Szachy korespondencyjne na chess.com

Moderator: redjok

Szachy korespondencyjne na chess.com

Postprzez redjok » 16 paź 2011, 10:33

kolokwium napisał(a): chociaż najwięcej gram na chess.com poprzez wtyczkę w igoogle
Obrazek

Czy mógłbyś napisać jak to uruchomić, jak to działa i jakie koszty ?
redjok
Administrator

Podziękował : 384 razy
Otrzymał podziękowań: 463 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Re: Szachy korespondencyjne na chess.com

Postprzez kolokwium » 16 paź 2011, 11:07

Jak już wspomniałem gram "na lewo" czyli poprzez wtyczkę w igoogle (mając konto e-mail na gmail.com czyli w googlarce). Ale można i bezpośrednio się zarejestrować poprzez kliknięcie w obrazek wyżej. Serwer jest też w polskiej wersji językowej. Jak mekk napisał
Serwis nowy (powstał w 2007 roku, na dobre zaistniał w sieci w 2008, autentycznie ciekawy robi się w 2009) ale bardzo dynamicznie zdobywający graczy i z wielkim rozmachem rozwijany.
Chess.com chciałoby się nazwać szachami w stylu web 2.0. W pełni nowoczesny, estetyczny, bardzo profesjonalny interfejs, efektywnie wykorzystujący nowe techniki programowania aplikacji webowych.
{...}
Obszerne treści szachowe - regularnie publikowane (i ciekawe) artykuły, wywiady z autorytetami, materiały wideo, zadania taktyczne (z rankingiem i pomiarem czasu), ChessMentor czyli rozbudowany interaktywny kurs szachowy, baza otwarć, możliwość zamówienia komputerowej anotacji zakończonej partii. Chess.com jest ciekawym miejscem dla szachisty (przynajmniej początkującego i średniozaawansowanego) nawet, gdy zapomnimy o możliwości gry.

Sama gra ... troszkę w tym ginie. Nawet dosłownie, dotarcie do listy rozgrywanych partii wymaga dwóch kliknięć, a główna strona serwisu nawet nie wspomina o tym, że mam jakieś ruchy do wykonania. A potem mamy jedynie prymitywne zegary N dni na ruch, estetyczną ale niezbyt ergonomiczną planszę, prostą ofertę turniejową (round-robin, partie zwykłe lub tematyczne) i mało wyrafinowane rozgrywki drużynowe.
{...}
Jest też możliwość wypróbowania cech płatnych. Gdy zacząłem regularnie grać, po paru dniach dostałem wiadomość o darmowym 10-dniowym okresie próbnym pełnego dostępu (nie jestem pewien, jakie były kryteria ale być może zakończenie pierwszych kilku partii). Skorzystanie z oferty wymagało podania prawdziwego numeru karty płatniczej ale gdy anulowałem pełny dostęp ostatniego (dziesiątego) dnia, nie zostałem obciążony żadną kwotą. Szczególnie zainteresował mnie ChessMentor, dla gracza na moim poziomie (amator) jest to ciekawy zbiór lekcji (i dobry powód, by z promocji korzystać na poziomie diamentowym).

Podsumowując: Chess.com zdecydowanie jest warte poznania jako szachowy portal i serwis społecznościowy. Jako miejsce gry ma jeszcze trochę braków ale patrząc na tempo rozwoju serwisu można się spodziewać, że nie będzie to trwało długo.
Załączniki
chess.com.gif
chess.com.gif (46.27 KiB) Przeglądane 18901 razy
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1861 razy
Otrzymał podziękowań: 2066 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Yaroo » 16 paź 2011, 13:40

Jak się zmienia na tym slowchess.com język na polski?
Yaroo

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
FICS: Yaroo

Postprzez kolokwium » 16 paź 2011, 13:43

Slowchess.com (czyli Net-Chess.Com) jest tylko po angielsku.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez Yaroo » 16 paź 2011, 20:40

No masakra... Tu chyba sto lat trzeba czekać aż ktoś podejmie wyzwanie... :sleep:
Yaroo

Postprzez kolokwium » 18 paź 2011, 09:37

Na chess.com 2-3 dni (oprócz wyzwań imiennych bo wówczas przeciwnik musi się zalogować a może wchodzić raz na 5-9 dni na serwer).
Przypominam, że to jest gra off-line ^_^
kolokwium
Moderator

Postprzez Yaroo » 18 paź 2011, 15:30

No to jest oczywiste - off line :) Tylko jak ja na gameknot.com rzucam propozycję gry to czekam od sekundy do góra kilku minut na przeciwnika. A to też serwer off-line :)
Yaroo

Postprzez kolokwium » 18 paź 2011, 23:11

Ale za to gram za darmochę i nie mam reklam :jupi:
kolokwium
Moderator

Postprzez Yaroo » 20 paź 2011, 20:29

Rozpoczyna się piąta doba oczekiwania na przeciwnika... Nic... Cisza... Nie golę się i tępo wpatruję w ekran... Szachy to gra do cierpliwych, wiem... Moja cierpliwość załamie się dopiero w dwudziestym dniu czekania... Chyba jednak wolę płatny gameknot.com :rotfl: I też wtedy bez reklam :rotfl:
Yaroo

Postprzez kolokwium » 20 paź 2011, 22:14

Ja w tym czasie na chess.com (poprzez igoogle) rozpocząłem 3 (trzy) partie (ale mogłem i więcej).
Załączniki
5doba.gif
5doba.gif (18.86 KiB) Przeglądane 18785 razy
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 04 mar 2012, 22:24

WAŻNE! Aplikacja iGoogle Chess.com zniknie. Aby kontynuować grę w szachy ze swoimi znajomymi, zarejestruj się Chess.com! Możesz grać na Chess.com na Facebooku, na iPhone lub Android. Posiada on wszystkie cechy szachy iGoogle i wiele, wiele więcej!
Dlaczego? Google nie jest już wsparcie społeczne gry iGoogle. Usługa ta zostanie trwale odłączone w dniu 31 marca 2012 roku. Proszę zakończyć wszelkie ważne gry i pobierać żadnych ważnych PGNs wcześniej. Do zobaczenia na Chess.com!

Cóż, zarejestrowałem się "normalnie" na chess.com
Szkoda, że nie ma przenosin z automatu, z partiami itd. :'(
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 02 kwi 2012, 11:55

Zapraszam do polskiej grupy na chess.com http://www.chess.com/groups/home/polska-grupa szefuje Hipek
kolokwium
Moderator

Postprzez Grem » 02 kwi 2012, 22:49

Na chess.com jest sporo polskich graczy.Duża grupa Team Poland , są rozgrywane mecze między teamami WL i EL (liga światowa i europejska) zarówno w szachach standard jak i 960,a nawet turniej Polski na chess.com oczywiście gram,ale chętnie dołączę do grupy mój nick Gremar ranking obecnie ponad 2100.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 105 razy
Otrzymał podziękowań: 181 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez thinkerteacher » 08 kwi 2012, 16:51

Może warto wpisać się w tym temacie - to ilu z nas (pod jakimi nikami) grywa na tym serwerze? Można przy tym zaznaczyć, kto grywa korespondencyjnie, a kto dodatkowo także "live" (na żywo).

Jestem pewien, że gdyby była ochota to można byłoby zagrać coś w rodzaju turnieju korespondencyjnego na dany temat (np. debiut A, B czy C) - zwłaszcza, że z tego co się zorientowałem, to serwer pozwala na rozpoczęcie partii od danej pozycji. Świetnym ułatwieniem jest to, że z listy można wybrać jaki debiut grywamy... i lecieć po kolei kilkadziesiąt z nich. W ten sposób na pewno można byłoby przeszlifować różne debiut z obu stron. Co o tym myślicie?

Tomasz - jeśli możesz to napisz jak długo grywasz na chess.com i jakie są możliwości gry korespondencyjnej, które mogą być niewidoczne dla takich żółtodziobów jak ja. Z góry dziękuje bardzo.

PS. Po 15 latach gry w szachy przełamałem się do gry korespondencyjnej - szczerze mówiąc nie sądziłem, że może to być takie fajne, a przy okazji technicznie bardzo wygodne. Wysyłanie listów z ruchami pocztą tradycyjną raczej by mnie nie przekonało - natomiast wejście na stronę i kliknięcie ruchu... o, tak!

Grem napisał(a):Na chess.com jest sporo polskich graczy.Duża grupa Team Poland , są rozgrywane mecze między teamami WL i EL (liga światowa i europejska) zarówno w szachach standard jak i 960,a nawet turniej Polski na chess.com oczywiście gram,ale chętnie dołączę do grupy mój nick Gremar ranking obecnie ponad 2100.

Jeśli możesz Gremie, to napisz coś więcej na temat turniejów, grup i rozgrywek na tym serwerze, dobrze? Mam na myśli głównie grę korespondencyjną. Przykładowo czy moglibyśmy zagrać jako drużyna przeciwko innej? Świetnie byłoby mieć możliwość rozgrywania partii ligowych - podobnie jak na FICS (FICS League), tyle że z możliwością kilku (3-5) dni na ruch.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7499 razy
Otrzymał podziękowań: 1066 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Grem » 08 kwi 2012, 23:22

Postaram się odpowiedźieć w miarę możliwości,choćby na tyle na ile się orientuje.Grać można na wiele sposobów: inwidualnie tzw."let's play"-wybrać z listy chętnych(ogłaszących się),samemu się ogłosić(można np.ustawić paramety:tempo gry,przedział rankingu od do itp.) lub wysłać lub przyjąć zaproszenie do lub od kogoś.Tempo gry:x dni na posunięcie,najczęściej spotykane to chyba 3 dni na ruch(szczególnie turnieje i gry ligowe),ale spotykane są inne 5,7,10,14 dni lub rzadziej krótsze 1 lub 2 dni na posunięcie.Turnieje są organizowane przeważnie non stop zarówno w szachy standard oraz 960,np.przez serwer chess .com (Turnament Chess.com),grupy (przykładowo przez grupę Team Poland-"Turniej o Puchar Polski na Chess.com") lub iwindualne osoby,choć zapewne w przypadku darmowego konta są ograniczenia po tym względem(ilośc turniejów i osób w turnieju).Turneje mogą być open(każdy chętny),podzielone na grupy według rankingu(np.1400-1599,1600-1799,do lub od 1800 itp.),może mieć limit określona liczba uczestników-staruje autumatycznie po zapełniniu listy zgłoszeń,lub bez limitu zawodników-start wyznaczona z góry data.Jeśli dużo zawodników to dzieli się na grupy(dobrzy są roztawiani) od 5 do np.10 w grupie;każdy z każdym (także w meczach) rozgrywa dwie partie(białe i czarne),dalej awans najepsi (od 1 do 3 wzalężności od turnieju) potem ew.dalsze rundy i końcowa finał.Są turnieje standard początkowa pożycja,częste tematyczne od o określonej pozycji np.semi-slav (1.d4 d5 2.c4 c6 2.Sf3 Sf6 3.Sc3 e6 4.e3 Sbd7),gambit marshala itp. ale i też szachy fischera wybranae ustawienie(z960) na dany turniej.Rozgrywki ligowe rozgrywane są czały czas przez teamy narodowe polski-Team Poland ( ponad 230 osób). Każdy kto dołączy do grupy(nie zależnie o rankingu) może grać w meczach odpowienio do poziomu listy rankingowej grupy,jeśli ma np.1700 to może zagrać na czterdzistej lub jeszcze dalszej szachownicy odpowidnio z graczem z przeciwnej drużyny,a ile graczy jakaś drużyna wystawia - ile ma chętnych(trzeba dopisać się do meczu) zazwyczaj kilkadzięsiąt a nawet ponad sto par graczy,innym razem trzydzieści, zależy też ile mają graczy rywale.Lista ustalana kolejno rankingowo od najsiniejszego do najsłabszego,kapitan może wykluczyć zawodnika za np.nadmine przegrywanie przez czas(bo za cheating czyli krzemowe wspomaganie serwer sam zamyka konta).Organizowane mecze
World League (WL),Europe League (EL) zarówno szachy standard i 960, rundy startują systematycznie weług planu
co jakieś 2-3 tygodnie nowy przeciwnik.Poza grą korespondencyjną można grać na żywo przez przęglądarkę,mają też ruszyć ligii na live,turniej już są,to chyba narazie tyle.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 105 razy
Otrzymał podziękowań: 181 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Następna strona

Powrót do Szachy korespondencyjne