Gra korespondencyjna - zalety i wady

Moderator: redjok

Jaka jest twoja wiedza o grze korespondencyjnej

Ankieta zakończyła się 26 sie 2012, 07:38

1) wiem bardzo dużo, bo czytałem, grałem i mam z tym kontakt
4
31%
2) trochę wiem, ale są jeszcze dla mnie tematy o których nie mam pojęcia
6
46%
3) nie mam zdania
1
8%
4) wiem dość mało, tylko tyle, że jest to inna odmiana szachów, ale nie wiem z czym sie to je
2
15%
5) nie wiem praktycznie nic - tylko tyle, że są to ponoć "jakieś" szachy
0
Brak głosów

Razem głosów : 13

Re: Gra korespondencyjna - zalety i wady

Postprzez rutra » 12 sie 2012, 23:05

A jakie jest prawdopodobieństwo, że tempem P'5,10,15,90 przeciwnik nie użyje silnika. Do tego jak go oskarżysz o wspomaganie to przyjdzie pismo do dostawcy internetu czy zakładu pracy :D
I kategoria (1650/1668/1489), I klasa sędziowska
Planowane turnieje: Liscate [Włochy] (gr. B, P'100+30, 5 rund, 20-22.10), Jeżowe (P'15, 28.10), IV liga PK (P'60+30),
rutra

Podziękował : 1533 razy
Otrzymał podziękowań: 1814 razy
Ranking: 1660

Postprzez thinkerteacher » 13 sie 2012, 00:32

rutra napisał(a):A jakie jest prawdopodobieństwo, że tempem P'5,10,15,90 przeciwnik nie użyje silnika. Do tego jak go oskarżysz o wspomaganie to przyjdzie pismo do dostawcy internetu czy zakładu pracy :D
Kwestia ustaleń, zasad, reguł. Niektórzy nazywają je kodeksem honorowym - nie wszyscy to pojęcie znają, nie wszyscy rozumieją i oczywiście nie wszyscy go przestrzegają. Jeśli gram z przeciwnikiem i mam kodeks honorowy, który wyraźnie mówi o tym, że używam WYŁĄCZNIE własnej głowy do gry, to otwarcie książki debiutowej i "przepisanie" ruchu jest już oszustwem, nawet jeśli na szachownicy NIKT się nie kapnie (bo powiedzmy jest to 3 czy 5 ruch, który zna nawet 4 kategoria).

Oszukiwać można na różne sposoby, pytanie tylko w jakim celu. Dla mnie nie do pomyślenia jest oszukiwanie zarówno w partiach w realu jak i przez Internet - tak samo w blitzach, szybkich, klasykach czy typu SRC albo CC. Owszem - pokusa bywa: czasem na tyle duża, że warto się zatrzymać i zapytać "no dobra, oszukam i co dalej?". Dla mnie łamanie tak elementarnych zasad dotyczących oszukiwania to jak skreślanie samego siebie jako szachisty. Tak więc zakładam, że mój przeciwnik zna te zasady i je stosuje. Jeśli zaś nie ma wyraźnie określonych zasad to ZAWSZE można oskarżyć przeciwnika o oszukiwanie i samym zostać oskarżonym. W obecnej grze CC są różne zasady - w zależności od danego serwera czy rozgrywek. Warto je na początku ustalić albo zapoznać się z nimi, bo potem nie było wzajemnych oskarżeń czy chociażby podejrzeń o oszukiwanie.

Nie pamiętam gdzie to wyczytałem, ale jak dla mnie ma głęboki sens (lekko przekształcam na potrzebę wątku): nie sztuką jest nie umieć oszukiwać*, lecz sztuką jest znać (dobrze) sposoby oszukiwania (także te, w których nie można zostać wykrytym!) i pomimo tego nie zhańbić się tym czynem.

* - w miejsce słowo oszukiwać można wstać niemal każde inne: "kłamać, kraść, zabijać, krzywdzić", itp.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7505 razy
Otrzymał podziękowań: 1070 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolpkolp » 13 sie 2012, 16:36

Adherent napisał(a):.. Chciałbym wysyłać listy z jednym posunięciem do jakiejś osoby, która na pewno mnie nie oszuka i potem pukać się w głowę po wysłaniu, że podstawiłem bierkę to byłoby piękne :)

Miałem taka sytuację przez e-maila. Stresik i adrenalinka są jak ktoś nie wierzy. Niedowiarkom radzę aby spróbowali. Na prawdę polecam :)
kolpkolp

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy
kurnik.pl: kolpkolp
FICS: dikson

Postprzez thinkerteacher » 20 sie 2012, 11:41

Początkujący napisał(a):Ja grałem na queenalice. dziwię się że nie podaliście tej strony - jest po polsku (można akceptować tylko gry od znajomych - tak ustawić) aby nie przychodziły zaproszenia. Polecam dla mnie to fajna rozrywka jednak za trudna - aż miesza się w głowie i mnóstwo czasu pożera - ale cóż niektórzy się poświęcają

Sprawdziłem tę stronę do gry CC. Niestety mnie ona nie przekonuje - owszem: 30-40 lat temu byłaby pewnie hitem, ale przy obecnych możliwościach, to jest straszliwie ograniczona. Dużo bardziej przekonuje mnie chess.com czy redhotpawn.com

Tak lekko odchodząc od tematu, to strona chess.com stanowi obecnie chyba jedną z największych platform związanych z szachami (nie mówię o serwerach typu Playchess czy ICC). Jak się ktoś nieco dokładniej rozglądnie po niej to naprawdę zobaczy, że jest tam bardzo dużo fajnych i cennych rzeczy - chociażby wpisy utytułowanych zawodników, szkolenia, filmiki, trening, możliwość gry blitza, on-line, CC i wiele innych - i tu niespodzianka - ciekawych i użytecznych (!) usprawnień!
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7505 razy
Otrzymał podziękowań: 1070 razy
FICS: NokiaTwenty

Postprzez matman » 09 gru 2012, 21:14

brelo napisał(a):Ja natomiast zdecydowanie przeciw, bo nie grają tam ludzie tylko książki i komputery.

Myślę że obecnie bardzo łatwo jest poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy tylko przeanalizować statystyki przeciwnika przed zaakceptowaniem gry. Na dobrych serwerach dobrze wszystko widać - jeśli widzimy, że gość zagrał już wiele partii i jego poziom rankingu jest na określonym poziomie np. 1800 czy 2000 punktów to raczej nie jest to oszust.
matman

Podziękował : 50 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy
Ranking: 0

Postprzez kolokwium » 23 kwi 2013, 21:48

Może brelo ma rację, ale ja nie potrafię wygrać z książkami i komputerami a punkciki nieraz robię. Jak przegram to widzę żem spieprzył i pretensję mam do siebie a nie przeciwnika. I jest bez znaczenia czy się ktoś wspomaga schabowym czy krzemem. Wiem, schranz będzie uważał (a może już uważa) że należy mnie obserwować za "manie dziwacznych skłonności masochistycznych". Ale to nie ten temat.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1865 razy
Otrzymał podziękowań: 2066 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez zwariowany_mszak » 24 kwi 2013, 17:09

zacząłem się troszkę bawić w korespondencyjne na chess.com, ale niestety bardzo słabo się znam na konwenansach gry - czy na przykład w trakcie partii mogę wysłać rywalowi, oprócz kolejnego ruchu, krótki liścik z treścią, co bym zagrał gdyby nastąpił inny ruch itp.? czy takie analizy nie są wskazane szybciej jak po zakończeniu naszej potyczki? :)
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 339 razy
Otrzymał podziękowań: 683 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez Początkujący » 19 cze 2013, 02:27

thinkerteacher napisał(a):Może w skrócie podaj jakie zalety i wady ma ta strona, którą podajesz. Przykładowo ile jest uczestników z którymi można zagrać, jaka atmosfera panuje, czy to jest płatne czy darmowe (w jakim zakresie) i jakie są twoje odczucia oraz doświadczenia. Słowem - podziel się czymś więcej niż nazwą strony ;) :). Dzięki :)

pytałeś odnośnie tej strony:
http://queenalice.com/index.php?lang=pl
A dopiero teraz zauważyłem pytanie.
Na tej stronie grałem kilka razy ze znajomym więc atmosfery nie mogę ocenić, nie wiem czy jest tak popularna jak inne, ale grają tam ludzie z różnych krajów i nawet czasem jest ich sporo. Ja od razu włączyłem sobie opcję akceptuj zaproszenia tylko od znajomych czy jakoś tak, bo irytowało mnie to, że wielu naraz chciało ze mną grać - miałem kilka zaproszeń naraz (zaśmiecanie maila jednym słowem).

Ale z tych stron co testowałem ta strona podobała mi się najbardziej, nie było wtedy żadnych kont premium i żadnych opłat. gdy odpowiednio sobie ustawimy "akceptuj zaproszenia tylko od znajomych", nie pokazuj (nie wyszukuj) mnie publicznie (pokazuj tylko znajomym), nie pamiętam teraz jak dokładnie to ustawiałem; wtedy gra się komfortowo. Ustawienie "wyłącznie dla znajomych" - z tymi ustawieniami jak wcześniej opisałem - to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie, na tej stronce, bo mamy spokój i rozgrywamy tylko 1 partię, nikt nam nie przeszkadza itp. Do tego stronka wtedy była całkowicie darmowa, przyjemny miała interfejs i diagram. Można chyba było zapisać sobie plik z partii w pgn, chyba oferowała też analizę partii, ale zdaje się, że bez silnika albo z jakimś zakazem stosowania go (oszustwa jednym słowem). Nie wiem jak jest teraz, ale chyba stronka jest nadal darmowa, choć nie sprawdzałem. Więcej nie mogę powiedzieć bo krótko ją testowałem - minął już rok czy więcej jak nie grałem. Nie wiem jednak czy jest tam możliwość grania w drużynie itp. Osobiście zdaje się, że nie można analizować z silnikiem - nawet gdzieś chyba czytałem że jest to chyba nie dozwolone. O znalazłem:
"Zabronione jest używanie programów bądź komputerów szachowych do analizowania trwających partii. Można natomiast posługiwać się literaturą szachową a także bazami otwarć."
To tyle.
Niektóre komentarze z forum ma bardzo pochlebne nawet zdarzają się takie:
"it one of the best sites to play chess."

Więcej się dowiesz z tej stronki:
http://queenalice.com/about.php

i tu:
http://queenalice.com/boardfaq.php
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Poprzednia strona