Czasopismo MAT

Moderator: redjok

Postprzez demon_szybkosci » 01 cze 2010, 14:33

:idea: Hmm... Nie chcialem wrzucac kija w mrowisko, ale jak widac chyba bedzie trzeba :oops: :o

1) Jestem prenumeratorem waszego czasopisma (i nie jestem zbyt zadowolony z jakosci pisma - wydawalo sie, ze "szybko nastapia oczekiwane zmiany", a tymczasem "stanelo")
2) poza komentowanymi partiami (co zreszta jest na wysokim poziomie) niewiele jest diagramow jako WIZUALNEJ formy przedstawiania szachow
3) sa bardzo ladne zdjecia z imprez szachowych, niekiedy takze szachistow
4) bardzo ladnie jest pokazana wizualna strona szachowa poprzez zastosowanie diagramow na przykladzie kombinacji (chociaz mozna byloby to zrobic znacznie lepiej, nawet wiem jak :P)
5) sa pewne dzialy kompozycji (tworczosci) szachowej, ktore jesli dobrze sie orientuje... nazywaja sie "studia" (lub "etiudy"). Sa to pozycje o charakterze PRAKTYCZNYM, w ktorych "Dawid zwycieza Goliata". Swego czasu bardzo ladnie bylo to przedstawiane w czasopismie SZ***-CH*** wydawane jako miesiecznik. Jest tak duzo PIEKNYCH zadan o praktycznym (!) charakterze (zastosowaniu), ze az sie dziwie, iz nie sa one u Was prezentowane. O ile sie nie myle to pretendujecie do miana najlepszego czasopisma szachowego, prawda?
6) Mozna byloby stworzyc specjalny dzial "czytelnicy tez potrafia", w ktorym bylaby mozliwosc wykazania sie (poprzez artykul) czytelnikow (w domysle prenumeratorow). Sa czytelnicy, ktorzy posiadaja ciekawe artykuly swojego autorstwa, ktorymi chetnie mogliby (i zapewne chcieliby) podzielic sie z innymi.

Podsumowujac:
padawan napisał(a):Mogę zaproponować, że jeśli uda mu się znaleźć rozwiązanie tego problemu, dostanie specjalnie od MATa bonusowy numer nowego numeru z dedykacją dla wiernego poszukiwacza rozwiązan

:idea: Mozna zrobic ankiete raz jeszcze TERAZ (lub jesli byla niedawno oprzec sie o wyniki obecne) i wprowadzic (po konsultacjach z innymi) w praktyce punkty 5 i 6. Jestem pewien, ze poziom zadowolenia czytelnikow (o ile nie sa oni nastawieni jedynie na analizy partii i reportaze z turniejow) wzrosnie! Osobiscie jestem w stanie pomoc ("rozkrecic") Wam w tym specjalnie na potrzeby tego piszac kilka artykulow szachowych (oczywiscie we wspolpracy i przy waszych konsultacjach dotyczacych koncowego ksztaltu). Jak dotad nie mialem okazji wykazac sie jako pomocnik w polepszaniu jakosci pisma szachowego, ale jesli bedzie takie zainteresowanie i zgoda... to moge pomoc :) :brawo:

:devil: Wiec jak? Przyjmujemy wyzwanie? [bardzo chetnie dostane specjalny numer MATa, o ile redaktor czy zastepca nie boi sie zaryzykowac sukcesu]
demon_szybkosci

Postprzez padawan » 01 cze 2010, 15:15

demon_szybkosci napisał(a)::idea: Hmm... Nie chcialem wrzucac kija w mrowisko, ale jak widac chyba bedzie trzeba :oops: :o
1) Jestem prenumeratorem waszego czasopisma (i nie jestem zbyt zadowolony z jakosci pisma - wydawalo sie, ze "szybko nastapia oczekiwane zmiany", a tymczasem "stanelo")

Zmiany przeprowadziliśmy na początku roku. Nie były wielkie, ale były. Nie odpowiadają Tobie, czy były dobre, ale zbyt małe?

