Netykieta i fair play na Kurniku i innych kafejkach...

Moderator: redjok

Re:

Postprzez Daimonion » 25 sie 2013, 15:10

fatymid napisał(a):Mi się zdażyła na kurniku niesamowita sytuacja. Grałem partię towarzyską. Zrobiliśmy z przeciwnikiem kilka ruchów. Pozycja była równa. Oponent w pewnym momencie pisze mi że musi iść i poddaje się!!!

Hm, może wypowiem się jako osoba mająca małe (czytaj często niespodziewanie płaczące/krzyczące) dzieci. Nie raz zdarzyło mi się, że w środku nocy podczas partii obudziło mi się dziecko i tak właśnie nagle musiałem iść. Nieraz - może niesłusznie - poddawałem się, aby to ja, a nie przeciwnik, był stratny (zazwyczaj po jakimś czasie wysyłałem informację do przeciwnika, aby wyjaśnić, co się stało). Pozdrawiam!
Daimonion

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Ranking: 0

Re: Netykieta i fair play na Kurniku i innych kafejkach...

Postprzez rutra » 25 sie 2013, 16:16

Kiedy ja musiałem kończyć proponowałem remis. Gdy miałem przewagę przeciwnik przeważnie akceptował propozycje, jak pozycja była równa to musiałem poddać.
rutra

Podziękował : 1572 razy
Otrzymał podziękowań: 1929 razy
Ranking: 1670

Postprzez Hipek » 09 paź 2013, 07:37

Ostatnio po długim czasie zawitałem dla rozrywki na Kurnik. Stoczyłem tam kilka potyczek w różne gry, w tym, co zupełnie nieistotne dla opowieści, poniosłem kilka spektakularnych porażek w szachy. Partner przychodził, graliśmy, przegrywałem... niby normalnie, ale czegoś mi tu brakowało.

Jako że jestem posiadaczem konta, którego data założenia dumnie brzmi "przed 2004", mogę sięgnąć pamięcią do czasów przed tymże rokiem. Wówczas kolejność wyglądała tak: partner przychodzi, przywitanie, gra, pożegnanie lub propozycja rewanżu... Ba! Pamiętam nawet wielkie dyskusje na forum (wówczas namiętnie grałem w gomoku), gdy to frakcja "staroświeckich" (wśród których byłem i ja, mimo że z racji wieku przymiotnik "staroświecki" nijak do mnie nie pasował) zwolenników komunikowania się pełnym "cześć", "dzięki" czy "rewanż?" ścierała się w długich bojach z frakcją "nowoczesnych", którzy optowali za krótkim "cz", "dz" i "rew".

Teraz za to siadam przy stole, mówię "cześć", a po drugiej stronie... słychać brzęczenie much. Na moich kilkanaście powitań nie odpowiedział nikt! Widzę, że czasy poszły już tak do przodu, że witanie się (czy też ogólnie komunikacja między graczami) jest, że użyję modnego słowa, passé. Gdy zaczynałem, proporcje były odwrotne.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez fuszer » 09 paź 2013, 08:16

Być może to po prostu postępująca specjalizacja. W czasach, gdy nie było fejsa ani skype, ludzie zaspokajali na kurniku również potrzeby społeczne, teraz mają do tego wyspecjalizowane platformy, więc na kuraka przychodzą pograć - jest to wszak serwer gier.
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 913 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez Hipek » 09 paź 2013, 09:32

Ale ja nie mówię o zaspokajaniu potrzeb społecznych. Mam "platformy" do kontaktów międzyludzkich w życiu realnym, ale to nie znaczy, że w sklepie, do którego przychodzę tylko zrobić zakupy (a nie gawędzić), nie używam słów "dzień dobry" i "do widzenia".
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez ŁowcaAndroidów » 09 paź 2013, 10:01

Kurnik to jest niestety dno dno i ileś tam litrów mułu. Dziewczyna jak gra w szachy tam, to zawsze ktoś ją wyzywa w momencie przegranej. Sam jak gram z jej konta by to sprawdzić w momencie jak ogrywam żółtych to zaczynają ją (mnie) wyzywać. Czasami pajace z uśmiechem na twarzy (wrzucają tekst: "Teraz ja odpalam program" i migając ogrywają mnie). Dlatego wszystkim gorąco polecam FICS, a na kurniku tylko w ostateczności ze znajomymi!
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 305 razy
Otrzymał podziękowań: 542 razy
Ranking: 2286

Postprzez zwariowany_mszak » 09 paź 2013, 10:25

No właśnie, ostatnio się zastanawiałem, dlaczego kurnik to taki chamski serwis, dawniej wydawało mi się, że przez to, że darmowy. Ale nic z tych rzeczy, przecież chess.com jest darmowy, FICS jest darmowy itp., a tam naprawdę przyjemnie się spędza czas.
A na kurniku już tylko z osobami z kontaktów, czyli znajomymi. Inaczej naprawdę tracimy czas i nerwy.
Prawdopodobnie logowanie na kuraku jest za bardzo anonimowe - tworzymy ile chcemy kont, nie musimy podawać żadnych danych, nawet e-mail jest chyba alternatywny (żeby hasło odzyskać czy takie tam).
Jakby zwyczajem było wpisywanie jak najwięcej danych o sobie, tak jak na facebooku, youtubie czy allegro, to być może by się polepszyło. A tak mamy oazę tałatajstwa, które skutecznie zniechęca, od wielu lat.
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 351 razy
Otrzymał podziękowań: 719 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez thinkerteacher » 09 paź 2013, 12:40

Ja z kurnika i grywania tam zrezygnowałem niemal 2,5-3 lata temu (nawet jeśli formalnie jeszcze rok temu czasem wszedłem, aby zagrać z kolegą parę blitzów, który nie grywa na FICS). Niestety, ale dochodzi prócz powyższych problemów (przyczyn), także to, że grają na nim... głównie osoby, które nie traktują zbyt poważnie tego, aby okazywać kulturę. Zauważcie bowiem, że na FICS rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, gdy ktoś przed partią (zwykle ligową) nie przywita się czy nie pożegna. Ja dodatkowo preferuję jeszcze okazanie szacunku przeciwnikowi poprzez dodanie magicznych słów takich chociażby jak: "powodzenia", "good luck", "życzę miłej (dobrej, ciekawej) gry", "have a nice (interesting) game". Jednak partie, które rozgrywam przeciwko różnym zawodnikom... nie sprowadzają się jedynie do tego, aby przesuwać pionki po desce. Z częścią zawodników utrzymuję kontakt i wymieniam się wiedzą oraz doświadczeniem. Gdybym nie dbał w ogóle o relacje, tylko chciał szybko pograć i wyjść, to bym poszedł na kurnik. Wszak to co podkreślił ZM - jest tam na tyle duża anonimowość oraz brak pewnych mechanizmów kontroli (karania, separowania) ludzi szkodliwych, że kwitnie to co inni nazywają chamstwem, brakiem kultury czy też "współczesną komunikacją".

Wszelkie potrzeby, które po części udawało mi się zaspokajać na kurniku - teraz realizuję na FICS. Nie muszę chyba dodawać ile tysięcy godzin spędziłem nie tylko na rozgrywaniu partii (ligowych, klasycznych, poważnych) oraz zarwanych nocach na rozmowach z użytkownikami serwisu FICS. Chociażby cieszy mnie to, że na forum widzę tylko pewne "krótkie wątki" (wpisy), zaś na FICS-ie mogę przez kilka godzin dzielić się swoją wiedzą i zadawać wszelkie pytania. Według mnie jest bardzo duża różnica między miejscem do grania, a społecznością, która tworzy pewne normy i realizuje swoje potrzeby (oraz zadania). Taką świetną społecznością jest chociażby wspólnota (ligowa, ale nie tylko - bo także poszczególnych drużyn czy grup zainteresowań związanych z szachami) na FICS.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7895 razy
Otrzymał podziękowań: 1087 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez zwariowany_mszak » 09 paź 2013, 12:50

Nieco lepsza atmosfera panuje na literakach, bo tam grają niemal wszyscy gracze związani z PFS (Polską Federacją Scrabbli) i są ogólnie rozpoznawalni w tym środowisku - a więc znowu kłania się anonimowość.

W szachach spośród znanych osobistości to oczywiście: itor (mm Witalis Sapis) i jeszcze kiedyś dziecko_szachow (GM Bartłomiej Macieja), z czego ten pierwszy reklamuje swoją szkółkę szachową, a drugi już od lat się nie loguje :)
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 351 razy
Otrzymał podziękowań: 719 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez krzysio » 09 paź 2013, 13:05

Odnośnie kuraka nie będę sie powtarzał za Łowcą, mszakiem czy thinkerem, obserwacje mam takie same, FICSa też polecam jeśli idzie o kulturę gry a jeszcze bardziej playchess gdzie zazwyczaj znamy personalia przeciwnika (FICS nadal anonimowy jest).
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1006 razy

Postprzez Manetka2 » 10 paź 2013, 10:16

Ja akurat nigdy nie miałam problemów z kulturą na FICS, ale może po prostu miałam szczęście ;) Niemniej jednak bardzo lubię tam grać.
Manetka2

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez fatymid » 02 lis 2013, 18:10

Na FICS gracze niczym na kurniku nie witają się, więc na tym polu nie widzę różnicy.
fatymid

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: fatymid
FICS: fatymid

Postprzez thinkerteacher » 02 lis 2013, 21:05

fatymid napisał(a):Na FICS gracze niczym na kurniku nie witają się, więc na tym polu nie widzę różnicy.

Nie wiem jak z tobą, ale za mną niemal wszyscy gracze się witają. Nie wszyscy (ale większość) życzą mi powodzenia i dobrej gry, a już tylko nieliczni dziękują za grę - zwłaszcza jeśli przegrają. Dlatego być może trafiasz na wyjątki albo sam nie wyznajesz pewnych reguł, a od innych wymagasz :-P :lol2: ;).

Dodam tylko, że dość często zawodnicy grający BARDZO szybkimi tempami, których ogrywasz mogą być bardziej chamscy i mniej kulturalni niż ci, którzy grywają (w większości lub zawsze) tempem standardowym. Tutaj akurat u mnie działa ta zależność (im szybsze tempo i mniej znany przeciwnik, tym większa szansa, że zachowa się co najmniej mało kulturalnie czy elegancko).

PS. Przy okazji pamiętaj, że jeśli nie stosujesz czegoś w rodzaju empatii, to twoi przeciwnicy mogą nie mieć ochoty wykazywać się kulturą. To też sprawdzona zależność (i to nie tylko w szachach nie jedynie na FICS).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7895 razy
Otrzymał podziękowań: 1087 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez matman » 03 lis 2013, 09:56

Osobiście nie witam się z kim popadnie, ale zawsze odpowiadam na powitanie. Zaspokajam w ten sposób potrzebę psychologiczną każdego kto został uwarunkowany na to by się witać (gdybym nie odpowiedział na powitanie, to przeciwnikowi byłoby przykro). Witam natomiast wszystkich znajomych z którymi mam ochotę porozmawiać.
matman

Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Poprzednia strona

Powrót do Kafejki szachowe