Szachy korespondencyjne przez pocztę tradycyjną

Moderator: redjok

Szachy korespondencyjne przez pocztę tradycyjną

Postprzez campo » 17 gru 2017, 17:25

Cześć!

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich w sposób szczególny. Co do mnie, szachy przewijają się w moim życiu od wczesnego dzieciństwa i zawsze bardzo je lubiłem. Ostatnio postanowiłem trochę się rozwinąć i ogarnęła mnie dosłowna obsesja, ale chyba większość z Was to rozumie :)
Tyle o mnie, przejdźmy do rzeczy.

Jeszcze na początku XX wieku popularne były partie rozgrywane listownie, gdzie informacje o kolejnych posunięciach przekazywano pocztą tradycyjną. Z pozoru jest to niewygodne, ale przemyślałem temat i dotarłem do wniosku, że to sposób na świetną rozgrywkę. Po pierwsze, wygrana po wielu miesiącach gry przynosi bardzo wiele satysfakcji. Emocje muszą być bardzo duże. Po drugie, mamy bardzo dużo czasu na przemyślenie każdego ruchu. Możemy wszystko rozplanować na bardzo spokojnie, całą strategię, rozpracować wszystkie możliwości ruchów przeciwnika. Sądzę, że nawet u przeciętnych szachistów podniesie to poziom rozgrywki. Po trzecie, ciekawy akcent, w niczym nie przeszkadza, a ubarwia codzienność. A dlaczego poczta tradycyjna, a nie mail? Jak dla mnie dodaje to grze barwy, całe oczekiwanie i możliwość materialnego kontaktu z przeciwnikiem.

Sam bardzo chętnie rozpocząłbym taką partię. Jeśli jest ktoś chętny, proszę o kontakt. Jeśli ktoś ma opory przed podaniem adresu, mogę być pierwszy.

Serdecznie zapraszam i pozdrawiam!
campo

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Szachy korespondencyjne przez pocztę tradycyjną

Postprzez kolokwium » 17 gru 2017, 21:57

Czym oprócz papieru różnią się takie partie w porównaniu do poczty e-mail lub gry na serwerach korespondencyjnych?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2062 razy
Otrzymał podziękowań: 2189 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez campo » 17 gru 2017, 22:23

Tak naprawdę niczym, może poza czasem oczekiwania. Poza tym, wspomnianym papierem.
Ale dla mnie, zupełnie subiektywnie, to całkiem inna przyjemność z rozgrywki, oczekiwania, wypatrywania koperty ;)
campo

Postprzez fuszer » 18 gru 2017, 18:44

Poszukaj na ICCF.
Pierwszy z brzegu turniej listowy: https://www.iccf.com/EventAnnouncement.aspx?id=40597
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 913 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez Kaczmar » 19 gru 2017, 12:06

A jakie są zasady rozgrywania takich partii. Czy można o partii rozmawiać na forum? Czy można korzystać z baz szachowych, książek.
Kaczmar

Podziękował : 176 razy
Otrzymał podziękowań: 223 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Daniel » 19 gru 2017, 13:11

Atutów niewątpliwie jest sporo, ale wpływ na minimalną popularność takiej gry mają też koszty. Cena znaczka na zwykły list to 2,60 zł - jeśli więc partia potrwa 60 ruchów to już mamy 156 złotych, a jeszcze trochę trzeba doliczyć za koperty. Zagrajmy od razu kilka partii z różnymi rywalami - wyjdzie wtedy sporo. Zdaje się że dawniej koszty były znacznie niższe, były specjalne formularze do takiej gry, poczta traktowała je mocno ulgowo.
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 318 razy

Postprzez campo » 19 gru 2017, 23:09

Zasady oczywiście do ustalenia między rywalami. Myślę jednak, że jeśli obaj mają prawo konsultować się i korzystać z baz, wtedy jest sprawiedliwie. Koszty, masz rację. Są spore. Oczywiście są sztuczki takie jak 2FABE, ale to ryzykowne i nieuczciwe wobec poczty, także lepiej nie ryzykować.
To może ktoś jest chętny do podobnej rozgrywki, ale przez maila? :)
campo

Postprzez kolokwium » 19 gru 2017, 23:37

http://www.e4ec.org/szachy.html
Klub szachowy E4EC umożliwia grę w szachy korespondencyjne przez email. Szachiści z całego świata grają między sobą a ich partie są nadzorowane i zapisywane przez serwer. W naszym klubie nie gramy przeciwko programom komputerowym.

W przeciwieństwie do szachów online przez internet a także szachów rozgrywanych na szachownicy, gracze grający w szachy korespondencyjne toczą zwykle wiele partii równocześnie. Mogą one trwać kilka tygodni a nawet miesięcy. Nie ma potrzeby siedzieć przed komputerem w tym samym czasie co przeciwnik - informacja o wykonanym ruchu jest przysyłana emailem, a nad odpowiedzią można się zastanawiać kilka dni.

Używanie komputerowych programów szachowych do generowania bądź sprawdzania ruchów jest tu zabroniona. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie o zewnętrznym wspomaganiu.

Klub zaprasza wszystkie osoby posiadające adres email i gotowe stosować się do naszego Regulaminu.

Członkowstwo w klubie jest darmowe, nie stosujemy żadnych opłat, nie publikujemy reklam.

Zarejestrowani członkowie klubu mogą korzystać z wszystkich możliwości klubu. Oznacza to, że mogą...
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2062 razy
Otrzymał podziękowań: 2189 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez campo » 19 gru 2017, 23:45

Bardzo dziękuję za podrzucenie strony :)
campo

Postprzez wost » 26 lut 2018, 10:33

pawten , masz prv ode mnie
jestem zaintersowany
wost

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez pawlicy » 30 mar 2018, 20:53

ja od dawna tak gram i polecam
pawlicy

Postprzez rutra » 30 mar 2018, 21:02

Daniel napisał(a):Atutów niewątpliwie jest sporo, ale wpływ na minimalną popularność takiej gry mają też koszty. Cena znaczka na zwykły list to 2,60 zł - jeśli więc partia potrwa 60 ruchów to już mamy 156 złotych, a jeszcze trochę trzeba doliczyć za koperty. Zagrajmy od razu kilka partii z różnymi rywalami - wyjdzie wtedy sporo. Zdaje się że dawniej koszty były znacznie niższe, były specjalne formularze do takiej gry, poczta traktowała je mocno ulgowo.

Jakbym zsumował ile wydałem na wpisowe do turniejów, dojazdy, noclegi wyżywienie, to bym się chyba za głowę złapał.

156zł tak, ale to nie jest jednorazowy wydatek, po 2,60zł raz na kilka dni/tygodni to się chyba tak tego nie odczuje.
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 1997 razy
Ranking: 1670

Postprzez Gasper » 11 wrz 2018, 19:12

Mnie by szczerze mówiąc zabił czas oczekiwania na odpowiedź. Partia szachow jest dla mnie super wlasnie dlatego, że mogę analizować na bieżąco pole walki i ewentualnie zaskoczyć przeciwnika, nadać rywalizacji trochę dynamiki. Poza tym już widze co by sie dzialo jakby Poczta Polska zgubila list. Co nie jest jakas rzadkoscia :P
Gasper

Powrót do Szachy korespondencyjne