"Moi wielcy poprzednicy" Garri Kasparow

Moderator: redjok

Re: "Moi wielcy poprzednicy" Garri Kasparow

Postprzez Początkujący » 12 cze 2012, 02:01

rutra napisał(a): partie klasyczne grane przez internet do tego używam normalnej szachownicy.

Wow - nie wiedziałem że tak można.
Wiesz Rutra rozumiem to że fajnie jest wszystko mieć na szachownicy - jednak książka Kasparowa ma taki feller że autor podaje masę wariantów nawet "12 ruchowych". Sprawdzanie każdego wariantu na zwykłej szachownicy doprowadzi cię do "szewskiej pasji" Każdy długi wariant 12 ruchowy to ustawianie ponownie bierek - mam za słabą pamięć aby się obyć bez ustawiania. A we fritzu mogę sobie do każdej partii powstawiać warianty i nie muszę po każdym wariancie ustawiać bierek ponownie. Zapisuję potem pgn z wariantami i w przyszłości mogę z przyjemnością do książki wrócić z gotowcem. Poza tym we fritzu używam widoku 3d który symuluje mi trochę szachownicę - więc nie jest tak źle.
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 12 cze 2012, 09:32

A no można, nikt nie zabroni. Oczywiście można powiedzieć, że ktoś będzie oszukiwał obliczając wariant na desce zamiast w głowie. Ja jednak gram fair. Ten sposób gry polecił mi jeden z forumowiczów mówiąc, że widząc w 3D wzrokowo się lepiej zapamiętuje czy jakoś tak. Najlepiej trenować w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (turniejowych). Oczywiście do partii P'15 czy P'20 nie używam szachownicy 3D, ale do klasycznego tempa owszem.

Ja niestety jestem w stanie sobie wyobrazić 6-7pos. do przodu raczej nie więcej. Oczywiście chodzi mi o dowolną pozycje z dowolnej partii, bo od pozycji początkowej to może i z 10-15 dałbym rade zagrać z pamięci. Niestety to jest problem zwłaszcza jak przerabiam książke i jest wariant na 8-10pos. i do tego jeszcze kilka pobocznych wariantów. Jednak jeśli o mnie chodzi to staram się to odtwarzać w 3D nawet, żebym miał 10x odtwarzać partie by dojść do tego samego momentu (lepiej się utrwali).
rutra

Podziękował : 1622 razy
Otrzymał podziękowań: 2016 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 12 cze 2012, 11:39

Początkujący napisał(a):Sprawdzanie każdego wariantu na zwykłej szachownicy doprowadzi cię do "szewskiej pasji" Każdy długi wariant 12 ruchowy to ustawianie ponownie bierek - mam za słabą pamięć aby się obyć bez ustawiania.
Cierpliwość jest cnotą. Ustawiając za każdym razem, może i będziesz robił to dłużej, ale z większą przyjemnością, i z lepszą efektywnością nauki.
Zapomnij o presji "teraz, już, natychmiast". Staraj się powoli, ale dokładnie (Wół ministrem). Przy okazji możesz sprawdzać warianty, o których autor nie wspomina, bo książki szachowe się nie tylko czyta, ale i studiuje.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2079 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 12 cze 2012, 13:31

kolokwium napisał(a):
Początkujący napisał(a):Sprawdzanie każdego wariantu na zwykłej szachownicy doprowadzi cię do "szewskiej pasji" Każdy długi wariant 12 ruchowy to ustawianie ponownie bierek - mam za słabą pamięć aby się obyć bez ustawiania.
Cierpliwość jest cnotą. Ustawiając za każdym razem, może i będziesz robił to dłużej, ale z większą przyjemnością, i z lepszą efektywnością nauki.
Zapomnij o presji "teraz, już, natychmiast". Staraj się powoli, ale dokładnie (Wół ministrem). Przy okazji możesz sprawdzać warianty, o których autor nie wspomina, bo książki szachowe się nie tylko czyta, ale i studiuje.

