FICS www.freechess.org

Moderator: redjok

Re: FICS www.freechess.org

Postprzez kolokwium » 11 maja 2011, 18:42

Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1885 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez demon_szybkosci » 11 maja 2011, 21:57

Opcja:
premove --> zwłaszcza w bardzo krótkich partiach ważna,
statystyki --> procentowe, ilościowe, z konkretnym przeciwnikiem, w ostatnich 24g, roku, itd.
ogromna baza zapisywanych partii z FICS --> obecnie 15GB zajmuje (150 mln gier)
możliwość komentowania partii i wspólnej nauki dzięki temu... bez przeszkadzania graczom
kanaly na ktorych mozna rozmawiać ze sobą (coś jak w pokojach na kurniku główny czat)
lekcje szachowe niemal non-stop
możliwość ustawienia WSZYSTKIEGO jak się chce
bardzo proste i szybkie wyszukiwanie przeciwników, graczy, znajomych
dużo graczy rozgrywających DŁUGIE partie (!)
możliwość zainstalowania sobie silnika (silników) i analizowania w czasie lub po partii
Historia partii, zapisywanie partii w pliku

Ja znam jakieś 10-15% FICS, niemniej wykorzystuje jakieś 90% z tego co chcę. Dawniej jak nie umiałem się obsługiwać to był dla mnie jeden z najgorszych. Dziś nie umiem sobie wyobrazić bez niego życia szachowego ;). Przykładowo graczy na 30, 45 lub 60 min na kurniku jest ok. 5-8%. Natomiast na FICS bez problemu mogę grywać tego typu partie z zawodnikami od 1000 do 2000. Tak więc trzeba po prostu WSZYSTKO sprawdzić na własnej skórze... a potem napisać "badziew" ;) :). O ile oczywiście ktoś ma odwagę :-P
demon_szybkosci

zapis partii na FICS

Postprzez demon_szybkosci » 23 maja 2011, 15:41

A nie lepiej zapisa się na FICS do rozgrywek? (liga, turniej STC, RW, itp.). Automatycznie zapis mamy, są też kibice i ich komentarze (dostępne dla grających po partii) oraz możliwość analizowania silnikiem rozegranej (zakończonej) partii. I nie trzeba się ani rozpraszać ani pilnować czy dobrze napisaliśmy ruch ;).
Oczywiście im dłuższy czas i mniej rozpraszania... tym wyższa jakość partii (zakładając, że dany zawodnik oraz jego przeciwnik przykładają się do gry). Ja przykładowo w realu nie jestem w stanie zagrać dobrze, bo zamiast skupić się na partii... to wszystko dookoła mnie rozprasza. Dlatego polecam i rekomenduję zapisanie się do ligii FICS i rozgrywania tam partii. Zresztą dziś odwiedził mnie kolega Chlewicki, więc jego zapytaj czy nie fajnie oglądać partie demona z ligii ;).
demon_szybkosci

Re: Pytanko o legitymacje, kategorie, rangi i wszystkie tego

Postprzez chlewicki » 23 maja 2011, 15:51

Ciężka cholera, kolegę Chlewickiego wywaliło gdy tylko zdążył zobaczyć kilka ruchów.. :) Problem z netem chwilowy. :)
Ale oglądałem kilka partii z ligi STC i TL, szczególnie te z wyższych sekcji są ciekawe i ładne. :)
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1800

Postprzez demon_szybkosci » 23 maja 2011, 16:30

Nie wiem czy uwierzycie, ale z FICSa można ściągać rozegrane przez innych partie :). Jeśli ktoś chce od razu ściągnąć wszystkie, to polecam tę stronę:

http://marcelk.net/logics/

The total number of games is over 100 million. The total download size is around 15GB, zipped. Czyli po naszemu: Całkowita ilość partii to ponad 100 milionów (!). Rozmiar plików to około 15 GB spakowane Zip-em.

