czy ranking z chess.com. jest miarodajny?

Moderator: redjok

Re: czy ranking z chess.com. jest miarodajny?

Postprzez thinkerteacher » 04 wrz 2013, 03:16

To może krótko, żeby nie przedłużać:

1) wiedza = informacje na dany temat
2) jakość wiedzy = wiarygodność informacji
3) ilość wiedzy = zasób zgromadzonej informacji
4) dostęp do wiedzy = możliwości dostępu do informacji (w domyśle dla jak największej rzeszy odbiorców)
5) umiejętność rozumienia wiedzy = bezcenna
6) umiejętność wyciągania wniosków (na podstawej danej dziedziny wiedzy) = rzadko spotykana
7) reszta pytań dotycząca wiedzy = za wszystko inne zapłacisz kartą Master Card!

To może jeszcze dodam, że obecnie mamy niespotykany dotąd poziom jakości wiedzy (czytaj: coraz bliższy ideału, którego NIGDY nic oraz nikt nie będzie mogło/mógł już zmienić). A to, że mózg ludzki przechodzi STALE ewolucje (tyle, że kwestia 200 lat to co innego niż 2000 czy 20.000 lat), to inny temat. Natomiast my (humanoidy) bazujemy na tym, że mamy więcej wiedzy, wyższą jej jakość, łatwiejszy dostęp oraz prostszą obróbkę (dzięki narzędziom typu komputer). Jednak jestem niemal pewny, że dzisiejszy Lasker czy też Einstein albo Reti czy Nimzowistch byliby w stanie stworzyć takie cuda o którym nawet Ferdkowi Kiepskiemu się z fizjonologami nie śniło! ;) :).

Czyli reasumując: nie chodzi o same zmiany genetyczne i siłę umysłu obecną, lecz POTĘŻNE zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatnich 120-150 lat - wszelkiego rodzaju (poza umysłem człowieka jako takim). Założmy szacunkowo, że dzisiaj mamy zbadanych około kilkudziesiąt tysięcy pozycji w których przez następne 1000 lat wynik się nie zmieni (być może odnajdziemy inne rozwiązania prowadzące do realizacji celu), natomiast w czasach młodości Laskera było to najwyżej kilkaset. Poza tym obecnie mamy narzędzia, które pozwalają ze 100% pewnością sprawdzać przynajmniej niektóre nasze idee (vide - Tablice Nalimowa i Łomonosowa jak też setki milionów partii, pozycji oraz przynajmniej tysiąc silników przez które można przepuszczać wszelkie - nawet najbardziej abstrakcyjne - pozycje i pomysły).

Natomiast poza własną głową genialny Lasker nie miał dostępu do: a) komputera (a nawet tysięcy połączonych w sieć), b) silnika szachowego (a nawet silników na poziomie 3200-3250 ELO!), c) setek tysięcy partii dostępnych w ciągu 1 sek najwyższej jakości (czytaj: poziom 2500+), d) tablic końcówek (5, 6 i 7 bierkowe to niewiele, ale jednak lepszy rydz niż nic!), e) bazy otwarć (chociażby MegaDataBase czy coś w tym stylu), f) setek książek szachowych i magazynów (chociażby z analizami różnych pozycji i komentarzami do tysięcy partii), g) kilku tysięcy filmów, wykładów oraz artykułów instruktażowych, h) Internetu g) wspólnych projektów szachowych realizowanych przez różne grupy (chociażby programistów, analityków, sekundantów, trenerów czy innych zespołów).

I teraz najciekawsze: pomimo tego jego stwierdzenie, że nadal jakość (tzn. efektywność) nauczania szachowego jest mierna... nadal jest prawdziwe! W stosunku do POTĘŻNEJ rewolucji - nasze umiejętności oraz praktyka nauczania szachów (patrzę globalnie, a nie jednostkowo) jest wyjątkowo słaba! I nawet pomimo tego, że niby metodyka nauczania, nauka dotycząca ludzkiego umysłu, procesów poznawczych i tego typu spraw... poszła bardzo mocno do przodu!

Rozumiem, że nie ma więcej pytań? ;) :lol2: :-P ;) <:D
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7602 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 04 wrz 2013, 09:15

Jeżeli dzięki dostępności wiedzy i łatwiejszej komunikacji między ludźmi, więcej osób posiada wiedzę i potrafi wyciągać wnioski, to dzieląc się owymi wnioskami zwiększa się tak ową wiedzę, jak i owe umiejętności. Dlatego obecnie jest szybszy wzrost we wszystkich dziedzinach działalności człowieka.

Najprostszym przykładem jest "burza mózgów". Jak więcej osób nad czymś pracuje, to są tego lepsze efekty. Dawniej szybkość przekazu informacji miała prędkość poczty konnej. Było mniej ludzi z którymi można było na dany temat porozmawiać, to i mniej było możliwości rozwoju każdej nowej myśli w każdej dziedzinie. Tak było w medycynie, technice .... szachach.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1896 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez nikus287 » 07 wrz 2013, 16:33

Wstawiłem z ciekawości na tą stronkę jedną moją partię, która uważam że mi się całkiem udała.
http://my.chesszen.com/status/index.php ... -7041-9776
grałem białymi. Czy jestem geniuszem?
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 263 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez paulonio » 23 wrz 2013, 17:26

Mnie też w jednej partii (z wczorajszego turnieju) wyszło elo powyżej 2500: http://my.chesszen.com/status/index.php ... -2756-4528 :)
paulonio

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy
Ranking: 1575
kurnik.pl: paulonioSL
FICS: paulonioSL

Postprzez thinkerteacher » 24 wrz 2013, 00:17

Nikodem - ja bez patrzenia na twoje partie oraz analizy... jestem PEWIEN, że jesteś geniuszem. Niekoniecznie tym, który został okrzyknięty przez świat (szachowy), ale na pewno twoja mama jest z ciebie dumna, że ukończyłeś szkołę podstawową, niebawem także gimnazjum, a w przyszłości dasz radę skończyć szkołę średnią.

Poza tym masz bardzo specyficzny system (algorytm?!) myślenia i przekazywania myśli (głównie mam na myśli treści związane z szachami), więc uzdolniony jesteś. A jak bardzo i jak daleko zajdziesz, to o to już pytaj Rutrę ;) :).

Warto zaznaczyć, że jako jedyny wymyśliłeś sobie imię i nick związany z "nikim (kto łączy się bezpośrednio) z miodem"! A to już wymaga geniuszu! Nik z miodem, to naprawdę rzadko spotykane anagramy, paligramy czy inne palikoty językowe! Brawo!
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7602 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez fuszer » 24 wrz 2013, 22:42

Superarcymistrz Nikuś pokonał solidną czwórkę, mm paulonio ograł słabą czwórkę - co to za kojarzenia? :>

Ja jestem niestety tylko przeciętnym arcymistrzem, ale przynajmniej silną jedynkę ograłem http://my.chesszen.com/status/index.php ... -9082-4987 ;D
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 910 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez zwariowany_mszak » 24 wrz 2013, 22:56

;D
Rankingi na chess.com mają swój urok, bo nigdy nie wiadomo, nawet w przybliżeniu, z jaką siłą gry jest nasz przeciwnik.
Później takie kwiatki są spotykane, że po ciężkim boju remisuję z 1600, by w następnej partii 2100 podstawił mi figurę...
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 339 razy
Otrzymał podziękowań: 683 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Postprzez ŁowcaAndroidów » 25 wrz 2013, 09:42

"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 530 razy
Ranking: 2286

Postprzez zwariowany_mszak » 25 wrz 2013, 11:04

Z korespondencyjnej mi wyszło poniżej mojego realnego elo:

http://my.chesszen.com/status/index.php?refnum=5263-9385-6798

A mniemałem, że ujdę w tłoku z tą partyjką :D
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 339 razy
Otrzymał podziękowań: 683 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Poprzednia strona