2) poza komentowanymi partiami (co zreszta jest na wysokim poziomie) niewiele jest diagramow jako WIZUALNEJ formy przedstawiania szachow

Rozumiem, że to postulat większej ilości diagramów. Czy też większej ilości partii w ogóle?
3) sa bardzo ladne zdjecia z imprez szachowych, niekiedy takze szachistow

Cieszę się :)
4) bardzo ladnie jest pokazana wizualna strona szachowa poprzez zastosowanie diagramow na przykladzie kombinacji (chociaz mozna byloby to zrobic znacznie lepiej, nawet wiem jak :P)

Chętnie usłyszymy. Naprawdę staram się brać pod uwagę opinię czytelników. :)

5) sa pewne dzialy kompozycji (tworczosci) szachowej, ktore jesli dobrze sie orientuje... nazywaja sie "studia" (lub "etiudy"). Sa to pozycje o charakterze PRAKTYCZNYM, w ktorych "Dawid zwycieza Goliata". Swego czasu bardzo ladnie bylo to przedstawiane w czasopismie SZ***-CH*** wydawane jako miesiecznik. Jest tak duzo PIEKNYCH zadan o praktycznym (!) charakterze (zastosowaniu), ze az sie dziwie, iz nie sa one u Was prezentowane. O ile sie nie myle to pretendujecie do miana najlepszego czasopisma szachowego, prawda?

Tutaj jest trochę kwestia tego, że mamy ograniczoną ilość miejsca w czasopiśmie. Przez co nie możemy pisać o wszystkim i umieszczać wszystkiego. I o ile rozumiem, że dla Ciebie etiudy i kompozycje są ważne i ciekawe (co akurat mnie nie dziwi, bo studia często są piękne), ale wyniki ankiet, które przeprowadziliśmy są dość jednoznaczne - nasi czytelnicy nie chcieli stałego działu z kompozycjami. Natomiast pomyślę o tym, by skłonić Mateusza do "niestałego" działu ze studiami.

6) Mozna byloby stworzyc specjalny dzial "czytelnicy tez potrafia", w ktorym bylaby mozliwosc wykazania sie (poprzez artykul) czytelnikow (w domysle prenumeratorow). Sa czytelnicy, ktorzy posiadaja ciekawe artykuly swojego autorstwa, ktorymi chetnie mogliby (i zapewne chcieliby) podzielic sie z innymi.

To akurat niedługo zamierzamy zrealizować. Niezależnie wpadliśmy na ten sam pomysł :)

Podsumowujac:
padawan napisał(a):Mogę zaproponować, że jeśli uda mu się znaleźć rozwiązanie tego problemu, dostanie specjalnie od MATa bonusowy numer nowego numeru z dedykacją dla wiernego poszukiwacza rozwiązan

:idea: Mozna zrobic ankiete raz jeszcze TERAZ (lub jesli byla niedawno oprzec sie o wyniki obecne) i wprowadzic (po konsultacjach z innymi) w praktyce punkty 5 i 6. Jestem pewien, ze poziom zadowolenia czytelnikow (o ile nie sa oni nastawieni jedynie na analizy partii i reportaze z turniejow) wzrosnie! Osobiscie jestem w stanie pomoc ("rozkrecic") Wam w tym specjalnie na potrzeby tego piszac kilka artykulow szachowych (oczywiscie we wspolpracy i przy waszych konsultacjach dotyczacych koncowego ksztaltu). Jak dotad nie mialem okazji wykazac sie jako pomocnik w polepszaniu jakosci pisma szachowego, ale jesli bedzie takie zainteresowanie i zgoda... to moge pomoc :) :brawo:

Myślę, że bardzo chętnie. Tylko powtarzam, w kwestii kompozycji czytelnicy byli raczej negatywnie nastawieni w grudniu. Wątpię, by miało cokolwiek się zmienić dziś.

Reasumując - jesteśmy świadomi, że nasze czasopismo nie jest idealne, jednak wszystkie zmiany musimy opierać na opiniach większej liczby użytkowników. Statystyka może czasem nie daje dobrych odpowiedzi, ale zazwyczaj się jednak sprawdza :)
Ale jesteśmy jak najbardziej otwarci na sugestie zmian, jak i nie obrażamy się za krytykę niektórych elementów czasopisma, bo taka jest droga ku lepszemu. O ile propozycje są rozsądne i uznamy je za słuszne, to nie widzimy problemów, by je uwzględnić. Howgh :)
ها هو السبب، لماذا يكذبون الأنَاس - هذا يعمل
padawan

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez demon_szybkosci » 01 cze 2010, 16:10

padawan napisał(a):Zmiany przeprowadziliśmy na początku roku. Nie były wielkie, ale były. Nie odpowiadają Tobie, czy były dobre, ale zbyt małe?
Mysle, ze zmiany sa w dobrym kierunku, ale STANOWCZO zbyt male. Zwlaszcza jesli czasopismo ma byc nie tylko dla zaawansowanych szachistow (czytaj: KM i wyzej)

padawan napisał(a):Rozumiem, że to postulat większej ilości diagramów. Czy też większej ilości partii w ogóle?
Raczej wiekszej ilosci diagramow (jako formy znacznie latwiejszej do odczytania niz "krzaczki" {suchy zapis}). Nie mam na mysli tego, zeby zamiast kazdej litery dawac diagram, ale naprawde odpowiednia ilosc diagramow jest niezbedna, aby tekst mogl byc szybko przyswojony i bez wiekszych problemow odczytywany. Zobaczenie diagramu zajmuje 0,2sek, a przeczytanie kilki linijek tekstu (np. jak do tego dochodzi) zajmuje co najmniej 30-50sek. W pamieci takze lepiej sie koduja obrazy anizeli "suche slowa".

