typu. Jeśli zechcielibyście wymienić także według was najlepsze, najłatwiejsze w obsłudze i darmowe (mogą być płatne - w przypadku większych możliwości, ale darmowe muszą oferować minimum przy którym można pograć) to także będę wdzięczny. Chcę ten materiał wykorzystać na blogu do obalenia mitów i stereotypów związanych z grą CC. Mam nadzieję, że pomożecie :). Dzięki! :*

PS. Zapraszam także do udziału w ankiecie
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7603 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Re: Gra korespondencyjna - zalety i wady

Postprzez Grem » 27 lip 2012, 09:08

Była już zdaje się o tym mowa w temacie http://szachowe.pl/viewtopic.php?f=26&t=3651
najlepiej chyba sprawdzić jaki serwer najlepszy samemu,jeden może się podobać inny mniej kwestia inwidualna,sam testowałem kilka,obecnie gram tylko na chess.com i slowchess.com ,a innych serwerów cała masa do wyboru i koloru ;D
Grem

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 190 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez thinkerteacher » 27 lip 2012, 09:23

Dzięki za zwrócenie uwagi - rzeczywiście było (uppsss). Niemniej jak ma ktoś ochotę się wypowiedzieć to zapraszam (potem jak będzie potrzeba to można połączyć wątki).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez chlewicki » 27 lip 2012, 12:35

Pomaga - poznajemy debiuty w zupełnie nowy sposób. Poznajemy strategiczne idee, które potem wykorzystuje się w partiach klasycznych.
Polecam serwery:
chess.com znają prawie wszyscy
chess-mail.com bardzo ciekawy serwer korepondencyjny
gameknot.com płatny, ale dobry serwer, bezpłatnie też się da, ale ograniczoną ilość partii na raz
no i serwery ICCF, ale to droga sprawa.

W tej odmianie szachów czuję się o wiele lepiej, niż w szachach klasycznych.
Szachy korespondencyjne: zdecydowanie za.

Pozdrawiam.
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Postprzez brelo » 29 lip 2012, 10:16

Ja natomiast zdecydowanie przeciw, bo nie grają tam ludzie tylko książki i komputery.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 516 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Eccon » 29 lip 2012, 10:25

brelo napisał(a):Ja natomiast zdecydowanie przeciw, bo nie grają tam ludzie tylko książki i komputery.

Tak można było powiedzieć dziesięć lat temu
Ostatnio edytowany przez Eccon, 13 paź 2012, 19:17, edytowano w sumie 1 raz
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 407 razy

Postprzez thinkerteacher » 29 lip 2012, 12:05

Ja bym bardziej wolał wyraz "niewolnikom", a nie zwolennikom. Jakoś lepiej mi się kojarzy. Niektórzy tak ślepo zawierzają silnikom (także tym najlepszym), że na niewiele zdają się racjonalne argumenty. Są bowiem tacy zawodnicy, którzy ocene silnika (bez względu na pozycję) traktują jak wyrocznię z Tablic Nalimowa.

:idea: Jednym z objawów traktowania silnika jak wyroczni jest to, że krytyczne myślenie odchodzi do lamusa, a dzieci (trudno mi użyć wyrazu "zawodnicy") wymieniają się opiniami na temat oceny pozycji:
A: I jak ocenia twoja Rybka tę pozycję? Kto miał lepszą?
B: No mój Fritz pokazuje +0,6, więc na pewno miałem wygraną!
C: A tam pieprzycie farmazony! Mój Stockfish daje -0,1, więc na pewno nie ma wygranej!
D: Chyba wam rozum odebrało! Skoro Houdini daje +0,3 to musi być wygrana.
E: Ludzie! Artykuły na blogu dla amatorów szachowych czytaliście? ( http://beginnerchessimprovement.blogspot.com ). Chyba będę musiał poprosić autora, aby napisał kilka artykułów na temat posługiwania się silnikami oraz krytycznego podejścia do oceny pozycji, bo widzę, że zaczynacie myśleć w trybie zerojedynkowym!
thinkerteacher

Postprzez rutra » 29 lip 2012, 23:36

Warto się zastanowić dlaczego fritz pokazuje +0,6. To mi trochę przypomina aparaty fotograficzne. Kiedyś ktoś zrobił zdjęcie, wyszło niewyszło albo wywołał wszystkie, albo wcale. W efekcie mam pełno zdjęć z dzieciństwa nie to co moje rodzeństwo, ich zdjęcia leżą gdzieś pochowane na płytkach, albo na komputerze, jeden format i zdjęć nie ma. Niby jest lepiej, bo jak zdjęcie nie wyjdzie można skasować, przerobić, przybliżyć, dokleić obok zdjęcie słynnej osoby. Jednak z nowoczesnej technologi trzeba umieć korzystać. Tak samo w szachach, szachiści nie muszą się głowić nad tym czy ten wariant jest poprawny czy nie, bo im silniki obliczą, pokażą prawdopodobnie najlepszy wariant, niestety zamiast pomagać sprowadza się to do "miałem lepszą rybka mówi +0,3".
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez chlewicki » 30 lip 2012, 00:13

Jak rybka mówi +0.3 to jest lepsza?

http://www.youtube.com/watch?v=VyXboigv ... re=related

:rotfl:
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Postprzez rutra » 30 lip 2012, 00:16

No właśnie tu podałem cytat jakiegoś GMa nie pamiętam którego. Teraz mało kto analizuje (nie mają talentu :P) wystarczy puścić silnikowi i na podstawie tych liczb wywnioskować, że pozycja jest lepsza. Widać to na naszym forum "miałem zagrać ten wariant, ale fritz mówi, że jest zły, więc zmieniłem debiut".
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez Początkujący » 10 sie 2012, 15:37

Ja grałem na queenalice. dziwię się że nie podaliście tej strony - jest po polsku (można akceptować tylko gry od znajomych - tak ustawić) aby nie przychodziły zaproszenia. Polecam dla mnie to fajna rozrywka jednak za trudna - aż miesza się w głowie i mnóstwo czasu pożera - ale cóż niektórzy się poświęcają
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Postprzez thinkerteacher » 10 sie 2012, 18:58

Może w skrócie podaj jakie zalety i wady ma ta strona, którą podajesz. Przykładowo ile jest uczestników z którymi można zagrać, jaka atmosfera panuje, czy to jest płatne czy darmowe (w jakim zakresie) i jakie są twoje odczucia oraz doświadczenia. Słowem - podziel się czymś więcej niż nazwą strony ;) :). Dzięki :)
thinkerteacher

Postprzez Adherent » 12 sie 2012, 20:47

Mówi się, że ludzie dziś robią postęp hmmm... mówi się, że są mądrzejsi niż kiedyś hmmm... ja jestem właśnie ciekaw ilu ludzi na świecie poradziłoby sobie gdyby nagle wszystkie światła zgasły i nastał 100% mrok wszędzie, bo siadłby cały prąd na świecie?
Zauważyć chcę, że waliłoby to tylko Afrykanów i Azjatów. Ameryki i Europy to tylko prerie by się ostały i co mądrzejsi ludzie. Reszta by z głodu zginęła hehe :)
Ja uważam, że granie partii korespondencyjnych to ukłon w stronę rozwoju własnego mózgu i nie tylko analizy szachowej ale również umiejętności analizy aktualnej sytuacji życiowej w późniejszym czasie... ach... żebym ja to rozumiał 10 lat temu i analizował tak jak mi radzili no ale cóż... nikt wtedy nie dał mi motywacji i ucz tu się człowieku wszystkiego od nowa. Ale mam te 1000 zapisów z 250 turniejów [około] w życiu to może w końcu zainstaluje starego dobrego Fritza 7, którego kiedyś wygrałem na jednym właśnie z turniejów i wpiszę w bazę te partie oraz przeanalizuje je ale nie używając silnika ale sugerując się własnymi pomysłami i ewentualnie sprawdzając ich poprawność. Silniki służą do sprawdzania poprawności a nie do porównywania pozycji. Takie moje zdanie. Szachy korespondencyjne ach... Chciałbym wysyłać listy z jednym posunięciem do jakiejś osoby, która na pewno mnie nie oszuka i potem pukać się w głowę po wysłaniu, że podstawiłem bierkę to byłoby piękne :)
"Być gdzieś w cieniu...
Wyjść i pokonać tych, którzy kiedyś się z Ciebie śmiali!"
Adherent

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 1754
kurnik.pl: magma2000

Postprzez brelo » 12 sie 2012, 22:26

brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 516 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez ŁowcaAndroidów » 12 sie 2012, 22:30

Adherent napisał(a):.. Chciałbym wysyłać listy z jednym posunięciem do jakiejś osoby, która na pewno mnie nie oszuka i potem pukać się w głowę po wysłaniu, że podstawiłem bierkę to byłoby piękne :)

Co znaczy "nie oszuka"? Przecież tam legalne jest używanie wszystkiego.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 530 razy
Ranking: 2286

Następna strona

Powrót do Szachy korespondencyjne