kolokwium +1

Nie wiem co to +1 oznacza, myślę, że coś w stylu "lubię to". W każdym bądź razie podzielam opinie przedmówcy. Jeżeli ktoś chce odbębnić wariant byle szybciej, byle przerobić książke jedną, drugą, trzecią, piątą, dziesiątą to później wyjdzie, że przerobił 100 książek a gra dalej na tym samym poziomie, może nieco lepszym. Ja też kiedyś otworzyłem sobie na chessgames 100 partii w wariancie Najdorfa i tak o sobie szybko przeleciałem wszystkie ruchy byle jak byle szybciej, może się coś zapamięta. To nie o to chodzi, warto chwile zatrzymać się na danej pozycji, przeglądnąć poboczne warianty przy pomocy szachownicy (waunki zbliżone do gry turniejowej). To nie doprowadzi do szewskiej pasji cokolwiek to znaczy, tylko pomoże lepiej zrozumieć pozycje.

PS.
Szewska pasja ‘gwałtowna, niepohamowana złość, wściekłość, furia, utrata panowania nad sobą’;
rutra

Postprzez Biały Hetman » 11 gru 2012, 10:14

Może ktoś mnie oświecić, dlaczego w Polsce ukazały się tylko 3 tomy, skoro wszystkich jest 6? To jakieś kosmiczne nieporozumienie, czemu nikt się nie zabierze za wydanie dalszego ciągu tej arcyciekawej serii?
A jeśli nie, to może ktoś wie jak kupić w Polsce tom 4 po angielsku, bo próbowałem, ale nic z tego nie wyszło (nie chcę sprowadzać z zagranicy).
Biały Hetman

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 1800

Postprzez kocur » 11 gru 2012, 11:25

Biały Hetman napisał(a):Może ktoś mnie oświecić, dlaczego w Polsce ukazały się tylko 3 tomy, skoro wszystkich jest 6? To jakieś kosmiczne nieporozumienie, czemu nikt się nie zabierze za wydanie dalszego ciągu tej arcyciekawej serii?

Może powinieneś złożyć doniesienie do prokuratury? Albo możesz samemu wydać tę książkę. Na pewno to będzie opłacalny interes.

System nakazowo-rozdzielczy skończył się w Polsce jakiś czas temu. Teraz książki wydaje ten co chce i ma nadzieję na tym zarobić. Widocznie jeden z tych warunków nie jest spełniony - albo nie ma chętnego, albo nie ma szans na zarobek.
kocur

Otrzymał podziękowań: 177 razy

Postprzez Jonadab » 11 gru 2012, 15:56

Kolejne tomy "Moich wielkich poprzedników" nie ukazały się pewnie dlatego, że wydawca nie zarobił na poprzednich. O to najlepiej zapytać Wydawnictwo RM (readme@rm.com.pl)
IV i V tom można po angielsku dostać np. na bookcity.pl:
part 4 ; Part 5
Jonadab

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez Daniel » 11 gru 2012, 23:18

Trzeci tom ukazał się na usilne prośby szachistów - wydawnictwo chciało zrezygnować już po pierwszych dwóch tomach, gdyż kupił je mało kto. Ostatecznie z uwagi na wspomniane prośby ukazał się jeszcze trzeci tom, ale już w znacznie droższej cenie, a następnie na tym RM w ogóle poprzestało jeśli chodzi o książki szachowe.
Daniel

Podziękował : 202 razy
Otrzymał podziękowań: 321 razy

Postprzez adse » 14 gru 2012, 19:59

Mało kto kupił dwa pierwsze.... ale ktoś usilnie prosił o trzeci?;) Ja tam nie wierzę w usilne prośby, o których w ramach "uzasadniania" przesadzonej ceny wspomina RM.
Książki są drogie w ogóle, a te szachowe wyjątkowo. Trzeci tom ma cenę oficjalną 89,90 zł, więc RM daje jasno do zrozumienia, że książka jest zaoferowana dla wyjątkowych fanatyków szachów i ewentualnie jeleni nie liczących się z groszem. Musi takich być jeszcze mniej niż wcześniej przy cenie 49,80, skoro czwartego tomu już nie wydali.
Metoda przeginania z oficjalną ceną i stosowanie późniejszych "promocji" do poziomu lekko zawyżonego najwyraźniej słabo działa na szachistów, bądź co bądź przyzwyczajonych do logicznego myślenia i precyzyjnego wyciągania wniosków.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez rutra » 14 gru 2012, 20:25

Po prostu wydawnictwu się w głowie poprzewracało. Myślą, że jak jest zainteresowanie to walną dowolną cenę i to każdy kupi.
rutra

Postprzez kocur » 14 gru 2012, 20:40

rutra napisał(a):Po prostu wydawnictwu się w głowie poprzewracało. Myślą, że jak jest zainteresowanie to walną dowolną cenę i to każdy kupi.

Proponuje zrobić kalkulację kosztów, oszacować popyt i będziemy wiedzieli czy to jest opłacalne czy nie.
kocur

Postprzez GutsMuths » 14 gru 2012, 20:45

adse napisał(a):Książki są drogie w ogóle, a te szachowe wyjątkowo. Trzeci tom ma cenę oficjalną 89,90 zł, więc RM daje jasno do zrozumienia, że książka jest zaoferowana dla wyjątkowych fanatyków szachów i ewentualnie jeleni nie liczących się z groszem.

Zwróć jednak uwagę na fakt, że książki szachowej nie czyta się jak powieści przygodowej w kilka dni, a studiuje się ją przez długie miesiące, czy nawet lata. Inaczej trzeba oceniać ich wartość ze względu na analityczny charakter w stosunku do typowych książek pisanych prozą.

P.S. Nawiasem mówiąc 5% VAT na książki wprowadziło nam miłościwie panujące PO, któremu ponoć słupki poparcia ciągle rosną. Czy Polacy to masochistyczny naród :devil:
GutsMuths

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: maticus88
FICS: maticus

Postprzez redjok » 14 gru 2012, 21:13

rutra napisał(a):Po prostu wydawnictwu się w głowie poprzewracało. Myślą, że jak jest zainteresowanie to walną dowolną cenę i to każdy kupi.

Nie sądzę. Prędzej wysokiej ceny upatrywałbym w prawach autorskich wszak autor nietuzinkowy.
redjok
Administrator

Podziękował : 425 razy
Otrzymał podziękowań: 500 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez rutra » 14 gru 2012, 21:15

GutsMuths napisał(a):P.S. Nawiasem mówiąc 5% VAT na książki wprowadziło nam miłościwie panujące PO, któremu ponoć słupki poparcia ciągle rosną. Czy Polacy to masochistyczny naród :devil:

Tak samo połowa ankietowanych uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było potrzebne. Ciekawe gdzie oni te ankiety przeprowadzają. Chyba w Gdańsku. Z tych ankiet wynika, że co trzeci Polak chce mieć 30% VAT i co trzeci chce pracować do śmierci. A jak pojawia się na internecie coś przeciwko PO to od razu większość to popiera. Taki ciekawy przykład

325 kciuków w górę, 5 w dół. Według tego sondażu ponad 98% jest przeciwko partii rządzącej.

redjok napisał(a):

Nie sądzę. Prędzej wysokiej ceny upatrywałbym w prawach autorskich wszak autor nietuzinkowy.

To wiele wyjaśnia :) Generalnie książki zagraniczne są drogie, ale aż tak...
rutra

Postprzez kocur » 14 gru 2012, 21:46

rutra napisał(a):Tak samo połowa ankietowanych uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było potrzebne. Ciekawe gdzie oni te ankiety przeprowadzają.

Z tym stanem wojennym to nie jest taka prosta sprawa, żeby oceniać jednoznacznie tak lub nie
kocur

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe