Szachy korespondencyjne, ICCF i chesshere.com

Moderator: redjok

Szachy korespondencyjne, ICCF i chesshere.com

Postprzez chlewicki » 23 maja 2011, 21:16

Odkryłem ostatnio, że szachy korespondencyjne kręcą mnie bardziej od tych "zwykłych". Chciałbym polecić serwer szachowy http://www.chesshere.com/, niedawno zarejestrowałem się, można znaleźć mnie pod nickiem "Chlewicki", z chęcią przyjmę wyzwanie. Ponadto, zapraszam nieco ambitniejszych do gry w prawdziwe szachy korespondencyjne (ICCF), http://www.iccf-webchess.com/Default.aspx
Co więcej, chciałbym zapytać, czy byliby chętni do forumowej ligi korespondencyjnej? Albo chociaż pojedyncze osoby do turnieju. W ostateczności jedna do meczu.. :)
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Re: Szachy korespondencyjne, ICCF i chesshere.com

Postprzez kolokwium » 24 maja 2011, 15:26

Kiedyś dużo grywałem na chesschere, ale jak zmienili interfejs na "bardziej fikuśny", to zrezygnowałem. Im prostszy tym lepszy. Bardzo dobrze się grało na rosyjskojęzycznym http://www.igame.ru (już nie istnieje), ciekawy interfejs jest też na Net-Chess.Com część Polaków się tam przeniosła z chesschere (po kilku awariach).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1897 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez epilogue » 24 maja 2011, 18:52

Najłatwiej i najprościej można grac przez serwer ICCF, jest oficjalny, łatwy w użyciu. Za udział w turniejach najczęściej należy płacić, ale można zagrać np dwie partie bez rankingu i zobaczyć jak to jest grac w szachy korespondencyjne. Prawdziwe turnieje korespondencyjne rozgrywane pocztą tradycyjną niestety odeszły w zapomnienie...
epilogue

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez chlewicki » 24 maja 2011, 19:40

Co do turniejów "kartkowych", bzdura! Nie odeszły i nie odejdą! Nadal można w ramach ICCF uczestniczyć w kartkowych turniejach. :)
Kolokwium, zdaje się, że jest na chesshere.com opcja "old interface", co w zasadzie rozwiązuje problem "fikuśności" nowszego. :)

A czy są chętni do turnieju forumowego? :)
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Postprzez epilogue » 26 maja 2011, 06:04

chlewicki napisał(a):Co do turniejów "kartkowych", bzdura! Nie odeszły i nie odejdą! Nadal można w ramach ICCF uczestniczyć w kartkowych turniejach. :)

Są ale to juz nie te turnieje co były kiedyś...
epilogue

Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez Yaroo » 15 paź 2011, 20:27

Co do serwerów szachowych do gry korespondencyjnej to po ponad roku doświadczeń na chesshere.com, queenalice.com, schemingmind.com i gameknot.com stwierdzam, że absolutnie najlepszym jest gameknot.com. Od kwietnia tego roku w końcu zostałem właśnie tylko tam i nawet sobie konto płatne wykupiłem. Zdecydowanie polecam.
Yaroo

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
FICS: Yaroo

Postprzez kolokwium » 15 paź 2011, 21:50

A mi najbardziej odpowiada www.slowchess.com = www.Net-Chess.Com, chociaż najwięcej gram na chess.com poprzez wtyczkę w igoogle
Obrazek
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez zdzichosz » 16 paź 2011, 10:26

Ja chętnie zagram na [Queen Alice] ponieważ serwer jest po polsku.
Mój nick zdzicho
zdzichosz
Triumfator Konkursu Zadaniowego

Otrzymał podziękowań: 4 razy
kurnik.pl: zdzichosz

Postprzez rutra » 28 kwi 2016, 00:21

Torquemada napisał(a):kto ma szanse najmniejsze?Otóż właśnie,najmniejsze szanse będzie miał zawsze ten powtarzający tylko pierwsze linie programu czyli tzw kompiarz.

Czy to znaczy, że jeśli posadzimy małpę, która będzie powtarzać pierwszą linię komodo czy innego houdiniego to ta małpa przegra z arcymistrzem grającym samodzielnie?

Gdzieś słyszałem o przeciętnym zawodniku, który pokonywał silnik, bo znał jego algorytm. Wydaje mi się, że arcymistrz nie wygra z silnikiem, chyba że sobie wcześniej rozpracuje pierwszą linie silnika i potem ruchy będą się powtarzać.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez rutra » 28 kwi 2016, 11:40

Jeszcze do niedawna gra silnikiem, już nie wspominając o sprawdzaniu wariantu w książce podczas partii kojarzyła się z oszukiwaniem. Nie spodziewałem się, że to może być odrębny rodzaj szachów gdzie nie wystarczy odpalić najsilniejszy silnik by pokonać drugiego człowieka. Moja gra korespondencyjna ogranicza się do partii granych samodzielnie, które bardziej przypominają blitza, wchodzę na chess.com, wykonuje po jednym ruchu w każdej partii i za kilka-kilkanaście godzin to powtarzam czynność.

Ktoś się gdzieś pytał dlaczego nie ma pojedynków człowiek vs silnik i padła odpowiedź, że obecnie darmowe silniki pokonują ludzi. Nie wiem jakby to wyglądało w korespondencyjnych, ale trudno mi uwierzyć, że grający samodzielnie (bez książek, baz partii, tablic końcówek) arcymistrz pokonałby najlepszy silnik.

Kasparov nie grał z Deep Blue w szachy korespondencyjne. Coś mi się obiło o uszy, że poprosił o sprawdzenie tego co komputer liczył, bo niektóre ruchy wydawały się "niekomputerowe", tak jakby jakiś człowiek (np. arcymistrz) pomagał komputerowi w pozycji, której potrzeba czegoś więcej niż policzyć X-ruchów do przodu. Nie wierzę w to, że Kasparov się podłożył, ale jestem w stanie uwierzyć w to, że ktoś w trakcie partii pomagał komputerowi.
rutra

Postprzez thinkerteacher » 28 kwi 2016, 12:01

W meczu Kasparow - Deep Blue... komputerowi pomagał operator. Ktoś musiał bowiem wykonywać ruchy na prawdziwej szachownicy.

A co na temat oszukiwania sądzi szef grupy, który poświęcił kilkanaście lat na to, aby pokonać najsilniejszego człowieka na świecie w szachy - można przeczytać w książce: Behind Deep Blue: Building the Computer that Defeated the World Chess Champion by Feng-hsiung Hsu - przykładowy rozdział i spis treści są dostępne (za darmo) tutaj: http://press.princeton.edu/titles/7342.html

On May 11, 1997, as millions worldwide watched a stunning victory unfold on television, a machine shocked the chess world by defeating the defending world champion, Garry Kasparov. Written by the man who started the adventure, Behind Deep Blue reveals the inside story of what happened behind the scenes at the two historic Deep Blue vs. Kasparov matches. This is also the story behind the quest to create the mother of all chess machines. The book unveils how a modest student project eventually produced a multimillion dollar supercomputer, from the development of the scientific ideas through technical setbacks, rivalry in the race to develop the ultimate chess machine, and wild controversies to the final triumph over the world's greatest human player.

In nontechnical, conversational prose, Feng-hsiung Hsu, the system architect of Deep Blue, tells us how he and a small team of fellow researchers forged ahead at IBM with a project they'd begun as students at Carnegie Mellon in the mid-1980s: the search for one of the oldest holy grails in artificial intelligence--a machine that could beat any human chess player in a bona fide match. Back in 1949 science had conceived the foundations of modern chess computers but not until almost fifty years later--until Deep Blue--would the quest be realized.

Hsu refutes Kasparov's controversial claim that only human intervention could have allowed Deep Blue to make its decisive, "uncomputerlike" moves. In riveting detail he describes the heightening tension in this war of brains and nerves, the "smoldering fire" in Kasparov's eyes. Behind Deep Blue is not just another tale of man versus machine. This fascinating book tells us how man as genius was given an ultimate, unforgettable run for his mind, no, not by the genius of a computer, but of man as toolmaker.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7603 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 28 kwi 2016, 12:29

Według doniesień internetowych, człowiek mógł w dowolnym momencie wymieniać moduły w komputerze. W ten sposób mógł wpływać na sposób gry komputera.
Czy to teoria spiskowa, czy nie, to już inna inszość.
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 28 kwi 2016, 16:12

Raz jeden zawodnik mówił mi, że rozwiązywał kombinacje i później chciał sprawdzić programem czy dobrze rozwiązał. Kiedy ustawił pozycje silnik wskazywał na równą, lub nawet na przewagę czarnych. Kiedy zawodnik wykonał w silniku ruch (poświęcenie figury) silnik najpierw pokazywał przegraną pozycję, ale dosyć szybko ocena się zmieniła. Mogło być tak, że jakiś arcymistrz zauważył coś czego nie widział komputer i ten ruch wprowadził. Ale to jest tylko teoria spiskowa, nie musi być prawdziwa.

W ubiegłym roku ustałem końcówkę hetmańską bez piona. Dla mnie plan gry był prosty, w przypadku wymiany hetmanów mój pion był bardziej zaawansowany, można było jedynie szachować lub wymienić piona co prowadziło do prostszej końcówki (także remisowej). Silnik pokazywał cały czas +1,50, zagrałem z silnikiem nie patrząc na proponowane warianty. W pewnym momencie pojawiło się nawet +2,50, jednak po kilkudziesięciu ruchach silnik zorientował się, że końcówka jest remisowa, na turnieju też zremisowałem. Najlepszym sposobem na pokazanie, że programy się mylą jest ustawienie pozycji K+9G vs K, przy czym wszystkie gońce muszą być białopolowe lub czarnopolowe. Jako, że goniec to 3 punkty białe mają "przewagę" +27,00, jednak silnik raczej się nie domyśli, że nie ma siły matującej.
rutra

Postprzez thinkerteacher » 28 kwi 2016, 23:42

Ale jaja! Ustawiłem 10 "głupich" gońców i 5 pionów bandowych i program chyba sobie troszkę nie radzi ;). Pokazuje ciągle przewagę +40 i nie ma ochoty się pogodzić z remisem... :lol2:

[FEN "k7/8/P7/P7/PB1B4/P1B1B3/PB1B1B2/K1B1B1B1 w - - 0 1"]

Tutaj z pewnością przydałby się ekspert pokroju Fuszera, aby wyjaśnił to jak daleko są zaawansowane algorytmy związane z rozpoznawaniem fortecy :wall: :> :sleep:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7603 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 29 kwi 2016, 00:11

Program nie może się pogodzić z remisem bo pozycja jest nielegalna. :*
kolokwium
Moderator

Następna strona

Powrót do Szachy korespondencyjne