padawan napisał(a):Chętnie usłyszymy. Naprawdę staram się brać pod uwagę opinię czytelników. :)
Prosze bardzo. Kombinacje jako zadania powinny byc nieco bardziej upiekszone. Mam na mysli cos w stylu "Zad nr 1. Bialy krol nie ma oslony pionowej, skoczek jest daleko od niego - pytanie jak sprawic, aby czarne wojska mogly to najlepiej wykorzystac? Czy jest mozliwy mat czy tylko materialne zdobycze?". Tak podane zadane WCIAGA czytelnika, a "suche diagramy" (wiem, wiem - Wladek mnie zje :evil:) nie sa w tym przypadku zbyt dobre (chyba, ze znowu czasopismo adresujemy do zawodowcow, a nie do wiekszej liczby odbiorcow). Swoja opinie przytaczam na podstawie przeczytanych i obejrzanych kilkunastu ksiazek dotyczacych taktyki. Nie sadze, aby Wasze czasopismo mialo byc "kopia Blokha {Kombinacyjne motywy}" (tzn. w kazdym numerze podane "suche diagramy" a na koncu rozwiazania). Naprawde za pomoca prostych kombinacji mozna ZACIEKAWIC czytelnika, tylko trzeba to odpowiednio zrobic!

padawan napisał(a):wyniki ankiet, które przeprowadziliśmy są dość jednoznaczne - nasi czytelnicy nie chcieli stałego działu z kompozycjami. Natomiast pomyślę o tym, by skłonić Mateusza do "niestałego" działu ze studiami.
Mysle, ze nie mozna tak do konca opierac sie JEDYNIE na wynikach ankiet - owszem sa bardzo wazne, nalezy je brac pod uwage, ale z drugiej strony duza czesc szachistow jest (bywa) dosc konserwatywna - maja cos i nie chca nic innego "bo nudne i trudne". Czasem trzeba WYMAGAC od czytelnika, aby cos z siebie dal. Prostym przykladem mogloby byc napisanie krotkiego artykulu (lub anegdoty) po angielsku i na koncu pytanie po polsku "Kto w jakich okolicznosciach i gdzie to powiedzial?" lub "z jakiej ksiazki pochodzi ten cytat?" albo tez "kto jest autorem tego stwierdzenia i na jakiej podstawie je wyglosil?". Czasem takie nieco trudniejsze tematy sa konieczne (oczywiscie stopniowo, a nie od razu na gleboko wode). Jesli bedzie dzial ze studiami szachowymi to mysle, ze to bedzie KOLEJNY dobry (!) krok w strone tego, aby czasopismo bylo nie tylko "dla kazdego", ale takze, aby promowalo "interesujaca strone szachow" (a nie jedynie techniczna typu nowinka w obronie Caro-Kann).

padawan napisał(a):To akurat niedługo zamierzamy zrealizować. Niezależnie wpadliśmy na ten sam pomysł :)
Wiec mysle, ze jest to kolejna szansa na to, aby czasopismo moglo byc naprawde przyjazne wiekszosci szachistow oraz tego, aby nawiazala sie nic porozumienia i wspolpracy pomiedzy czytelnikami a Wami!

padawan napisał(a):Myślę, że bardzo chętnie. Tylko powtarzam, w kwestii kompozycji czytelnicy byli raczej negatywnie nastawieni w grudniu. Wątpię, by miało cokolwiek się zmienić dziś.
Mysle, ze "Studia" jako wyraz tworczosci (kompozycji) szachowej beda najbardziej przydatna dla wszystkich szachistow czescia! Sa naprawde praktyczne (a wiec moga sie zdarzyc te same pozycje lub motywy) w naszych partiach, sa ponadto bardzo ciekawe (na poczatku wydaje sie niemozliwe osiagniecie remisu lub wygranej przy tak ubogim materiale i/lub tak nieskoordynowanym).

Prosze wybaczyc, ze zwracam sie per "Wy", ale uwazam (i przy okazji jestem chetny i gotowy pomoc w tym, aby tak bylo w jak najwiekszym stopniu), ze:
WASZYM zadaniem (jako czasopisma szachowego) jest informowanie, prezentowanie oraz zamieszczanie waznych informacji ze swiata szachow i jednoczesnie ksztaltowanie kultury szachowej oraz promowanie piekna i wartosci, ktore sa zwiazane z szachami. Nawet jesli czasem (czesto) bedzie to "niewygodne" (tzn. bedzie marudzenie oraz krytyka, ze "to trudne i niepotrzebne").

PS. Bardzo mi sie podobaja artykuly dotyczace zagadnien szachowo-komputerowych (np. na temat tablic Nalimowa, zagadnienia skoczka, ktory chodzi po kazdym polu tylko raz i ma obejsc cala szachownice - w ostatnim numerze "Problem skoczka", itp.). Wlasnie poprzez TAKIEGO typu artykuly ksztaltujemy szachistow i osoby pasjonujace sie szachami. Nie zapominajmy, ze nie wszyscy ktorzy czytuja czasopismo... sa aktywnymi graczami. Poza tym moim zdaniem trzeba takze zwracac uwage na szerszy aspekt szachow. Nie pretendujemy przeciez do miana "dzieci Informatora", prawda? :oops: :roll:
PS.2. OGROMNIE podoba mi sie kultura, szacunek oraz brak osadzania (w sensie robienia sensacji) jaki przebija przez Wasz magazyn. Widac, ze nawet trudne tematy potraficie prezentowac na spokojnie i bez osadzania. To swiadczy wg mnie o Waszej wysokiej klasie (kulturze etycznej lub moralnej). Tak trzymac!
PS. Jesli mozesz Stanislawie przekazac redaktorowi naczelnemu, ze JUZ CZAS NAJWYZSZY zwiekszyc objetosc czasopisma (chociazby o 16 str). Nie mozna (tzn. mozna, ale nie nalezy) stale wykrecac sie argumentem "pismo nie jest z gumy", "nie mamy miejsca, lecz chetnie bysmy zamiescili", itp. Czasopismo szachowe (i to nie zapominajmy, ze nie jestescie miesiecznikiem!) powinno miec CO NAJMNIEJ 64 strony, a w domysle (przy wydawaniu 6 numerow rocznie) najlepiej 100-120 stron (owszem - cena moze byc wowczas o 60-80% wyzsza). Rozumiem, ze wymaga to duzej pracy, ale chcac byc NAJLEPSZYM czasopismem szachowym na rynku... trzeba niestety (a dla niektorych - na szczescie!) trzymac wysoki standard i nie wymigiwac sie ("nie mamy miejsca" :?).
PS. Naprawde zalezy mi na tym, aby o "Macie" mowilo sie ze slowami uznania nie tylko wsrod elity szachowej, ale takze wsrod "przecietnych amatorow i pasjonatow szachowych" ( jestem w stanie Wam/Nam w tym pomoc jesli bedzie taka akceptacja/zgoda). Robicie naprawde swietna prace, ale jestem ABSOLUTNIE przekonany, ze stac Was Panowie (i Panie, ktore niebawem tez beda pewnie publikowaly na Waszych lamach) na ZNACZNIE wiecej! (redaktor naczelny - MP roku 2010, GM Gajewski - uczestnik olimpiady, MM Stanislaw Zawadzki - swietny dziennikarz i znany z duzego znawstwa tematow, itp.).

PS. Naprawde jest wielu utalentowanych szachistow, dziennikarzy, pasjonatow szachowych, historykow i innej masci osob, ktore BARDZO chetnie beda chcialy Wam pomoc w tym, abysmy jako spoleczenstwo (takze szachowe) mieli wysokiej klasy czasopismo szachowe! Trzeba tylko zachecic ich do wspolpracy i wykorzystac potencjal w nich drzemiacy! Niechaj o tworcach i czytelnikach "Mata" mowi sie z uznaniem i szacunkiem (za wspoltworzenie czegos wyjatkowego) nie tylko w "zamknietym kregu", ale wsrod calej spolecznosci szachowej! :brawo:

:idea: Jesli NAPRAWDE zalezy Wam drodzy tworcy "Mata" na tym, aby "pokazac klase" (poprzez uwzglednienie w/w wskazowek i robienie czegos naprawde bardzo wysokiej klasy) to moge ze swojej strony obiecac, ze w numerze specjalnym (tak, tak - tym o ktorym mowiles :P) BEZPLATNIE przekaze (od nowa przerobiony specjalnie dla "Mata") artykul dotyczacy analiz otwarcia (gambitu) Damiano [1.e4 e5 2.Sf3 f6?]
Zrobie go w formie naprawde ciekawej i doloze wszelkich staran, aby czytelnicy byli naprawde pod wrazeniem :). Jesli bedzie trzeba to poswiece na to cale wakacje, ale musze wiedziec czy jest na to zgoda i czy zostanie to zrealizowane (juz wiele razy mialem okazje pracowac "tak, opublikujemy jak bedzie taka mozliwosc", wiec teraz musze miec zapewnienie).
demon_szybkosci

Postprzez kolokwium » 01 cze 2010, 16:39

Zwiększenie liczby stron spowoduje, że czasopismo stanie się książką. Czasopismo szachowe to nie gazeta codzienna, że do czytania się ją składa, zawija. "Mata" czyta się wszędzie, również w środkach komunikacji masowej (bo nie jest adresowane tylko do zawodowców ale do szerokiego grona czytelników - szachistów).

Również dla mnie format jest nieporęczny - za duży. Maksymalnie to B5. Łatwiej się czyta w tramwaju/autobusie, stojąc, siedząc. Łatwiej położyć przy szachownicy - nie każdy ma dyrektorskie biurko. Często musi być między klawiaturą, a szachownicą (a bywa, że i talerzyk z ciachami przeszkadza o napojach nie wspominając).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Daniel » 01 cze 2010, 22:26

A ja wyrażę się w samych superlatywach ;) uważam że za wyjątkiem "Szachisty", któy jest dostępny tylko w prenumeracie, znam polskie pisma szachowe dobrze i akurat "Mat" idealnie trafia w moje oczekiwania - relacje z turniejów, ciekawe analizy, stałe działy takie jak "Szachy i komputery", w końcu pismo na odpowiednim poziomie.

Co do wyżej podanych sugestii... ja bym również z chęcią kupował grubszego "Mata", chyba że pozostałby w obecnej objętości, ale już jako miesięcznik. Czy zwiększenie częstotliwości do 12 numerów w ciągu roku w ogóle wchodzi w grę? Format - dla mnie dobry, tak samo jak papier, szata graficzna. Akurat pismo szachowe nie wydaje mi się być szczególnie odpowiednie do czytania na stojąco w tramwaju, oczywiście można, ale chyba głównie artykuły o turniejach, a już niekoniecznie analizy ... dla mnie to typ czasopisma które czyta się na spokojnie w domu, i osobiście wolę duży format "Mata" niż coś kieszonkowego. Estetycznie pasuje jakoś bardziej, w obecnej formie jest i miłe dla oka i merytoryczne.

Moje propozycje: od niedawna jest dział debiutowy, ja widziałbym go w nieco innej formie, ew. go rozszerzył o mój pomysł. Chodzi o coś co kiedyś było już w "Panoramie Szachowej", czyli regularne prezentowanie mało znanych wariantów, które są zarazem solidne i nie wymagają poświęcenia masy czasu na debiut. Bardzo przydałyby się takie warianty dla amatorów, którzy nie będą kuli na pamięć jakiegoś wariantu np. obrony sycylijskiej do 20 posunięcia, lecz zadowolą się czymś co da niezłą grę, a co opanuje się szybko. Możnaby opracować w ten sposób cały prosty repertuar debiutowy, nie dla zawodowców, a dla amatorów.

A co do działu komputerowego mam propozycję na co najmniej jeden artykuł, który myslę że zaciekawi wielu. Mam na myśli szkoleniowe nagrania video. Istnieje ciekawe forum http://www.chessvideos.tv/forum/ - w dziale "Training Videos From The Masters " są długie wykłady od utytułowanych graczy, mistrzów FIDE, nawet jednego arcymistrza, wszystko za darmo, dopiero po pewnym czasie każdy wykład przechodzi do płatnego archiwum. Ale są też niezliczone ilości nagrań, które już zostaną zawsze darmowe - wrzucić swój plik video może każdy co sprawia, że liczba nagrań jest ogromna. Podzielono je wg siły gry autorów (od "Master Hangout " aż po "Beginner Chess Strategy Videos" gdzie nawet zupełni amatorzy mogą się pochwalić swoją partią); są też działy o końcówkach czy zadaniach. Słowem, dla każdego coś miłego. Taka ilość materiału od silnych graczy to znakomity materiał szkoleniowy i zarazem świetny temat na artykuł, myślę że warto się tym zająć ;)

Później w następnym numerze może się ukazać druga część (skoro było tyle o tablicach Nalimova to niech o nagraniach też będzie sporo ;) ) poświęcona np. płytom Chessbase nagrywanym przez arcymistrzów - to też kapitalna szkoła szachów, trener arcymistrz po drugiej stronie monitora ... z serii płatnych płyt można wspomnieć jeszcze o Roman's Lab, przykładowy klip - http://www.youtube.com/watch?v=Czzf1Wy1 ... re=related chyba warto, materiał na dwa artykuły komputerowe ;)
Daniel

Podziękował : 211 razy
Otrzymał podziękowań: 338 razy

Postprzez padawan » 01 cze 2010, 23:11

Cieszy mnie duży i długi odzew - postaram się do niego szybko odnieść, ale niestety nie dziś i nie jutro, Mateusz w środę wyjeżdża na ligą francuską, więc mamy dużo roboty z MATem. W czwartek bardzo chętnie się odniosę do wszystkich postów :)
padawan

Postprzez padawan » 03 cze 2010, 03:20

Postaram się napisać wszystko po kolei, jeśli coś ominę ważnego, proszę o przypomnienie.
@Daniel
Co do częstotliwości, to zbytnio wielkich szans nie ma, chyba że znajdzie się więcej osób do współpracy. Obecnie, jak Mateusz i Grzesiek kontynuują regularną grę w turniejach (i nie dziwne, bo szachy to ich zawód) fizycznie nie dalibyśmy rady przygotować jednego numeru w miesiącu.
Co do pytań dot. zawartości konkretnych działów, to ja mam wpływ tylko na swoje działy, redaktorem naczelnym jest Mateusz i on decyduje co ma być, a czego ma nie być. To, że jest moim kolegą nie zmienia faktu, że mamy w Ibagazie hierarchię. Tak jak on nie kwestionuje dokumentów które podpisuje, tak ja nie mogę mieć ostatniego zdania na temat treści. Ale przekaże mu i Grześkowi opinie na temat ich działów. Debiuty robi Grzesiek, który w kwestii teorii jest naprawdę dużym specjalistą - takie też robi analizy debiutowe, dość specjalistyczne. Ale tu się zgadzam, czasem trzeba coś bardziej zwyczajnego pokazać. Z działem komputerowym to dziękuję za ciekawego linka - materiałów dla tej działki zawsze będzie dużo, ale postaram się pisać o najciekawszych.

@kolokwium
Jeśli chodzi o format to są dwie podstawowe kwestie - wygody czytania i kosztów druku. Niestety format B5 jako niestandardowy jest droższy od formatu A4 czy A5. W zamian musielibyśmy albo zwiększyć cenę, albo zmniejszyć liczbę kolorowych stron. Jeśli chodzi o wygodę czytania to rzeczywiście w komunikacji miejskiej ciężko czytać A4. Jednak też nie możemy zakładać, że MATa czytają ludzi w drodze. Póki co do końca roku na pewno zostaje A4, a później zobaczymy. Jeśli rachunek ekonomiczny będzie się zgadzał, może przejdziemy na B5, bo ten format jest w rzeczy samej bardzo funcjonalny.

@demon-szybkosci
Zmiany są stopniowe. Nie mogliśmy od razu wszystkiego zmieniać, bo spowodowałoby to chaos, na którym by każdy zapewne stracił. Zmiany muszą być przeprowadzane starannie. Można zamiast zmienić coś na lepsze również coś zepsuć. Nie mamy też żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, uczymy się z numeru na numer.
Co do diagramów, to jest uwaga, którą przekażę Mateuszowi. Co do kombinacji to już przekazałem, gdyż uważam to za dobry pomysł. Ogólnie kwestią jest to, że mając wyraźnie ponad tysiąc czytelników nie możemy dopasować się do gustu każdemu. W takim przypadku musimy się opierać głównie na danych statystycznych. A statystyka jak to statystyka, wg niej człowiek ma 1,99 nogi.
Ale gdybyśmy chcieli zrealizować często bardzo dobre pomysły czytelników, to musielibyśmy mieć trzy razy więcej stron. Co do promowania wartości szachowych, to ja akurat od samego początku czasopisma byłem najbardziej z trójki w tę stronę - uparłem się na działy "Szachy w kulturze" i "Szachy i komputery" właśnie w tym celu. Mam trochę wrażenie, że myślisz iż my nie doceniamy studiów i etiud. A to nie jest tak. To, że ich nie ma to jest może kontrowersyjna, ale świadoma decyzja. Ale także na pewno nie ostateczna. Tak jak pisałem. Z jednej strony było już 11 numerów MATa, ale czasopismo wciąż jest w fazie szukania ostatecznego kształtu.
Wiesz, zauważ, że akurat ja staram się pisać jak najwięcej artykułów nieszachowych. Zarówno te dwa działy - kultura i literatura, jak i artykuły jak ten, co napisałem o Alfonsie XII Mądrym - to właśnie artykuły o tym co piszesz. Więc kto jak kto, ale ja rozumiem Twoje uwagi. Sam w szachy prawie nie gram :)
Zwiększenie rozmiaru czasopisma w chwili obecnej jest raczej niewykonalne. To jest 40 stron A4 materiału, kiedy 1 strona w gazecie to 4 strony w edytorze tekstowym. 40 stron czasopisma to już jest około 100 stron A4 w OpenOffice (no bo część to grafiki itp.), stron które trzeba napisać, sprawdzić, złożyć, jeszcze raz sprawdzić. Zwiększenie liczy stron zwiększa również koszty druku - musielibyśmy podnieść koszt czasopisma, bo liczba szachistów w Polsce jest dość stała. Jeśli by była możliwość, byłyby osoby chętne do pisania i środki na ten cel, to chętnie byśmy zwiększyli. Na chwilę obecną wyglądałoby to jednak tak, że spadłaby jakość stron, a czasopismo zaczęłoby notować straty. Podejrzewam, że patrzysz na to przez pryzmat osoby piszącej sporo artykułów, ale prawda jest taka, że napisanie słów to nawet nie jest połowa roboty. Uwierz mi na słowo i półtora roku doświadczenia :)
Mówię to w kontekście zwiększania o "przynajmniej 16 stron". Być może uda nam się zwiększyć, ale przy formacie A4 na chwilę obecną górna granica to 48 stron. Na więcej jeszcze nie jesteśmy gotowi i próba by nas zabiła.
No i nie będzie żadnego numeru specjalnego. Nie wiem jak z mojej wypowiedzi wywnioskowałeś, że będzie Chodziło mi, że wyślę jeden egzemplarz numeru 3/2010 z dedykacją dla młodego szukającego :)

Jest już prawie ranek, więc przepraszam jeśli trochę nieskładnie. Podkreślam też. że to jest tylko moje zdanie i moja wiedza, a nie oficjalne stanowisko Ibagazy.

Pozdrawiam, Staszek
padawan

Postprzez adse » 03 cze 2010, 11:43

Mnie się ogólnie Mat podoba, jedyne zastrzeżenie mam do braku dbałości o jakość języka. To czasopismo czytają dzieci i młodzież, i na pewno utrwala im się wątpliwa stylistyka. A mnie czasem zwyczajnie razi. Nie wszystkich autorów to oczywiście dotyczy, ale jednak różnica jest odczuwalna w porównaniu np. z "Szachistą", które wśród czasopism szachowych jako jedyne robi wrażenie redagowanego profesjonalnie, a nie amatorsko. A przecież nie powinno być dużym problemem dać artykuł do przeczytania/poprawienia jakiemuś choćby studentowi filologii, jeżeli nie można sobie pozwolić na profesjonalną redakcję.

Może jeszcze polityka promocyjna mnie trochę irytuje. Jako bardziej kolekcjoner niż poszukiwacz aktualności (które mam w necie i tak szybciej) - zainteresowany byłbym najniższą ceną dla prenumeratorów. Obecnie nie opłaca mi się prenumerować czasopisma, bo wolę go kupić za miesiąc, dwa czy nawet rok - ale za to po znacznie niższej cenie. Na moją logikę - prenumerator - jako zapewniający ciągłość wydawnictwa i płacący za to "w ciemno" z góry - powinien mieć cenę zdecydowanie najniższą. Ale rozumiem, że o tym decyduje przyjęta strategia marketingowa, być może słuszna z punktu widzenia wydawcy.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 486 razy

Postprzez padawan » 03 cze 2010, 12:38

W kwestii promocji to rozumiem zastrzeżenia. Sam miałem wątpliwości tego typu. Z drugiej strony od początku roku praktycznie nikt nie zainteresował się kupieniem chociaż pojedynczego numeru z roku 2009. Więc z dwóch rozwiązań wybrałem tę promocję nad złożeniem pozostałych egzemplarzy na makulaturę. Nie wiem, czy to był dobry wybór - za to akurat jestem sam odpowiedzialny.

W kwestii językowej, cóż, mamy niedostatki. To nie do końca jest brak dbałości, ale trochę brak umiejętności. Ale znów muszę podkreślić - nie możemy mieć wszystkiego. Kolor, liczba stron, dobry papier, profesjonalny grafik, profesjonalna korekta, rozsądna cena, najlepszy format, większa częstotliwość - w idealnym świecie chcielibyśmy mieć wszystko z tych, w rzeczywistym musimy się zdecydować na kilka z nich. Czym więcej tym lepiej i będziemy się starali, by tak było.
padawan

Postprzez adse » 03 cze 2010, 12:56

Jeżeli wybór jest tylko pomiędzy makulaturą a promocją, to jasne, że promocja jest lepsza.

Co do dobrego papieru - tak gruba sztywna okładka utrudnia zachowanie pisma dla potomnych w formie roczników w introligatorskiej oprawie ;)

Nie wszystko musi być 100% profesjonalne, żeby było ok i nie raziło. Np. jakość zdjęć (nie tylko pod względem technicznym) macie raczej ok (nie licząc drobnych przejawów prywaty, na szczęście niezbyt rażącej), a nie sądzę, żeby sami profesjonaliści robili zdjęcia do Mata. Pewnie wybiera je do pisma ktoś obeznany w temacie, niekoniecznie zawodowo. A nie w każdej redakcji tak jest - znam gazety z "profesjonalną" redakcją, gdzie nagminnie publikuje się rażące fotograficzne gnioty, bo prawdopodobnie decyduje tam o tym ktoś wyjątkowo nie czujący tematu.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 486 razy

Postprzez barbara1570 » 03 cze 2010, 15:15

Szachy to gra planszowa , wiec plansze sie prezentuje > Diagramy i czesto przy diagramach zdjecie szachisty... reklama super.. czytelnik nie tylko szachista kojarzy Karpowa i jego ciekawa pozycja na diagramie...
Podajemy ciekawa pozycje mistrza Polski GM M.Bartla na diagramie oraz jego zdjecie obok. itd.
Obrazek>>2Obrazek

mat w 2 posunieciach >4 rozwiazania
ile maly diagram w czasopismie moze zajmowac miejsca 4cm x4 cm = 16 cm* (kwadratowych)
-------
Wydajac czas.Mat mozna taki suplement dolozyc.. nie koniecznie w redakcji ( dotatek to dwie kartki A4 wydrukowane na komputerze i doczepione w srodku czasopisma)
mozna tam rozne reklamy dolaczyc ( w moiej propozycji to 64 diagramy , lub mniej 36 diagramow)
Przez takie diagramy instruktorzy szachowi w calej Polsce maja material szkoleniowy
a ekipa "Mata" ma dodatkowych nabywcow czasopisma. Redakcja ma dodadkowych korespondentow z calej Polski.
Tak kiedys bylo z "Szachami" choc dodadkowych suplementow nie wydawali...
Suplementami byly diagramy w Trybunie ludu ( niedzielne wydanie gazety bylo okolo 1.milion egzemplarzy.
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 2100

Postprzez acidity » 05 cze 2010, 00:35

padawan napisał(a):Mogę zaproponować, że jeśli uda mu się znaleźć rozwiązanie tego problemu, dostanie specjalnie od MATa bonusowy numer nowego numeru z dedykacją dla wiernego poszukiwacza rozwiązania :)
Hetmany ustawił, co zaprezentował na zajęciach, ale czy uda mu się to opisać matematycznie? Zobaczymy, jak dziś przyjdzie na turniej, to mu przedstawię propozycję, a jak nie jutro to w poniedziałek na zajęciach.
acidity

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez padawan » 05 cze 2010, 12:27

Matematycznie nie oczekiwałem - to było zadanie, którym zajmowali się najwięksi matematycy XVIII wieku :)
Mógłbyś mi podać imię i nazwisko dla dedykacji? :)
padawan

Postprzez epilogue » 05 cze 2010, 20:11

Jest kolorowo wiec moze trochę czerni. Mata kupiłem dwa razy i takiego miks maksu to jeszcze nie widziałem. Do kogo MAT jest skierowany ? :) Lepiej zrobić 2-3 działy porządnie niż nasmarować 9 i nikt nie znajdzie tam tyle informacji którego go interesują żeby był usatysfakcjonowany. Nie można zrobić gazety która ucieszy każdego. Gorsza od was była tylko panorama szachowa która dodatkowo kazała sobie słono płacić jak za treść i formę którą prezentowali. Ogólnie w MACIE sporo pojedynczych plusów ale jako całość to raczej więcęj nie kupie - chyba ze będę chwilowo bogaty :)
epilogue

Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez padawan » 05 cze 2010, 21:58

Troszkę nie rozumiem zarzutów. Nie, że się z nimi nie zgadzam, tylko nie rozumiem o co w nich chodzi :)
Chodzi o to, że zamiast działów na jedną stronę powinny być same działy na 10 stron? Czy o coś zupełnie innego?
padawan

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe