Szachy korespondencyjne - za i przeciw: czy warto?

Moderator: redjok

Szachy korespondencyjne to według mnie

Ankieta zakończyła się 18 sie 2012, 02:10

1) świetny sposób, aby grywać w szachy, niekoniecznie wtedy, gdy są turnieje lub chętni do gry
8
89%
2) ciekawa rozrywka, ale raczej niewiele dająca
1
11%
3) nie mam zdania
0
Brak głosów
4) myślę, że trochę szkodzi w grze klasycznej
0
Brak głosów
5) beznadziejna forma szachów, która nie ma nic wspólnego z prawdziwą walką
0
Brak głosów

Razem głosów : 9

Re: Szachy korespondencyjne - za i przeciw: czy warto?

Postprzez aleves » 20 sty 2016, 18:22

Jak popatrzylem ile moj 24 core komop zuzywa pradu * okolo 700 W to mi sie odechcialo analizowac na nim szachy.Az sie kabel przepalil od tej mocy normalnie jednego dnia patrze komp sie nie wlacza,mysle co sie dzieje cos sie zesralo chyba ... przelaczam wtyczki i nagle slysze ss sss i dym leci z jednej wtyczki ,polecialem od razu korki wylaczyc zeby sie nic nie popalilo.

Znaczy sie nie jest to prawdziwy komp 24core ale podkrrecone na 4 Ghz stare 2 dual xeon x5670 na plycie evga sr2 to zre sporo pradu,Az kabel przepalilo normalnie zasilacz chieftec 1200W i wymienilem ten kabel bo sie przestraszylem ze komp sie spalil ... ale jednak nie.Dziala ale jadenak widac jakie obciazenie moca przy liczeniu 24 threads.

Zamiast liczenia tych wszytkich wariantow to juz lepiej sobie poogladac filmiki na youtube.

teoretycznie po wymianie tego kabla moglbym wlaczyc ten swoj komp na dobe z silnikiem Komodo 9.3 i napewno znajdzie tak dobre ruchy ze az no niewiem ... az mi sie nie pisac,Komodo na 24 core kompie znajduje dobre ruchy zwlaszcza z tablicami koncowek 6 bierkowymi ktore tez mam.

Sprzedac wam 6 bierkowe tablice koncowek SYZYGY? jak ktos nie ma jak sciagnac to moge mu sprzedac na pendrive albo na dysku ssd.

Jak ktos nie ma 6-man SYZYGY bo to chyba ze 160 GB zajmuje wiec ciezka sciagnac z sieci to niech mi wysle wiadomosc na PM.Moge mu wyslac na dysku SSD w cenie samego dysku moze z 5 zl za przegranie wezme.
aleves

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: stupidoguy

Postprzez aleves » 20 sty 2016, 18:52

SYZYGY sa lepsze od Nalimova,ile zajmuja 5 bierkowe nalimov bazy ? z 6 GB a ile SYZYGY ? z 950mb ... a tak samo 6 bierkowe SYZYGY zajmuja ok 150 GB a ile zajmuja 6 bierkowe nalimov? z kilkadziesiat terabajtow zapewne.SYZYGY sa lepsze.

https://www.youtube.com/watch?v=cEDsp131YXA

Pozdrawiam wszystkich graczy szachow koresp ktorzy z wlasna mysla wygrywaja.
aleves

Postprzez Athame » 21 sty 2016, 16:06

Wezmę Nalimova lub Gaviota. SyZyGy mam i wg mnie są za słabe. Nie ma w nich informacji DTM.
Athame

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Postprzez Hipek » 21 sty 2016, 16:56

aleves napisał(a): jadenak widac jakie obciazenie moca przy liczeniu 24 threads.
Boli mnie samo czytanie o tym. To brzmi jak wyścig opierający się o to, kto będzie miał potężniejszą maszynę obliczeniową.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy
Ranking: 0

Postprzez aleves » 25 sty 2016, 01:07

Athame napisał(a):Wezmę Nalimova lub Gaviota. SyZyGy mam i wg mnie są za słabe. Nie ma w nich informacji DTM.

DTM to nie jest wielki problem wyatarczy taki engine jak Komodo zalaczyc i zobaczyc w ilu ruchach przy obsludze koncowek rozstrzygnie pozycje.

Np. koncowka KPRKBN i w nalimow jest ta informacja ile ruchow do mata a w SYZYGY nie ma ale jak sie wlaczy silnik z obsluga SYZYGY to sie znajdzie mata.W Nalimov informacja ile ruchow do mata remisu przegranej zostala zawarta w samych tablicach i dlatego one sa zle.. bo taka informacja jest nie potrzebna jak sie korzysta w analizie z silnika.Roznica miedzy Nalimov a Syzygy jest taka ze w nalimov masz tablice bez silnika ktory z nich korzysta tylko moze być samo GUI.A w SYZYGY zaoszczedzono wiele miejsca dzieki temu ze te tablice sa analizowane przy uzyciu silnika a nie z poziomu GUI.

Chodzi po prostu o to ze w Nalimov masz wszystko w GUI i nie musisz wlaczac silnika zeby zobaczyc czy pozycja jest remisowa czy nie.A w SYZYGY jest tak ze musisz wlaczyc silnik z obsluga SYZYGY jak Komodo Stockfish zeby zobaczyc...Ale to prawie to samo roznia sie tablice te ze SYZYGY zajmuja duzo mniej miejsca
aleves

Postprzez Athame » 25 sty 2016, 07:45

Mocno teoretyzujesz...

W pozycji 8-bierkowej zmodyfikowany SF używający tablic Nalimova znalazł optymalny ruch po 6 minutach. Oficjalna wersja SF używająca tablic SyZyGy chodziła sobie cała noc (przy ściąganiu jakiś dużych baz), a nad ranem i tak pokazywała ruch po którym wygrana co prawda była, ale droga do niej to 117 ruchów, zamiast najlepszej 56.

Nie wiem też jakim sprzętem dysponujesz, ale życzę powodzenia w znajdowaniu najkrótszej drogi do mata silnikiem przy układzie KRNPvKRPP z użyciem TB SyZyGy. Na osiągalnych dla mnie maszynach to praca na kilka (tygo)dni.
Athame

Postprzez aleves » 25 sty 2016, 08:19

Koncowki są max 6 bierkowe a 8 bierkowa pozycja bedzie szybciej obliczona przy uzyciu SYZYGY niz Nalimov poniewaz w Nalimov silnik nie korzysta z koncowek.

Np. wrzuć sobie tą pozycje 8 bierkową KRNPvKRPP do Fritza z obsluga 5-man SYZYGY i 5-man Nalimov.Jasne ze w SYZYGY znajdzie szybciej poniewaz tylko w SYZYGY silnik korzysta w analizach z koncowek.W Nalimov to sie odbywa za pomoca GUI.
aleves

Postprzez Athame » 25 sty 2016, 12:47

Bzdury piszesz. Są silniki które używają końcówek Gaviota (skompresowany Nalimov). Bez problemu można zmodyfikować publiczny kod StockFish'a by używał końcówek Nalimova. Taka wersja co używa Gaviota już powstała, choć nie dla najnowszej wersji kodu.

Końcówki są także dla ponad 6 bierek. W wersji Nalimova istnieją takie dla pionkówek 10-bierkowych, a przy użyciu wyłącznie lekkich (po jednej na stronę) i pionków dla 8 bierek. Poprawnie zaimplementowana obsługa (najłatwiej to zrobić na silnikach OpenSource) korzysta w takich tablic. Niepubliczne są pełne tablice Nalimova dla 7-man.

Jedyna zaleta tablic SyZyGy to relatywnie mały rozmiar. Jeszcze mniejsze są tablice Scorpio, a dostarczają takich samych informacji. Optymalne są TB Gaviota, które dostarczają informacji DTM, a pełne dla 6 bierek zajmują ok. 300 GB (zależnie od wybranej kompresji).
Athame

Postprzez aleves » 25 sty 2016, 13:08

dobra niech ci będzie
myslalem ze nie istnieja 7-man tablice ale jednak sie mylilem https://plus.google.com/100454521496393505718
aleves

Postprzez Cytruk » 10 gru 2016, 07:55

Nie wiedziałem gdzie dać to pytanie, więc daje je tutaj.
Czy spotkaliście się kiedyś z chamską taktyką niektórych graczy polegająca na tym, że przy np. 14 dniach na ruch
w przegranej pozycji przeciwnik specjalnie czeka np. 13 dni i dopiero wykonuje ruch i robi tak w kółko?
"Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona." Albert Einstein

II Kategoria
ELO:
Standard: 1452
Rapid: 1497
Blitz: 1607
Cytruk

Otrzymał podziękowań: 16 razy
Ranking: 1452
kurnik.pl: Cytruk
FICS: CytrukowyCytruk

Postprzez Athame » 10 gru 2016, 10:11

No jasne. Regularnie. Najpierw tempo po 2–3 ruchy na dobę, a jak tylko wychodzi „wór” (wg silnika) to nagłe spowolnienie do tempa 40 dni / ruch.

Sam tylko raz wykonałem posunięcie po ponad 30 dniach, ale to była specyficzna pozycja. Silniki pokazywały od -3.5 (łaskawsze) do -11 (dosadniejsze), a ostatecznie uratowałem remis.
Athame

Postprzez rutra » 10 gru 2016, 13:58

Jak grałem na chess.com regularnie to zdarzyło mi się raz, że chciałem się załapać do turnieju 1601-1800, a miałem trochę za niski ranking. Rzuciłem więc wyzwanie na kilkanaście partii tempem 1 dzień na ruch i tam gdzie był "wór" celowo opóźniałem grę, a tam gdzie miałem przewagę grałem szybko aby zdążyć sobie nabić ranking. Cel osiągnąłem, zagrałem w turnieju 1601-1800, niestety partie, w których miałem "wora" trzeba było dokończyć, ranking poleciał i ostatecznie od roku nie mogę się przebić do 1600. Ale jest to spowodowane tym, że w grze przez internet brakuje mi cierpliwości i moje partie korespondencyjne przypominają grę na 3 minuty, z tą różnicą, że w blitzu jestem na bieżąco z pozycją, a w korespondencyjnych czasami widzę diagram raz na kilka dni.
II+ (1625/1644/1623), II klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1484 razy
Otrzymał podziękowań: 1690 razy
Ranking: 1625

Poprzednia strona

Powrót do Szachy korespondencyjne