Plik Torrent (partie od 1999.11 do 2009.12): http://marcelk.net/logics/FICS-games-19 ... 12.torrent

:idea: Tak więc jak ktoś chce mieć KOPALNIĘ partii (a przy okazji idei - bo często gracze w partiach typu standard mają naprawdę niesamowite pomysły i przy okazji ciekawie grają), to z pewnością może to być dobre źródło. :jupi:
demon_szybkosci

Postprzez Houdini » 28 maja 2011, 20:45

POMOCY!Jak i gdzie się mam zajerestrować w FICS
Obrazek
Houdini

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: Brak
FICS: Houdinix
Playchess: Brak

Postprzez kolokwium » 28 maja 2011, 21:13

Zgodnie ze ściąga: http://mekk.waw.pl/mk/szachy/fics_opis/index

Przygotowanie do gry na FICS
      Tworzenie konta
      Wchodzimy na http://www.freechess.org, wybieramy link Register i ... polską flagę (aktualnie powinniśmy trafić na tę stronę. Otwieramy formularz rejestracyjny i wypełniamy go. Trzeba tam podać imię i nazwisko ale nie spotkałem się z sytuacją, w której byłoby ono do czegokolwiek używane. Bardzo ważnym polem jest natomiast pseudonim (Handle czyli nick), pod którym będziemy widziani przez wszystkich innych użytkowników serwera. Nie można go zmienić! Trzeba też podać prawdziwy adres email (zostanie użyty do dokończenia rejestracji, później może być używany do przesyłania zapisów partii czy informacji z serwera - o ile włączymy te funkcje).

W chwilę (ta chwila to różnie trwa) po wypełnieniu formularza na podany email przychodzi mail aktywacyjny z kodem, który należy wpisać na stronie aktywacyjnej (link jest w liście). Po wykonaniu tej operacji przychodzi email z hasłem i ... można grać.
Szczegóły i rozwiązywanie możliwych kłopotów pod wyżej poznanym linkiem.

Dodam tylko, że przy kłopotach (o których pisze mekk) pomaga też "cytrus" - jedyny polskojęzyczny admin na FICS.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez demon_szybkosci » 28 maja 2011, 23:24

Podpowiem, że można ściągnąć Babaska ;) :). Ogromne możliwości dzięki którym jest KOMFORT gry :). Najlepiej ze strony autora: http://www.babaschess.net/download.asp

Ostrzegam, że granie ciekawych (poważnych/długich) partii na FICS może być uzależniające :). Podobnie jak zbieranie lania od kolesi po 1900, 2000 i 2100 :D. Tomasz zresztą wie, bo często podpatruje jak demon zbiera lanie :D
demon_szybkosci

Postprzez Houdini » 29 maja 2011, 06:37

Dzięki Wielkie

A Co Jak Nie Przyjdzie E-Mail aktywacyjny w ciągu 24h?? lub 1 h??
Obrazek
Houdini

Postprzez kolokwium » 29 maja 2011, 11:06

Sprawdź w spamie, poczekaj lub zaloguj się jako gość i porozmawiaj z którymś z adminów (po polsku tylko z cytrusem)
kolokwium
Moderator

Postprzez Houdini » 29 maja 2011, 18:26

Już mie się udało

Dzięki ci Kolokwium i Demon za Pomoc☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺
Obrazek
Houdini

Postprzez ŁowcaAndroidów » 29 maja 2011, 20:23

FICS uzależnia :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 529 razy
Ranking: 2286

Postprzez demon_szybkosci » 29 maja 2011, 20:57

Zwłaszcza uzależniają rozgrywki na FICS - konkretnie mam na myśli TL FICS LEAGUE :). Chociaż goście z Rainbow Warriors albo z Slow Time Control, też potrafią nieźle dać po garach ;) :). Z pewnością ten serwer powoduje, że niektórzy grają inne szachy niż szybsze niż szybkie :D
demon_szybkosci

Postprzez _SIR_Mario » 16 cze 2011, 09:54

Ja narazie mam rozegrane 2 partie i powiem szczerze kurnik stracił dużo w moich oczach a zwłaszcza, że na FICS wyłapują osoby które grają programami:) Póki co ranking standard ok 1750 i ni jak sie to ma do moich umiejetnosci:)
Ambitny Amator :)

III Kategoria

Chess Tempo
Ranking: 1666.2 i rośnie:)
_SIR_Mario

Otrzymał podziękowań: 1 raz
kurnik.pl: sirmarioo
FICS: SIRMario

Postprzez pav » 16 cze 2011, 12:08

jak zobaczysz swoj 'finger' to tam jak bedziesz miec RD na poziomie 80 to znaczy ze twoj ranking odzwierciedla twoje umiejetnosci :) narazie to masz zapewne cos kolo 300 :)
ObrazekObrazek
ŚLIMAK... szachy powoli ;-)
Można mnie znaleźć głównie wieczorami na FICS, czasami na wipsowo. Grywam głównie długie partie >30.
Moje wyniki
pav

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 2800
kurnik.pl: pa8lo
FICS: voslak

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kafejki szachowe