Czasopismo MAT

Moderator: redjok

Postprzez demon_szybkosci » 05 cze 2010, 22:32

:idea: Ja sie nie tylko nie zgadzam, ale chyba tez nie rozumie czego konkretnie dotycza zarzuty :P. Byc moze wg wizji kolegi epilogue powinno byc 2-3 dzialy po 12 stron i na tym sie konczy. To wtedy wg mnie chyba jedynie 1sza 10ka GM by kupowala to czasopismo :oops:

:idea: "Matow(ni)cy" maja sporo pojedynczych plusow... ale niebawem (a wierze, ze bedzie taka wola) bedzie tak, ze to wszystko bedzie bardziej caloscia niz "zbieranina do kupy". Byc moze dla niektorych jeszcze to tak wyglada :? Zaczekajmy jeszcze do konca roku ;)

PS. Ja mam prenumerata do konca roku, wiec jeszcze dam szanse sie wykazac :). Przy czym idealnym wyjsciem byloby miec WLASNE wydawnictwo (firme) i kazdy numer robic wedlug wlasnego uznania (a materialy zamawiac i miec osobe, ktora to wszystko ladnie zlozy) :P :mrgreen:
demon_szybkosci

Postprzez acidity » 05 cze 2010, 23:53

padawan napisał(a):Matematycznie nie oczekiwałem - to było zadanie, którym zajmowali się najwięksi matematycy XVIII wieku :)
Mógłbyś mi podać imię i nazwisko dla dedykacji? :)
Oczywiście! Z dumą oświadczam, że z zadaniem poradził sobie Kamil Bladoszewski (13 lat, III kat.).

Dziś na turnieju nie był, ale pewnie będzie w poniedziałek na treningu. Choć chyba jednak nie będę nic mówił, po prostu jak przyjdzie nowy numer MATa, to będzie czekała go fantastyczna niespodzianka i rzecz jasna wyróżnienie!

demon_szybkosci napisał(a):Ja sie nie tylko nie zgadzam, ale chyba tez nie rozumie czego konkretnie dotycza zarzuty
Ja rozumiem. Kolega epilogue oczekuje obszerniejszych artykułów kosztem mniejszej ilości tematów. Cóż, wypada odpowiedzieć epilogue - kup se pan książkę, i będziesz miał tyle informacji w jednym temacie, że co najmniej przez następne 3-6 miesięcy będziesz miał zajęcie.
acidity

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez Rafcik » 06 cze 2010, 08:45

Od razu mówię, że nie widziałem wszystkich numerów MATa.

Do rzeczy. Artykuły w Macie to chyba wyłącznie autorskie teksty redaktorów. W prasie zagranicznej zostaje wydanych sporo ciekawych artykułów. Fajnym pomysłem byłoby tłumaczenie (chociażby z rosyjskiego) najciekawszych artykułów i umieszczanie dla polskiej sceny szachowej. Teraz pytanie, czy macie na to budżet? A może zawiążecie jakąś współpracę z inną zagraniczną redakcją i będziecie się wymieniać artykułami? Wiem, że Pan Soćko ciekawie artykuły umieszcza i może to zainteresować zagranicznych szachistów.
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 389 razy
Ranking: 2268

Postprzez padawan » 06 cze 2010, 11:05

Część artykuł jest "przedrukami" z prasą zagraniczną. Dwa razy artykuł napisał dla nas arcymistrz Witiugow, artykuły te ukazały się (w nieco innej formie) w rosyjskim 64. Raz zadziałało w drugą stronę i to Mateusz napisał do tej gazety :)
Póki co z zagranicą najbardziej współpracujemy przy wymianie zdjęć.
ها هو السبب، لماذا يكذبون الأنَاس - هذا يعمل
padawan

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez barbara1570 » 23 cze 2010, 12:13

Reklama czasopisma "Mat" na stronie Jakleci>> gdzie jest zarejestrowanych 344 tysiace uzytkownikow... http://jakleci.pl/Image.aspx?id=1494565
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez Pic » 25 cze 2010, 18:42

Drogi Staszku!
Fajnie by było jakbyś podczas zakładania tematu wrzucał tam okładkę i spis treści w pierwszym pości. Aha i jeszcze jedno, miło by było zobaczyć artykuł napisany przez użytkowników w ramach "współpracy"(szczególnie to chyba demon tylko tu walczy ;p) u nas na forum ;)
Pozdrawiam, Pic
Ostatnio edytowany przez Pic, 25 cze 2010, 19:10, edytowano w sumie 1 raz
Pic
Zasłużony

Postprzez barbara1570 » 25 cze 2010, 18:58

mrozik napisał(a):Jasne, że mają szansę, ale tylko w tedy gdy MAT będzie stanowić wartościowy materiał szkoleniowy. Najlepiej by było aby poszli po rozum do głowy i wydawali coś w stylu CBM.

Szachista chodzi po Empiku i trudno zobaczyc czasopismo szachowe , poniewaz jest malo kolorow ,oraz brak charakterystycznego logo > co by szachy przypominaly.
Mamy okladke to prosze popatrzec.
Gdyby tam umiescic korwina MIKKE TO 30 PROCENT SPOLACZENSTWA WIE KTO TO JEST kORWIN MIKKE.
Załączniki
#1_okladka-4-10.jpg
Okladka "MAT"
#1_okladka-4-10.jpg (60.29 KiB) Przeglądane 4279 razy
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez Pic » 26 cze 2010, 10:29

trzeba się zgodzić z barbarą okładka nie przykuwa wzroku, kolory są takie szarawe, brak okładce wyrazistości, jak macie jakiegoś znajomego grafika to spytajcie się o jakąś poradę czy jak on by to widział
Pic
Zasłużony

Postprzez demon_szybkosci » 26 cze 2010, 17:22

Okladka jest BARDZO dobra, ale na pewno nie dla czasopisma szachowego! Jesli czasopismo ma byc rozpoznawalne nie tylko po nazwie, lecz po wygladzie to OBOWIAZKOWO musi byc element szachow przedstawiony na kazdej okladce (tj. kazdym numerze), bo inaczej nie bedzie wiadomo czy slowo "Mat" to od "Materialy" czy tez od "Matematyka". Rownie dobrze czasopismo brydzowe ze slowem "impas" czy "bez atu" niewiele powie potencjalnym zainteresowanym. A juz na pewno nie przyciagnie uwagi :evil: :o :shock:
demon_szybkosci

Postprzez Vujek1991 » 26 cze 2010, 21:26

Odwołam się do wcześniejszego postu.

Kompozycje były dokładnie ostatnią rzeczą, jaką ktokolwiek chciał w czasopiśmie.

Od kiedy to ludzie wiedzą czego chcą?

Dla przykładu nasza-klasa.pl też wprowadza zmiany, których "chcą" użytkownicy. A mimo to upada, głównie dlatego, że działania administratorów nie idą w parze z pierwotnymi założeniami (śledziki, nk-talk, konta fikcyjne - po diabła to komu?).

"Mat - Arcymistrzowskie czasopismo dla każdego", czyli czasopismo na wysokim poziomie dla każdego szachisty (przynajmniej ja tak to interpretuję). Ale jak widać jednak nie dla każdego...

Założę się, że oprócz Demona i Władka jest mnóstwo osób, które by chętnie pobawiły się z kompozycją szachową. Jak będzie kompozycja, to czy obecni czytelnicy chcą czy nie chcą, na pewno z tego powodu nie zaprzestaną kupować "Mata", a jedynie tylko nowi dołączą.

Co do okładki też się zgadzam - myślę że dobra by była okładka na styl wydawnictwa RM, czyli po prostu jeden wielki diagram, i każdy z daleka widzi szachy.
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez kolokwium » 26 cze 2010, 22:27

Jeden wielki diagram to wg mnie nie był by dobry pomysł.
Obecnie nazwa znika w okładce - jest niewidoczna poprzez nałożenie na zdjęcie. A okładka przypomina mi słabą podróbkę Magazynu Szachista - zawodnik i na jego tle główne artykuły. Jednak MSz jest (byłby bo tylko w prenumeracie i u turniejowych handlarzy) widoczny pośród innych czasopism.
Obrazek
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2049 razy
Otrzymał podziękowań: 2182 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez demon_szybkosci » 27 cze 2010, 00:20

Czasopismo szachowe MUSI miec na okladce realny element zwiazany z szachami. Najbardziej rozpoznawalny dla WSZYSTKICH ludzi jest taki element jak: szachy, szachownica (oraz ewentualnie zegar). Oczywiscie nie 2 pionki widoczne na krzyz, lecz w miare mozliwosci duza czesc szachownicy. Jesli to mozliwe to takze twarz zawodnika. Naprawde nie jest to takie trudne, a da sie zrobic bez wiekszych trudnosci :).

PS. Od razu przypomne, ze chodzi o studia w rozumieniu zadan PRAKTYCZNYCH - b.niewielki material, ktory "cudem" ratuje partie. Jedna z piekniejszych pozycji napisal ostatnio wlasnie niejaki Dworecki - "Studia dla praktykow". Wczesniej na lamach czasopisma SZ-CH takze niejaki P.Kaczorowski. I to bylo naprawde piekne, wazne, pouczajace i wartosciowe! :ok:
demon_szybkosci

Postprzez padawan » 27 cze 2010, 09:49

Vujek1991 napisał(a):Odwołam się do wcześniejszego postu.

Kompozycje były dokładnie ostatnią rzeczą, jaką ktokolwiek chciał w czasopiśmie.

Od kiedy to ludzie wiedzą czego chcą?

Pozwolisz że odpowiem pytaniem na pytanie?
Dlaczego uważasz, że Ty wiesz, czego ludzie chcą? :)
Statystyka, jakbyś na to próbował nie patrzeć jest częścią matematyki i wyniki sond, jakkolwiek obarczone błędem statytycznym, są wynikiem matematycznym i prawom matematyki podlegają.

Co do okładki, to nad elementem szachowym pomyślimy, natomiast całej idei wyglądu okładki zmieniać nie będziemy. Powiedzenie, że wzorujemy (ukradliśmy z?) się na MSz jest o tyle dziwne, że co drugi magazyn ma taką formę robienia okładki. Równie dobrze można napisać, że wzorujemy się na NiC czy na Polityce.
ها هو السبب، لماذا يكذبون الأنَاس - هذا يعمل
padawan

Postprzez demon_szybkosci » 27 cze 2010, 11:52

Pozwole sobie zabrac glos :). Zwlaszcza, ze pytanie wprost nie do mnie, ale temat (problemy) jakze wazne (takze) dla mnie

1) Ja nie wiem czego tak do konca chca ludzie. Niemniej *wiem (przypuszczam, ze wiem) czego nalezaloby dawac ludziom w postaci bdb czasopisma szachowego :). Pozniej wyjasnie skad wiem ;)
2) statystyka to taka nauka, ktora bada dane zjawiska i mowi, ze jesli ja mam 99 jablek, a ty masz 1 jablko to w sumie srednio KAZDY z nas ma po 50 jablek :)
3) Mysle, ze nie chodzi o forme "ukradzenia" okladki, jeno o to, ze nie jest ona najlepsza (w sensie takim, aby "trafiala" do/w szachistow i nie tylko). Bardziej chodzilo o wskazanie najblizszego podobnego, ktory takze nie pokazal elementu szachowego w tle (no chyba, ze mamy na mysli cala 1 wieze i 3 pionki przeslaniane przez napisy)
4) Mysle, ze jesli jakoscia bedziecie sie wzorowali na NiC (New in Chess) to naprawde bedziemy mieli wspaniale czasopismo szachowe dla kazdego :). W koncu!
5) Moim zdaniem kompozycje (rozumiane jako "sztuczne" {tj. niepraktyczne} zadania) beda mialy w tym momencie raczej male zrozumienie i zapotrzebowanie. Swiadomosc szachistow (tj. odbiorcow) raczej jeszcze nie jest na tyle gleboka, aby chlonac tego typu material. Nie oszukujmy sie - to tak jakby uczniom szkoly podstawowej, gimnazjalnej i sredniej dac do ogladania magazyn "XYZ", ktory jest skierowany do grupy dr-ow i profesorow. Na pewno wszyscy nie beda sie tym zachwycac i duza grupa (szacuje, ze ok. 80-90%) po b.krotkim czasie zmieni zrodlo odbioru (nie wazne czy realne czy papierowe czy ludzkie czy elektroniczne)
6) Skad wiem (przypuszczam) jakie jest zapotrzebowanie na dane czesci czasopisma szachowego? :).
- bylem "zielonym" szachista i wiem* czego mi i rowiesnikom brakowalo
- jestem "zoltym" szachista i wiem* czego mi i rowiesnikom brakowalo
- bede "pomaranczowym" szachista i wiem* czego mi i rowiesnikom bedzie potrzeba i czym bedziemy sie zachwycali oraz na co zwracali uwage

:idea: W przypadku *wiem, nalezy rozumiec to jako: efekt tysiecy godzin spedzonych na rozmowach, zapytaniach, przemysleniach, rozwazaniach, literaturze szachowej, opiniach eksperow, itp. Dlatego powinienem napisac "WIEMY" (jako nalezy sie spodziewac, oczekiwalibysmy, itd.), ale nie chce byc posadzony o rozdwojenie jazni czy osobowosc wieloraka :P ;)

:idea: I na koniec: jesli czasopismo (takze szachowe) byloby jedynie od tego, aby ludziom dawac to co ONI (odbiorcy) uwazaja za potrzebne (w domysle: bez glebszej swiadomosci i systematycznego i stopniowego rozwoju), to z pewnoscia po niedlugim czasie byloby jednym z wielu, ktore jest albo mierne albo co najwyzej przecietne: takie, ktore moze byc, ale nie musi. Rownie dobrze mozna sobie kupic ksiazke szachowa czy tez poczytac relacje w internecie. Dlatego czasopismo szachowe MUSI (oczywiscie w odpowiedni sposob) ksztaltowac odbiorce. Jesli mam rozwinac temat to chetnie (wowczas bede musial odwolac sie do autorytetow w dziedzinie mediow, nauczania, wychowania, kultury, itd.), ale wolalbym tego nie robic :P ;) :D
PS. Nie wierze, ze czasopismo MAT chce byc "przecietnym" czasopismem dla wszystkich, nikogo i czy jest czy go nie ma, to "nam wsjo ryba" :oops: :o. Jesli tak jest to prosze mnie poinformowac, wowczas zupelnie wycofam sie ze swoich slow i czynow (wzgledem waszego czasopisma). Jednak jestem przekonany, ze jednak chcecie byc najlepsi i dazycie (bedzie dazyc) do tego, prawda? (skad wiem? --> gdzies czytalem o czyms takim w waszych czasopismach i/lub na stronie) :luzz:
demon_szybkosci

Postprzez Vujek1991 » 27 cze 2010, 13:21

Jednostce nic po statystykach. Statystyka co prawda jest częścią matematyki, ale na statystyce nie powinno się opierać decyzji.

"Jeśli mój sąsiad codziennie bije swoją żonę, ja zaś nie biję jej nigdy, to w świetle statystyki obaj bijemy je co drugi dzień." - George Bernard Shaw

Dwa przykłady:

1) wspomniany wcześniej przykład: NK daje użytkownikom to czego "chcą" i co za tym idzie NK upada,

2) CD-Action, czasopismo o grach komputerowych, ciągle się zmienia i to nie w kierunku, w którym użytkownicy "chcą" - ciągle narzekają, że ten dział zniknął, jakiś dziadowski się pojawił, ten dział skrócony, ten zmieniony - i ciągle narzekania. ALE nakłady rosną, popularność i jakość wzrastają i mimo narzekań i działań "wbrew ludowi" czasopismo zbiera też coraz więcej pochwał.

Magia?
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
kurnik.pl: vujek1991

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe