chess.com vs lichess.org

Moderator: redjok

chess.com vs lichess.org

Postprzez artme » 31 lip 2016, 06:53

Witajcie,
mam do Was (uzytkownikow) pytanie odnosnie Waszych odczuc co do tych 2 kafejek - ktora wg Was jest lepsza i dlaczego?

Oddzielnie o nich bylo juz wiele napisane, jednak poniewaz sa to chyba dwa najwieksze i najlepiej rokujace stronki z BEZPLATNYMI (bo o tych wersjach chcialem pisac) szachami i zadaniami, to postanowilem to jakos podsumowac w jednym temacie.

Wszelkie sugestie, opisy i uzasadnienia mile widziane ;)

Pozdrawiam
artme
www.mariuszewczuk.pl
artme

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: chess.com vs lichess.org

Postprzez rutra » 31 lip 2016, 08:41

Chess.com odradzam. Masz siłę matującą przegrywasz na czas, przeciwnik nie ma siły matującej, kończy mu się czas, jest remis.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1843 razy
Ranking: 1655

Postprzez kolokwium » 31 lip 2016, 10:37

Może na chess.com program sprawdza nicki i czy zawodnikiem jest rutra?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez artme » 31 lip 2016, 11:43

rutra napisał(a):Chess.com odradzam. Masz siłę matującą przegrywasz na czas, przeciwnik nie ma siły matującej, kończy mu się czas, jest remis.

Rozumiem, ze to blad, ktorego w lichess nie ma, tak?
www.mariuszewczuk.pl
artme

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez brelo » 31 lip 2016, 12:43

Na chess.com nie ma Crazyhouse więc zwycięzca może być jeden.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 516 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez fuszer » 31 lip 2016, 16:24

Do grania - zdecydowanie lichess. Interfejs ma jak dla mnie bardziej przejrzysty i funkcjonalny. Dla chętnych oferuje więcej różnych wariantów szachowych (oprócz wspomnianego crazyhouse, także szachy 960 i szereg bardziej egzotycznych odmian).

Podczas turniejów nie czekamy na zakończenie wszystkich partii, bo nie ma rund, tylko każdy gra tyle partii, ile zdąży. Do tego dla szybkich ciekawa opcja berserk, czyli więcej punktów za zwycięstwo w zamian za zmiejszenie czasu o połowę.

Na chess.com symultany mogą dawać tylko gracze premium, na lichess - wszyscy.

Jeśli chcemy przeanalizować partię z komputerem, lichess używa do tego stockfisha, a chess.com jakiegoś badziewia o mocy 2000 elo.

Ostatnio na chess.com przestał mi działać dźwięk przy posunięciach przeciwnika, na lichess hula bez zarzutu.

Na lichess można zagrać z legendą youtube/twich'a KingCrusherem, który regularnie tu zagląda i grywa w turniejach. Na chess.com często pojawiają się utytułowani gracze (na czele z superbohaterem blitza Nakamurą), ale można co najwyżej popatrzeć jak grają, bo walczą między sobą albo w turnieju "Titled Tuesdays", który jak sama nazwa wskazuje jest niedostępny dla amatorów bez tytułu chociażby FIDE CM.

Zadania taktyczne na lichess są bez ograniczeń, na chess.com darmowcy mogą rozwiązać tylko 3 dziennie.

Jeśli kogoś interesują szachy korespondencyjne (ja próbowałem, ale mnie to nie bawi), to na chess.com jest więcej możliwości, przede wszystkim mecze międzypaństwowe/międzymiastowe.

Ciekawą opcją na chess.com, której nie ma lichess, są szachy głosowane (vote chess). Dla treningu może to być przydatne, bo istotą tej zabawy jest dyskusja w ramach zespołu, po której każdy głosuje uwzględniając przemyślenia i analizy, jakie pojawiły się podczas dyskusji.

Na chess.com można za to znaleźć najświeższe wiadomości ze świata szachowego, obejrzeć na Chess TV arcymistrzowskie analizy partii z ostatnich turniejów elity. Do tego jednak nie musimy zakładać konta, można wejść w działy Share oraz Chess TV anonimowo - tylko czat podczas transmisji TV wymaga zalogowania.

Wydaje mi się, że lichess rozwija się znacznie szybciej, chociaż trudno przewidzieć, jak by się zachowywał przy takiej ilości użytkowników, jak na chess.com. Być może okazałoby się, że serwer jest jednak zbyt słaby i zacznie się notoryczne zrywanie połączenia jak na FICS...
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 907 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez kolokwium » 31 lip 2016, 19:10

fuszer napisał(a):Zadania taktyczne na lichess są bez ograniczeń, na chess.com darmowcy mogą rozwiązać tylko 3 dziennie.

5 dziennie.

fuszer napisał(a):Ciekawą opcją na chess.com, której nie ma lichess, są szachy głosowane (vote chess). Dla treningu może to być przydatne, bo istotą tej zabawy jest dyskusja w ramach zespołu, po której każdy głosuje uwzględniając przemyślenia i analizy, jakie pojawiły się podczas dyskusji.

Po naszemu to partia konsultacyjna.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez Titrant » 01 sie 2016, 21:57

lichess.org jest dużo lepiej spolszczone od chess.com. Poza tym mi na Lichess (podobnie jak innym forumowiczom) bardzo odpowiada interfejs i przyjemne dla oka szachownice. Bardzo ciekawy i fajny jest trening współrzędnych (przydatne zwłaszcza dla początkujących szachistów ;-)). No i ogólnie przyjemnie się gra :-).
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Ranking: 1000

Postprzez Hipek » 22 gru 2016, 16:51

Jeśli chcemy przeanalizować partię z komputerem, lichess używa do tego stockfisha, a chess.com jakiegoś badziewia o mocy 2000 elo.

Z tego co widzę, to używają stockfisha i to od stycznia br.

Czy ktoś z grających na obu portalach podejmie się porównania "nowej" odsłony chess.com (v3) z lichess?
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez kolokwium » 22 gru 2016, 21:04

Jest różnica na chess.com w analizie dla darmowców, a dla szczęśliwców. :>
kolokwium
Moderator

Postprzez ChessSzogun » 20 sty 2017, 16:41

Według mnie lichess.org jest lepsze.
II kategoria,1328 FIDE
ChessSzogun

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 1328
kurnik.pl: ChessShogun
FICS: Omaciej

Postprzez brelo » 20 sty 2017, 18:12

Trochę się zmieniło, obie strony mają Crazyhouse, ale chess.com ma też Bughouse, za to gorszy interfejs.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 516 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez ChessSzogun » 20 sty 2017, 19:06

Ja wolę lichess.org, ponieważ jest w 100% darmowe. (wszystkie opcje masz za darmo)
II kategoria,1328 FIDE
ChessSzogun

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 1328
kurnik.pl: ChessShogun
FICS: Omaciej

Postprzez matman » 06 lip 2017, 21:11

Przyjemniej się gra na lichess. Interfejs świetnie się prezentuje przy pełnym ekranie z ciemnym tłem (dark). Lichess ma też lepiej zrobiony zegar szachowy, ma większe cyfry, do tego oba zegary graczy są blisko siebie, a nie po przeciwnych stronach szachownicy jak na chess.com.
matman

Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Postprzez AuroraBorealis » 06 lip 2017, 22:35

Oba serwery sa ok do gry, CHESS.COM ma więcej funkcji społecznościowych i dla użyszkodników premium materiały i filmy szkoleniowe.
AuroraBorealis

Podziękował : 104 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 2120

Powrót do Kafejki szachowe